Śliwki

Śliwki – pyszne, jesienne owoce

Wszystkie rodzaje śliwek dostępnych w polskich sklepach są wyjątkowo zdrowe, choć czasem niedoceniane. Gdy przychodzi jesień, przychodzi również sezon na śliwki, jest ich wszędzie pod dostatkiem, co sprawia, że po paru dniach czujemy wręcz ich przesyt.

Zastosowanie

Śliwki warto włączyć do swojej codziennej diety i komponować je nie tylko z daniami słodkimi, ale również jeść je bardziej wytrawnie, na przykład jako dodatek do mięs czy orzeźwiających i sycących sałatek. Przede wszystkim śliwki słyną ze swoich walorów oczyszczających i przyspieszających trawienie. Suszone i świeże śliwki to znany, naturalny lek na zaparcia oraz składnik kuracji mających na celu wyciągnięcie toksyn z naszego organizmu. Dzieje się tak dzięki dużej zawartości błonnika w tym owocu.

Odmiany

Najpopularniejszym rodzajem śliwki w Polsce są oczywiście śliwki węgierki, wyjątkowo słodkie i soczyste, oraz mirabelki, które często rosną dziko i nie są przez nas zauważane, jako ciekawe czy godne zakupu. Inne odmiany to duże śliwki prezydent, oraz smaczne renklody althany.

Właściwości

Śliwki to owoce, które mają w sobie mnóstwo dobroczynnych składników – przede wszystkim znanych przeciwutleniaczy, które mają za zadanie odmłodzić nasz organizm, ale również chronić przed chorobami cywilizacyjnymi, jak nowotwory czy miażdżyca. To właśnie przed tą ostatnią chorobą śliwki potrafią nas uchronić albo zmniejszyć dokuczliwość ich przebiegu, bowiem mają one właściwości rozpuszczające nadmiar tłuszczu, który blokuje żyły osób chorujących na miażdżycę właśnie. Profilaktyka przeciwmiażdżycowa z użyciem śliwek jest również świetnym pomysłem, bowiem te owoce hamują wchłanianie szkodliwego cholesterolu z posiłków. Dlatego też dobrze jest po obfitym, uroczystym posiłku zjeść trochę konfitur z naturalnych śliwek lub skubnąć trochę suszonych owoców, aby ulżyć swojemu organizmowi.

Spożywanie śliwek ma nie tylko walory zdrowotne, ale również estetyczne! Witamina K, która jest w nich zawarta w dużych ilościach to znany lek na popękane i kruche naczynka krwionośne na twarzy. Zawierają one też mnóstwo potasu, który reguluję pracę serca i gospodarkę wodną naszego organizmu. Schyłek lata i początek jesieni to okres, gdy w sklepach aż roi się od tanich, pysznych i soczystych śliwek. Wykorzystajmy go więc na maksa!

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US