Kiszonki

Kiszonki – dlaczego warto je jeść

Dlaczego warto jeść kiszonki zapewne już większość z nas słyszała, czytała i ogólnie zgadza się z tym faktem. Problem pojawia się w momencie zdecydowania się na włączenie ich do naszego codziennego menu. Cóż nie są słodkie, nie wywołują pewnego rodzaju euforii, której doznajemy po zjedzeniu węglowodanów a w szczególności czegoś bardzo słodkiego. Niejednokrotnie słyszałam, że są kwaśne i niesmaczne a nawet, że trochę śmierdzą. Jednak jeśli chcemy mieć zdrowe jelita są one niezbędne w naszej codziennej diecie.

Co to jest kiszonka?

Kiszonka to warzywa poddane procesowi kiszenia w wyniku, którego następuje fermentacja  i powstaje cenny, prozdrowotny kwas mlekowy. Naturalnie wyhodowany  w procesie fermentacji kwas mlekowy działa na organizm wzmacniająco, oczyszczająco i bardzo wspomaga układ odpornościowy. Działa regulująco na wszystkie procesy trawienne, wspomaga rozrost flory bakteryjnej jelit, jest dla bakterii jelitowych naturalną pożywką. Oprócz tego kiszonki dostarczają wielu ważnych naturalnych witamin: A, E, K,C, wit. z grupy B, również wapń, magnez, potas i fosfor. Wszystkie te składniki odżywcze mają ogromny wpływ na trawienie tłuszczów, białek i węglowodanów wpływają na dobry stan naszej skóry, włosów i paznokci, zwiększają wchłanianie żelaza chroniąc nas przed anemią.

Podczas procesu fermentacji witaminy i minerały wnikają do soku, dlatego należy oprócz jedzenia kiszonych warzyw wypijać również sok, w którym się kiszą. Warto również pamiętać, że kiszonki i sok z kiszonek likwiduje pasożyty z naszego przewodu pokarmowego, pomaga również walczyć z zaparciami.

Najlepiej wykonać  kiszonki samodzielnie w domu. Nie potrzebujemy żadnych zdolności kulinarnych aby zrobić swoje przepyszne kiszonki, tak prosto się je robi, że aż trudno uwierzyć.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US