Rokitnik

polskie superowoce rokitnik

Rokitnik na problemy z naczyniami krwionośnymi, pajączkami i zapaleniem błon śluzowych

Lubię usiąść w jesienny wieczór i planować…zbiorę, przerobię, zaleję, zmaceruję. Bardzo zachęcam do spacerów i poszukiwań owoców, które są na wyciągnięcie ręki, za darmo. Tym razem gwiazdą będzie mało popularny rokitnik. Na wschodzie jest jednym z wiodących produktów leczniczych, w Polsce nie bardzo rozpowszechniony, a szkoda, może trochę to zmienię.

Poprzyklejane do gałązek masy pomarańczowych kuleczek są naprawdę godne uwagi, pomimo że  sam krzew nie jest zbyt gościnny, ciernisty.

Owoce rokitnika zawierają mnóstwo polifenoli (przeciwutleniaczy), karotenoidy, związki mineralne , takie jak magnez, potas, wapń, żelazo, a także witaminy z grupy B i C. Istotnym faktem jest brak enzymu rozkładającego wit. C, dlatego w przeciwieństwie do innych owoców, nie traci jej w trakcie przetwarzania.

Owoc jest absolutnie wyjątkowy ze względu na zawartość oleju, bogatego w kwas linolowy i alfa-linolenowy, w którym rozpuszczone są cenne witaminy A, D, E i K. Możemy wyczuć olej rozgniatając palcami świeżą kulkę.

Niewprawionym zbieraczom polecam ścinanie fragmentów gałązek z owocami, które można bez wysiłku (i bałaganu) zdjąć po zamrożeniu. Świeże kulki radzę ścinać ostrymi nożyczkami u nasady. Rozgniatając w palcach można poczuć oleisty miąższ. Uwaga! Krzew rokitnika jest objęty częściową ochroną.

Z owoców można przygotować dżemy, powidła, galaretki jak również sok i nalewkę

Najłatwiej sok wycisnąć w wyciskarce lub mechanicznie zgnieść i przetrzeć przez sito, żeby oddzielić od skórek i pestek. Uzyskany płyn przelać do woreczków lub pojemników na lód. Korzystać całą zimę według potrzeb – dodać do herbaty, wody i wypić z miodem. Polecam picie 50 ml soku przez 3 miesiące. Efekt będzie odczuwalny u osób, które mają problemy naczyniowe, czyli żylaki, pajączki, słabe naczynia krwionośne a także stany zapalne błon śluzowych ukł. pokarmowego (sok rozcieńczony z miodem).

Przepis na sos do mięs:

Szalotkę podsmażyć na smalcu gęsim, dodaj garść owoców rokitnika a jeszcze lepiej ok. 60-70ml soku, żeby sok nie wyparował, podlej ¼ szkl. wody,  po chwili dodaj 1 łyżkę miodu oraz sól i pieprz do smaku. Sosem polej upieczone lub podduszone mięso pokrojone w plastry.

Autor: Magdalena MądryOKŁADKA

Powyższy artykuł pochodzi z październikowego wydania czasopisma Moda na Eko.