Wprowadzenie do ziół dla dzieci: Załóż swój ogród ziołowy

Stwórz dom dla swoich nowych najlepszych przyjaciół!

Czy kiedykolwiek widziałeś, jak małe nasionko kiełkuje w życie? Czy widziałeś, jak mała roślina wyrosła na dużą, piękną roślinę? To jest magiczne! Możesz zostać ogrodnikiem i pomóc rosnąć małym roślinom! Zaproś niektórych swoich nowo znalezionych ziołowych przyjaciół do uprawy w swoim ogrodzie i zaopiekuj się nimi, aby rosły zdrowe i silne.

Jeśli śledziłeś naszą serię Wprowadzenie do ziół dla dzieci, to wiesz, że wspólnie zwiedziliśmy już wiele zielarskiego świata. Dowiedzieliśmy się, jak nawiązywać wyjątkowe przyjaźnie z ziołami, a także jak robić wspaniałe, zabawne rzeczy od naszych ziołowych przyjaciół i wiele więcej. Uprawa ziół to także wspaniały sposób na pracę z roślinami i poszerzenie wiedzy zielarskiej. Uprawa własnych ziół to kolejny sposób na poznanie roślin, z którymi możesz wchodzić w interakcje, gdy są świeże i pełne życia. Używanie świeżych ziół to prawdziwa przyjemność, ponieważ są pełne życia, zapachu i smaku. Czy jesteś gotowy, aby założyć własny ogród? Chodźmy!

Specjalne warunki dotyczące ziół:

Drukuj

Kiedy uczysz się o ziołolecznictwie, możesz spotkać się z ciekawymi, a nawet dziwnymi słowami. Oto klucz, który pomoże ci zrozumieć te słowa!

Chlorofil: Substancja wewnątrz roślin, która sprawia, że ​​są zielone i wychwytuje energię słoneczną (którą roślina wykorzystuje do produkcji pożywienia).
Zioło kulinarne: Zioło powszechnie używane do przyprawiania potraw.
Jadalne: Oznacza to, że można je jeść. Jednak przed zjedzeniem roślin zawsze skonsultuj się z osobą dorosłą.
Bezsenność: niemożność spania lub trudności z zasypianiem.

Jak uprawiać ogród

Twój ogród może być tak duży jak duża działka lub tak mały jak mała doniczka ogrodowa. Niezależnie od tego, jaką przestrzeń masz do zaoferowania, jest to idealna przestrzeń. Podczas sadzenia i pielęgnacji ogrodu należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Porozmawiamy o kilku z nich. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o tym, jak mieć piękny ogród ziołowy, jest mnóstwo książek do przeczytania, które są pełne przydatnych wskazówek. Możesz również poprosić o pomoc osoby pracujące w Twojej lokalnej szkółce roślin oraz w lokalnym urzędzie hrabstwa.

Pomocne książki ogrodnicze:

 • Korzenie, pędy, wiadra i buty: wspólne ogrodnictwo z dziećmi autorstwa Sharon Lovejoy
 • Przewodnik dla dzieci po tym, jak rosną zioła (seria Digging In the Dirt) autor: Patricia Ayers
 • Uprawa 101 leczących ziół autorstwa Tammi Hartung
 • Zioła lecznicze Richo Cech
 • Zioła lecznicze Rosemary Gladstar: przewodnik dla początkujących: 33 lecznicze zioła, które warto znać, uprawiać i stosować autorstwa Rosemary Gladstar

Krok pierwszy: sporządź plan

Zanim wyjdziesz na zewnątrz i zaczniesz kopać, dobrze jest trochę zaplanować. Jakie masz miejsce na ogród? Uprawą jakich ziół jesteś zainteresowany? Czy te zioła będą dobrze rosły w dostępnej przestrzeni? Narysuj swój plan na kartce papieru lub skorzystaj z poniższego arkusza ćwiczeń, który pomoże Ci go sporządzić. Pamiętaj również, aby uzyskać zgodę i pomoc rodzica przed założeniem ogrodu!

Krok drugi: dowiedz się, czego potrzebuje twój ziołowy przyjaciel

Jakie są podstawowe rzeczy, których roślina potrzebuje, aby szczęśliwie rosnąć w twoim ogrodzie? Z lekcji botaniki wiemy, że rośliny mają korzenie do pobierania wody, minerałów i witamin z gleby. Rośliny mają również liście bogate w zielony chlorofil, który wychwytuje energię ze słońca, aby pomóc roślinie w wytwarzaniu własnego pożywienia. Wiemy więc, że aby nasi zieloni przyjaciele pomyślnie rosły, potrzebują wystarczającej ilości światła słonecznego, wody, witamin i minerałów.

Rośliny potrzebują mniej lub więcej każdej z tych rzeczy w zależności od tego, gdzie lubią rosnąć. Niektóre rośliny lubią rosnąć bezpośrednio w gorącym słońcu, podczas gdy inne wolą żyć w chłodnym, zacienionym miejscu. Niektóre rośliny potrzebują dużo wody, a inne mniej. Przeprowadzenie małego rozeznania na temat tego, czego potrzebuje Twoja roślina, aby rosła zdrowo i silnie, pomoże Ci wybrać najlepsze miejsce do sadzenia. Spójrz na poniższą tabelę, aby zobaczyć, czego potrzebują zioła, które chcesz zasadzić, aby były szczęśliwe, a następnie wybierz dla nich miejsce w ogrodzie, które im się spodoba.

Krok trzeci: pościel swoje łóżko

Słyszałeś o łóżku ogrodowym? To wyjątkowe miejsce, w którym będą rosły Twoje rośliny. Ważne jest, aby upewnić się, że gleba, którą masz w swoim łóżku, jest gotowa dla roślin. Będziesz musiał wykopać ziemię, zwłaszcza jeśli jest zagęszczona. Gleba na moim podwórku jest twarda i gęsta od gliny. Więc za każdym razem, gdy sadzę coś w nowym miejscu, zaczynam od spędzenia czasu na wykopaniu ziemi i przewróceniu jej. Następnie dodaję do gleby rzeczy, które rośliny lubią, takie jak wierzchnia warstwa gleby, kompost, skorupki jaj, fusy z kawy, a nawet obornik. Możesz dowiedzieć się, jaka gleba w Twojej okolicy jest potrzebna do stworzenia wspaniałego łóżka ogrodowego, odwiedzając lokalną szkółkę roślin. Poza tym, zanim zaczniesz kopać, upewnij się, że masz zgodę rodzica.

Krok czwarty: zasadź swój ogród

Możesz kupić małe sadzonki lub wyhodować zioła z nasion. Możesz znaleźć nasiona i sadzonki w swojej okolicy. Jeśli nie możesz ich znaleźć u lokalnych mieszkańców, oto kilka wspaniałych miejsc, w których można je kupić online.

Zasoby online dotyczące nasion i roślin:

 • Zioła górskiej róży
 • Zioła horyzontalne
 • Zainteresowania botaniczne

Kiedy kupujesz nasiona do wykiełkowania lub rośliny do uprawy, zwykle na opakowaniu nasion lub z rośliną znajduje się informacja o wymaganiach rośliny w stosunku do wody, światła i gleby. Czytanie tych informacji to świetny sposób, aby dowiedzieć się, czego potrzebuje twój roślinny przyjaciel, aby być zdrowym i szczęśliwym. W naszej następnej lekcji porozmawiamy o zabawnych sposobach kiełkowania nasion w domu.

Narzędzia do ogrodu

Gdy uprawiasz ogród, dobrze jest mieć kilka przydatnych narzędzi, które pomogą Ci prawidłowo wykonać pracę. Ty i twój rodzic możecie chcieć zebrać niektóre z tych narzędzi, zanim pościelicie swoje łóżko lub posadzicie rośliny, abyście byli dobrze przygotowani. Narzędzia, które warto mieć pod ręką, to: wąż lub konewka, łopata, łopata, widelec ogrodowy, chwastownik ręczny oraz kosz lub wiadro do przemieszczania dużych ilości materiału, takiego jak ziemia, ściółka i ostatecznie zebrane rośliny!

Krok piąty: uważaj!

Gdy twój ogród zostanie zasadzony, pamiętaj, aby dobrze zatroszczyć się o swoich ziołowych przyjaciół. Codziennie odwiedzaj swój ogród, aby podlewać zioła i usuwać niechciane rośliny, które mogły znaleźć się w Twoim łóżku ogrodowym. Kiedy tam będziesz, poświęć trochę czasu, aby powiedzieć „cześć” swoim ziołowym przyjaciołom. Czy zauważasz, jak ogród zmienia się z dnia na dzień? Możesz narysować rośliny, zrobić zdjęcia w czasie lub zrobić notatki na temat ich wzrostu.

Ulubione rośliny do dziecięcego ogródka ziołowego

Oto kilka bardzo podstawowych informacji, które pomogą ci wybrać zioła, które możesz chcieć zaprosić do uprawy w swoim ogrodzie. Odwiedź lokalną szkółkę lub zajrzyj do książek ogrodniczych, aby uzyskać więcej informacji na temat ziół, które chcesz uprawiać.

Ziele
Lekkie potrzeby
Zapotrzebowanie na wodę
Typowe zastosowania
Zabawne zastosowania dla dzieci

Hyzop anyżowy – Agastache foeniculum
pełne słońce do półcienia
suchy do umiarkowanego
pomaga rozstrój żołądka i kaszel
chrupiąc smaczne liście o smaku lukrecji

Bazylia – Ocimum spp.
pełne słońce
suchy do umiarkowanego
pyszne pesto
dodawać liście do sałatek, a nawet sok pomarańczowy

Ogórecznik lekarski – Borago officinalis
pełne słońce do półcienia
umiarkowany
chłodzący i dobry do leczenia problemów skórnych
smaczne bajkowe kwiaty, dodawać je do sałatek, zamrażać w kostkach lodu lub po prostu chrupać

Calendula – Calendula officinalis
pełne słońce
suchy do umiarkowanego
najbardziej znany z gojenia się skóry i ran
nasiona są naprawdę ładne i fajnie jest dodawać płatki do wypieków

Mak kalifornijski – Eschscholzia californica
pełne słońce do półcienia
suchy do umiarkowanego
delikatnie odprężająco na układ nerwowy
strąki nasion wyglądają bardzo fajnie, zobacz, czy możesz je znaleźć

Kocimiętka – Nepeta cataria
pełne słońce do cienia
suchy do umiarkowanego
najbardziej znany z doprowadzania kotów do szaleństwa
liście delikatnie relaksują, dodaj je do kąpieli przed snem

Rumianek – Matricaria chamomilla
pełne słońce do półcienia
umiarkowany
doskonały na rozstrój żołądka i nerwy
piękne kwiaty mają jabłkowy zapach i są przyjemne w zbieraniu

Ciecierzyca – Stelaria media
półcień do cienia
wilgotny
smaczna wiosenna zieleń
robi świetny okład z plwociny na użądlenia i ukąszenia

Szczypiorek – Allium schoenoprasum
pełne słońce do półcienia
umiarkowany
łagodne zioło kulinarne o smaku cebuli
kwiaty mają zgrabny kształt przypominający kulę, który można fajnie rozdzielić i zjeść

Koper włoski – Foeniculum vulgare
pełne słońce
suchy do umiarkowanego
nasiona są używane do wspomagania trawienia
chrupiąc łodygę kopru włoskiego, aby uzyskać soczysty smak lukrecji

Malwa – Alcea rosea
pełne słońce do półcienia
umiarkowany
pomaga złagodzić suchy kaszel
zrobić ładne lalki z kwiatami malwy

Lawenda – Lavandula angustifolia
pełne słońce
suchy
wspaniały na łagodzenie stresu i bezsenności
użyj kwitnących łodyg, aby zrobić piękne, pachnące różdżki

Melisa – Melissa officinalis
pełne słońce do półcienia
umiarkowany
pomaga przy przeziębieniach, a także uspokaja
dodaj kilka łodyg świeżej melisy do dzbanka z wodą, aby uzyskać rozkosznie aromatyczny napój

Prawoślaz lekarski – Althaea officinalis
Pełne słońce do cienia
umiarkowana do wilgotnej
stosowany przy bólach gardła, kaszlu i problemach trawiennych
zrób własne ziołowe pianki marshmallow z korzeniami

Mięty – Mentha spp.
Pełne słońce do cienia
umiarkowana do wilgotnej
stosowany przy problemach trawiennych
chłodzące i pyszne, chrupiąc liście lub dodaj je do sałatki owocowej

Dziewanna – Verbascum thapsus
pełne słońce
suchy do umiarkowanego
stosowany do łagodzenia bólu uszu
liście są miękkie, słodkie i tworzą wspaniałe bajkowe koce

Owies – Avena sativa
pełne słońce
umiarkowany
stosowany do odżywiania i leczenia układu nerwowego
zbieraj mleczne szczyty, aby zrobić pyszną herbatę

Bratki – Viola tricolor
pełne słońce do półcienia
umiarkowany
stosowany przy kaszlu
jadalne kwiaty wróżki do jedzenia, zabawy i krystalizacji w cukrze

Rozmaryn – Rosmarinus spp.
pełne słońce
suchy do umiarkowanego
może pomóc złagodzić bóle głowy i bóle brzucha
posiekaj pachnące liście na polewę do pizzy, mniam

Szałwia – Salvia spp.
pełne słońce
suchy do umiarkowanego
wspaniały na ból gardła
zrobić leczniczy kompres

Samoleczenie – Prunella vulgaris
pełne słońce do półcienia
umiarkowana do wilgotnej
używany jako cudowne zioło lecznicze dla skóry
zrobić kompres lub okład

Dziurawiec – Hypericum perforatum
pełne słońce
umiarkowany
pomaga leczyć uszkodzone nerwy i pomaga ludziom czuć się szczęśliwymi
zrób napar ze świeżych żółtych kwiatów i obserwuj, jak olejek zmienia kolor na czerwony

Słonecznik – Helianthus annuus
pełne słońce
suchy do umiarkowanego
najbardziej znany jako smaczne jedzenie
posadzić słonecznikowy dom

Tymianek – Thymus vulgaris
pełne słońce do półcienia
suchy do umiarkowanego
stosowany przy infekcjach
wspaniała roślina okrywowa do bajkowych lub smoczych ogrodów

Fiołek – Viola zapachowa
półcień do cienia
umiarkowana do wilgotnej
pomaga złagodzić kaszel i ukoić skórę
jadalne kwiaty wróżki do jedzenia, zabawy i krystalizacji w cukrze

Ten wykres został wygenerowany na podstawie rosnących informacji od: Tammi Hartung, Richo Cech i Patricii Michalak.

 

Dodatkowa specjalna uwaga na temat mięty, szałwii i tymianku

Istnieje bardzo wiele odmian mięty, szałwii i tymianku do wyboru przy planowaniu ogrodu.

Miętówki – Oprócz mięty pieprzowej i zielonej naszą ulubioną miętą jest mięta jabłkowa. Ma najsłodsze puszyste liście i wspaniały smak. Uwielbiamy również miętę czekoladową, miętę pomarańczową, miętę ananasową i miętę imbirową.

Sages – Zwykła szałwia ogrodowa to wspaniała roślina do uprawy, ale możesz również rozważyć szałwię ananasową lub uroczą szałwię trójkolorową.

Tymianki – Piękne tymianki, które warto wziąć pod uwagę, to zachwycający tymianek cytrynowy, tymianek złocisty, tymianek pomarańczowy, tymianek francuski i angielski, tymianek bardzo malutki i tymianek wełnisty.

Bądź świadomy, że miętówki łatwo się rozprzestrzeniają iz radością zajmą każdą dostępną dla nich przestrzeń ogrodową.

Krok szósty: zostaw to w spokoju

Może na twoim podwórku rosną już jakieś pomocne rośliny, które można wykorzystać jako zioła! Czasami te rośliny są uważane za chwasty, ale zielarze wiedzą lepiej. Jeśli znajdziesz którąś z tych roślin i rosną one w miejscu, w którym mogą się zatrzymać i rosnąć, możesz po prostu zostawić je w spokoju.

Kilka przykładów przydatnych roślin, na które warto zwrócić uwagę to:

 • Dmuchawiec
 • Babka zwyczajna
 • Czerwona koniczyna
 • Lucerna
 • Kwatera Baranka
 • Osty
 • Dzika Sałata
 • Cykoria
 • Pokrzywa

Co to jest chwast?

Jeden z moich mądrych nauczycieli powiedział mi kiedyś, że chwastem jest każda roślina, która rośnie w miejscu, w którym tego nie chcesz. Może to po prostu nowy przyjaciel, o którym nie wiemy jeszcze wystarczająco dużo?

Zajęcia dla dzieci w każdym wieku

Planowanie ogrodów

Czas zaplanować ogród! Pobierz Arkusz planowania ogrodu, aby rozpocząć!

Uwaga dla rodziców:

Drukuj

Drodzy Rodzice,
Dziękujemy bardzo za dołączenie do nas!

W tym tygodniu lekcja dotyczy czegoś więcej niż tylko uprawy ziół. Podarowanie dziecku własnej działki pod uprawę roślin to świetny sposób, aby nauczyć je czegoś więcej niż tylko ziół — ogrodnictwo to sposób na rozpalenie tej magicznej iskry, którą wszystkie dzieci mają dla Ziemi i jej piękna.

Jako dziecko ma się magiczną zdolność poruszania się pomiędzy wieloma epokami na ziemi; widzieć ziemię jak zwierzę; doświadczyć nieba z perspektywy kwiatu lub pszczoły; czuć, jak ziemia drży i oddycha pod nami; poznać sto różnych zapachów błota i bez skrępowania słuchać szumu drzew.

– Valerie Andrews, Pasja dla tej Ziemi

Bezpieczne! Podczas gdy Twoje dziecko odkrywa świat we własnym ogrodzie, pamiętaj, aby zapewnić mu bezpieczeństwo. Przypomnij im, że nie wszystkie rośliny można bezpiecznie dotykać, bawić się nimi i jeść. Powinni zawsze sprawdzić z doświadczonym dorosłym o bezpieczeństwie roślin przed ich dotknięciem lub zjedzeniem.

W tym ekscytującym czasie upewnij się, że Twoje dziecko dba o swoją małą działkę. Zachęć ich, aby sprawdzali to każdego dnia i zauważali zachodzące zmiany. Być może mogą prowadzić zeszyt, aby pomóc im zapisywać, co się dzieje.

Zasoby do ogrodnictwa ziołowego i jak zarządzać tą niesamowitą Ziemią, na której wszyscy żyjemy:

Poradniki dotyczące ogrodnictwa:

 • 5 kroków do rozpoczęcia nasion
 • Łatwy przewodnik dla początkujących
 • Jak zahartować sadzonki i chronić swój ogród
 • Tajemnice przesadzania sadzonek: 3 wskazówki, jak odnieść sukces
 • Kije i kamienie: domowe znaczniki roślin
 • Jak kompostować: przewodnik dla początkujących
 • Co to jest herbata kompostowa? Rośliny też piją herbatę!
 • 5 prostych sposobów oszczędzania wody w ogrodzie

Zasoby ogrodnictwa ziołowego:

 • 5 łatwych w uprawie ziół
 • Zioła, Które Rosną W Cieniu
 • Towarzyskie Sadzenie Ziół
 • Jak założyć kryty ogród ziołowy

Owady w ogrodzie

 • 5 ziół, które przyciągają pożyteczne owady do ogrodu
 • Jeżynowa zima – porady dla pszczół

Czy wiesz, że The Herbal Academy of New England oferuje niedrogie kursy zielarstwa online? Wprowadzający kurs ziołowy jest idealny dla każdego, kto zaczyna przygodę z ziołolecznictwem, podczas gdy średniozaawansowany kurs ziołowy pomoże poszerzyć wiedzę i wyostrzyć umiejętności tych, którzy już mają bazę wiedzy. Oferujemy również piękne i obszerne Zielnik do dogłębnych badań.

REFERENCJE: 

Andrews, Waleria. (1990). Pasja dla tej ziemi: odkrywanie nowego partnerstwa lub mężczyzna, kobieta i przyroda. Nowy Jork: Harpercollins.

Cech, Richo. Informacje o uprawie Pobrane z https://www.horizonherbs.com/

Hartung, Tammi. (2000). Uprawa 101 ziół, które leczą. Vermont: Książki piętrowe.

Michalak, Patricia S. (1993) Rodale’s Successful Organic Gardening: Herbs. Pensylwania: Rodale Press.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US