Jak używać gorzkich ziół z dziećmi

Czy kiedykolwiek próbowałeś używać gorzkich ziół z dziećmi? Tak, i moja pierwsza próba nie poszła tak dobrze.

Po dwóch latach w szkole zielarskiej zaoferowałem mojemu 11-letniemu synowi, który był niespokojny i niespokojny wieczorami, zaoferowałem świeżo wyciśniętą nalewkę z chmielu. W tamtym czasie miało to dla mnie sens – coś chłodzącego i lekko uspokajającego dla jego umysłu typu A i nerwowego trawienia byłoby pomocne w nocy. Jasne, chmiel jest gorzki, ale jego mama jest zielarzem, więc gorzka musi wiązać się z terytorium, prawda?

Po wypiciu ½ łyżeczki nalewki 1:5 w odrobinie wody – jego twarz była jednocześnie wykrzywiona i wściekła – mój syn dał mi do zrozumienia, że ​​wyraźnie się nie zgadza. Chociaż chmiel załatwił sprawę, przez jakiś czas obawiał się przyjąć ode mnie jakiekolwiek lekarstwo, na wypadek gdyby było to „paskudne”. Wkrótce odkryłem, że zacząłem podążać drogą ukrywania smaków, mieszając zioła w kombinacji lub z innymi podstawowymi składnikami.

Okazało się to przydatne, ponieważ podczas gdy mój syn i jego młodszy brat w końcu nauczyli się przyjmować zioła (i przezwyciężać to, gdy nie podoba im się ich smak), niektóre smaki wydają się naturalnie odpychać młodych ludzi. Z ewolucyjnego punktu widzenia ma to sens. Kubki smakowe niemowląt są przygotowane do rozkoszowania się smakami słodkimi, tłustymi i umami, obecnymi w smaku mleka i wczesnych pokarmów stałych. Gorzkie jedzenie może sygnalizować toksyczność dla mózgu – i, co zrozumiałe, przekłada się na dzieci jako „obrzydliwe” (Mayer, 2011)!

Po co brać gorzkie w pierwszej kolejności

Gorzkie są używane w leczeniu dolegliwości wątroby, szczególnie w związku z trawieniem, przenoszeniem energii w dół ciała. Gorzki smak pobudza wydzielanie żółci, co zwiększa rozkład i wchłanianie tłuszczów. Zioła gorzkie stymulują aktywność hepatocytów – hepatocyty to komórki, które stanowią większość (70-80%) masy wątroby. Odpowiadają za inicjowanie powstawania i wydzielania żółci (oraz wiele innych funkcji, m.in. syntezę i magazynowanie białek, metabolizm węglowodanów, detoksykację substancji egzogennych i endogennych). Zioła gorzkie stymulują również inne czynności przewodu pokarmowego (Pengelly, 2004).

Do gorzkich ziół i substancji należą pokrzywy, mniszek lekarski, chrzan, rukiew wodna, pietruszka, rzodkiewka, ostropest plamisty, aloes, goryczka, kolendra, gorzknik kanadyjski, rukola i wiele innych. Zawierają one klasy substancji chemicznych, takich jak alkaloidy, terpeny, flawonoidy, fenole, saponiny, katechiny, izotiocyjaniany i inne, które przyczyniają się do chemicznej magii, którą te rośliny mogą wytwarzać (Pengelly, 2004).

Niektórzy dietetycy, zielarze i inni eksperci w dziedzinie zdrowia uważają, że zbyt wielu współczesnych uprzemysłowionych ludzi ma niedobór substancji gorzkich, co częściowo przyczynia się do naszego ogromnego wzrostu chorób związanych z trawieniem, stanów zapalnych, problemów immunologicznych, cukrzycy i innych. Zielarz Jim Mcdonald nazywa to „syndromem niedoboru gorzkiego smaku” i sugeruje, że brak gorzkiego smaku w diecie może powodować powolne trawienie.

Włączenie małych ilości goryczki do codziennej diety dziecka może być tak proste, jak dodanie młodych warzyw, takich jak rukola, jarmuż lub rukiew wodna, do sałatki lub kanapki (McDonald, b.d.). Nie tylko może korzystnie wpływać na zdrowie dzieci, wspierając objawy, ale może również przygotować je na zdrowsze dorosłe życie, poszerzając ich młode podniebienie o gorzkie smaki. W późniejszym życiu gorzki smak może pomóc w ochronie przed zaburzeniami trawienia spowodowanymi niewystarczającą ilością kwasów żołądkowych, stanami zapalnymi jelit lub niskim poziomem żółci.

Niezależnie od tego, czy pracujesz z dzieckiem w warunkach klinicznych, czy w domu, zdarzają się przypadki, gdy gorzkie zioło lub jedzenie jest dokładnie tym, czego potrzeba, aby zaradzić nierównowadze. Może to objawiać się niestrawnością nerwową, słabym apetytem lub zaparciami. Niektóre lekko gorzkie korzenie mogą być pomocne w leczeniu anemii i poprawie odżywiania u dzieci. Aromatyczne gorzkie mogą pomóc złagodzić rozstrój żołądka. Gorzkie ochłodzenie może być szczególnie przydatne w przypadku przeziębienia i grypy (Masé, 2010).

Nawet małe dzieci mogą doświadczać tego rodzaju zmartwień, które wymagają odrobiny goryczy — pomyśl o kolkach! Zioła są powszechnie stosowane w celu wspierania zdrowia dzieci w różnych sytuacjach. Gorzkie zioła mogą:

 • Pobudzają niski apetyt i wspierają nerwowy brzuch (goryczka, gorzka pomarańcza)
 • Chłodne stany zapalne skóry (nagietek) lub gorączka (krwawnik, kość)
 • Uspokojenie i relaks nadreaktywnego układu nerwowego (rumianek, lawenda)
 • Działa jako delikatny środek przeczyszczający (łopian, szczawik)
 • Zwiększenie zawartości składników odżywczych i mineralnych w diecie dzieci (pokrzywy, korzeń mniszka lekarskiego)
 • Zapewnij wspomaganie oddychania (norta, oman)
 • Detoksykacja organizmu. W niektórych tradycjach gorzkie liście mniszka lekarskiego są spożywane jako wiosenne odtruwające zioło w sałatkach lub gotowane z innymi warzywami.

Gorzki smak: zmierz się z tym czy ukryj?

Wydaje się, że istnieją dwa różne podejścia, jeśli chodzi o stosowanie gorzkich ziół u dzieci.

Jednym z nich jest podejście „uśmiechnij się i wytrzymaj”, które ma tę zaletę, że pozwala dzieciom rzeczywiście doświadczyć smaku goryczy. Może to być ważne ze względów zdrowotnych, ponieważ receptory goryczy działają w całym układzie pokarmowym, a reakcja śliny, którą wywołują, może przygotować układ pokarmowy do aktywności. Degustacja gorzkich smaków może być również doświadczeniem edukacyjnym, pozwalającym dzieciom zauważyć, jak nowe smaki rejestrują się w ich ustach i wpływają na ich organizmy (to wspaniałe doświadczenie do powtórzenia z innymi rodzajami smaków i energii).

To powiedziawszy, istnieje wiele powodów, aby ukryć smak gorzkich ziół przed dziećmi, zwłaszcza jeśli dziecko będzie spożywać je codziennie jako wsparcie w stanach ostrych lub przewlekłych i chcesz je zachęcić do przyjmowania konsekwentnie.

Po wielu latach wspierania niemowląt i dzieci ziołami natknąłem się na kilka podejść i przepisów, które okazały się skuteczne. Niektóre wymagają mieszania ziół z uzupełniającymi się ziołami i smakami, innym razem uda ci się przemycić zioła do znanych potraw. Oto kilka wskazówek, które okazały się pomocne w stosowaniu gorzkich ziół u dzieci.

Jak stosować gorzkie zioła u dzieci

W razie wątpliwości dodaj czekoladę.

Ponieważ czekolada sama w sobie jest lekko gorzka, może być świetnym ziołowym nośnikiem dla innych gorzkich. Jednym ze sposobów na to jest dodanie proszku kakaowego do koktajli lub smakołyków z masłem orzechowym wraz z proszkami ziołowymi. Innym sposobem jest przygotowanie odwaru mlecznego z ziołami i kakao, który można podawać na ciepło lub na zimno. Oto pomysł na ziołowe mleko czekoladowe, które dodatkowo dostarcza mnóstwo żelaza i innych minerałów. Po przygotowaniu można go również schłodzić i przechowywać w lodówce, aby uzyskać pyszne mleko czekoladowe.

Kakao ziołowe

Druk

Składniki
~ 152 ~ 3 szklanki zimnej wody źródlanej
2 łyżki ekologicznego prażonego korzenia mniszka lekarskiego
1 łyżka organicznego prażonego korzenia cykorii
2 łyżki organicznych ziaren kakaowca lub proszku kakaowego
½ szklanki organicznego pół na pół, mleka pełnego, mleka orzechowego lub innej alternatywy dla nabiału
½ łyżeczki ekstraktu z organicznej wanilii
1 łyżka melasy z czarnego paska
Szczypta organicznego proszku cynamonowego
Surowy lokalny miód do smaku

Kierunki

 • W garnku zagotuj wodę, prażone korzenie mniszka lekarskiego i cykorii oraz kakao.
 • Dekoktować na małym ogniu przez 30 minut.
 • Odcedź zioła i wlej płyn z powrotem do garnka.
 • Dodaj mleko, ekstrakt waniliowy i melasę.
 • Rozpuść po łyżeczce miodu na bardzo małym ogniu, aż do uzyskania pożądanej słodyczy, ciągle mieszając.

Trzy porcje.

Oxymels: Niesamowitość starej szkoły 

W przypadku ziół o szczególnie silnym smaku może być potrzebne coś więcej niż czekolada, aby zsyntetyzować ziołową formułę w coś, co dziecko może uznać za smaczne. Tradycyjny napar (naprawdę tradycyjny – starożytni Grecy nadali temu preparatowi nazwę!) gdzieś pomiędzy syropem a ekstraktem, oksymel składa się z części miodu, części octu i jednej części ziół – proporcje różnią się w zależności od rodzaju zioła przygotowany i gust klienta.

Oxymele mają silnie poruszającą się energię, dzięki czemu doskonale nadają się do otwierania dróg nosowych i płucnych, a poniższy przepis, z intensywnie aromatycznym omanem oraz przeciwzapalną i łagodzącą lukrecją, jest dobrym przykładem oksymelu używanego do otwierania uelastyczniają oskrzela i działają wykrztuśnie na uporczywy, głęboko osadzony śluz.

Elecampane Compound Oxymel

Drukuj

Składniki
~ 152 ~ 1 szklanka korzenia omanu
¼ szklanki korzenia lukrecji
Około 1 ½ szklanki surowego miodu
Około 1 ½ szklanki organicznego octu jabłkowego

Kierunki

 • Połącz zioła w litrowym słoju z plastikową pokrywką.
 • Zalej je miodem, a następnie uzupełnij słoik octem.
 • Zamknij szczelnie słoik i mieszaj, obracając go w kółko. Pozostaw to na 6 tygodni.
 • Odcedź zioła i butelkę.
 • Oksymel należy przechowywać w chłodnym, suchym miejscu. Przechowywać w lodówce po otwarciu, jeśli nie przewidujesz użycia w ciągu kilku tygodni.

Aby złagodzić przekrwienie głowy lub klatki piersiowej, przyjmuj do dwóch łyżeczek dziennie, w dawkach podzielonych.

Spróbuj Miodu Leczniczego

„Wszystko jest miodem, gdziekolwiek spojrzę. Wszystko jest kochane i to jest ze mną w porządku.”

~Kubuś Puchatek

Jedną z zalet miodów ziołowych jest to, że mogą być dość wszechstronne. Można je przyjmować jako samodzielne lekarstwa, dodawać do słodzenia lub aromatyzowania herbat lub innych preparatów lub skropić je owocami lub jogurtem. Gorzkie świeże korzenie, nasiona i kwiaty można przygotować jako miody. Aby przygotować miody lecznicze, dobrą zasadą jest odmierzenie jednej części zioła na pięć części surowego, niepasteryzowanego miodu. (Nie podawaj miodu dzieciom poniżej 1 roku życia.)

Podobnie jak inne rodzaje naparów, miody lecznicze mogą być podawane na zimno lub na gorąco, w zależności od użytych ziół. Zimne napary przygotowuje się, napełniając słoik ziołami i miodem, zakręcając go i pozostawiając w chłodnym, ciemnym miejscu na dwa do czterech tygodni. Napary z zimnego miodu dobrze nadają się do ziół, takich jak róża, mięta i kwiaty dzikiej marchwi.

Ciepłe napary mogą pomóc wydobyć najwięcej z niektórych gorzkich – w tym przypadku żywicznych pąków kwiatu grindelii – ale ważne jest, aby zachować wyjątkową ostrożność w kontrolowaniu temperatury; niektóre szkoły sugerują, że miodu w ogóle nie należy podgrzewać, podczas gdy inne twierdzą, że ważne enzymy zawarte w miodzie są nadal obecne do około 60 stopni Celsjusza (lub 140 stopni Fahrenheita).

Grindelia Honey

Druk

Na podstawie przepisu „Grindelia Honey” autorstwa Jennifer Aikman.

Składniki

50 gramów posiekanych kwiatów grindelii
250 ml surowego, niefiltrowanego miodu

Kierunki

 • Umieść zioła i miód w podwójnym bojlerze i podgrzewaj na małym ogniu z włączaniem i wyłączaniem przez maksymalnie pięć dni.
 • Kontynuuj podgrzewanie i wyłączanie miodu, aż wilgoć z roślin wyparuje i powróci konsystencja miodu.
 • Odcedź zioła i butelkę.
 • Przechowuj miód w chłodnym i suchym miejscu. Formowanie się kryształów jest naturalne i nie zmienia właściwości leczniczych miodu, ale można również ogrzać słoik miodu pod gorącą wodą, aby pomóc w rozpuszczeniu kryształów.

Nie zapomnij zachować prostoty!

Ponieważ smakowanie gorzkiego smaku może być dużą częścią przyjmowania leku, który może przynieść gorycz, najlepiej będzie wspierać dziecko w poznawaniu goryczy w jej różnych formach i odmianach. Zamiast powtarzać moje nieudane próby wprowadzenia goryczki w ekstremalnej formie, może pomóc zacząć od ziół, które są bardziej gorzkie, gdy stają się bardziej skoncentrowane.

Przykładem może być rumianek – w dawce 2 lub 3 gramy ma charakterystyczną, jabłkową słodycz, którą lubi większość dzieci. W większych dawkach jego właściwości nerwowe mogą stać się bardziej widoczne, ale gorycz flawonoidów i innych składników w większych dawkach terapeutycznych może wymagać przyzwyczajenia. Dobrym sposobem na zachęcenie dzieci do przyzwyczajenia się do niektórych gorzkich smaków jest rozpoczęcie od mniejszych ilości ziół, a następnie stopniowe zwiększanie dawki.

Przede wszystkim – nie rezygnuj ze stosowania gorzkich ziół u dzieci

Ponieważ smaki żywności są coraz częściej dostosowywane do potrzeb rynku komercyjnego, możemy mieć mniej gorzkich smaków dostępnych dla nas bez regularnego dodawania do naszej diety dzikiej i pastewnej żywności oraz ziół. Nie tylko to, ale zachęcanie ludzi w każdym wieku do zażywania gorzkich może być wyzwaniem, a wprowadzanie gorzkich w dzieci może być jeszcze większym wyzwaniem.

Ale konsekwentnie i regularnie wystawiając dzieci na małe ilości lekko gorzkich potraw i ziół, możemy sprawić, że gorzkie smaki staną się bardziej powszechnym smakiem w ich podniebieniach, do tego stopnia, że ​​przyjmowanie goryczy może stać się „nic wielkim”. Kiedy gorzki smak zioła jest przytłaczający, dodanie słodyczy i stosowanie preparatów, które w pełni wykorzystują gorzkie właściwości ziół, to kilka sposobów, w jakie możemy pomóc młodym ludziom przystosować się do przyjmowania gorzkich ziół.

Czy miałeś jakieś sukcesy w używaniu gorzkich ziół z dziećmi? Specyficzne mieszanki smakowe lub specjalne przepisy, które cieszą się uznaniem Twoich dzieci lub klientów? Skomentuj poniżej i daj nam znać, co uważasz za pomocne!

PRZYPISY

Aikman, J. (2015). Miód ziołowy: starożytny, magiczny i leczniczy. Pobrano 18 marca 2016 r. z http://gathervictoria.com/2015/07/27/herbal-honey-ancient-magical-medicinal/

Masé, G. (2010). Informacje i strategie ziołowe dla wsparcia grypy: Zrozumienie wirusa, jego zagrożeń i powikłań oraz celów terapii ziołowej. Pobrane z http://www.vtherbcenter.org/wp-content/uploads/2012/04/Influenza-support.pdf.

~ 152 ~ Mayer, EA (2011). Uczucia jelitowe: wyłaniająca się biologia komunikacji jelitowo-mózgowej. Nature Review Neuroscience, 12, 453-466

Mcdonald, J. (nd). Błogosławieni gorzkie. Pobrano 18 marca 2016 r. z http://www.herbcraft.org/bitters.pdf.

Pengelly, A. (2004). Składniki roślin leczniczych: wprowadzenie do chemii i lecznictwa ziołolecznictwa. Cambridge, MA: Wydawnictwo CABI.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US