Wprowadzenie do ziół dla dzieci: tworzenie dzikich zwierząt

~ 652 ~ Zabawa po dzikiej stronie ~ 653 ~

Wyjdź na zewnątrz i spójrz w dół! Co widzisz? Czy widzisz rosnące małe rośliny? Być może jest to jeden mały mniszek lekarski, a może znalazłeś cały obszar roślin rosnących i kwitnących. Nie musisz daleko jechać, aby znaleźć dzikie rośliny! Czasami dzikie rośliny znalezione wokół domów, placów zabaw, a nawet w środku miasta są uważane za chwasty, ale mogą być cenne jako żywność i ziołowe środki lecznicze. Dzikie rośliny z obszarów naturalnych mogą być również pomocnymi ziołowymi przyjaciółmi dla Ciebie i dla mnie!

Nasza ostatnia nauka o ziołach z serii Wprowadzenie do ziół dla dzieci zastała nas podczas zabawy w ogrodzie. Teraz nadszedł czas, aby wyruszyć w przydrożne i dzikie miejsca, gdzie piękne rośliny rosną same. Nadszedł czas, aby poznać lokalne rośliny, ponieważ wokół nas możemy znaleźć dzikich ziołowych przyjaciół! Specjalne warunki dotyczące ziół

Drukuj

Ucząc się o ziołolecznictwie, możesz spotkać się z ciekawymi, a nawet dziwnymi słowami. Oto klucz, który pomoże ci zrozumieć te słowa!

 • Botanika: Naukowe badanie roślin.
 • Kwiaty złożone: Te kwiaty wyglądają jak jeden kwiat, ale tak naprawdę składają się z wielu małych kwiatków zebranych razem. Odwiedź naszą lekcję botaniki, aby zapoznać się z rodzajami i częściami kwiatów!
 • Jadalne: Coś, co możesz zjeść. Zawsze, zawsze upewnij się, że masz pozwolenie osoby dorosłej, zanim włożysz jakąkolwiek roślinę do ust.
 • Żerowanie: Aby szukać dzikich roślin.
 • Overharvest: Zbierz za dużo dzikiej przyrody.
 • Witalność: Mieć siłę i energię.
 • Wildcraft: Do zbierania dzikich roślin.

Dzikie rośliny są silne

Każdy z nas ma w sobie trochę dzikości! Rośliny, które rosną głęboko w lesie, obok szumiących strumieni, na polach, a nawet wzdłuż dróg bez pomocy człowieka, są uważane za dzikie. Zielarze cenią dzikie rośliny ze względu na ich zdolność do życia i rozwoju bez żadnej pomocy. Mniszek lekarski, który przepycha się przez szczeliny w chodniku, ma szczególną siłę. Kiedy wchodzisz w głąb lasu, masz głębokie poczucie spokoju i połączenia z Ziemią. Rosnące tam rośliny też są pełne tego uczucia! Kiedy używamy dzikich roślin, ich dzikość i witalność stają się częścią lekarstwa.

Przyjazne zbieranie i zbieranie

Przestrzegaj wskazówek dotyczących zbioru z naszych Przygód w ogrodzie ziołowym wraz z tymi specjalnymi zasadami, aby być miłym dla dzikich roślin podczas zbioru.

Bądź bezpieczny!

Jeśli chcesz czerpać przyjemność ze znajdowania i zbierania dzikich roślin, musisz wiedzieć, co zbierasz, co oznacza, że ​​musisz identyfikować rośliny. Poproś dorosłego o pomoc! Musisz bez wątpienia wiedzieć, czym jest roślina, zanim ją zerwiesz lub włożysz do ust. Musisz mieć pewność, że wiesz, jaką roślinę zbierasz, i zawsze powinieneś skonsultować się z osobą dorosłą przed zerwaniem lub zjedzeniem dzikich roślin. Czemu? Cóż, niektóre rośliny są trujące. A niektóre trujące rośliny wyglądają jak rośliny jadalne.

Jak możesz powiedzieć, co jest czym? Zajrzyj do poniższej sekcji zasobów, aby znaleźć kilka pomysłów, jak zacząć uczyć się o dzikich roślinach, które rosną wokół ciebie. Z biegiem czasu i dzięki starannej praktyce poznasz swoich dzikich przyjaciół jeden po drugim i nauczysz się, jak identyfikować każdego z nich. Poszukaj rzeczy o każdej roślinie, które mówią ci, czym ona jest. Na przykład mlecze mają liście, które wyglądają jak zęby, ładne złożone kwiaty i mleczny sok w łodydze. Fiołki mają liście w kształcie serca, które są lekko rozmyte z uroczymi małymi fioletowymi kwiatami składającymi się z 5 płatków. Z czasem dowiesz się, jak wyglądają zioła i gdzie je znaleźć!

Zachowaj czystość

Podczas zbioru dzikich roślin szukaj czystych miejsc. Nawet jeśli mlecze i inne urocze małe rośliny mogą rosnąć wokół twojego szkolnego boiska lub w szczelinach chodnika, będziesz chciał zostawić te rośliny w spokoju. Mogą być zabrudzone spalinami z samochodów na pobliskiej drodze lub pestycydami spryskanymi trawą. Daj im trochę miłości, a następnie przejdź do znalezienia roślin rosnących w miejscach oddalonych od poboczy dróg, zanieczyszczonych strumieni i wszędzie tam, gdzie mogły zostać spryskane pestycydami. Ważne jest również, aby nie zbierać roślin z cudzych ogródków. Za zgodą rodziców możesz poprosić o pozwolenie przed rozpoczęciem zbiorów z prywatnej własności. Przyniesienie ziołowego poczęstunku ze zbiorów jest naprawdę przyjazne, aby podzielić się nim z każdym, kto pozwolił ci zbierać zioła na swojej posesji. To świetny sposób na powiedzenie „Dziękuję!”

Uważaj na maniery

Mówiąc o podziękowaniu, podczas poszukiwania i zbierania dzikich roślin musisz uważać na swoje maniery i nie brać zbyt wiele. Nie przesadzaj z roślinami, które znajdziesz. Nadmierne zbiory mają miejsce, gdy ludzie biorą zbyt wiele roślin z jednego obszaru i nie pozostawiają po sobie wystarczającej ilości roślin, aby mogły nadal rosnąć i być zdrowe. Pamiętaj, że jesteś tu gościem, a w zależności od roślin, które zbierasz na pożywienie i schronienie, mogą przebywać inne zwierzęta. Zanim zaczniesz i kiedy skończysz zbieranie, miło jest trochę podziękować roślinom, które zebrałeś!

Dzikie Zasoby

Uczenie się rozpoznawania niesamowitych dzikich roślin rosnących wokół ciebie jest zabawne! Pamiętaj, aby poprosić rodziców o pomoc podczas polowania na dzikie zwierzęta. Każda część świata będzie miała swoje własne dzikie rośliny, a te zasoby pomogą Tobie i Twoim rodzicom rozpocząć podróż do poznania, jakie rośliny rosną w Twojej okolicy. Twoje umiejętności botaniki przydadzą się podczas twoich przygód z dzikimi zwierzętami (doszlifuj swoje umiejętności tutaj).

Poproś o pomoc eksperta

Najlepszym sposobem na poznanie dzikich ziół jest znalezienie eksperta w Twojej okolicy, który zabierze Cię na spacer po roślinach i pokaże rośliny. Wielu zielarzy uwielbia przedstawiać ludziom zioła, które znają i kochają. Sprawdź w lokalnej aptece zielarskiej, sklepie ze zdrową żywnością i w Amerykańskiej Gildii Zielarzy, aby uzyskać informacje na temat spacerów ziołowych oferowanych przez zielarzy. Możesz także odwiedzić Native Plant Society, aby znaleźć zajęcia.

Badania w książkach

Czy wiesz, że istnieją książki, które dotyczą identyfikacji roślin? Istnieją fantastyczne książki, które mogą nam pomóc, a te książki mogą być niezwykle pomocne w poznawaniu dzikich roślin. Poszukaj książki lub dwóch, które mówią o roślinach w twojej okolicy.

Książki tylko dla dzieci

Te specjalne książki są napisane tylko dla dzieci takich jak ty!

 • Shanleya’s Quest autorstwa Thomasa J Elpela
 • Polne kwiaty, kwiaty i kwiaty autorstwa Diane Burns
 • Księga drzew dla dzieci i dorosłych, Gina Ingoglia

Przewodniki terenowe 

To są rodzaje przewodników, które pomogą Ci znaleźć rośliny na wolności.

 • Peterson Field Guide to Medicinal Plants and Herbs of Eastern and Central North America (Peterson Field Guides) autorstwa Stevena Fostera i Jamesa Duke’a
 • A Field Guide to Western Medicinal Plants and Herbs (Peterson Field Guides) autorstwa Christophera Hobbsa i Stevena Fostera 
 • Rośliny lecznicze Ameryki Północnej: Przewodnik terenowy (Przewodnik po sokołach) Jim Meuninck  
 • Aplikacja iPlant autorstwa Brigitte Mars

Księgi o dzikich zwierzętach

Te wspaniałe książki pomogą ci zidentyfikować rośliny i dostarczą informacji o tym, czy roślina jest jadalna, wszystko w jednej książce!

 • Zbiory zbieraczy: przewodnik po rozpoznawaniu, zbieraniu i przygotowywaniu dzikich roślin jadalnych autorstwa Samuela Thayera 
 • Kompletny przewodnik po dzikich roślinach jadalnych autorstwa Katie Letcher Lyle 
 • Żerowanie i ucztowanie autorstwa Diny Falconi 

Książki botaniczne

Te książki pomogą ci zidentyfikować rośliny, podając potrzebne informacje o kształtach i typach roślin. Możesz również odwiedzić naszą lekcję botaniki, aby zapoznać się z podstawowymi kształtami liści, częścią kwiatową i typami!

 • Terminologia dotycząca identyfikacji roślin: ilustrowany glosariusz autorstwa Jamesa G. Harrisa i Melindy Woolf Harris
 • Botanika w jeden dzień, Thomas J. Elpel

Zajęcia dla dużych i małych dzieci

Zrób swój własny notatnik z identyfikatorem rośliny

To świetne zajęcie, które pomoże ci w rozpoznawaniu roślin i umiejętnościach tworzenia dzikich zwierząt. Jeśli zabierzesz go ze sobą na swoje przygody, będziesz mógł się do niego odwoływać podczas identyfikowania roślin, które być może już znasz, i możesz dodawać do niego nowe rośliny w trakcie! Możesz stworzyć własne lub wydrukować i wypełnić arkusze zadań do identyfikacji roślin, które pomogą ci w drodze.

Materiały:

 • Zeszyt, możesz użyć zeszytu na spirali lub segregatora z trzema pierścieniami
 • Kolorowe kredki, markery lub kredki
 • Pióro do pisania
 • Dorosła pomoc w identyfikacji roślin

Instrukcje:

Zrób kartę identyfikacyjną dla każdej rośliny, którą pozytywnie zidentyfikowałeś.

Pamiętaj o umieszczeniu na swoim arkuszu następujących informacji:

 • Nazwa rośliny
 • Rodzina roślin
 • Rodzaj i kolor kwiatów
 • Kształt liścia
 • Układ liścia
 • Specjalne cechy rośliny, które mówią ci, czym ona jest.
 • Rysunek lub zdjęcie rośliny.

Pobierz i kartę identyfikacyjną rośliny dla dzieci. Wydrukuj jedną stronę dla każdej dzikiej rośliny, którą studiujesz!

Uwaga dla rodziców

Drukuj

Cześć Rodzice! Dziękujemy za dołączenie do nas w tej dzikiej przygodzie! Możesz wesprzeć swoje dziecko w nauce o dzikich roślinach, ucząc się razem! Wyjdźcie razem na dwór i poszukajcie dzikich roślin rosnących w pobliżu waszego domu. Jeśli możesz, poświęć trochę czasu, aby odwiedzić pobliskie dzikie tereny i tam również poszukać roślin. Zachęć dziecko do obserwowania wspólnie znalezionych roślin. Zadaj im pytania na temat tego, jak wygląda roślina i zobacz, czy możesz znaleźć w niej coś szczególnego, co pomoże Tobie i Twojemu dziecku zidentyfikować ją w przyszłości.

Pamiętaj o bezpieczeństwie! Bezpieczeństwo jest szczególnie ważne podczas żerowania! Proszę, bądźcie bardzo ostrożni w kierowaniu swoimi dziećmi. Wiedz, że niektóre trujące rośliny wyglądają strasznie jak rośliny jadalne. Jeśli nie jesteś absolutnie pewien, czy prawidłowo zidentyfikowałeś roślinę, nie jedz jej. Proszę zapoznać się z powyższą listą zasobów, aby uzyskać pomoc w tworzeniu dzikich zwierząt.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zielarstwie, zapoznaj się z naszym Kursem wprowadzającym, aby rozpocząć poznawanie ziół online. Herbal Academy of New England oferuje również kurs średniozaawansowany do pogłębionej nauki, a także wspaniałe zielnik pełen pięknych monografii zielarskich, źródło informacji zarówno dla zielarzy, jak i nowicjuszy.
Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź swoją składnię! (identyfikator: 5)

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US