Aronia

aronia, polska, owoce, superfood

Poznajmy polskie super owoce

Niesamowitym skarbem, bardzo niedocenianym, zwłaszcza przez młodsze pokolenie jest aronia. Krzewy rodzą niesamowite ilości owoców, które nie są lubiane ze względu na kwaśno-cierpki smak (język drętwieje od ilości garbników).

Eliksir zdrowia i młodości

Sok z aronii to eliksir zdrowia i młodości. Bogaty w przeciwutleniacze, witaminy i sole mineralne jest cennym środkiem leczniczym, co wielokrotnie udowodniono w badaniach. Zalecany przy problemach krążeniowych – zmniejsza stany zapalne naczyń, reguluje ciśnienie tętnicze, zapobiega tworzeniu blaszek miażdżycowych, poprawia profil tłuszczowy, działa przeciwkrwotocznie, ale też antyagregacyjnie. Antocyjaniny i flawonoidy poza tym, poprawiają krążenie mózgowe, oczne oraz wieńcowe. Nie ma przeciwwskazań, żeby włączyć aronię wspomagająco w trakcie leczenia. Kwas chlorogenowy i jego pochodne spowalniają absorpcję glukozy, działają ochronnie na trzustkę, wątrobę i nerki, co jest korzystne u diabetyków, osób z insulinoopornością, odchudzających się. Aronia działa regenerująco na nabłonki w układzie pokarmowym, stymuluje system limfatyczny, hamuje rozwój bakterii (nawet odpornych na antybiotyki).

Łagodzi szkodliwe skutki  radioterapii (zapobiega m. in.poparzeniom skóry, uszkodzeniom naczyń) oraz  promieniowania elektromagnetycznego.

Warto podkreślić, że  w masowej uprawie, krzewy nie wymagają użycia pestycydów, a owoce nie kumulują kadmu, ołowiu, arsenu i cyny.

Przetwarzanie aronii

Doskonałym sposobem na przetworzenie aronii jest zamrożenie świeżych owoców lub wyciśnięcie z nich soku. Pić z dodatkiem wody i miodu lub soku jabłkowego. Smak aronii można ujarzmić dodatkiem słodkiej gruszki lub jabłka.

Przed przygotowaniem przetworów (soków dla dzieci, dżemów) warto przemrozić owoce przez 1-2 doby.

Krem aroniowo-gruszkowy

½ kg aronii,

½ kg gruszek,

300g cukru lub ksylitolu.

Owoce oczyść, pokrój gruszki, dodaj cukier. Gotuj ok. 20min. Pod przykryciem, zmiksuj  i gorący dżem przełóż do słoików. Pasteryzuj jak przecier różany.

Moim ulubionym wyciągiem aroniowym jest pyszna, prosta nalewka:

1 kg aronii

½ l wódki żytniej lub rozrobionego spirytusu,

600g cukru,

(opcjonalnie do smaku 4 goździki, laska wanilii, kawałek kory cynamonu).

Owoce zalej wódką (z przyprawami), postaw w cieniu na 6 tygodni, owoce odsącz i zasyp cukrem na kolejny miesiąc, połącz wyciągi. Po miesiącu możesz się delektować.

Pokochaj to, co dała Ci natura i co masz w zasięgu ręki – zamiast acai – aronia.

Za zdrowie!

Autor: Magdalena Mądrymoda na eko

Powyższy artykuł pochodzi z wrześniowego wydania czasopisma Moda na Eko.