Pyłek pszczeli

pyłek pszczeli jako superfood

Pyłek pszczeli jako superfood

Pyłek pszczeli nazywany również pyłkiem kwiatowym to jedno z superfood, które zostało docenione dopiero w latach 80. XX wieku. Wtedy to zmieniono sposób konstrukcji pasiek, co umożliwiło pozyskiwanie go na dużą skalę. W sklepach ze zdrową żywnością lub w internecie można dostać go w postaci granulatu, a w jednej maleńkiej kuleczce pyłku jest prawie 100 tysięcy ziaren pyłków kwiatowych pochodzących z takich roślin jak mniszek lekarski czy dzika róża. Właściwość ta sprawia, że jest on o wiele bardziej wartościowy niż sam miód.

Właściwości pyłku pszczelego

Nie przesadzimy stwierdzając, że spożywanie pyłku pszczelego ma nieskończenie dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Działa on odżywczo, odtruwająco, antydepresyjnie, antyalergicznie, przeciwmiażdżycowo, przeciwzapalnie, a nawet przeciwbólowo. Stanowi on naturalny antybiotyk, a ponad to reguluje trawienie.

Pyłek charakteryzuje się bogactwem składników mineralnych. Wśród nich znajdziemy żelazo, mangan, potas, wapń, cynk, sód oraz krzem. Co więcej, zawiera on również liczne witaminy nierozpuszczalne w tłuszczach, na przykład te z grupy B oraz witaminę C, jak również te w nich rozpuszczalne: A, D, E i K. Witaminy i minerały to nie jedyne wartości pyłku. Stanowi on także źródło roślinnych substancji bakteriobójczych i grzybobójczych.

Skład oraz właściwości pyłku w dużej mierze zależą on pory roku, w jakiej jest on zbierany jak również od jego rodzaju. Polski pyłek kwiatowy ma średnio 20,7% białka. Wyizolowano w nim również aminokwasy takie jak kwas asparaginowy, serynę, treoninę, prolinę, glicynę, kwas glutaminowy, alaninę, enzymy, substancje lipidowe oraz kwasy tłuszczowe. Tych ostatnich wyodrębniono aż 13 – 9 nasyconych i 4 nienasycone. Co więcej, pyłek zawiera węglowodany proste i złożone. Najwięcej ma ich pyłek sosnowy, bo aż 30%.

Do niezwykle istotnych wartości odżywczych pyłku kwiatowego należą także flawonoidy, katechiny i kwasy fenolowe, które to odgrywają główną rolę w prozdrowotnym działaniu tego specyfiku. Składniki te odpowiedzialne są za wzmacnianie naczyń włosowatych, działanie przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe, ochronę przed promieniowaniem jonizującym oraz działanie moczo- i żółciopędne.

Pyłek kwiatowy to naturalny antybiotyk o udowodnionym działaniu, dlatego też zleca się jego spożywanie w okresie sprzyjającym przeziębieniom. Potwierdzono także, że doskonale ochrania on tkankę wątrobową, pobudza układ krwiotwórczy oraz ma swoje zastosowanie w leczeniu chorób gruczołu krokowego.

Wykorzystanie pyłku kwiatowego w kuchni

Tak jak szeroki jest wachlarz właściwości prozdrowotnych pyłku pszczelego, tak wielorakie może być jego zastosowanie. Najlepiej spożywać go po wcześniejszym rozdrobnieniu, co zwiększa jego przyswajalność. W takiej postaci można wymieszać go z miodem, sokiem, jogurtem, twarożkiem czy dżemem. Można posypać nim sałatkę owocową lub dodać do deseru czy koktajlu owocowego.

Zastosowanie pyłku kwiatowego w kosmetyce

Pyłek pszczeli doskonale sprawdzi się również, jako dodatek do domowej roboty kosmetyków. Można dodać go do maseczki wzmacniającej lub wygładzająco-odżywczej, po wcześniejszym wymieszaniu z żółtkiem. Warto także rozważyć uzupełnienie nim składu szamponu przeciwłupieżowego, balsamu, szminki czy pudru. Badania potwierdzają, że jest on całkowicie bezpieczny dla alergików.