• Home
  • Żyj dobrze
  • Ziołowe procedury odnowy biologicznej W podróży i przy napiętym harmonogramie

Ziołowe procedury odnowy biologicznej W podróży i przy napiętym harmonogramie

Niezależnie od tego, czy podróżujesz, przyjmujesz gości, czy też wakacje lub pobyt, większość z nas doświadcza pewnych zakłóceń w naszych codziennych zajęciach podczas wakacji. To całkiem normalne, że rutyna odnowy biologicznej ulega zmianie w tych pracowitych i świątecznych czasach. Aby jednak zachować równowagę i zoptymalizować zdolność do cieszenia się świątecznymi świętami, ważne jest poświęcenie czasu na powrót do siebie – i zadbanie o siebie. Wykonywanie zabiegów odnowy biologicznej w biegu wymaga elastyczności i odrobiny planowania, ale jest warte tego odrobiny dodatkowego wysiłku. Rzućmy okiem na kilka pomysłów, jak dostosować swoje procedury zdrowotne do podróży i szczególnie pracowitych czasów.

Nadaj priorytet swoim rutynom odnowy biologicznej

Kiedy w Twojej codziennej rutynie dochodzi do zakłóceń, ustalanie priorytetów staje się szczególnie ważne. To normalne, że dieta, nawyki ziołowe i praktyki ruchowe ulegają zmianom podczas wakacji, podróży i szczególnie pracowitych okresów. Dlatego warto poświęcić chwilę i najpierw ocenić, jakie są Twoje podstawowe procedury odnowy biologicznej. Czy istnieje jakiś szczególny protokół ziołowy, którego przestrzeganie jest dla ciebie szczególnie ważne? Czy korzystasz ze wspomagania snu, wspomagania trawienia i / lub adaptogenów? Czy należysz do osób, które każdego dnia potrzebują wyciszenia? Potrzebujesz gorącego jedzenia i gorących napojów? Czy rozwijasz się, gdy poruszasz się przez znaczną ilość czasu każdego dnia? Czy codzienne prowadzenie dziennika jest dla Ciebie ważne? Co pomaga ci być szczęśliwym, zdrowym i zdrowym na umyśle? Pomyśl o swoich podstawowych praktykach i od tego planuj.

Moja codzienna praktyka jogi jest dla mnie niezwykle ważna jako praktykująca jogę i nauczycielka jogi. Oczywiście nie mogę zabrać ze sobą całego studia jogi i wszystkich moich rekwizytów do jogi i książek w podróży. Mogę jednak spakować cienką matę podróżną, pas do jogi i zazwyczaj kilka bloków piankowych. Mogę też wykazać się kreatywnością w przestrzeniach, które odwiedzam, oczyszczając przynajmniej niewielką przestrzeń do ćwiczeń, a może nawet wykorzystując meble pod ręką jako przydatne rekwizyty do jogi.

Teraz przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo, co możesz umieścić na swojej liście rzeczy do spakowania.

Równoważenie mobilności ze stabilnością

Podróże i zakłócenia codziennych zajęć mają tendencję do zwiększania vata dosha, która z natury jest mobilna. (Wzrost zewnętrznej mobilności zwiększa mobilne, zmienne energie w ciele.) Dlatego, szczególnie dla typów vata i podczas pory roku vata, ważne staje się podejmowanie kroków w celu uspokojenia doszy vata. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli w grę wchodzą podróże. Vata dosha jest uspokajana ciepłem, olejkiem i regularną rutyną. Mając to na uwadze, oto kilka pomysłów na przydatne przedmioty, które możesz zabrać ze sobą w podróż. Te wskazówki będą pomocne dla każdego, niezależnie od typu konstytucji.

Utrzymuj ciepło od środka

Skupianie się na ciepłych, gotowanych potrawach i gorących napojach to dobry pomysł zimą. Możesz rozważyć, gdzie będziesz przebywać i jakie zasoby będą dla ciebie dostępne. Jeśli przebywasz w czyimś domu podczas podróży, dostęp do w pełni wyposażonej kuchni oczywiście ułatwi trzymanie się diety i ziołowych procedur odnowy biologicznej. Nawet czajnik elektryczny i/lub płyta kuchenna to duża pomoc. W takim przypadku możesz z wyprzedzeniem wyszukać pobliskie sklepy z naturalną żywnością, minimalizując przedmioty, które musisz spakować.

Jeśli mieszkasz w hotelu lub gdzieś, gdzie nie ma w pełni wyposażonej kuchni, możesz rozważyć spakowanie torebek z herbatą i zup błyskawicznych lub mieszanek owsianek. Chociaż nie jest to idealne rozwiązanie, możesz podgrzać wodę w kuchence mikrofalowej, aby użyć jej do przygotowania herbaty i mieszanek błyskawicznych. Lub możesz uzyskać ciepłą wodę z hotelowej kuchni lub baru z jedzeniem. Lubię dodawać kilka opakowań błyskawicznej zupy miso do mojej torby podróżnej, kiedy jestem w drodze. Wiele błyskawicznych mieszanek zup miso zawiera wodorosty, tofu, a nawet grzyby, tworząc odżywczą, uzupełniającą przekąskę, która dodaje rozgrzewającej energii, a także zawiera ważne minerały i niezbędne aminokwasy.

Ponadto rozgrzewające przyprawy pomagają przywrócić równowagę podczas chłodniejszych miesięcy. Ponadto wiele smacznych, rozgrzewających przypraw, takich jak imbir (Zingiber officinale), cynamon (Cinnamomum spp.), kardamon (Elettaria cardamomum) i czarny pieprz (Piper nigrum), poprawia trawienie i ma właściwości antybakteryjne, dzięki czemu te przyprawy są korzystne dla wszystkich zima.

Klienci często pytają mnie, co zrobić, jeśli nie mogą znaleźć optymalnego jedzenia poza domem. Jedną wskazówką, którą sugeruję, jest zabranie ze sobą kilku mieszanek przypraw. Nie zawsze możesz kontrolować, które potrawy lądują na twoim talerzu, ale możesz je odpowiednio przyprawić. Mieszanka przypraw do ciasta dyniowego, rozgrzewająca jesienna ulubiona potrawa, stanowi pyszny i mądry wybór zarówno jesienią, jak i zimą. Możesz sprawdzić więcej pomysłów na mieszanki przypraw DIY w artykule Akademii Ziołowej Ayurvedic Holiday Gift Guide. Oczywiście zakup kupionej w sklepie mieszanki curry lub mieszanki przypraw do ciasta dyniowego jest zawsze opcją. Stwórz z wyprzedzeniem własną mieszankę z przyprawami w całości lub w proszku i dodaj mały shaker do przypraw do walizki lub torby podróżnej. Dodanie odrobiny przyprawy do kaszek, herbaty, podgrzanego mleka, a nawet pikantnych potraw, takich jak pieczone warzywa, sprawi, że Twoje jelita będą zadowolone, poprawi krążenie krwi i zapewni przytulną atmosferę z dala od domu.

Równoważący wpływ oleju

Codzienna praktyka abhyanga, czyli automasaż olejkiem, jest jednym ze sposobów na uspokojenie suchej, ruchomej natury vata dosha. Jest to rutyna, którą możesz kultywować i utrzymywać w domu i w podróży. Możesz odwiedzić ajurwedyjską klinikę lub spa, aby otrzymać abhyangę od wyszkolonego lekarza, lub abhyanga może być prostą praktyką samodzielnego masażu olejem. Możesz przeczytać więcej o abhyanga i innych codziennych procedurach samoopieki w Akademii Ziołowej po 5 codziennych praktykach samoopieki do wdrożenia w tym roku.

Jeśli chodzi o rodzaj oleju do abhyanga, to zwykły nieprażony olej sezamowy jest dobrym wyborem na zimę, ponieważ jest bogaty, rozgrzewający, a szczególnie równoważący dla vata dosha. Ponadto, jeśli podróżujesz, możesz łatwo kupić w sklepie spożywczym małą butelkę (nieprażonego!) oleju sezamowego. Jest to wygodna i niedroga opcja, a olej sezamowy może służyć jako przyjemny olej do smażenia lub do gotowania w niskiej temperaturze.

Lub użyj olejku do masażu z dodatkiem ziół, aby uzyskać dodatkowe korzyści ziołowych sprzymierzeńców. Możesz zrobić własny ziołowy olejek do masażu. Oto jeden przepis, który jest szczególnie dobry na jesień i wczesną zimę: przepis na olejek do masażu Vata. Jeśli spodziewasz się pracowitego okresu świątecznego, możesz poświęcić popołudnie na przygotowanie specjalnego olejku ziołowego przed szczytem sezonowego zgiełku. Jeśli zrobisz dużą partię, Twój ręcznie robiony ziołowy olejek do masażu może pełnić funkcję prezentu dla bliskich i przysmaku dla Ciebie!

Utrzymywanie rutyny: wyczucie czasu jest wszystkim

Pracując z klientami w mojej praktyce ajurwedy przez ostatnie kilka lat, zauważyłem, że regularne przestrzeganie procedur odnowy biologicznej jest dużym wyzwaniem dla wielu osób. Wyznaczenie regularnego czasu na każdą czynność jest pomocne w rozwijaniu i utrzymywaniu rutyny. Może to być szczególnie trudne, jeśli Twój harmonogram stał się nieregularny lub zatłoczony lub jeśli masz do czynienia ze zmianami stref czasowych. Jednak im więcej możesz tworzyć kotwic w swoim dniu lub, jak to nazywa jeden z moich nauczycieli ajurwedy, „wysp spokoju”, tym większe masz szanse na rozwinięcie i utrzymanie praktyk żywieniowych.

Trzymanie się rutyny może oznaczać ustawienie minutnika, pozostawienie sobie karteczki samoprzylepnej lub skorzystanie z pomocy członka rodziny lub przyjaciela – pomyśl o towarzyszu ćwiczeń lub medytacji – aby pociągnąć cię do odpowiedzialności. Ponadto, jeśli możesz skojarzyć rutynę z czymś pozytywnym, na przykład słuchaniem ulubionego podcastu podczas krojenia warzyw, będziesz bardziej skłonny ją powtórzyć.

Ziołowe procedury odnowy biologicznej w biegu: preparaty ziołowe

Możesz mieć codzienne ziołowe rytuały, które są ważne dla twojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Kiedy harmonogramy stają się pełne lub wywrócone do góry nogami, prawdopodobnie będziesz chciał pomyśleć o najlepszym sposobie utrzymania tych procedur. Jeśli podróżujesz z dala od domu, być może będziesz musiał strategicznie wybrać preparat ziołowy. Ponadto, jak wspomniano powyżej, rozważ wskazówki dotyczące synchronizacji i zachowania spójności.

Jeśli nie stosujesz regularnie ziół i masz duże plany na wakacje lub podróże, możesz rozważyć swoje obszary wrażliwości. Czy jesteś podatny na zimne wirusy podczas podróży lub jesteś zestresowany? Czy szczególnie trudne jest dla Ciebie spanie poza domem lub przystosowanie się do różnych stref czasowych? Jak przebiega trawienie i wydalanie, gdy przebywasz poza domem lub gdy następuje zmiana w Twoich codziennych nawykach? Świadomość tego, jak często tracisz równowagę, pomoże ci określić, co jest niezbędne do zabrania ze sobą.

Kiedy już ustaliłeś, jakich ziół potrzebujesz, kolejnym czynnikiem do rozważenia jest sposób ich przyjmowania. Rodzaj preparatu ziołowego, który wybierzesz, będzie miał znaczenie pod względem tego, co jest odpowiednie na dni lub tygodnie spędzone poza domem. Na przykład ghee z dodatkiem ziół może być bardziej kłopotliwe w pakowaniu niż kapsułki lub nalewki. Chociaż sypkie proszki, wywary i olejki ziołowe to wspaniałe sposoby na cieszenie się ziołami, możesz chcieć przejść na łatwe do przenoszenia preparaty ziołowe, takie jak kapsułki, nalewki i żelki — przynajmniej w podróży. 153~

Tu również przydaje się trochę badań. Na przykład, jeśli podróżujesz do miejsca, w którym znajduje się dobrze zaopatrzony sklep z naturalną żywnością lub sklep zielarski, możesz być w stanie odebrać to, czego potrzebujesz, gdy już tam będziesz. Jak na ironię, złapałem się kiedyś na tym, że próbowałem spakować wszystkie rodzaje ajurwedyjskich ziół na wycieczkę do Indii… dopóki nie zdałem sobie sprawy, że podróżuję do domu Ajurwedy! Mogłem nie tylko odwiedzić kliniki i sklepy ajurwedy, ale także zdobyć to, czego potrzebowałem, a nawet trochę podczas pobytu w Indiach. To powiedziawszy, jeśli istnieją pewne formuły lub pojedyncze zioła, które są dla ciebie kluczowe – takie jak formuły wspomagające sen i trawienie – możesz chcieć mieć je pod ręką, a następnie kupić inne, gdy osiedlisz się w nowym miejscu. 153~

Na zakończenie,

Nie musisz wskakiwać do samolotu, aby pomyśleć o zabraniu ze sobą kilku kluczowych artykułów zdrowotnych w podróży. Oprócz produktów już wymienionych w tym artykule, małe przedmioty do pakowania, takie jak nalewki na nerwy na stresujące chwile, środki wspomagające odporność, takie jak te stymulujące odporność żelki z czarnego bzu, odświeżające lub uspokajające olejki eteryczne lub hydrolaty lub nawilżający balsam do suchej skóry i spierzchniętych ust są wspaniałymi pomocnikami, które można mieć pod ręką w ruchliwych czasach. Niezależnie od tego, czy planujesz wakacje blisko domu, czy podróżujesz daleko, pamiętaj o tym, czego potrzebujesz, aby zachować zdrowie i równowagę w ruchliwych i zmiennych czasach.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US