Wprowadzenie do ziół dla dzieci: Poznaj mojego przyjaciela, zioło! Część 2

Poznaj mojego przyjaciela, Herb! Część druga

Witamy! Dziękujemy za udział w naszej ziołowej przygodzie! W naszej ostatniej lekcji Wprowadzenie do ziół dla dzieci zaczęliśmy uczyć się o ziołolecznictwie, odpowiadając na pytania takie jak „Co to jest zioło?” i „Jak mogę używać ziół?” W tym tygodniu będziemy mówić o bardzo szczególnej części nauki, którą kochają zielarze, ponieważ dotyczy ona roślin!

Co wiesz o roślinach? Czy znasz części roślin? Czy wiesz, że rośliny mają głupie nazwy? Aby dowiedzieć się o ziołolecznictwie, ważne jest, aby wiedzieć o roślinach. W rzeczywistości bycie zielarzem jest jak bycie po części artystą i po części naukowcem. Świetnym sposobem, aby zostać naukowcem , jest poznanie botaniki.

Botanika jest częścią nauki, która koncentruje się na badaniu roślin. Znajomość podstawowej botaniki pomaga zielarzom rozpoznawać rośliny, co jest bardzo pomocne. Poza tym znajomość botaniki pomaga zrozumieć język roślin i język używany przez zielarzy.

Specjalne warunki botaniczne

Druk

Podczas nauki o botanice i ziołach napotkasz wiele interesujących, a czasem dziwnych słów.

Oto klucz, który pomoże Ci zrozumieć niektóre słowa z tego artykułu.

 • Botanika: Gałąź nauki, która koncentruje się na badaniu roślin.
 • Dwutlenek węgla: gaz wytwarzany przez ludzi i zwierzęta, który jest częścią powietrza wydychanego z każdym oddechem. Wykorzystywana jest przez rośliny do procesu fotosyntezy. Naukowcy używają symbolu CO2, aby symbolizować dwutlenek węgla.
 • Chlorofil: Zielony pigment (kolor) wewnątrz roślin, który wychwytuje energię świetlną do fotosyntezy.
 • Nazwa rodzaju: W botanice nazwa rodzaju jest pierwszą częścią łacińskiej nazwy rośliny. Łacińska nazwa fiołka to Viola odorata, więc nazwa rodzajowa to Viola.
 • Tlen: gaz, który jest produktem fotosyntezy i jest niezbędny ludziom i zwierzętom w powietrzu. Jest stosowany w organizmie ludzi i zwierząt w ramach reakcji chemicznej, która uwalnia energię z pożywienia. Naukowcy używają symbolu O2 jako symbolu tlenu.
 • Fotosynteza: Słowo fotosynteza można podzielić na dwa słowa: foto i synteza. Zdjęcie oznacza światło, a synteza oznacza tworzenie lub składanie. Zatem fotosynteza oznacza wytwarzanie za pomocą światła. A rośliny tak właśnie robią! Wykorzystując światło słoneczne, wodę i dwutlenek węgla, rośliny wytwarzają żywność i tlen.
 • Charakterystyka rodzin roślin: Są to wzorce występujące w roślinach, które pomagają botanikom grupować rośliny w rodziny.
 • Zapylanie: Zapylanie to przenoszenie pyłku z jednego kwiatu na drugi, co skutkuje zapłodnieniem, które umożliwia roślinie rozmnażanie się poprzez wytwarzanie nasion, które wyrastają na młode rośliny.

Część roślin

Tak jak my, rośliny mają różne części ciała. Wszystkie te części pełnią specjalne, ważne funkcje, które pomagają roślinie prowadzić silne, zdrowe życie. Na przykład twoje nogi pomagają ci stać i nieść cię tam, gdzie chcesz iść. Twoje ręce i ramiona pomagają Ci się przytulać, kolorować obrazek, czytać książkę i wiele więcej.

Czy możesz wymienić niektóre części roślin? Jak myślisz, jak te części pomagają roślinie?

Pobierz i wydrukuj arkusz do kolorowania części roślin.

Korzenie

Ta niesamowita część rośliny rośnie pod ziemią, więc jest niewidoczna. Korzenie roślin mocno i mocno trzymają roślinę w ziemi. Korzenie pobierają również wodę, witaminy i minerały z ziemi i przenoszą je do liści w celu fotosyntezy.

Liście

Wewnątrz liści rośliny dzieje się magia. Liście pobierają energię z promieni słonecznych, aby wytworzyć pokarm dla rośliny! Możesz sobie to wyobrazić? Musimy jeść jedzenie, aby uzyskać energię, ale rośliny wytwarzają własne jedzenie.

Jak to się dzieje? Liście są wypełnione substancją zwaną chlorofilem, która sprawia, że ​​liście są zielone. Energia ze światła słonecznego jest zatrzymywana w chlorofilu. Energia ta łączy się z wodą wchłanianą przez korzenie rośliny oraz dwutlenkiem węgla z powietrza otaczającego liście. Wszystkie te składniki łączą się, tworząc cukry dla rośliny, a także tlen, który jest uwalniany do powietrza. Naukowcy nazywają ten niesamowity proces fotosyntezą: woda + dwutlenek węgla + światło słoneczne = cukry + tlen.

Pnie i pnie

Łodygi i pnie roślin stanowią podporę dla liści, kwiatów i owoców. Wewnątrz tych wspierających struktur dzieje się dużo ruchu. Składniki odżywcze (witaminy i minerały) wchłaniane przez korzenie są wciągane aż do liści w celu fotosyntezy. W tym samym czasie pokarm powstały podczas fotosyntezy przemieszcza się przez łodygę (lub pień), pomagając wyżywić wszystkie części rośliny.

Jak myślisz, czym pień różni się od łodygi? Pomyśl o drzewie w porównaniu do łodygi kwiatu. Pień drzewa jest wykonany z drewna, a łodyga kwiatu z bardziej miękkiego materiału roślinnego. Zarówno pień drzewa, jak i łodyga kwiatu służą temu samemu celowi. Jednak pień drzewa służy również jako stała podpora przez lata, podczas gdy łodyga kwiatowa więdnie i obumiera pod koniec sezonu wegetacyjnego.

Kwiaty

Kwiaty są piękne i urocze, prawda? Cóż, pszczoły, motyle i kolibry też tak myślą! Te zwierzęta są przyciągane do kwiatów, podobnie jak my, a wewnątrz kwiatów znajdują pyłek i nektar do zjedzenia. Kiedy jedzą, pokrywają się pyłkiem i przenoszą pyłek na posiłek przy następnym kwiecie. Jest to dobre dla roślin, ponieważ potrzebują one rozproszenia pyłku, aby mogły zostać zapłodnione. Kiedy pyłek jest przenoszony w ten sposób, pomaga to roślinie w wytwarzaniu nasion!

Owoce

Owoce tworzą się z kwiatów i bezpiecznie przechowują w sobie nasiona rośliny. Owoce są sposobem na poruszanie się nasion. Kiedy ludzie lub zwierzęta jedzą owoce, zwykle oddalają się od rośliny macierzystej, a następnie odkładają nasiona w innym miejscu. Ty też to robisz, kiedy jesz jabłko lub brzoskwinię, a następnie wrzucasz rdzeń lub pestkę do swojego ogrodu lub stosu kompostu!

Nasiona

Nasiona niosą w sobie możliwość wzrostu nowej rośliny. Nasiona są pełne skrobiowych składników odżywczych, które pomagają rosnąć nowej małej roślince, ponieważ na początku roślina nie będzie w stanie wytworzyć własnego pożywienia.

Czasami nasiona formują się wewnątrz owoców, a czasem tworzą się bez osłonki owocu. Często te nasiona przemieszczają się dzięki sile wiatru. Czy kiedykolwiek pomyślałeś życzenie, dmuchając na puchaty mniszek lekarski? To, co wydmuchujesz w powietrze, to setki nasion mniszka lekarskiego.

Kształty i wzory

Botanicy mają wiele zabawnych terminów, które pomagają im opisywać i identyfikować rośliny. Istnieje zbyt wiele kształtów liści, rodzajów kwiatów, wzorów i terminów, abyśmy mogli omówić je wszystkie tutaj. Niektóre z najłatwiejszych części roślin do rozważenia podczas identyfikacji roślin to liście i kwiaty. Zaczniemy więc od zapoznania się z nimi!

Żyły Liścia

Żyły to linie widoczne na liściach. Żyły mogą przebiegać równolegle do siebie lub mogą być połączone w sieć.

Liście proste i złożone

Prosty liść to liść wykonany z jednej części, podczas gdy liść złożony będzie miał wiele małych listków połączonych razem, aby utworzyć jeden liść.

Marginesy liścia

To są krawędzie liści i ich wygląd. Krawędzie mogą być gładkie, klapowane lub ząbkowane jak liść mniszka lekarskiego.

Układ liścia

Liście są ułożone na łodygach roślin albo naprzeciw siebie, naprzemiennie w ich rozmieszczeniu wzdłuż łodygi, albo skręcone w kręgi.

Pobierz arkusz do kolorowania części kwiatu.

Części kwiatów

Kwiaty to coś więcej niż tylko ładnie pachnące płatki. Jeśli zajrzysz do środka kwiatu, przekonasz się, że wiele się dzieje. Funkcją kwiatu jest wytwarzanie nasion poprzez przyciąganie zapylaczy lub samozapylenie. Chociaż kwiaty występują we wszystkich kształtach, rozmiarach i kolorach, kiedy spojrzysz w środek kwiatu, znajdziesz pręciki i słupki, które są niezbędne do zapylania.

Pęciki składają się z dwóch części, pylnika i włókna. Pylniki znajdują się na szczycie włókna i tam znajdziesz pyłek. Kwiat może mieć tylko kilka lub wiele pylników.

Słupek to miejsce, w którym ląduje pyłek, zapładniając kwiat, aby wytworzyć nasiona. Słupek składa się z trzech części. Są to piętno, styl i jajnik. Kwiat może mieć jeden słupek lub wiele.

Rodzaje kwiatów

Kwiaty są niesamowite. Na świecie jest tak wiele różnych rodzajów czarujących kwiatów. Jednak można je podzielić na dwie grupy: kwiaty proste i kwiaty złożone. Proste kwiaty składają się z jednego kwiatu, takiego jak kwiat jabłoni lub fiołek. Kwiaty złożone to naprawdę wiele, wiele maleńkich kwiatów zebranych razem, mimo że wyglądają jak pojedynczy kwiat. Przykładami kwiatów złożonych są rumianek i słoneczniki.

Co jest w nazwie?

Każda roślina ma bardzo specjalną dwuczęściową nazwę. Specjalna nazwa jest w języku zwanym łaciną, a znajomość tej nazwy pomoże ci wiedzieć, czy roślina, którą kupujesz, sadzisz lub z którą rozmawiasz, jest rośliną, którą chcesz. Rośliny mają również inne nazwy zwane nazwami pospolitymi, które mogą być w dowolnym języku. Ich rodzina ma łacińską nazwę i imię pospolite!

Pierwsza nazwa rośliny, którą zobaczysz na liście, to nazwa rodzajowa, a wiele roślin z tej samej grupy może dzielić tę samą nazwę rodzajową. Druga nazwa, którą widzisz na liście, powie ci konkretną nazwę rośliny. Jest to podobne do tego, jak mamy dwa imiona. Może być wiele dziewczyn o imieniu Jennifer, ale jeśli umieścisz nazwisko z imieniem, to wiesz, o którą specjalną Jennifer ci chodzi.

Na przykład, oto dwie nazwy roślin do rozważenia: Viola odorata i Viola tricolor. Rośliny te należą do tej samej rodziny roślin (Violaceae) i rodzaju (Viola) i mają podobne właściwości w medycynie, ale są to różne rośliny. Viola odorata jest najczęściej znana jako fiołek, a Viola tricolor jest najczęściej znana jako bratek.

Dlaczego to jest ważne? Czasami różne rośliny będą miały tę samą wspólną nazwę. Chociaż rośliny te mają tę samą wspólną nazwę, mogą to być bardzo różne rośliny, mające bardzo różne działania w ziołolecznictwie. Musisz więc wiedzieć, że masz odpowiednią roślinę, a znajomość łacińskiej nazwy rośliny może ci w tym pomóc.

Rośliny też mają rodziny

Czy wiesz, że rośliny mają rodziny? Niektóre z moich ulubionych rodzin roślin to rodzina mięty, rodzina róż i rodzina słoneczników. Botanicy grupują rośliny w rodziny na podstawie wzorców wśród roślin. Te wzorce są często nazywane cechami rodzinnymi. Jest to podobne do tego, jak ludzie w rodzinach mogą być do siebie podobni. Na przykład rośliny z rodziny różowatych mają 5 płatków na kwiatach. Rośliny z rodziny miętowatych mają kwadratowe łodygi i liście ułożone na łodydze w parach, które są naprzeciw siebie, tak jak ramiona na ciele. I zgadnij co? Rodziny roślin również mają swoje własne nazwy łacińskie, tak jak rośliny!

Wywołanie roli!

Ziołowi przyjaciele i ich głupie imiona

Nazwa zwyczajowa
Rodzaj
Gatunek
Łacińskie nazwisko rodowe
Wspólne nazwisko rodowe

Rumianek
Matricaria
rumianek
astrowate
Słonecznik

nagietek
nagietek
lek lekarski
astrowate
Słonecznik

Melisa
Melisa
lek lekarski
Jasnotowate
Mennica

Lawenda
Lawenda
lek lekarski
Jasnotowate
Mennica

Mięta pieprzowa
Mentha
piperita
Jasnotowate
Mennica

Róża
Róża
pomarszczona
różowate
Róża

Fioletowy
Altówka
zapachowy
Fiołkowate
Fioletowy

pianka
Althea
lek lekarski
Malvaceae
Malwa

Zajęcia dla dzieci w każdym wieku

Te zajęcia są wspaniałe dla dzieci w każdym wieku. Młodsze dzieci będą potrzebować pomocy dorosłych, ale z pewnością będą zafascynowane tym, co odkryją!

Obejrzyj ziarno w akcji

Czy kiedykolwiek rozkroiłeś awokado i odkryłeś w środku duże, śliskie pestkę? Przy odrobinie specjalnej troski możesz pomóc nasionu awokado wykiełkować, a nawet wyrosnąć na małe drzewko.

Materiały:

 • 1 awokado
 • wykałaczki
 • przezroczyste szkło lub słoik z wodą

Instrukcja: Umyj i osusz pestkę awokado. Mocno włóż trzy do czterech wykałaczek równomiernie rozmieszczonych wokół środka awokado, szerokim końcem skierowanym w dół. (Młodsze dzieci będą potrzebowały pomocy!) Zawieś awokado w szklance lub słoiku, używając wykałaczek jako podparcia. Dolna część nasion powinna znajdować się w wodzie. Pamiętaj, aby utrzymywać poziom wody i przechowywać w ciepłym miejscu, z dala od bezpośredniego światła. W ciągu kilku tygodni powinieneś zobaczyć korzenie i łodygę, które zaczną kiełkować!

Kwiatowe odkrycie

Zaobserwuj ten wewnętrzny świat kwiatów i dowiedz się z pierwszej ręki o częściach kwiatu. Ta aktywność polega na obserwowaniu tego, co znajdziesz. Dzięki uważnej obserwacji powinieneś być w stanie znaleźć wiele części kwiatowych.

Materiały:

 • przynajmniej 1 tulipan lub duża lilia
 • nóż i pomoc rodziców dla małych dzieci
 • szkło powiększające, opcjonalne
 • notatnik i ołówek, opcjonalnie

Instrukcja: Weź swój duży, piękny kwiat i obejrzyj go. Możesz robić notatki na temat tego, co widzisz.

Co widzisz? Czy potrafisz znaleźć części kwiatowe? Wokół krawędzi kwiatu znajdują się kolorowe płatki. W samym środku znajduje się słupek i te zabawnie wyglądające kule, to są pylniki. Spójrz na pylniki pod lupą. Czy widzisz małe ziarenka? To jest pyłek kwiatu. Następnie delikatnie oderwij płatki od kwiatu, aby odsłonić dno słupka. Obrzęk, który widzisz, to miejsce, w którym rosną nasiona, zwane jajnikiem. Teraz za pomocą noża (i pomocy rodziców) możesz delikatnie rozciąć słupek. Możesz użyć szkła powiększającego, aby zobaczyć małe okrągłe struktury u podstawy słupka. To są zalążki, które po zapyleniu zamienią się w nasiona.

Otarcia liści

Zrób piękny obraz liścia, aby zobaczyć zawiłości żył liścia.

Materiały:

 • cienki papier, taki jak papier do drukarki
 • kredki
 • liści, spróbuj znaleźć różne liście

Instrukcje: Delikatnie rozłóż liść spodnią stroną (żyłkami) do góry na twardej powierzchni. Umieść kawałek papieru na wierzchu liścia. Zdejmij papierową kredkę, a następnie odłóż kredkę na bok i delikatnie przetrzyj nią wierzch kartki i obserwuj, jak obraz liścia pojawia się przed twoimi oczami!

Poszukiwanie skarbów

Zaproś znajomych i rodzinę, aby do Ciebie dołączyli. Albo polujecie razem, albo gracie w przyjazną grę i zobaczcie, kto znajdzie najwięcej rzeczy z listy! Podczas polowania możesz zbierać znalezione przedmioty, robić im zdjęcia lub po prostu zanotować, gdzie je znalazłeś. Wydrukuj formularz Botany Scavenger Hunt for Kids , aby zabrać go ze sobą na polowanie!

Rośliny i zwierzęta: jak sobie nawzajem pomagamy

Istnieje magiczny krąg oddechu i energii pomiędzy zwierzętami i roślinami na naszej pięknej Ziemi. Czy widziałeś kiedyś zdjęcie, które pokazuje, jak wnętrze naszych płuc wygląda jak odwrócone gałęzie zimowego drzewa? Potrzebujemy siebie nawzajem do zdrowego oddychania i do przetrwania.

Rozmawialiśmy już trochę o fotosyntezie, pamiętasz? Rzecz w tym, że proces fotosyntezy jest jednym z niesamowitych sposobów, w jaki rośliny wspierają życie ludzi i zwierząt na Ziemi. W rzeczywistości, rozważając fotosyntezę, możemy zobaczyć, jak ludzie i zwierzęta wspierają również rośliny.

Pamiętasz, że rośliny wykorzystują dwutlenek węgla z otaczającego powietrza do fotosyntezy? Pobierają dwutlenek węgla z powietrza, które wydychamy! Dwutlenek węgla powstaje w komórkach naszego ciała w ramach procesu uwalniania energii z pożywienia, które jemy. Kiedy więc wydychamy powietrze, pomagamy rosnąć roślinom wokół nas, dostarczając im dwutlenek węgla, którego potrzebują do fotosyntezy.

Zgadnij co? Ten proces głęboko w naszych komórkach, który wytwarza dwutlenek węgla, wymaga tlenu, który jest gazem, który otrzymujemy z powietrza, którym oddychamy. A rośliny wytwarzają tlen, którego potrzebujemy! To krąg oddechu i energii między ludźmi, zwierzętami i roślinami na naszej pięknej Ziemi. Jesteśmy połączeni poprzez nasz oddech!

Aktywność dla połączonego oddychania:

To jest proste, ale głębokie ćwiczenie. Najlepiej robić to siedząc na zewnątrz, na przykład opierając się o duże drzewo lub leżąc w uroczej grządce roślin. Bycie poprzez wzięcie kilku dużych oddechów głęboko w brzuch. Wdech przez nos i wydech przez usta. Może pomóc położyć ręce na brzuchu i poczuć, jak unosi się wraz z oddechem.

Teraz wyobraź sobie krąg, który zataczasz swoim oddechem. Wdychasz życiodajny tlen wytwarzany przez naszych zielonych przyjaciół, rośliny. Oddychaj głęboko i poczuj, jak tlen dociera do każdej komórki twojego ciała. Podczas wydechu wydychaj podziękowania dla roślin, oferując im życiodajny dwutlenek węgla. Weź jeszcze kilka wdechów i wydechów, wyobrażając sobie ten krąg i czując połączenie, które z nimi dzielimy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o botanice i sposobach rozpoznawania roślin sprawdź:

Shanleya’s Quest autorstwa Thomasa J Elpela

Botanika w jeden dzień autorstwa Thomasa J. Elpela

Uwaga dla rodziców

Drukuj

Dziękujemy za udział w kolejnej ziołowej przygodzie. Nasza eksploracja botaniki została zaprojektowana tak, aby zapewnić dzieciom przystępne wprowadzenie do nauki o roślinach. Jest to obszerny temat sam w sobie i może być wspaniałym tematem do dalszych badań.

Jako zielarze mówimy językiem roślin. Rozmawiamy o tym, jakiej części rośliny używamy w naszych lekarstwach. Rozmawiamy o tym, gdzie roślina rośnie i jak wygląda. Botanika daje nam wspólny język do opisywania tego, co widzimy i do dzielenia się z innymi.

Badanie botaniki pomaga otworzyć oczy na szczegóły świata roślin, które w przeciwnym razie mogłyby pozostać niezauważone. Szczegóły, takie jak tekstura liścia — czy liść jest gładki, czy ma włoski? Czy włosy są miękkie i puszyste, czy też są to sztywne włosy hispida? Jak wyglądają liście na roślinie? Czy występują w naprzemiennym, przeciwstawnym lub skręconym układzie? Co nam to mówi o roślinie? Korzystając z kluczy identyfikacyjnych roślin, te szczegóły pomogą nam zidentyfikować roślinę, na którą patrzymy. Pójdź trochę dalej, a przekonasz się, że rośliny z niektórych rodzin naprawdę mają wspólne cechy. Kiedy napotykamy nową roślinę, znajomość tych cech natychmiast pomaga nam odgadnąć, do której rodziny roślin należy nasz nowy przyjaciel, a także jakie właściwości lecznicze może posiadać.

Należy pamiętać, że niektóre z oferowanych zajęć wymagają opieki rodziców, aw szczególności pomocy dla małych dzieci z wykałaczkami (Obserwuj ziarno w akcji) i nożem (Odkrywanie kwiatów).

Oprócz wypróbowania niektórych z wymienionych działań, istnieje wiele sposobów wspierania dziecka w nauce botaniki. Wybierz się z dzieckiem na polowanie na padlinożerców i zobacz, co możesz znaleźć. Odwiedź lokalny ogród botaniczny. Większość ogrodów botanicznych oferuje również zajęcia dla dzieci. Istnieje również wiele książek o botanice dla dzieci, które mogą zaoferować głębsze spojrzenie na ten fascynujący temat!

Przypomnienie: Bezpieczeństwo przede wszystkim! Pomóż swoim dzieciom zachować bezpieczeństwo podczas używania ziół. Ważne jest, aby dzieci były nadzorowane podczas używania ziół, zwłaszcza jeśli są bardzo małe. Poinstruuj swoje dziecko (dzieci), aby zawsze najpierw kontaktowało się z tobą przed dotknięciem lub połknięciem jakichkolwiek roślin. Będziemy mówić o ziołach, które są powszechnie uważane za bezpieczne dla dzieci. Jeśli Twoje dziecko jest wrażliwą duszą lub ma alergie, powinieneś rozważyć zrobienie z nim „próby zarysowania” przy wprowadzaniu każdego nowego zioła. Aby wykonać test na zadrapania, weź niewielką ilość zioła i wetrzyj w wewnętrzną stronę ramienia dziecka. Odczekaj 24 godziny, aby zobaczyć, czy wystąpi jakakolwiek reakcja przed użyciem zioła z dzieckiem.

Rodzice, chcecie poszerzyć swoją wiedzę o zielarstwie? Tutaj, w Herbal Academy of New England, oferujemy zarówno wstępne, jak i średniozaawansowane kursy ziołowe do nauki online. Oferujemy również Zielnik, obszerną witrynę członkowską zawierającą monografie ziół i wiele więcej! Członkostwo w The Herbarium to wspaniałe źródło informacji zarówno dla zielarzy, jak i studentów.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US