Ziołowe wsparcie przy nudnościach w ciąży

Mdłości i wymioty związane z ciążą mogą w różnym stopniu wpływać na 85% ciąż. Chociaż niewielka liczba osób doświadcza nudności ciążowych podczas całej ciąży (jak w przypadku niepowściągliwych wymiotów ciężarnych), zwykle zaczynają się one około 4 do 9 tygodni i zwykle ustępują po 12 do 16 tygodniach (Romm, 2014).

Istnieją różne teorie na temat przyczyny tego bardzo powszechnego stanu: wszystko, od mechanizmu ochronnego po niedobór pewnych składników odżywczych lub brak równowagi hormonalnej. Ale jak dotąd nikt nie doszedł do ostatecznego wniosku.

Wielu niedogodnościom związanym z ciążą można zapobiec, złagodzić je lub przynajmniej zminimalizować, aby były łatwiejsze do opanowania. W tym artykule znajdziesz kilka holistycznych podejść i ziół do zwalczania mdłości ciążowych.

Podstawowe holistyczne podejście do nudności w ciąży

Możliwe wyzwalacze i przyczyny źródłowe

Każda osoba odczuwa intensywność i wygląd nudności nieco inaczej. Oto jednak kilka typowych wyzwalaczy (Romm, 2014): 

  Pusty żołądek, głód i niski poziom cukru we krwi (hipoglikemia)

  Mocne zapachy 

  Zaburzenia równowagi hormonalnej

  Niedobory witamin i minerałów 

  Brak ruchu i ćwiczeń

  Stres, niepokój 

Niezbędne minerały i witaminy

Niedobory żywieniowe, takie jak zbyt mała ilość różnych witamin z grupy B (zwłaszcza B6), magnezu lub wapnia, a także zbyt mała ilość białka lub węglowodanów złożonych mogą powodować mdłości ciążowe (Romm, 2014).

Chociaż syntetyczne suplementy wieloskładnikowe są często zalecane, nie zawsze mogą być najlepszym wyborem, ponieważ substancje te działają kompleksowo ze sobą lub przeciwko sobie, a zatem mogą zakłócać sposób, w jaki organizm przetwarza składniki odżywcze. Rezultatem mogą być zaburzenia równowagi mineralnej. Odżywianie za pomocą pokarmów o dużej zawartości składników odżywczych, takich jak wątroba wołowa, jaja, nabiał z pastwisk, ryby, ciemnozielone warzywa liściaste, małże, takie jak ostrygi i mięso, może być znacznie bardziej wszechstronne (Nichols, 2018). Potrzeby żywieniowe i wybory żywieniowe są zazwyczaj zindywidualizowane; dlatego ważne są wskazówki od położnej, dietetyka lub lekarza. Ponadto, jeśli szukasz materiałów do czytania, pomocna jest książka „Real Food for Pregnancy” autorstwa Lily Nichols.

Pokarmy bogate w magnez, takie jak kiełki owsa, surowe kakao, nabiał z pastwisk i nasiona chia mogą być doskonałym dodatkiem do wysokiej jakości naturalnego suplementu. Miejscowe stosowanie kąpieli magnezowych, żeli i olejków to kolejny sposób na uzupełnienie przyjmowanych minerałów. Drożdże piwne oraz kompleks witamin z grupy B z kiełków gryki to świetne naturalne sposoby na zwiększenie niezbędnego zapotrzebowania na witaminy z grupy B.~153 ~

Aby zwiększyć ogólne odżywianie w codziennym życiu, napoje bogate w minerały, takie jak bulion kostny i woda kokosowa, są doskonałym wyborem, ponieważ są lekkostrawne, uspokajają żołądek i poprawiają samopoczucie, gdy nie ma innego jedzenia.

Zrównoważony poziom cukru we krwi

Zrównoważenie poziomu cukru we krwi jest ważne z wielu różnych powodów i może być szczególnie ważne dla uniknięcia nudności ciążowych. Krakersy i piwo imbirowe to bardzo popularne produkty spożywcze kojarzone z łagodzeniem nudności, ale unikanie rafinowanych produktów zbożowych i cukru prostego to najlepszy sposób na utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi, co pomaga zmniejszyć nudności. Aby poziom cukru we krwi nie spadał do niskiego poziomu, jedz zbilansowane posiłki zawierające wystarczającą ilość białka i tłuszczu wraz z węglowodanami złożonymi. Chociaż apetyt na proste, rafinowane potrawy, takie jak chleb i makaron, może wzrosnąć we wczesnej ciąży, te pokarmy mogą powodować skoki poziomu cukru we krwi, co może pogorszyć uczucie porannych mdłości.

Ponadto, częste jedzenie (mniej więcej co 3 godziny, a także 30 minut po przebudzeniu, jak również włączenie przekąski przed snem) pomaga powstrzymać skoki cukru we krwi w obu kierunkach.

Ruch

Czasami stopień mdłości można złagodzić przez szybki spacer na zewnątrz lub inne łagodne ćwiczenia. Nawet jeśli nie zawsze jest to łatwe, gdy jesteś chory i wyczerpany, codzienne ćwiczenia przygotowują ciało do fizycznych wymagań związanych z porodem. Poprawia również nastrój, trawienie i krążenie, co zwiększa zdolność dziecka do wchłaniania składników odżywczych i tlenu. Pamiętaj tylko, aby uzupełniać utracone kalorie i zapobiegać niskiemu poziomowi cukru we krwi, jedząc odpowiednio przed i po.

Nawilżenie

Wiele osób ma wrażenie, że napoje nasilają mdłości w czasie ciąży, ale w rzeczywistości odwodnienie może pogorszyć mdłości ciążowe. Ważne jest, aby pić dużo płynów w ciągu dnia. W przypadku wymiotów należy uzupełnić utracone płyny. Woda wzbogacona minerałami, świeża cytryna, herbatki ziołowe bezpieczne we wczesnej ciąży lub bulion kostny to wybory, które mogą być smaczne i mogą pomóc uspokoić żołądek. Może być łatwiej pić małe ilości płynów w ciągu dnia niż większe ilości na raz.

Zioła na nudności w ciąży

Następujące zioła są bezpieczne w czasie ciąży i dobrze działają na łagodzenie nudności. Zmieniając te selekcje, łatwiej jest nie znudzić się konkretnym ziołem i dowiedzieć się, co działa najlepiej dla Ciebie.

Imbir (Zingiber officinale) Kłącze

Imbir, jako środek przeciwskurczowy, jest zdecydowanie najbardziej znanym i najlepiej przebadanym ziołem łagodzącym nudności i wymioty w czasie ciąży. Efekt ten przypisuje się relaksującemu charakterowi olejków aromatycznych (Masé, 2013). Wykazano skuteczność w licznych badaniach klinicznych i może poprawić powolne trawienie poprzez delikatne rozgrzewanie przewodu pokarmowego.

Do użycia: 

Napar: zaparzyć 1 łyżeczkę świeżo startego kłącza imbiru w 1 szklance wrzącej wody, przykryć, przez 10 minut i popijać przez cały dzień, nie przekraczając 2 pełnych filiżanek dziennie.

Kapsułki: 2 kapsułki co kilka godzin, ale nie więcej niż 10 kapsułek (1 gram imbiru) dziennie (Ozgoli i in., 2009; Romm, 2014).

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) Korzeń

Korzeń mniszka lekarskiego to gorzkie zioło, które wspomaga trawienie, uspokaja i wzmacnia żołądek, poprawia apetyt i wspomaga wątrobę, która w czasie ciąży musi pracować w nadgodzinach, aby przetworzyć zwiększoną ilość hormonów krążących w organizmie. Wszystkie te funkcje korzenia mniszka lekarskiego oraz jego bezpieczeństwo w czasie ciąży sprawiają, że jest to doskonały wybór do radzenia sobie z porannymi mdłościami samodzielnie lub w połączeniu z innymi ziołami, takimi jak imbir. Kawa z korzenia mniszka lekarskiego może być również cudowną opcją!

Do użycia:

Napar: 4-6 łyżek suszonego korzenia lub dwa razy więcej świeżego korzenia w 1 litrze wrzącej wody, moczone przez 4 godziny. Odcedź i weź kilka łyków na raz, do 2 filiżanek dziennie.

Nalewka: 20 kropli 2 razy dziennie na utrzymanie chronicznych nudności, 30 kropli nalewki 3-4 razy dziennie na ostre nudności. (Romm, 2014).

Dziki pochrzyn (Dioscorea villosa L.) Suszone kłącza

Dziki pochrzyn to zioło, które zmniejsza podrażnienia i drażliwość narządów jamy brzusznej, w tym żołądka i macicy. Istnieje długa tradycja używania dzikiego pochrzynu do zmniejszania nudności, łagodzenia wymiotów i uspokajania skurczów żołądka (McIntyre, 1994: Cook, 1869). Wykazano, że w połączeniu z korzeniem mniszka lekarskiego (po 30 kropli każdego z nich) dziki ignam jest bardzo skuteczny w zmniejszaniu nudności i wymiotów. Rozważ także popijanie herbaty imbirowej przez cały dzień wraz z nalewką z dzikiego pochrzynu, aby złagodzić nudności (Romm, 2014).

Do użycia: 

Nalewka: do 30 kropli, 4-6 razy dziennie.

Głowa kwiatu rumianku (Matricaria chamomilla)

Herbata rumiankowa to wszechczasów kojące zioło. Rozluźnia żołądek, zmniejsza uczucie kwasowości i wspomaga wątrobę. Rumianek, jako łagodny gorzki, pobudza również wydzielanie żołądkowe (Gladstar, 1993) i poprawia apetyt (Hoffmann, 2003). Łagodzi też niepokój i napięcie.

Do użycia: 

Napar: Parzyć 1 łyżkę stołową rumianku w 1 szklance wrzącej wody przez 10-15 minut. Przykryj podczas moczenia, aby zatrzymać olejki eteryczne w kwiatach. Popijaj przez cały dzień lub pij do 2 filiżanek dziennie (Romm, 2014).

Uwaga dotycząca bezpieczeństwa:

Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub położną przed zażyciem jakichkolwiek ziół w czasie ciąży, upewniając się, że pasują one do twoich indywidualnych okoliczności.

Na zakończenie,

Mimo że nudności we wczesnej ciąży mogą być naprawdę trudne, świadomość, że poranne mdłości mogą nie być oznaką zagrożonej ciąży, może podnieść na duchu. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na nudności, więc połączenie różnych podejść opisanych w tym artykule może być rozwiązaniem na uspokojenie żołądka. Znalezienie tego, co będzie dla Ciebie skuteczne, może wymagać wielu eksperymentów — a to może nawet zmieniać się z dnia na dzień iz tygodnia na tydzień.

PRZYPISY

Kucharz, W. (1869). Ambulatorium Cooka. Medherb.com. http://www.botanical.com/botanical/mgmh/y/yam—01.html 

Gladstar, R. (1993). Ziołolecznictwo dla kobiet. Szymon i Schuster.

Hoffmann, D. (2003). Zielarstwo medyczne: nauka i praktyka ziołolecznictwa. Healing Arts Press.

Masé, G. (2013). Rozwiązanie dzikiej medycyny. Healing Arts Press.

McIntyre, A. (1994). Kompletny preparat ziołowy dla kobiet. Henry Holt.

Nichols, L. (2018). Prawdziwe jedzenie dla ciąży: nauka i mądrość optymalnego żywienia prenatalnego. Lily Nichols.

Ozgoli, G., Goli, M. i Simbar, M. (2009). Wpływ kapsułek imbirowych na ciążę, nudności i wymioty. Journal of Alternative and Complementary Medicine, 15(3), 243-246. http://doi.org/10.1089/acm.2008.0406

Romm, A. (2014). Książka o naturalnej ciąży: Kompletny przewodnik po bezpiecznej, organicznej ciąży i porodzie z ziołami, odżywianiem i innymi holistycznymi wyborami. Naciśnij dziesięć prędkości