Dlaczego warto jeść sezonowe owoce i warzywa?

Dlaczego jeść owoce i warzywa sezonowe?

Sezonowe owoce i warzywa są wyjątkowo smaczne i pożywne. Warto śledzić kalendarze sezonowych roślin i wybierać najtańsze i zarazem bardzo smaczne produkty. Wszystkie rośliny mają czas najlepszej dostępności w sklepach lub targowisku i warto z tego korzystać.

Rodzimy towar

Zazwyczaj mamy swoje ulubione produkty i czekamy cały rok, aż zaczną rosnąć i owocować. Oczywiście, najlepiej kupować warzywa i owoce na lokalnych bazarkach – wtedy mamy większą pewność, że są świeże oraz niepryskane żadnymi szkodliwymi chemikaliami. Wybór zakupowy jest stosunkowo dość prosty – możemy albo skłonić się ku lokalnym owocom i warzywom, które rosną w sadach tuż nieopodal nas, albo skusić się na te nieco bardziej egzotyczne gatunki, tak wyczekiwane przez nas w okresie całego roku. Wiosna i lato to okres świetny dla właśnie tych lokalnych gatunków. Głównie są to warzywa zielone, sałaty i sezonowe owoce – na przykład pyszne truskawki i maliny latem, a jabłka, gruszki i śliwki jesienią. Jeżeli mamy dostęp do dużych ilości letnich czy wiosennych owoców, warto je zamrozić na później, zrobić z nich kompot czy konfitury – aby móc cieszyć się ich smakiem także zimą.

Zagraniczna oferta

Jesienne i zimowe zbiory są równie obfite, jednakże uwzględniają bardziej czerwone gatunki roślin, a także głównie te, które wędrują do nas zza morza lub nawet oceanu. Dynie, jabłka, kalafiory, a w zimie pomarańcze, mandarynki i banany – wszystko to jest dla nas dostępne w warzywniakach i supermarketach w niezwykle przystępnych cenach. Komponowanie codziennej diety powinno bazować właśnie na sezonowych, świeżych produktach, w połączeniu z pełnoziarnistymi makaronami i kaszami, dostępnymi cały rok. Kalendarz sezonowych produktów to coś, co z pewnością znają na pamięć wszyscy witarianie i osoby, które starają się jeść na surowo. Mogą oni planować swoje codzienne zakupy i wiedzą, kiedy w sklepach pojawią się ulubione, surowe produkty. Jedząc sezonowo i planując swój jadłospis zgodnie z panującą obecnie porą roku mamy pewność, że owoce i warzywa, które obecnie spożywamy są świeże i pełne witamin. Warzywa sezonowe są najświeższe i oczywiście najsmaczniejsze. Ich urok doceniają nie tylko miłośnicy zdrowego jedzenia czy wegetarianie, ale również wszyscy z nas, którzy po prostu lubią zdrowe, sezonowe i tanie produkty.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US