Czarny bez

Czarny bez – bezcenny

Na jesiennym spacerze nie sposób pominąć czarny bez. Ten z kolei jest znany każdemu, ale mało kto wie, że kiedyś uznawany był za roślinę bogów (ze względu na lecznicze właściwości). W medycynie ludowej stosowany jako środek przeczyszczający, napotny, przeciwzapalny.

Bogactwo soli mineralnych, barwników, flawonoidów (m. in. kwercytyna i rutozyd), witamin, kwasów organicznych i olejków eterycznych nadaje czarnym koralikom właściwości przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych. Warto włączyć sok przy pierwszych objawach infekcji lub przy infekcjach przewlekłych (stany zapalne stawów). Owoc ma działanie odkwaszające, co może mieć znaczenie w niektórych chorobach nerek.

Zbierając owoce warto wybierać miejsca nasłonecznione i oddalone od ulic. Owoce powinny być w pełni dojrzałe, ciemnofioletowe.

Pamiętajmy, że owoce nadają się do spożycia tylko po obróbce termicznej. Jeśli chcesz przygotować nalewkę, podpraż owoce w piekarniku lub użyj soku do jej sporządzenia.

Przepis na sok:

Owoce zdjąć z gałązek, opłukać i gotować aż do rozpadnięcia. Przefiltrować przez gazę lub filtr do ekspresu. Jeśli chcesz zakonserwować, dodaj miodu, cukru lub ksylitolu i gorący przelej do słoiczków.

Galaretka:

Do ½ l soku przyrządzonego jak wyżej dodaj 4 jabłka, rozgotuj i zmiksuj. Dodaj słodzidło do smaku. Jeśli konsystencja jest dla ciebie za mało gęsta, zamiast jabłkowych pektyn użyj agar agar.

Autor: Magdalena MądryOKŁADKA

Powyższy artykuł pochodzi z październikowego wydania czasopisma Moda na Eko.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US