Nauka o rodzinie róż z dziećmi

Czy wiesz, że piękna róża jest częścią dużej rodziny roślin, którą wielu z nas zna i kocha? Rodzina różowatych, wśród wielu jej członków, składa się z roślin takich jak głóg, jabłko, gruszka, truskawka i malina, a także rośliny z owocami pestkowymi, takimi jak brzoskwinia, wiśnia, śliwka, a nawet migdały. Wszystkie te powszechnie znane rośliny z ich pysznymi owocami czynią z rodziny różanej wspaniałą rodzinę roślin do nauczania dzieci o botanice.

Jak stwierdzić, czy roślina należy do rodziny róż?

Rozejrzyj się z dzieckiem po ogrodzie, na spacerze, a nawet w sklepie spożywczym w poszukiwaniu roślin z rodziny różowatych. Sprawdź, czy w znalezionych roślinach i owocach możesz znaleźć którąś z opisanych poniżej wspólnych cech. Aby Ci pomóc, odwiedź stronę Wprowadzenie do ziół dla dzieci: poznaj mojego przyjaciela, część 2, gdzie znajduje się mini-lekcja botaniki, która pomoże Tobie i Twojemu dziecku w zrozumieniu terminów użytych poniżej.

Rodzinne Kwiaty Róży

Oprócz pysznych owoców bardziej znanych członków tej rodziny, rośliny z rodziny różowatych mają inne wspólne cechy, które mogą pomóc nam je zidentyfikować. Przede wszystkim części kwiatowe występują zwykle w zestawach po pięć.

Oznacza to, że znajdziesz:

 • 5 płatków kwiatów, wszystkie występujące w jednolitym okrągłym wzorze
 • 5 działek
 • ~ 252 ~ 5 pręcików, często występujących w wielokrotnościach 5 ~ 253 ~

Kiedy patrzysz na kwiat, możesz policzyć liczbę płatków, działek kielicha i pręcików, aby określić, czy należy on do rodziny róż. Również u podstawy niektórych owoców, takich jak gruszki, jabłka i dzika róża, można znaleźć wysuszone płatki kielicha, tworzące pięcioramienną gwiazdę.

Aktualności gwiazd Apple

Czy kiedykolwiek przekroiłeś jabłko na pół w poprzek? W środku znajdziesz pięcioramienną gwiazdę! Punkty są wykonane z nasion położonych w pięciu jajnikach. Gdy nasiona rosną, tworzą gwiazdę. Czasami gwiazda nie będzie kompletna, ponieważ wszystkie nasiona nie zostały zapłodnione. Pięcioramienna gwiazda wewnątrz jabłka jest przykładem wzoru piątki, który pomaga odróżnić rodzinę róż.

Przetnij jabłko na krzyż swoim dzieckiem i poszukaj ukrytej w nim magicznej gwiazdy. Zanim przekroisz jabłko na pół, zapytaj dziecko, co jego zdaniem jest w środku? Po pokrojeniu jabłka możesz je zjeść lub użyć do zrobienia odbitek jabłek i uchwycenia piękna gwiazdy.

Akwarelowe nadruki jabłkowe

Materiały:

Jabłka
Patyczki do lodów, opcjonalnie
Ciężki papier
Farby akwarelowe
Kubki na wodę
Pędzle

Instrukcje:

Pokrój jedno lub więcej jabłek na pół w poprzek.
Wepchnij patyczki do lodów w zewnętrzną część jabłek, aby ułatwić ich trzymanie.
Pomaluj odciętą część jabłka farbą akwarelową, a następnie mocno przyłóż do papieru, aby uzyskać odcisk jabłka.
Kontynuuj stemplowanie jabłka i wypełnij papier tyle, ile chcesz.
Połącz wiele kolorów farb obok siebie, aby uzyskać kolorowy wygląd!

Liście i łodygi rodziny róż

Wspólne cechy liści i łodyg z rodziny różowatych to:

 • Liście proste lub złożone
 • Owalny kształt liścia
 • Ząbkowane brzegi liści
 • Przylistki, gdzie liść łączy się z łodygą
 • Mogą występować ciernie lub kolce

Liście z rodziny różowatych są zwykle proste lub złożone, o owalnym kształcie i ząbkowanych brzegach. Ząbkowane brzegi są podobne do ząbkowanych brzegów badanych na lekcji botaniki naszego dziecka, jednak wzór ząbkowanych liści jest zwykle mniejszy i bardziej przypomina ząbkowaną krawędź noża lub piły. Liście są często ułożone naprzemiennie na łodydze rośliny. Przylistki, które często są również obecne. Przylistki to małe „liściopodobne narośla”, które pojawiają się w miejscach, gdzie liść łączy się z łodygą (Elpel, 1996, s. 87). Obecność przylistków w połączeniu z innymi cechami to kolejny ważny sposób na odróżnienie rodziny róż od innych roślin. W tej rodzinie mogą również występować ciernie lub kolce na gałęziach i łodygach. Poświęć trochę czasu, aby spojrzeć z dzieckiem na liście i łodygi wielu różnych członków rodziny różowatych. Czy zauważasz którąś z cech opisanych powyżej?

Rosy Family Fruit Sałatka

Drukuj

 Poszerz wiedzę swojego dziecka o rodzinie róż dzięki tej pysznej, praktycznej zabawie! Zabierz swoje dziecko na stoisko lub do sklepu spożywczego i poproś je, aby znalazło owoce z rodziny różowatych do tego przepisu. Wybierz tyle smacznych owoców z poniższej listy, ile chcesz przygotować sałatkę.

Składniki

Jabłka
Gruszki
Śliwki
Morele
Brzoskwinie
Nektarynki
Wiśnie
Truskawki
Maliny
Jeżyny

Inne składniki do zebrania:
Duża garść lub dwie świeżych, organicznych płatków róż
Miód
Sok z cytryny lub pomarańczy
Woda różana
Posiekane, prażone migdały, opcjonalnie
Bita śmietana lub jogurt z odrobiną wody różanej zmieszanej na pyszną opcjonalną polewę

Kierunki

 • Pomóż swojemu dziecku posiekać wybrany owoc na małe kawałeczki. Weź trochę, aby zauważyć nasiona każdego owocu. Czym się różnią? W jaki sposób są takie same? Czy zauważasz jakieś wzorce?
 • Poproś dziecko, aby pomogło usunąć małą białą końcówkę z każdego płatka róży. To jest miejsce, w którym płatek róży był przymocowany do kwiatu.
 • Posiekaj płatki kwiatów. Małe dzieci mogą w tym celu użyć nożyczek zabezpieczających przed dziećmi.
 • Wymieszaj posiekane róże z owocami.
 • W osobnej misce przygotuj pyszny dressing z miodu, soku z cytrusów i wody różanej. Woda różana ma silny kwiatowy smak, więc prawdopodobnie będziesz potrzebować tylko trochę. Smakuj sos w drodze i znajdź idealny smak dla siebie!
 • Dodaj dressing do owoców i róż. Dobrze wymieszaj i odstaw na co najmniej 20 minut przed podaniem.
 • Tuż przed podaniem umieść porcję bitej śmietany lub jogurtu i posyp owoce posiekanymi migdałami.

Dowiedz się jeszcze więcej o rodzinie różowatych, poznając jej najbardziej ukochanego członka, różę. Róża jest pomocnym ziołem dla rodzin; jego biodra są niesamowitym pożywieniem; i na szczęście róża to wspaniałe zioło na lato!

PRZYPISY

Elpel, Thomas J., (1996). Botanika w jeden dzień. Montana: HOPS Press.

Rosaceae. (nd). Pobrane 8/1/15 z http://herbarium.usu.edu/taxa/rosaceae.htm

Zomlefer, Wendy B. (1994). Przewodnik po rodzinach roślin kwitnących . Londyn: The University of North Carolina Press.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US