Jajka

jajka, superfood, żywność, zdrowie, omega-3

Jajka jako superfood

Z dawnego i dość popularnego, jednak nieco krzywdzącego i mylnego stwierdzenia obowiązującego w latach osiemdziesiątych na temat tego, że spożywanie jajek może przyczynić się do szybkiego i dość znacznego wzrostu poziomu cholesterolu w ludzkim organizmie, pozostało niewiele. Na dzień dzisiejszy żadne z przeprowadzonych badań nie potwierdzają w żaden sposób tego, że istnieją jakiekolwiek zależności pomiędzy spożywaniem jajek, a wzrostem poziomu cholesterolu. Jego poziom w naszym organizmie jest warunkowany wieloma innymi czynnikami, pośród których możemy wymienić między innymi zbyt małą aktywność fizyczną oraz nasze predyspozycje fizyczne. Zwiększona ilość cholesterolu może być również wynikiem występowania pewnych chorób.

Co znajdziemy w jajku?

Jajko natomiast dzięki temu, że jest bardzo pożywnym i zdrowym produktem naturalnym, który zawiera w swoim składzie między innymi lecytynę, luteinę i kwasy omega 3 potrafi skutecznie łagodzić i zapobiegać rozwojowi pewnych chorób i dolegliwości. Jego najcenniejszym składnikiem jest pełnowartościowe białko zawierające w swoim składzie wszystkie najbardziej niezbędne aminokwasy, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Jajko zawiera również te aminokwasy, których nasz organizm nie potrafi sam produkować. Oprócz białka, w składzie jajka znajdują się również węglowodany i tłuszcze nienasycone. Spożywając jajka dostarczamy naszemu organizmowi wielu cennych witamin A, D, E, K oraz B2 i B12 oraz składników mineralnych i znajdujących się w nich związków wapnia, fosforu, potasu, magnezu i żelaza. Brak odpowiedniej ilości tych składników i witamin prowadzi do zaburzeń pracy wielu układów.

Jajko jajku nie równe

Przy wyborze jaj należy jednak pamiętać o oznaczeniach, które mówią nam o pochodzeniu danego jaja. Na rynkach lub w małych, wiejskich gospodarstwach można kupić jajka bezpośrednio od gospodarza, bez oznakowania. Jeśli mamy pewność źródła, to po ich zakupie z pewnością będziemy cieszyć się ich smakiem, zajadając się nimi na śniadanie. Gdy jednak wybieramy się do sklepu, musimy zwracać uwagę na pieczątkę znajdującą się bezpośrednio na jajku. Znajdziemy tam oznakowania w następującym formacie: X-YY-AABBCCDD

X to oznaczenie sposobu, w jaki hodowane są kury, mogą być to liczby 0, 1, 2 lub 3.

0 to chów ekologiczny, czyli kury biegają sobie wolno, jedzą trawę i ekologiczną karmę oraz to, co wygrzebią sobie same z ziemi. Wolna kura to szczęśliwa kura, czyli taka, która znosi zdrowe jajka.

1 to chów wolnowybiegowy, czyli kury mogą chodzić po grzędach i opuszczać kurnik, a karmione są paszą.

2 to chów ściółkowy, czyli kury żyją w kurniku i jedynie na jego terenie mogą się poruszać.

3 to chów klatkowy, czyli taki, który ogranicza swobodę kur do minimum. Żyją one w ciasnych klatkach, przez całe swoje życie nie widzą słońca, ani nie próbują trawy, nie są w stanie nawet rozprostować skrzydeł, a ich dzioby są nierzadko obcinane, aby nie poraniły się nawzajem. W celu uniknięcia chorób i epidemii wśród kur podawane są im antybiotyki, co jeszcze potęguje ich stres. Jajka z takiego chowu nie mogą równać się właściwościami odżywczymi z tymi z oznaczeniem 0.

YY to oznaczenie kraju pochodzenia jajka – polskie jajko będzie miało oznaczenie PL.

Kolejno pojawi się kod województwa, kod powiatu, kod zakresu działalności i w końcu kod firmy.