• Home
 • Poznaliśmy
 • Strategie tworzenia praktyki ziołowej bardziej uwzględniającej płeć

Strategie tworzenia praktyki ziołowej bardziej uwzględniającej płeć

Ten post jest współautorem Linden de Voil R.H.

Czytasz drugą część serii o tym, jak sprawić, by twoja praktyka ziołowa, zajęcia lub książki były bardziej dostępne dla klientów transpłciowych. W części 1 rozmawialiśmy o krzywdach, jakich doświadczają osoby transpłciowe w konwencjonalnej opiece zdrowotnej i trudnościach w dostępie do tej opieki, a także o niektórych sposobach, w jakie ziołolecznictwo może być szczególnie uzdrawiające dla osób po urazach medycznych. W części 1 podano również kilka ważnych kryteriów, które pomogą zdecydować, czy jesteś przygotowany do pracy z klientami transpłciowymi jako praktyk. Jeśli nie czytałeś Części 1, zdecydowanie zalecamy rozpoczęcie od niej, aby zrozumieć kontekst, w jakim klienci transpłciowi mogą przychodzić do Twojej praktyki.

A teraz przejdźmy do kilku praktycznych kroków, które możesz podjąć, aby uczynić swoją klinikę ziołową lub zajęcia bezpieczniejszymi i bardziej dostępnymi dla osób transpłciowych! Ten post przedstawia kilka konkretnych zmian związanych z płcią, które możesz wprowadzić, aby uniknąć krzywdzenia lub odrzucania klientów transpłciowych. Dotkniemy również niektórych innych przeszkód, z którymi możesz sobie poradzić, z których wiele może nieproporcjonalnie wpłynąć na twoich transpłciowych klientów. Mamy nadzieję, że pomoże Ci to znaleźć punkt wyjścia do pracy nad tym, aby Twoja praktyka była bardziej przyjazną przestrzenią dla każdego, kto potrzebuje opieki!

Formularze przyjęcia

Jednym z najbardziej podstawowych sposobów, w jaki możemy szanować naszych klientów, jest używanie ich poprawnych imion i zaimków. Aby to zrobić, musimy upewnić się, że wiemy, co to jest, zamiast zakładać na podstawie ich wyglądu lub tego, co znajduje się w ich dokumentacji medycznej i innych dokumentach. Formularze spożycia to świetny sposób na wstępne zebranie tych informacji od klientów. (Jeśli nie masz okazji zapytać, na przykład w kontekście zajęć lub bardziej swobodnej rozmowy, dobrze jest po prostu zapytać, jakich zaimków ktoś używa.) Oto kilka wskazówek, jak zbierać dane osobowe w formularzu rekrutacyjnym :

  Zapytaj o „Imię”, a nie „Imię i nazwisko”. Jeśli z jakiegoś powodu musisz zebrać imię i nazwisko, na przykład do celów rozliczeniowych, pamiętaj o uwzględnieniu miejsca, w którym klient może podać swoje prawdziwe imię i nazwisko; możesz sformułować to w następujący sposób: „Jak mamy cię nazywać?”, „Imię, którym się posługujesz” lub „Preferowane imię, jeśli jest inne”.

  Warto pamiętać, że niektórzy ludzie sprzeciwiają się terminowi „Preferowane imię” lub „Preferowany zaimek”, ponieważ brzmi to tak, jakby to była tylko opcjonalna preferencja, a nie tylko ich rzeczywiste imię, płeć lub zaimek.

  Zapytaj, jakich zaimków używa klient. Postaraj się, aby było to pytanie otwarte, w którym należy wypełnić puste pola, zamiast wielokrotnego wyboru.

  Rozważ całkowite pominięcie pytań dotyczących płci! Jeśli z jakiegoś powodu musisz zapytać o płeć, po prostu zaoferuj puste miejsce zamiast wielokrotnego wyboru.

Jednym z powodów, dla których należy pominąć pytania dotyczące płci, jest to, że tak naprawdę nie mówi nam ona zbyt wiele, jeśli w ogóle, o tożsamości klienta, jego anatomii, historii zdrowia lub osobistym ryzyku. Możemy wypracować znacznie lepszy obraz tego poprzez rozmowy z naszymi klientami! Wielu z nas korzysta z obszernych formularzy żywieniowych, które zawierają DUŻO pytań dotyczących różnych układów organizmu, w tym pytań dotyczących zdrowia reprodukcyjnego, seksualnego lub generatywnego. Pytania te są często podzielone na sekcje „męskie” i „kobiece”. Ale płeć nie mówi nam, kto ma, a kto nie miesiączkuje, zajdzie w ciążę, potrzebuje wymazu cytologicznego lub badania piersi lub ma problemy ze zdrowiem prostaty! Oto kilka dodatkowych opcji pytań o zdrowie generatywne i seksualne w formularzach spożycia:

  Skorzystaj z jednej ujednoliconej sekcji dotyczącej zdrowia generatywnego lub seksualnego i pozwól klientom samodzielnie wybrać odpowiednie pytania.

  Uwzględnij pytania dotyczące zdrowia generatywnego w ogólnej historii zdrowia dla każdego. Jeśli zadasz klientom pytanie typu „Czy doświadczyłeś któregoś z poniższych…”, możesz tam zawrzeć wszelkiego rodzaju pytania dotyczące historii zdrowia. Pozwala to klientom po prostu pominąć pytania, które nie są istotne, bez konieczności decydowania, do którego pola pasują, a do którego nie.

  Ogranicz swoje pytania dotyczące zdrowia generatywnego do tego, co naprawdę dotyczy twojej praktyki; jeśli odpowiedzi nie zmienią twojej selekcji, przyjęcia ani rozmowy, nie ma powodu, by pytać!

Oto przykładowy formularz przyjmowania, pokazujący niektóre z tych sugestii w działaniu! (Prosimy o skorzystanie z tego formularza w dowolny sposób.)

Ostrożnie z językiem

Sposób, w jaki zadajemy pytania, wykracza poza formularze rekrutacyjne i obejmuje sposób, w jaki rozmawiamy z klientami. Klienci trans/niebinarni mogą czuć się ostrożni lub prywatni, jeśli chodzi o omawianie pewnych aspektów ich historii osobistej i zdrowotnej — podobnie jak wiele osób cispłciowych. Chociaż możesz być ciekawy historii danej osoby, jakie operacje przeszli i jakie były ich doświadczenia, skup się na tym, co jest istotne dla celów zdrowotnych klienta.

Oto kilka sposobów na używanie bardziej świadomego i integracyjnego języka dotyczącego płci, zarówno w rozmowie, jak i na piśmie:

  Przyjmij zaimki w liczbie pojedynczej oni i ich jako alternatywy dla jego lub jej. To pełen wdzięku i poprawny gramatycznie sposób na zachowanie neutralności płciowej!

  Wyeliminuj terminy, które zakładają binarną płeć i płeć, takie jak obie płcie lub płeć przeciwna. Termin „wszystkie płcie” nie tylko obejmuje, ale jest dokładniejszy.

  Nie używaj określeń „mężczyzna” i „kobieta” jako skrótu. Zamiast dzwonić na warsztaty dotyczące zdrowia kobiet, poszukaj konkretów. Możesz to nazwać czymś w rodzaju ziół i hormonów; Ziołowe wsparcie cyklu miesiączkowego i menopauzy; lub Zdrowie piersi, klatki piersiowej i macicy. (Bonus: dzięki temu wszyscy dowiedzą się, na czym naprawdę będzie się koncentrować twój warsztat, a to zawsze dobra rzecz.)

  Podczas omawiania ciąży, laktacji, okresu dojrzewania i menstruacji używaj otwartego języka; nie zakładaj, że tylko kobiety miesiączkują lub rodzą, lub że robią to wszystkie kobiety. Na przykład używaj terminów „osoby w ciąży” i „laktacja” zamiast „kobiety w ciąży” i „karmienie piersią”. Porzuć „miesiączkujące kobiety” na rzecz „ludzi, którzy miesiączkują”. Lub po prostu przeformułuj, aby ogólnie omówić menstruację. Zamiast frazy typu „Po menopauzie ciała kobiet…” spróbuj czegoś w rodzaju „Menopauza prowadzi do zmian w organizmie, w tym…”

  Pracując z indywidualnymi klientami, zapytaj, jakim językiem rozmawiają o swoich ciałach, w tym klatce piersiowej/piersiach i genitaliach, a następnie sam używaj tego języka.

  Pamiętaj o innych sposobach opowiadania historii o tym, co oznacza mężczyzna, a co kobieta. Na przykład wiele naszych praktyk obejmuje systemy energetyczne, które mogą opisywać pewne cechy, działania lub role społeczne jako męskie lub żeńskie, lub z natury męskie lub żeńskie. Niektóre systemy uwzględniają również te „przeciwieństwa”. Te historie mogą pozostawiać niewiele miejsca dla klientów, którzy mają inne uczucia i doświadczenia z energią lub rolami związanymi z płcią.

  Historie o płci mogą dotyczyć nawet samych roślin! Rozwijaj swoją świadomość sposobów, w jakie rzutujemy na rośliny historie związane z płcią lub płcią oraz w jaki sposób te interpretacje mogą służyć lub zrażać twoich klientów.

Wychowawcy i pisarze mają dodatkową możliwość używania świadomego języka, który przemawia bezpośrednio do naszych trans/niebinarnych odbiorców. Kiedy mówimy i piszemy w sposób, który obejmuje różnorodność płciową, nie tylko mówimy naszym trans/niebinarnym czytelnikom i studentom, że ich widzimy i wspieramy, ale mamy również możliwość zmiany konwersacji i zrozumienia naszej szerszej społeczności ziołowej . Więc nie używaj tego języka, gdy rozmawiasz z osobami transpłciowymi, używaj go cały czas!

Aby uzyskać więcej pomysłów i szczegółowych sugestii na temat języka uwzględniającego płeć, zapoznaj się z niektórymi z tych zasobów:

~ 152 ~ Świadomy przewodnik po stylu: płeć, seks i seksualność
Przewodnik stylistyczny Radical Copyeditor dotyczący pisania o osobach transpłciowych autorstwa Alexa Kapitana
Słowa dla każdego ciała: Dlaczego język trans inkluzywny nie jest zagrożeniem dla kobiet Ray Briggs i BR George

Korzystanie z podejścia skoncentrowanego na kliencie

Ogólnie rzecz biorąc, zorientowane na klienta podejście w ziołolecznictwie oznacza zorientowanie się na konkretne cele i potrzeby klienta oraz zajęcie się zdrowiem takim, jakie ono prezentuje u tej konkretnej osoby, zamiast skupiania się na jednym uniwersalnym protokole leczenia choroby lub objaw. Naszą rolą jest aktywne upewnianie się, że wspieramy podmiotowość naszych klientów w kierowaniu ich własną opieką i wspieraniu ich celów zdrowotnych, a nie narzucanie naszego pojęcia zdrowia.

Pracując z klientami transpłciowymi, pamiętaj, że płeć to tylko jeden element historii. W większości klienci trans/niebinarni mają takie same potrzeby zdrowotne jak klienci cispłciowi. Podczas gdy osoby trans/niebinarne żyją z dyskryminacją ze względu na płeć, która może mieć znaczący wpływ na zdrowie, ich obecne cele zdrowotne lub obawy mogą nie mieć nic wspólnego ze zmianą/afirmacją płci.

Powiedziawszy to, być może będziesz musiał dowiedzieć się o pewnych konkretnych kwestiach, w tym o opiece medycznej związanej z afirmacją płci. Jeśli jesteś nowy w pracy z transpłciowymi klientami, nie myśl, że musisz kierować ich do kogoś innego tylko dlatego, że masz ograniczone doświadczenie! Bądź uczciwy w kwestii tego, co możesz zaoferować i szukaj informacji u innych praktyków, gdy jest to potrzebne.

Zawsze będą takie sytuacje, w których możemy najlepiej służyć naszym klientom, kierując ich do innego lekarza z większym doświadczeniem, zalecając dodatkową metodę, taką jak masaż, akupunktura lub poradnictwo, lub doradzając klientom, aby szukali opieki medycznej. Ponieważ osoby transpłciowe napotykają tak wiele barier w dostępie do opieki, kultywowanie transpozytywnej sieci rekomendacji to jeden mały krok, który możemy zrobić, aby wesprzeć naszych transpłciowych klientów. Jeśli masz już sieć skierowań, poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się, czy ci lekarze oferują opiekę inkluzywną i potwierdzającą płeć.

Podejście oparte na traumie to kolejny zestaw umiejętności, który uważamy za podstawę dla praktyków wspierających klientów trans, a właściwie wszystkich klientów. Wszyscy doświadczamy traumy, w takim czy innym stopniu. Dla wielu z nas ta trauma wpływa na nasze relacje z własnym ciałem, z innymi ludźmi i z naszym biegiem życia. W konsultacjach ziołowych ważne jest, abyśmy rozpoznali sposób, w jaki trauma często wpływa na zdrowie i nawyki każdego z nas, i wiedzieli, jak poruszać się, mówiąc (lub nie mówiąc o) traumie. Praktykowanie ciągłej zgody podczas zbierania historii naszych klientów lub prowadzenia edukacji może pomóc w stworzeniu ram bezpieczeństwa dla naszych klientów. Na przykład możemy zadawać pytania w sposób, który z łatwością pozwala klientom powiedzieć „nie” lub aktywnie wyrazić zgodę na udział. Na przykład możesz zapytać: „Chciałbym dowiedzieć się więcej o… ponieważ myślę, że może to być związane z twoimi obawami dotyczącymi… Czy byłbyś dzisiaj otwarty na rozmowę na ten temat?” Szczególnie pomocne może być nauczenie się rozpoznawania i reagowania na oznaki ujawniania się traumy. W przypadkach, gdy trauma odgrywa kluczową rolę we wspieraniu celów zdrowotnych twoich klientów, powinieneś być przygotowany do zaoferowania skierowań uwzględniających płeć na terapię somatyczną, taką jak Somatic Experiencing, Hakomi lub Gestalt Therapy, lub do innego lekarza specjalizującego się w pracy z traumą .

Dokąd zmierzamy

Chociaż mamy nadzieję, że te pomysły zainspirowały Cię do refleksji nad praktyką zielarską, to tak naprawdę dopiero początek! Jest o wiele więcej, co możemy zrobić, aby promować sprawiedliwość zdrowotną i włączenie płci w ziołolecznictwie. Niezależnie od tego, czy jesteś zielarzem cispłciowym, który chce zostać sprzymierzeńcem, czy też jesteś zielarzem transpłciowym, zapraszamy do zapoznania się z darmowym zasobem internetowym „Kompetentna opieka dla osób transpłciowych, płciowo-queerowych i niebinarnych”. Archiwum to zawiera wiele informacji na różne tematy, od wskazówek dla nauczycieli i praktyków po ziołowe wsparcie dla klientów trans, wraz z linkami do wielu innych doskonałych stron i zasobów.

Wielu z nas postrzega ziołolecznictwo jako potężną, wyzwalającą alternatywę dla systemów, które uważamy za szkodliwe: medycyna konwencjonalna, niszczenie i wyobcowanie środowiska, kapitalizm, patriarchat i inne. Jednak praca nad stworzeniem integracyjnego, wyzwalającego systemu nie została zakończona — nasze społeczności, klasy i kliniki nadal wykluczają i szkodzą wielu! Uczynienie naszych praktyk bezpieczniejszymi dla klientów trans to tylko część pracy nad włączeniem osób trans w przestrzenie ziołowe — tylko jeden aspekt szerszych, radosnych przemian, które mają miejsce teraz. Transformacje te obejmują wspieranie przywództwa, pracy i dobrego samopoczucia osób znajdujących się na pierwszej linii szkód i oporu w naszym społeczeństwie, w tym osób kolorowych, osób niepełnosprawnych oraz osób trans/niebinarnych. Są to przemiany, w których możemy uczestniczyć bez względu na nasz stosunek do ziołolecznictwa – czy jesteśmy przypadkowymi wielbicielami roślin, zielarzami ze społeczności, studentami, uczestnikami konferencji, kupującymi zioła, pisarzami czy osobami prowadzącymi szkoły lub firmy. Im bardziej przekształcamy i uzdrawiamy nasze kochające rośliny społeczności, tym bardziej znaczące, prawdziwe i potężne stają się nasze leki i praca!

Dla tych, którzy pragną szerszego szkolenia i głębszej dyskusji, wiele organizacji i zielarzy oferuje piękne, praktyczne warsztaty. Jedno z takich szkoleń, Od transintegracji do obfitej sprawiedliwości płci: wytyczne dotyczące kwitnienia dla praktykujących ziołolecznictwo, będzie oferowane przez Vilde i jej współprowadzącą, Ember Peters, tego lata i ponownie jesienią. Aby uzyskać więcej informacji, możesz śledzić Vilde na Instagramie (@vildechaya) lub zapisać się do jej biuletynu na wildcherries.org.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US