Orzechy włoskie

Orzechy lubi chyba większość z nas. Są świetną przekąską i doskonałą alternatywą dla niezdrowych chipsów czy batonów, czyli produktów, które zjadamy na szybko, nie myśląc za wiele o tym, co jemy.

Nieco o orzechach – wartości odżywcze

Orzechami raczymy się najczęściej na imprezie, siedząc przed telewizorem bądź też będąc nieco zabiegani. Posiadanie ze sobą paczuszki orzechów włoskich gwarantuje nam, że jeśli nawet złapie nas nagły głód, to nie rzucimy się na niezdrowe jedzenie. Wszystkie rodzaje orzechów, a szczególnie te włoskie, mają w sobie sporo błonnika. Jest to składnik, który jest kluczem do utrzymania smukłej sylwetki, bowiem jego spożywanie znacznie hamuje apetyt i poprawia perystaltykę jelit. Jednak miano superfood orzechy włoskie zawdzięczają innym składnikom – a mianowicie cennym nienasyconym kwasom tłuszczowym omega 3 i omega 6, których obecność w diecie jest kluczowa do zachowania długiej witalności, sprawnego układu nerwowego i uniknięcia popularnych w naszych czasach chorób układu krążenia. Zaledwie trzy lub cztery orzechy dziennie zapewnią nam zalecaną dobową dawkę tych właśnie tłuszczy.

Na co wpływają orzechy włoskie

Głównym celem spożywania orzechów jest poprawa funkcjonowania układu nerwowego. Kwasy omega 3 i wspierające je minerały stymulują pracę naszego mózgu, zapewniając nam dobrą pamięć i koncentrację, nawet w starszym wieku. Spożywając orzechy włoskie zajmujemy się również profilaktyką chorób nowotworowych, bowiem zawierają one cenne przeciwutleniacze, neutralizujące wolne rodniki, których namnażanie się w organizmie jest jedną z przyczyn występowania raka. Spożywanie orzechów zalecane jest również osobom, które mają problem z produkcją czerwonych krwinek, gdyż są one bogate w żelazo będące pierwiastkiem znanym ze skuteczności w walce z anemią.

Orzechy włoskie są również skarbnicą kwasu foliowego i całego szeregu pomniejszych pierwiastków, toteż powinny zajmować stałe miejsce w diecie kobiet w ciąży. Zastosowanie orzechów w codziennym żywieniu jest naprawdę szerokie, głównie dlatego, że są to produkty naturalne, złożone z odżywczego białka i cennych tłuszczy. Komponując swoje codzienne menu, należy pamiętać, że to, co jemy na co dzień, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Produktów superfood nie musimy jednak specjalnie szukać. Zamiast wymyślnych produktów wystarczą te najprostsze, tak lubiane i znane jak właśnie orzechy.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US