Wprowadzenie do ziół dla dzieci: Przygody w ziołowym ogrodzie

Marzysz o założeniu ogródka ziołowego i stworzeniu specjalnego miejsca dla swojego nowych przyjaciół ziół do życia? W naszej ostatniej lekcji rozmawialiśmy o niektórych podstawach potrzebnych do założenia własnego ogrodu ziołowego. W tej lekcji wracamy do ogrodu, aby dowiedzieć się więcej o zakładaniu roślin z nasion, zbieraniu roślin w odpowiednim czasie i sposobach zapraszania wyjątkowych przyjaciół do pomocy w ogrodzie. To wszystko są wspaniałe rzeczy, które warto wiedzieć, jeśli chodzi o uprawę ogrodu ziołowego. Dodaj to do wiedzy ogrodniczej i zielarskiej, którą już zdobyłeś podczas naszej wspólnej przygody w naszej serii Wprowadzenie do ziół dla dzieci!

Specjalne warunki dotyczące ziół

Drukuj

Podczas nauki o ziołach napotkasz wiele ciekawych i czasem dziwnych słów.

Oto mały klucz, który pomoże ci zrozumieć te słowa!

Pylnik: Część kwiatu wytwarzająca pyłek.
Kiełkowanie: Aby zacząć rosnąć!
Wilgotny: Gdy w powietrzu jest dużo wilgoci.
Zapylanie: przeniesienie pyłku z pylnika na znamię słupka. Dzięki temu kwiat może tworzyć nasiona, a nawet owoce.
Zapylacz: zwierzę, które pomaga przenosić pyłek, aby mogło dojść do zapylania.
Piętno: Część kwiatu, która otrzymuje pyłek podczas zapylania.

Wykiełkuj trochę nasion

Nasiona mają w sobie ukrytą magię i tylko czekają na odpowiedni czas, by zacząć rosnąć. Możesz uwolnić tę magię, rozpoczynając swój ogród ziołowy od nasion. Wspaniale jest patrzeć, jak maleńkie, śpiące nasionko się budzi, wypuszcza korzenie i rozwija małe zielone listki. Jeszcze bardziej niesamowite jest to, że to ty pomagasz mu rosnąć!

Czego potrzebujesz

Potrzebujesz tylko kilku rzeczy, aby nasiona wyrosły: mieszanka startowa do nasion, pojemniki do sadzenia, takie jak doniczki torfowe, woda, światło, etykiety, butelka z rozpylaczem i nasiona. Wszystkie te materiały potrzebne do wyhodowania własnych nasion można znaleźć w szkółkach ogrodniczych. Ponieważ każde ziarno ma swoje specjalne potrzeby, nasiona są dostarczane z instrukcją sadzenia bezpośrednio na opakowaniu.

Jak to zrobić

Oto podstawowe instrukcje dotyczące siania własnych nasion.

1. Napełnij swoje pojemniki mieszanką sadzonek i dobrze je podlej, aby mieszanka sadzonek była wilgotna i gotowa do wzrostu nowych roślinek.

2. Niektóre nasiona lubią być sadzone całkiem przytulnie pod niewielką warstwą ziemi, a inne lubią leżeć bezpośrednio na wierzchu, więc musisz przeczytać instrukcje sadzenia na opakowaniu nasion, aby zobaczyć, co najlepiej pasuje do nasion, które sadzisz. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami i zasiej nasiona. Wskazówka: Zachowaj pakiet nasion, aby móc do niego zajrzeć później, jeśli będziesz potrzebować więcej informacji o swoich roślinach.

3. Oznacz swoje nasiona, aby wiedzieć, kto jest kim, kiedy zaczną rosnąć. Lubię używać patyczków do lodów do etykiet. Te etykiety też są świetnym wyborem!

4. Umieść nasiona w ciepłym, słonecznym miejscu.

5. Podczas kiełkowania nasion ważne jest, aby nasiona były wilgotne, w przeciwnym razie nie będą rosły. Pamiętaj, aby codziennie sprawdzać nasiona i ostrożnie je podlewać. Spryskiwacz jest idealny do podlewania nasion, ponieważ jest delikatny i nie powoduje przemieszczania się gleby podczas podlewania.

6. Możesz trochę przykryć swoje nasiona, gdy kiełkują i zaczynają rosnąć. Delikatne przykrycie doniczek plastikiem lub lekką szmatką pomoże utrzymać nasiona wilgotne i wilgotne, aby mogły szczęśliwie kiełkować! Pamiętaj, aby zdjąć osłonę, gdy zobaczysz małe zielone listki przebijające się przez glebę, aby mogły uzyskać światło słoneczne, którego potrzebują do uprawy własnej żywności!

7. Gdy sadzonki staną się duże i silne, a warunki wzrostu na zewnątrz będą odpowiednie dla Twojej nowej rośliny, możesz przenieść je do grządki.

Specjalne pomysły na kiełkowanie nasion dla dzieci

Chcesz w głupi, zabawny sposób wykiełkować własne nasiona? Oto dwa pomysły specjalnie dla Ciebie!

Posadź trochę jajogłowych

Drukuj

Zdobądź kilku głupich jajogłowych przyjaciół, którzy pomogą ci rozpocząć sadzonki, sadząc nasiona bezpośrednio w skorupce jajka! Gdy twoje młode rośliny będą wystarczająco silne, aby wyjść na zewnątrz, aby żyć, możesz umieścić swojego jajogłowego przyjaciela wraz z sadzonkami bezpośrednio w ziemi. Skorupka jaja rozpadnie się w glebie, a składniki odżywcze ze skorupki jajka pomogą Twojej sadzonce wyrosnąć na dużą, silną roślinę.Ingredientseggs
mieszanka startowa nasion
posiew
trwałe znaczniki
Kierunki

 • Rozbij jajko, otwierając się w pobliżu spiczastego końca i starając się pozostawić część skorupy nietkniętą, aby zrobić małą filiżankę, w której nasiona wyrosną. Wylej jajko i użyj go do śniadania!
 • Delikatnie wypłucz skorupkę jajka. Wskazówka: możesz zbierać i przygotowywać skorupki jaj przez kilka tygodni, aby mieć pęczek do sadzenia nasion. Możesz przechowywać skorupki jaj bezpośrednio w ich kartonowym opakowaniu, aby były bezpieczne.
 • Kiedy będziesz gotowy do sadzenia nasion, napełnij skorupki jaj mieszanką startową nasion i podlej mieszankę nasion, aby ją zwilżyć i stworzyć przyjemne, wilgotne miejsce do wzrostu nasion.
 • Posadź nasiona w skorupkach jaj zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
 • Następnie możesz użyć trwałych markerów, aby dodać zabawne buźki do skorupek jaj. Rośliny będą kiełkować i rosnąć, formując włosy dla twojego jajogłowego!
 • Pamiętaj, aby codziennie sprawdzać, czy Twoje nowe nasionka są wilgotne, aby mogły kiełkować.

Kiełkuj w ziemniaku

Drukuj

Podobnie jak w przypadku skorupek jaj, możesz wykiełkować sadzonki bezpośrednio w ziemniaku, a następnie, gdy młode rośliny będą gotowe do wyjścia na zewnątrz, możesz umieścić ziemniaka w ziemi i roślina będzie rosła!Składniki
ziemniaki
mieszanka startowa nasion
posiew
Melon BallerWskazówki

 • Przygotuj ziemniaki do sadzenia, wydrążając wnętrze za pomocą wyciskacza do melonów. Ponieważ ziemniaki są twarde, może to być trudne, więc twój zaufany dorosły pomocnik może ci pomóc.
 • Napełnij ziemniaki startą mieszanką nasion i podlej mieszankę nasion, aby ją zwilżyć i stworzyć przyjemne, wilgotne miejsce do wzrostu nasion.
 • Posadź nasiona w ziemniakach zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Pamiętaj, aby twoje nowe nasiona były wilgotne, aby mogły kiełkować!

Zaproś pomocnych gości do swojego ogrodu

Czy wiesz, że pszczoły, motyle, a nawet kolibry mogą pomóc Ci w uprawie ogrodu? Te urocze, niesamowite stworzenia nazywane są zapylaczami, ponieważ pomagają w czymś bardzo ważnym w ogrodzie: zapylaniu. Słyszeliście kiedyś o zapylaniu? Zapylenie to przemieszczanie się pyłku z pylnika kwiatu na znamię słupka. (Odwiedź naszą lekcję botaniki, aby zobaczyć rysunek pylnika i znamienia.) A zapylanie robi coś magicznego, pomaga kwiatom wytwarzać nasiona, a nawet wyrastać na smaczne owoce! Bez zapylaczy niektóre rośliny w ogóle nie byłyby w stanie wytworzyć owoców ani nasion. W rzeczywistości pszczoły i inne przyjazne owady zapylające zapylają 1 na 3 kęsy jedzenia, które jemy. Bez zapylaczy nie mielibyśmy wielu smacznych potraw i ziół, od których jesteśmy uzależnieni i którymi się cieszymy.

Posadź Ogród Przyjazny Zapylaczom

Możesz pomóc pszczołom, motylom, kolibrom i innym zapylaczom, sadząc ogród pełen roślin, które uwielbiają odwiedzać! Na szczęście wiele ziół jest ulubieńcami tych wspaniałych stworzeń. Zioła, takie jak melisa, mięta, malwy, ogórecznik, mlecze, szałwia, tymianek i słoneczniki (by wymienić tylko kilka) dostarczają pysznego nektaru i pyłku na wspaniały posiłek. Sadząc te zioła w swoim ogrodzie, pomagasz dbać o owady zapylające i czynisz świat lepszym miejscem! Inne sposoby, w jakie możesz pomóc, to zapewnienie domów, takich jak domki dla motyli i hotele dla pszczół. Możesz także zrobić wodopoj dla motyli, pszczół i innych pożytecznych owadów, aby pomóc im napić się zdrowej wody, ponieważ owady zapylające muszą pić tak samo jak my. Oto sprytny pomysł na majsterkowanie, który możesz zrobić, aby zrobić zapas wody w swoim ogrodzie dla tych wspaniałych stworzeń!

Wodopoje dla owadów zapylających

Drukuj

Zbuduj ładną małą wodopój, aby napić się przyjaznych owadów zapylających!

Składniki

Spodek na rośliny
Ładne kamienie

Kierunki

 • Postaw doniczkę gdzieś na swoim podwórku w pobliżu kwiatów, które kochają zapylacze. Możesz nawet dodać kilka łańcuchów, aby powiesić go na drzewie!
 • Następnie umieść kamienie w wodzie, aby utworzyć ładny wzór. Spróbuj je ułożyć! Są to odskocznie, na których owady lądują, gdy dostają napój.
 • Dodaj wody, aż osiągnie szczyt kamieni, ale ich nie zakryje.
 • Sprawdź swój wodopoj i uzupełnij go, gdy wyschnie. Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym jest dużo komarów, może być konieczne opróżnienie wody przez kilka dni i ponowne jej napełnienie. Komary składają jaja w stojącej wodzie, więc utrzymywanie wodopoju w czystości pomoże odstraszyć komary.

Kiedy nadejdzie czas żniw

Kiedy Twój ogród będzie się szczęśliwie rozwijał, możesz zacząć myśleć o zbieraniu tych wspaniałych nowych przyjaciół roślin i zapraszaniu ich do środka w celu przygotowywania lekarstw i jedzenia! Większość twoich roślin prawdopodobnie nie będzie gotowa do zbioru przez jakiś czas, więc być może będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość, pozwalając im rosnąć duże i silne. Ale miej oko na kwiaty bratków, rumianku i nagietka, które wkrótce będą gotowe do zbioru. Poszukaj także soczystych liści na roślinach mięty, melisy i szczypiorku, które będą gotowe do zbioru, gdy twoje rośliny urosną. Użyj swoich pięknych świeżych ziół, aby zrobić wspaniałe lekarstwa i dodać je do żywności. Odwiedź apteczkę dla dzieci i szukaj pomysłów!

Czego potrzebujesz

Potrzebujesz kilku zaufanych narzędzi, takich jak nożyce, nożyczki, łopata, łopaty i kosze do zbierania plonów. Korzystanie z niektórych z tych narzędzi jest niebezpieczne, więc skorzystaj z pomocy osoby dorosłej! Do suszenia zbiorów potrzebne są kosze lub sita do suszenia, gumki recepturki, sznurki i papierowe torby.

Jak zbierać części roślin

Kwiaty: Użyj rąk lub nożyczek, aby delikatnie zebrać całe kwiaty. Staraj się nie uszkodzić kwiatów, ściskając je lub miażdżąc. Zioła do zbioru kwiatów to: rumianek, bratki i fiołki, nagietek, ogórecznik, ziele dziurawca i dziewanna. Podczas zbierania płatków róży lubię po prostu ściągać płatki z kwiatu. W ten sposób część kwiatu, która ostatecznie zmieni się w smakowitą różę, zostanie pozostawiona do wyrośnięcia!

Liście: Użyj nożyczek lub nożyc, aby najpierw zebrać łodygi ziół, które mają liście, które chcesz. Następnie wyciągnij liście z zebranej łodygi rośliny. Kiedy przycinasz łodygi, pomagasz roślinie stać się bardziej krzaczastą i silniejszą! Zioła do zbioru liści to: mięta, hyzop anyżowy, bazylia, melisa, kocimiętka, rozmaryn i tymianek.

Roots: Zbierz korzenie za pomocą łopaty lub łopaty. Ostrożnie przekop wokół podstawy rośliny, aby poluzować ją z ziemi i wyciągnąć roślinę wraz z korzeniami. Dobrze umyj korzenie wężem. Zioła do zbioru korzeni obejmują: mniszek lekarski, prawoślaz, malwę i jeżówkę.

3 sposoby suszenia ziół

Jeśli nie zamierzasz używać swoich ziół od razu, możesz je wysuszyć, aby użyć ich później. Możesz stwierdzić, czy twoje zioła wysychają, miażdżąc liść lub kwiat w dłoni. Powinno się łatwo kruszyć bez uczucia wilgoci. Jeśli mieszkasz w wilgotnym miejscu, być może będziesz musiał dmuchać na zioła, aby pomóc im wyschnąć.

Zbierz je w wiązkę: Zbierz swoje zioła w mały pakiet, z pęczkami łodyg nie większymi niż jeden cal dookoła, i zwiąż zioła razem gumką recepturką. Następnie zawieś swoją wiązkę ziół do góry nogami w suchym, ciepłym miejscu, z dala od słońca. Powinny wyschnąć w ciągu mniej więcej tygodnia.

Rozłóż je: Możesz także rozłożyć swoje zioła w jednej warstwie w koszu lub na parawanie, aby wyschły w suchym, ciepłym miejscu z dala od słońca. Twoje zioła powinny wyschnąć w mniej więcej tydzień.

Pakuj je do worka: Innym sposobem suszenia ziół jest umieszczenie ich w papierowej torbie. Pozostaw górę otwartą i mieszaj je codziennie, aż zioła będą suche. Podczas suszenia trzymaj je w suchym, ciepłym miejscu z dala od słońca.

Po całkowitym wyschnięciu ziół ważne jest, aby odpowiednio je przechowywać. Jeśli możesz, do przechowywania używaj słoików z dobrze dopasowanymi pokrywkami. W przeciwnym razie możesz użyć wszystkiego, co masz pod ręką, co zapewni bezpieczeństwo twoim ziołom. Oznacz swoje zioła nazwą rośliny i datą zbioru. Następnie umieść zioła w suchym, chłodnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Możesz użyć tych ładnych etykiet, jeśli chcesz!

Pobierz i wydrukuj bezpłatne etykiety. Możesz drukować na zwykłym papierze listowym i wycinać pojedynczo LUB możesz drukować na tych nalepkach etykiet Avery.

Dziękujemy za dołączenie do naszej ziołowej przygody w ogrodzie! Mam nadzieję, że gdy zaczniesz uprawiać swój własny ogródek ziołowy, te specjalne zajęcia i informacje pomogą ci w drodze. Miłego oglądania, jak magia rośnie!

 

Uwaga dla rodziców

Drukuj

Cześć Rodzice!

Ta lekcja dotyczyła niektórych szczegółów, które mogą sprawić, że ziołolecznictwo będzie miało dla dzieci większe znaczenie. Uprawa roślin z nasion to coś, co dzieci naprawdę lubią! Daje im to ogromne poczucie odpowiedzialności i jest po prostu fascynujące. Jak stwierdziła moja 9-letnia córka: „To po prostu zabawne patrzeć, jak rosną z czegoś, co kiedyś było małą rzeczą, do dużej, pięknej rośliny”. Rozmowa o cennych pszczołach, motylach i innych zapylaczach pomaga w zrozumieniu szerszego świata i, miejmy nadzieję, sprzyja miłości do wszystkich istot. I wreszcie najważniejsze informacje o zbiorach, które powinien znać każdy zielarz! Wiedza o tym, jak zbierać zioła, a następnie wiedzieć, co z nimi zrobić, daje siłę.

Chroń ich! Pamiętaj, aby zapewnić swoim maluchom bezpieczeństwo w ogrodzie. Przypomnij im, że nie wszystkie rośliny są bezpieczne i powinni skonsultować się z tobą przed dotknięciem lub zjedzeniem roślin. Nadzoruj dzieci używające nożyczek i nożyc podczas zbioru. Lubię, gdy moje dzieci używają nożyczek przyjaznych dzieciom.

Mamy do dyspozycji kilka zasobów informacyjnych, w których można uzyskać dodatkowe informacje pomocne we wspieraniu dziecka w pracach ogrodniczych.

Początkowe nasiona

 • 5 kroków do rozpoczęcia nasion
 • Łatwy przewodnik dla początkujących
 • Jak zahartować sadzonki i chronić swój ogród
 • Tajemnice przesadzania sadzonek: 3 wskazówki, jak odnieść sukces

Zbiory

 • Jak oszczędzać nasiona: od zbioru do ich wykorzystania
 • 3 Łatwe sposoby suszenia ziół

Sadzenie Ogrodu Przyjaznego Zapylaczom

 • 5 ziół, które przyciągają pożyteczne owady do ogrodu
 • Jeżynowa zima – porady dla pszczół

Tutaj, w Herbal Academy of New England, oferujemy tak wiele dla początkującego zielarza! Kurs wprowadzający to doskonały początek dla każdego, kto zaczyna przygodę z ziołolecznictwem. Kurs zaawansowany zapewnia wspaniałą kontynuację nauki, ponieważ zanurza się głębiej w świat ziołolecznictwa. Zielnik oferuje bogactwo informacji dla każdego, kto szuka wspaniałego źródła ziół.

PRZYPISY:

Hartung, Tammi. (2000). Uprawa 101 ziół, które leczą. Vermont: Książki piętrowe.

Narodowa Rada Obrony Zasobów. (2011). Dlaczego potrzebujemy pszczół: drobni pracownicy natury umieszczają jedzenie na naszym stole Pobrane z https://www.nrdc.org/wildlife/animals/files/bees.pdf

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US