Awokado

Awokado to bez wątpienia jedno z superfood

Choć cały czas jest jeszcze postrzegane jako orientalny i nieco tajemniczy owoc, to z biegiem czasu przybywa coraz więcej jego fanów.

Charakterystyczny, mocno maślany smak tej rośliny jest dość kontrowersyjny i albo podbija serce człowieka, który jej spróbował, albo wręcz przeciwnie. Awokado jest dość tłuste i przez to może być postrzegane jako kaloryczne.  Należy jednak pamiętać, że kalorie z warzyw i owoców, czyli produktów naturalnych, nie mają porównania do kalorii pustych, pochodzących z niezdrowych przekąsek. Ponadto, awokado jest bardzo sycące i w towarzystwie soli, pieprzu i soku z cytryny może stanowić idealnie zdrową przekąskę. Jest polecane wszystkim – zarówno osobom dbającym o linię, jak i tym, które chcą zdrowo przytyć. Jako produkt nisko węglowodanowy, a wysoko białkowy i wysoko tłuszczowy jest również chętnie spożywany przez sportowców, najlepiej po świeżo zakończonym treningu.

Dla kogo awokado?

Bogactwo NNKT, czyli nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6, pełnowartościowego białka, witamin i minerałów sprawia, że owoc ten jest postrzegany, jako superfood, czyli produkt pełny wartości odżywczych, niezbędny do zapewnienia sobie dobrego zdrowia całego organizmu. Krótko mówiąc jest to tak zwane pożywienie doskonałe. Wspomniane kwasy omega 3 i omega 6 są niezwykle uniwersalne, jednak ich głównym zastosowaniem jest profilaktyka chorób serca, miażdżycy i walka z cholesterolem.

Charakterystyczny miąższ awokado zawiera w sobie również sporo składników, które nasz organizm przyswaja wyłącznie w towarzystwie tłuszczów, na przykład luteinę, która chroni nasz wzrok przed osłabieniem oraz zapobiega popularnym chorobom oczu, jak zaćma czy jaskra. Olej z awokado to składnik często i chętnie wykorzystywany w kosmetykach do pielęgnacji, jednakże awokado działa również upiększająco od środka. Za ten efekt odpowiada glutation – cenny przeciwutleniacz, znany między innymi z właściwości poprawiających wygląd skóry. Spożywanie produktów z tym składnikiem ma nam zapewnić zdrową karnację, zmniejszenie zmarszczek i ogólnie młodszy, bardziej świeży wygląd. Od kiedy awokado jest dostępne praktycznie w każdym supermarkecie coraz więcej mówi się o jego właściwościach i urozmaica się codzienną dietę tą ciekawą rośliną.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US