Jak stosować hydrolaty dla niemowląt i małych dzieci

Nie ma nic bardziej stresującego dla rodzica niż niemowlak, który nie śpi lub jest chory, niepocieszone dziecko. Na szczęście możemy zwrócić się do naturalnych środków, aby pomóc i wesprzeć w tych trudnych sytuacjach. Jedną z opcji, jaką mogą wybrać rodzice, jest stosowanie hydrolatów dla niemowląt i małych dzieci.

Ale czym są hydrolaty, skąd się biorą i czy są bezpieczne dla małych dzieci? Jak się ich używa i gdzie można znaleźć te preparaty?

Dzisiaj zbadamy, jak stosować hydrolaty dla niemowląt i dzieci jako kolejną opcję naturalnego środka, jeśli chodzi o naturalne zarządzanie zdrowiem dziecka.

Olejki eteryczne mogą nie być najlepszym „pierwszym wyborem” dla dzieci

Olejki eteryczne zyskują na popularności i wiele osób uważa, że ​​ponieważ olejki eteryczne pochodzą z naturalnych źródeł, są samoistnie bezpieczne. Nie jest to całkowicie dokładne i podobnie jak w przypadku ziół, należy wziąć pod uwagę pewne środki ostrożności.

Narządy i skóra małego dziecka wciąż się rozwijają, co oznacza, że ​​nie chronią, nie metabolizują ani w żaden inny sposób nie przetwarzają chemikaliów, na które są narażone, ani szybko, ani skutecznie. Ponieważ olejki eteryczne są silnie skoncentrowanymi substancjami, często są mocniejsze niż to, co naprawdę powinniśmy stosować z naszymi młodymi. Przeczytaj więcej o właściwym stosowaniu olejków eterycznych z dziećmi w tym poście na blogu tutaj.

Na szczęście proces hydrodestylacji, dzięki któremu otrzymujemy olejki eteryczne, zapewnia nam również bezpieczniejszą opcję, skuteczną dla wszystkich członków naszych rodzin: hydrolaty.

Kiedy woda z procesu destylacji olejków eterycznych jest skraplana i zbierana, niewielka ilość olejku unosi się na powierzchni większej objętości wody. Ta woda zawiera hydrofilowe lub rozpuszczalne w wodzie składniki chemiczne, a także niewielką ilość olejku eterycznego. Często jest wyrzucana po zdekantowaniu olejku eterycznego, ale niektórzy gorzelnicy ostrożnie zbierają tę cenną wodę, ponieważ rozumieją jej wartość. Roztwór ten jest często nazywany hydrolatem, ale termin „hydrolat” jest w rzeczywistości dokładniejszy, ponieważ hydrolaty mogą odnosić się do wielu rzeczy, w tym rozpuszczalnych w wodzie nawozów i spirytusu do czyszczenia maszyn.

Hydrolaty dla niemowląt i małych dzieci

Hydrolaty są wspaniałym dodatkiem do naszej farmakopei, ponieważ są bardzo skuteczne, a jednocześnie mają niewiele obaw związanych z bezpieczeństwem. To czyni je doskonałym wyborem do wspierania dobrego samopoczucia niemowląt i małych dzieci.

Ich podstawową wadą jest to, że wymagają nieco więcej konserwacji i mają krótszy okres przydatności do spożycia, często od 12 do 24 miesięcy. Utrzymywanie pojemników z hydrolatem w czystości iw lodówce pozwala zachować ich świeżość i skuteczność jak najdłużej. Z powodu tej zwiększonej podatności na rozwój pleśni i bakterii, dostępne w handlu hydrolaty są często konserwowane alkoholem. Doskonałym przykładem leczniczej wody roślinnej z dodatkiem konserwantów jest hydrolat z oczaru wirginijskiego, który można znaleźć na aptecznej półce.

Niektóre źródła mogą sprzedawać „wody kwiatowe” lub coś podobnego, ale nie zawsze są to hydrolaty o jakości terapeutycznej. Wybierając hydrolat do celów leczniczych, należy wybrać taki, który nie zawiera żadnych dodatków ani konserwantów i jest oryginalnym produktem destylacji z parą wodną lub wodą. Na końcu tego wpisu wymieniono kilku renomowanych sprzedawców detalicznych, którzy pomogą Ci zacząć.

Jak używać hydrolatów dla niemowląt i małych dzieci

Jedną z zabawnych rzeczy związanych z używaniem hydrolatów dla niemowląt i małych dzieci jest to, że można ich używać na tak wiele sposobów!

Możesz robić spraye, okłady, kompresy, mieszanki żelu Aloe Vera, kremy lub balsamy. Można ich używać w kąpieli, jako ciepły lub zimny kompres, w dyfuzorze, do odświeżenia powietrza, odświeżenia pościeli lub bezpośrednio na skórę dziecka. Naprawdę jest tak wiele opcji!

Kąpiel to doskonała okazja do zastosowania hydrolatów dla niemowląt i małych dzieci, szczególnie w przypadku problemów skórnych. Wystarczy dodać jedną do dwóch łyżeczek hydrolatu do kąpieli dla niemowlaka lub jedną łyżeczkę na rok życia, łącznie do ośmiu łyżeczek dla dzieci w wieku od dwóch do dwunastu lat. W przypadku aplikacji żelu Aloe Vera lub lotionu Calamine można dodać do aplikacji odpowiedni hydrolat w rozcieńczeniu do 25% (Catty, 2001).

Jeśli zdecydujesz się zrobić własny krem ​​lub balsam, zastąp fazę wodną odpowiednim hydrolatem. Zwiększa to zarówno aromat, jak i wartość terapeutyczną twojego kremu lub balsamu.

Poniżej znajdziecie kilka przepisów DIY z wykorzystaniem hydrolatów dla niemowląt i małych dzieci.

Środek do rozczesywania włosów

Druk

Składniki
~ 152 ~ 4 uncje PET plastikowa lub szklana butelka z rozpylaczem
1 łyżka organicznego octu jabłkowego
2 uncje wody destylowanej
0,5 uncji hydrolatu lawendowego (Lavandula angustifolia).
1 uncja hydrolatu z rumianku rzymskiego (Chamamaelum nobile).
Inne propozycje: pelargonia różana (Pelargonium x asperum), neroli (Citrus aurantium var. amara flos), róża (Rosa damascena lub Rosa centifolia)

Kierunki

 • Wymieszaj wszystkie składniki razem w butelce ze spryskiwaczem.
 • Wstrząsnąć przed użyciem.
 • Spryskaj lekko wilgotne włosy po umyciu i wysuszeniu włosów.

Spray na oparzenia słoneczne lub Boo-Boo

Drukuj

Składniki
~ 152 ~ 2 uncje plastikowa lub szklana butelka z rozpylaczem PET
0,5 uncji żelu Aloe Vera
0,5 uncji hydrolatu lawendowego (Lavandula angustifolia).
0,5 uncji hydrolatu z oczaru wirginijskiego (Hamamelis virginiana).
0,5 uncji hydrolatu z rumianku niemieckiego (Matricaria recutita)

Kierunki

 • Wymieszaj wszystkie składniki w butelce.
 • Wstrząsnąć przed użyciem.
 • Spryskaj dotknięty obszar kilka razy dziennie.
 • Może być również używany jako chłodny kompres.

Zastosowania terapeutyczne bezpiecznych hydrolatów dla niemowląt i małych dzieci

Nazwa zwyczajowa
Nazwa botaniczna
Zastosowania terapeutyczne

Witch Hazel
Oczar wirginijski
atopowe zapalenie skóry, oparzenia słoneczne, ukąszenia owadów

Niemiecki rumianek
Matricaria recutita
atopowe zapalenie skóry, oparzenia słoneczne

Rumianek rzymski
Rumianek szlachetny
wysypka pieluszkowa, ząbkowanie, bezsenność, nieutulony płacz, oparzenia słoneczne, woda do kąpieli, ospa wietrzna

Melisa
Melissa officinalis
ukąszenia owadów, wysypka pieluszkowa, ciemieniucha

Lawenda
Lavandula angustifolia
dreszcze, nieutulony płacz, bezsenność, oparzenia słoneczne, woda do kąpieli, atopowe zapalenie skóry, przekłute uszy

Eukaliptus
Eukaliptus globulus
wyzwania oddechowe

Róża geranium
Pelargonium x asperum
oparzenia słoneczne, ukąszenia owadów, wysypki, gojące się zadrapania

Róża
Róża damasceńska lub róża stulistna
oparzenia słoneczne, podrażniona skóra, nudności

Neroli
Citrus aurantium var. Amara Flos
woda do kąpieli, uspokajająca

Melisa
Melissa officinalis
problemy skórne, wysypka pieluszkowa, ciemieniucha (Price, 2011).

(Cena i cena, 2004)

Bezpieczeństwo Hydrolatu

Hydrolaty mają niewiele obaw związanych z bezpieczeństwem.

Istnieją ostrzeżenia przed stosowaniem hydrolatu z mięty pieprzowej (Mentha x Piperita) u małych dzieci (poniżej 3 lat) ze względu na możliwość powodowania przez niego niewydolności oddechowej, a mech zielony (Ledum groenlandicum) nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 6 roku życia ( Catty, 2001).

Zastosowanie wewnętrzne nie jest omówione w tym artykule, ale wymienione poniżej zasoby zawierają sugestie zarówno do zastosowań wewnętrznych, jak i kulinarnych

Zalecane zasoby dotyczące hydrolatów

 • Hydrosole, następna aromaterapia, autor: Suzanne Catty
 • Wody eteryczne: hydrolaty, hydrolaty i wody kwiatowe, autor: Marge Clark
 • Hydrosol Mon Ami, autorstwa Nelly Grosjean
 • Zrozumienie hydrolatów: szczególne hydrolaty do aromaterapii, Len Price i Shirley Price
 • Kompletny podręcznik aromaterapii i olejków eterycznych dla codziennego dobrego samopoczucia, autorstwa Nerys Purchon i Lora Cantele
 • 375 Olejki eteryczne i hydrolaty autorstwa Jeanne Rose

Szczegółowe źródła zakupu oryginalnych hydrolatów

 • Międzynarodowe Aromaty
 • Stillpoint Aromaty
 • Dar Natury
 • Terapia roślinami
 • Florihana
 • Zioła górskiej róży
Czy używasz hydrolatów dla swojej rodziny? Jeśli tak, jak ich używasz?

PRZYPISY

Catty, S. (2001). Hydrolaty: następna aromaterapia. Rochester, VT: Healing Arts Press.

~ 152 ~ Cena, L. & Cena, S. (2004). Zrozumienie hydrolatów: Specyficzne hydrolaty do aromaterapii. Londyn, Anglia: Churchill Livingstone.

Cena, P. (2011). Hydrolaty dla niemowląt i dzieci. Aromatherapy Journal, (2), 18-20.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US