Zakwas z buraków

Przepis na zakwas z kiszonych buraków

Ponieważ nadchodzą święta podam przepis na zakwas z buraków ćwikłowych, który zarówno można pić pro zdrowotnie, jak również ugotować wspaniały barszcz wigilijny wg. swojego przepisu i na koniec po zdjęciu z ognia dodać sporą porcję zakwasu z ukiszonych buraków. Taki barszcz nie ma sobie równych.

Na zakwas z buraków potrzebujemy

  • 2-3 kg ekologicznych buraków
  • kromka wysuszonego razowego chleba (najlepiej na naturalnym zakwasie)
  • przegotowana, przestudzona woda z 1/2 łyżki soli/na 1 litr tak aby przykryło buraki

Buraki umyj, pokrój w grube plastry. Na dno dużego garnka lub kamionki połóż razowego suchara i układaj warstwy buraków. Wszystko zalej wodą  z solą aby wszystkie buraki zostały pod wodą. Będą wypływały na powierzchnię, trzeba je przycisnąć talerzem i obciążyć np. słoikiem z wodą.

Tak przygotowane buraki zostaw w spokoju na tydzień, jeśli jest chłodno możesz potrzymać dłużej do 2 tygodni.

Jeśli zakwas jest gotowy odcedź łyżką cedzakową buraki i pozostały płyn przecedzić przez sito. Możesz zakwas przelać do czystych słoików i przechowywać w lodówce, zimno przerwie proces fermentacji.

Buraki kiszone są dosyć twarde ale możesz je wykorzystać do ugotowania barszczu, jeśli lubisz to również nadają się do surówek.

Wigilijny barszcz gotuj na wywarze z dużej ilości włoszczyzny, z suszonymi grzybkami i zapraw go gdy trochę przestygnie zakwasem z buraków.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US