Botanika dla zielarzy (Rodzinna letnia seria ziół: część 1)

Witamy w naszej rodzinnej letniej serii ziół dla dzieci i rodziców! Tak się cieszę, że tu jesteś! W tym tygodniu chcę przedstawić Ciebie i Twoje dziecko mojemu przyjacielowi „Ziołu”, a także zajmiemy się podstawową botaniką dla zielarzy. Nie martw się jednak. Wszystko jest podzielone na małe sekcje, aby ułatwić Tobie i Twojemu dziecku wspólną naukę o ziołach.

Zanim przejdziemy do lekcji pierwszego tygodnia, pozwólcie, że szybko opowiem wam więcej o naszej nowej letniej serii rodzinnych ziół.

2016 Rodzinna seria ziół ziołowych na lato

Latem będziemy badać zioła w angażujący sposób, aby pomóc rodzicom i dzieciom uczyć się o ziołach obok siebie. To świetna okazja do bezpłatnej nauki ziół razem z dzieckiem!

Odkryj nowy temat zielarstwa do odkrycia i czerpania przyjemności z wielu praktycznych zajęć, zabawnych materiałów do wydrukowania, eksperymentów i przepisów do wypróbowania. Przyjdź i baw się z nami co drugi tydzień i śledź naszą ziołową przygodę przez całe lato!

I nie zapomnij podzielić się z nami na Instagramie tym, czego się uczysz i co robisz w tej serii. Po prostu oznacz swoje zdjęcia tagiem #HAFamilyHerbalSummerSeries, abyśmy mogli zobaczyć, co porabiasz!

Zacznijmy uczyć się o ziołach i podstawowej botanice dla zielarzy! Idziesz?

Przyjdź i poznaj mojego przyjaciela Zioła i botanika dla zielarzy

Tydzień 1 Family Herbal Summer Series to nauka o tym, czym jest zioło, a także odkrywanie podstaw botaniki!

Skoro już o tym mowa, czym w ogóle jest zioło? Dlaczego miałoby cię to obchodzić? Przyjdź i poznaj mojego przyjaciela Herba, aby poznać odpowiedź na te i wiele więcej pytań!

Po dokonaniu podstawowego wprowadzenia dzieci i rodzice mogą dowiedzieć się jeszcze więcej o naszym przyjacielu Herbie, zaczynając studiować specjalną gałąź nauki zwaną botaniką.

Botanika to rodzaj nauki o roślinach, a wiedza o roślinach jest ważna, jeśli chcesz wiedzieć o ziołach! Przyjdź i ciesz się częścią 2 spotkania z moim przyjacielem Herbem, aby poznać podstawy botaniki dla zielarzy. Znajdziesz mnóstwo fajnych, praktycznych projektów do wypróbowania, arkusze do kolorowania, a nawet polowanie na padlinożerców, które pomogą ci dowiedzieć się o roślinach rosnących wokół ciebie w twojej własnej okolicy!

Zielarstwo i nauka Uszczęśliwiaj przyjaciół

Można powiedzieć, że ziołolecznictwo jest po części nauką, a po części sztuką.

Poznanie botaniki z pewnością pomaga zielarzom na wiele sposobów! Promowanie zdrowego zainteresowania nauką wraz z umiejętnością patrzenia na świat z myślą o badaniach naukowych to wspaniała umiejętność, którą należy pielęgnować u dzieci. I naprawdę, wiele dzieci jest naturalnie ciekawych świata. Pomóż swojemu naukowcowi w tworzeniu, zachęcając dziecko do udokumentowania swojej ciekawości poprzez naukę sztuki stawiania hipotez, a następnie testowania tej hipotezy!

Kolejnym wspaniałym sposobem na wskoczenie w zielarstwo i poznanie roślin jest stworzenie własnego zielnika. Ten projekt zielnika dla dzieci może pomóc Tobie i Twojemu dziecku rozpocząć tworzenie własnej kolekcji roślin!

Rób odciski roślin w glinie ziołowej – rzemiosło zielnikowe

Czy podczas swoich przygód znalazłeś szczególnie ładny kwiat lub liść? Możesz uchwycić jej piękno, robiąc odcisk rośliny w odrobinie pachnącej ziołowej masy solnej! To ciasto jest łatwe do zrobienia i możesz użyć dowolnych ziół bezpiecznych dla dzieci, które wzywają Ciebie i Twoje dziecko. Sugerowane zioła to róże, rumianek, lawenda, rozmaryn, sosna (uwaga na kolczaste igły!), cynamon, goździki, nasiona anyżu, nagietek, melisa i mięta. Kiedy skończysz, dodaj swój piękny odcisk rośliny do swojej kolekcji zielnika.

Stwórz własną ziołową glinkę

Wydrukuj

Składniki

~ 152 ~ 2 szklanki mąki
1 szklanka soli
¾ do 1 ¼ szklanki mocnej herbaty ziołowej
1 łyżeczka kamienia nazębnego
5 do 6 łyżek mielonych ziół, płatków kwiatów lub kwiatów lub kombinacji mielonych ziół i kwiatów
Wykałaczki lub ostry marker, opcjonalnie
Słoma, opcjonalnie
Farby, opcjonalne

Kierunki

  Najpierw zacznij od przygotowania herbaty ziołowej. Połącz kilka łyżek wybranego zioła w 1 ½ szklanki wrzącej, gorącej wody. Przykryj i zaparzaj przez 30 minut lub dłużej. Odcedź i zatrzymaj płyn.

  W misce lub mikserze stojącym połącz mąkę, sól, krem ​​z kamienia nazębnego i zmielone zioła/płatki kwiatów i kwiaty.
  Mieszaj herbatę ziołową po trochu na raz. Mieszaj, aż powstanie ładne ciasto – plastyczne i niezbyt lepkie.

  Teraz czas na roślinne wrażenia!

  Ty i Twoje dziecko możecie albo rozwałkować, albo wycisnąć ciasto. Zrób z ciasta dowolny kształt!

  Następnie weź liść lub kwiat, a nawet całą łodygę rośliny i delikatnie wepchnij ją w ciasto opuszkami palców. Upewnij się, że wszystkie liście są dociśnięte żyłką do dołu, aby uzyskać jak najwięcej szczegółów.

  Następnie bardzo ostrożnie zdejmij materiał roślinny, aby odsłonić odcisk, który zrobiłeś w cieście.

  Jeśli chcesz, możesz zrobić otwór do zawieszenia odbitki za pomocą słomki.

 • Możesz również wydrapać datę i nazwę rośliny z tyłu nadruku za pomocą wykałaczki, jeśli chcesz, lub możesz dodać te informacje ostrym narzędziem po wyschnięciu nadruku.
 • Aby wysuszyć wydruk, możesz pozostawić go do wyschnięcia na powietrzu na kilka dni lub umieścić go w piekarniku o bardzo niskiej temperaturze na kilka godzin. Aby ułatwić suszenie, od czasu do czasu odwracaj wydruki podczas suszenia.
 • Po wyschnięciu możesz namalować odcisk rośliny, jeśli chcesz, lub pozostaw go tak, jak jest.

  Przechowuj nadmiar ciasta w hermetycznej torbie w lodówce, dopóki nie będziesz gotowy do wykonania kolejnego nadruku roślinnego.

Ziołowa rodzinna zabawa, botanicznie rzecz biorąc

Jak zobaczysz w „Poznaj mojego przyjaciela”, część 2, rośliny należą do rodzin, takich jak ty i ja, a jednym ze sposobów poznania konkretnego zioła jest poznanie ich rodziny! Zielarze i botanicy często mogą stwierdzić, czy roślina należy do określonej rodziny, szukając cech rodzinnych (lub wyróżniających) w roślinie.

Podczas rodzinnej letniej serii ziołowych poświęć trochę czasu na poznanie roślin wokół ciebie i rodziny, do której należą. Pomoże ci zidentyfikować rośliny, a także da ci wgląd w potencjalne ziołowe działanie roślin. Poniżej mamy kilka roślin i ich rodzin, które pomogą Ci zacząć!

Więcej informacji o roślinach i ich rodzinach znajdziesz w naszej lekcji botaniki dla dzieci.

Rozkosznie smaczna rodzina róż

Ukochaną rodziną roślin jest rodzina róż lub Rosaceae. Ta rodzina ma wielu członków, z których wielu z nas cieszy się każdego dnia! Ty i Twoje dzieci możecie razem dowiedzieć się wszystkiego o tej wyjątkowej (i smacznej) rodzinie, w tym o jej cechach rodzinnych i wielu znajomych członkach.

Rosa rugosa jest szczególnie wytrwałym przedstawicielem rodziny różowatych. Ciesz się nauką o Rosa rugosa, w tym rosnącymi informacjami z Homestead Lady. Często rośliny z rodziny różowatych mają właściwości ściągające i jadalne owoce (Elpel, 1996).

Urocza rodzina słoneczników

Kochasz mlecze, słoneczniki i stokrotki? Te szczęśliwe kwiaty należą do tej samej rodziny zwanej rodziną astrowatych!

Specjalne cechy rodziny 

Kwiaty z tej rodziny, które tak dobrze znamy, mają niespodziankę czekającą tuż przed naszymi oczami. To, co widzimy, to jeden piękny kwiat, w rzeczywistości grupujący setki małych kwiatków i istniejący razem, tworząc coś, co rozpoznajemy jako jeden większy kwiat. Ten rodzaj kwiatu nazywany jest kwiatem złożonym i jest jedną z charakterystycznych cech tej rodziny roślin.

Kolejną cechą charakterystyczną rodziny słoneczników jest coś, co można znaleźć, zaglądając pod kwiaty złożone. Tutaj znajdziesz warstwy przylistków, w których normalnie znajdują się działki w innych rodzajach kwiatów. Przylistki są w rzeczywistości rodzajem zmodyfikowanego liścia i często mają kolor zielony (Elpel, 1996)! I zgadnij co? Kiedy lubisz jeść zewnętrzne liście karczocha, jesz przylistki członka rodziny słoneczników (Elpel, 1996)!

Zioła z rodziny astrowatych mają różnorodne działanie; jednak wiele z nich ma właściwości wiatropędne, napotne i stymulujące (Elpel, 1996).

Zioła i rośliny z rodziny słoneczników

Rodzina słoneczników (Asteraceae) jest jedną z największych rodzin roślin z wieloma członkami, którymi cieszymy się jako smacznym pokarmem i ziołowymi lekami. Oto tylko kilka przykładów roślin z tej wspaniałej rodziny.

  Słoneczniki, oczywiście!

  Rumianek

  Sałata

  Osty, w tym karczochy

  Nagietek

  Stokrotki

  Mniszek lekarski

  Echinacea

  Łopian

  Cykoria

  Krwawnik pospolity

  Arnika

Rodzina aromatycznej mięty

Inną znaną i smaczną rodziną roślin jest rodzina mięty (zwana także rodziną Lamiaceae). Uwierzysz, że ta niesamowita rodzina liczy ponad 6000 członków? Dowiedzmy się wszystkiego o tym, co sprawia, że ​​te rośliny są tak wyjątkowe.

Specjalne cechy rodziny  

Jedną z głównych interesujących cech tej rodziny są kwadratowe łodygi jej członków. Jeśli delikatnie obrócisz łodygę między palcami, poczujesz rogi kwadratu! Inną cechą rodzinną roślin z rodziny miętowych są ich przeciwne liście. Te liście są umieszczone naprzeciwko siebie na łodydze, tak jak nasze ramiona są umieszczone naprzeciwko siebie. Ponadto członkowie rodziny mięty są często aromatyczni z powodu olejków eterycznych zawartych w roślinach. Zioła z tej rodziny roślin często pomagają poprawić trawienie, ukoić nerwy i zwalczać infekcje. Wynika to głównie z dużej ilości olejków aromatycznych obecnych w roślinach (Elpel, 1996).

Zioła i rośliny z rodziny Mint:

Rodzina miętowa (Lamiaceae) jest jedną z moich ulubionych rodzin, ponieważ zawiera niektóre z moich ulubionych ziół! Wiele z tych ziół jest używanych w kuchni, aby nasze jedzenie było smaczne i dlatego mogą być znane dzieciom. Oto przykład kilku członków tej wspaniałej rodziny.

  Mięta, oczywiście! Szukaj wszelkiego rodzaju wspaniałych mięt, takich jak mięta pieprzowa, mięta zielona, ​​mięta jabłkowa, mięta czekoladowa, mięta pomarańczowa i wiele więcej!

  Melisa

  Lawenda

  Kocimiętka

  Bazylia

  Rozmaryn

  Tymianek

  oregano

  Mędrzec

  Hyzop

Mint Family Activity

Czy potrafisz znaleźć roślinę z rodziny miętowatych? Poczuj jego kwadratową łodygę i zwróć uwagę na liście. Jak są ułożone na łodydze? Pocieraj liście i powąchaj rękę, co zauważasz? Wypróbuj te 5 przyjaznych dzieciom zajęć, aby poznać rodzinę mięty od Mama Rosemary i dowiedz się więcej o tym, jak mięta może pomóc Ci poczuć się dobrze, a nawet jak używać jej w domu z pomocą Pixie’s Pocket.

Dziękujemy za dołączenie do ziołowej przygody w tym tygodniu! Nie mogę się doczekać kolejnej sesji obozowej, kiedy zapuścimy się do ogrodu. W międzyczasie, ciesz się wczesnoletnim czytaniem wiosennych lektur dla dzieci i baw się odkrywając świat roślin!

Uwaga dotycząca bezpieczeństwa

Mamy nadzieję, że ty i twoje dzieci podobały się w tym tygodniu rodzinne ziołowe letnie serie! Jako szczególna uwaga dla rodziców, ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie zioła są bezpieczne. Więc proszę, pomóż swoim dzieciom być bezpiecznym podczas używania ziół. Nadzór przy stosowaniu ziół jest szczególnie ważny w przypadku bardzo małych dzieci. Naucz swoje dzieci, że zawsze powinny skonsultować się z tobą lub inną zaufaną osobą dorosłą przed dotknięciem lub połknięciem roślin. Aby uzyskać więcej informacji na temat bezpiecznego stosowania ziół u dzieci, odwiedź stronę Wybieranie bezpiecznych ziół dla dzieci.

Podsumowanie tygodnia 1 i plan działania

 1. Dowiedz się, czym jest zioło.
 2. Poznaj podstawową botanikę dla zielarzy.
 3. Załóż własny zielnik.
 4. Wybierz rodzinę roślin do zbadania.
 5. Podziel się zdjęciami swoich projektów, ziół, zielników, przepisów i nie tylko na Instagramie, używając hasztagu #HAFamilyHerbalSummerSeries!
Jakie są Twoje ulubione sposoby na cieszenie się ziołami z rodziną? Udostępnij poniżej w sekcji komentarzy!

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź swoją składnię! (identyfikator: 5)

PRZYPISY

Elpel, Thomas J. (1996). Botanika w jeden dzień. Pony, MT: HOPS Press.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US