Olej makowy

Olej makowy jest doskonały do wyrobu naturalnych kosmetyków i leków roślinnych. Nadaje się do pielęgnowania skóry, jako naturalna alternatywa dla balsamów i olejków do ciała. W pielęgnowaniu skóry dzieci i niemowląt może zastąpić oliwę z oliwek. Nasiona zawierają 35-50% tłuszczu, ok. 23% śluzów, ok. 13% białka, 6% celulozy. Wytłoczony przez nas olej ma temperaturę około 37st.C co pozwala na zachowanie wszystkich substancji odżywczych. Jest także nierafinowany ani oczyszczony. Czas schnięcia oleju makowego 6,5-8 dni. Uzyskiwany w prasach na zimno.

Składniki oleju makowego:

1. Kwas linolowy 62-65%

2. Kwas oleinowy 25-30%

3. Kwas palmitynowy 3-5%.

Kwas linolowy, linolenowy i oleinowy zapobiegają rozwojowi miażdżycy, zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Przeciwdziałają zakrzepom w tętnicach i żyłach. Poprawiają stan zdrowotny włosów, paznokci i skóry. Łagodzą objawy trądziku i łuszczycy. Obniżają poziom cholesterolu we krwi. Kwas oleinowy nie obniża poziomu triglicerydów we krwi, natomiast czynią to kwas linolowy i linolenowy.

Zażywanie oleju makowego daje dużo korzyści organizmowi:

  • zmniejsza tendencje do wytrącania się złogów żółciowych i powstawania kamicy żółciowej, pobudza przepływ żółci,
  • przyspiesza gojenie ran na skórze i owrzodzeń na błonach śluzowych,
  • stabilizuje strukturę śródbłonków naczyń krwionośnych, zmniejsza kruchość naczyń krwionośnych
  • stabilizuje strukturę nabłonków, pobudza regenerację tkanki nabłonkowej w układzie pokarmowym, moczowym, płciowym i oddechowym,
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia zatorów naczyniowych i sklerozy,
  • jest źródłem czynników lipotropowych, nefroprotekcyjnych, kardioprotekcyjnych i hepatoprotekcyjnych (ochronnych dla nerek, serca i wątroby),
  • podnosi ogólną odporność organizmu na infekcje,
  • poprawia skład wydzielanego łoju, zapobiega powstawaniu zaskórników i hamuje nadmierne rogowacenie naskórka oraz mieszków włosowych,
  • przeciwdziała suchości skóry,
  • pomaga w terapii  hiperlipidemii i cukrzycy.

Dawkowanie:

przynajmniej 2 łyżki oleju makowego dziennie doustnie lub więcej w potrawach spożywanych na zimno.

Zewnętrznie do pielęgnowania skóry, jako środek łagodzący stany zapalne i natłuszczający, ochronny; do kąpieli olejowych na włosy (regenerujących, odżywczych), po zniszczeniu zabiegami fryzjerskimi, lekami lub po zatruciach.

W połączeniu z pastą cynkową (25%) i tranem (25%) do leczenia ran i owrzodzeń. Wyciągi olejowe z wielu ziół (najlepiej świeże ziele dziurawca, pokrzywy, żywokostu, miodunki, babki, kurdybanka lub żółtlicy), lub wymienione zioła ucierane z olejem makowym, albo lnianym dają dobry preparat do leczenia odleżyn, oparzeń, odparzeń, ran, wyprysków i zapalnie zmienionych zmian łuszczycowych.

Emulsja z nasion maku (rozdrobnione nasiona ucierać z niewielkimi porcjami wody lub naparu ziołowego, np. żywokostu, poziewnika, przytulii, odwaru skrzypowego) wymieszana z lecytyną i ewentualnie minerałami (np. tlenkiem cynku 0,5%, węglanem bizmutu 1%, węglanem lub cytrynianem cynku 0,5% lub węglem leczniczym 1%) nadają się do leczenia podrażnień żołądka, łagodzenia objawów choroby wrzodowej i stanu zapalnego jelita grubego.

Artykuł udostępniony dzięki uprzejmości firmy tłoczącej oleje Cameleon.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US