5 ziół przyjaznych dzieciom do stosowania miejscowego

~ 152 ~ Jeśli masz dzieci (lub kiedykolwiek byłeś dzieckiem), znasz je ze wszystkimi powszechnymi dolegliwościami wieku dziecięcego, od przeziębienia i grypy po podstawowe boo-boos (takie jak skaleczenia, zadrapania i siniaki). Jako matka dwójki dzieci lubię mieć pod ręką garść ziół i bardzo proste do wykonania miejscowe środki zaradcze, aby rozwiązać proste codzienne problemy, które się pojawiają. Przyjrzyjmy się niektórym z nich w tym poście.

5 Przyjazne dzieciom zioła do stosowania miejscowego

1. Nagietek lekarski (Calendula officinalis)

Między innymi jasny i słoneczny nagietek lekarski (Calendula officinalis) jest pomocnym środkiem dla dzieci ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe i łagodzące rany. Zarówno łagodny, jak i silnie działający nagietek jest jednym z moich ulubionych, ponieważ można go stosować na wiele przyjaznych dzieciom sposobów — jako olejek do infuzji, napar, spray, w maściach lub pudrach i tak dalej. Jest to lekarstwo, które wspomaga codzienne stany zapalne skóry, takie jak wysypka pieluszkowa, ciemieniucha, egzema i zapalenie skóry, a także może być pomocne w sytuacjach tak prostych, jak wysypka z gorąca. Nagietek pomaga również w gojeniu się ran, więc jest miłym dodatkiem do przemywania ran; Dodawałam go nawet do płynów do przemywania oczu i okładów dla dzieci z zapaleniem spojówek.

2. Babka lancetowata (Plantago major lub minor) ~ 753 ~

Plantain (Plantago major lub minor) to pierwsza roślina, którą nauczyłem rozpoznawać i używać mojego starszego syna. Było to łatwe, ponieważ było go tak dużo na naszym podwórku, a także przydało się w wielu ostrych sytuacjach skórnych. Kiedy Kofi miał około 10 lat i odwiedzał swoich dziadków w Massachusetts, został użądlony przez osy. Kazałam mu znaleźć babkę na podwórku i zrobić okład na ukąszenia. Kiedy zadzwoniłem godzinę później, był szczęśliwy i nie cierpiał. Nie tylko to, miał poczucie wzmocnienia, które towarzyszy dbaniu o siebie za pomocą roślin, nawet w młodym wieku. Babka lancetowata jest moją rośliną numer jeden na ukąszenia i użądlenia owadów. Wysuszony można go dodawać do oleju, maści lub podawać do mycia skóry. Świeży, to prosty, ale skuteczny okład, który można przyłożyć dokładnie tam, gdzie boli.

3. Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)

Gdybym mógł pracować tylko z jedną rośliną leczniczą (ok, to byłby trudny wybór!), wybrałbym krwawnik pospolity (Achillea millefolium). Jest gorzka, więc zwykle udaje mi się nakłonić dzieci do picia jej w małych ilościach w postaci herbaty lub nalewki. Zbieram je, gdy jest obfite, nalewam je, suszę i przechowuję do różnych celów. Jednym z najłatwiejszych sposobów stosowania krwawnika u dzieci jest sproszkowany, bardzo prosty miejscowy środek tamujący krwawienie z małych lub powierzchniowych ran. Jest również kluczowym składnikiem herbaty do kąpieli, którą lubię stosować przy gorączkujących dzieciach (czytaj dalej przepis!)

4. Lawenda (Lavandula angustifolia)

Lawenda (Lavandula angustifolia) to kolejne z tych uniwersalnych ziół, które stało się nieocenionym dodatkiem do mojej „mama aptekarza”. Kiedy moje dzieci są nadmiernie niespokojne, nadpobudliwe lub nie mogą spać, rozcieńczam olejki eteryczne olejkiem migdałowym lub sezamowym i masuję im głowy lub stopy, aby je uspokoić i ukoić. Używam go również w sprayu antybakteryjnym, którego używam w domu i czyszczę nim zabawki mojego syna i pudełko śniadaniowe! Olejek eteryczny można również stosować na oparzenia słoneczne. Więcej informacji na temat bezpiecznego stosowania olejków eterycznych znajdziesz w tym poście.

5. Kochanie

Wreszcie miód o silnych właściwościach antybakteryjnych jest przydatny w przygotowywaniu miejscowych środków leczniczych dla dzieci. Chociaż nie miesza się dobrze z maścią leczniczą, może być stosowany samodzielnie lub jako ziołowy miód do opatrywania infekcji skóry lub prostych ran. Na przykład odrobina miodu nałożona na zeskrobaną powierzchnię może chronić i łagodzić skórę, pobudzać zdrową aktywność immunologiczną i zapobiegać infekcjom bakteryjnym. Jest to świetne rozwiązanie dla małych dzieci uczących się biegać i dużych dzieci uczących się jeździć na rowerze. W przypadku nastolatków miód nakładany bezpośrednio na skórę jako maseczka na twarz może pomóc zlikwidować źródło niektórych wyprysków trądzikowych, a także nawilżyć skórę.

Kilka miejscowych środków zaradczych dla dzieci

Uniwersalna maść z nagietka

Jak to możliwe, że nie użyłem tej maści? Do ukojenia skóry po ukąszeniach komarów, do ukojenia i nawilżenia swędzących miejsc po egzemie, jako balsam na ciemieniuchę i zapalenie skóry głowy, a zimą jako balsam do ust i krem ​​nawilżający. Tak łatwy i pomocny, gdy w pobliżu są dzieci!

Uniwersalna maść z nagietka

Druk

Składniki
~ 152 ~ 1-1 ½ szklanki oleju z nagietka (najlepiej z pestek moreli, sezamu lub migdałów)
1 uncja pastylek z wosku pszczelego lub startego wosku pszczelego
10-15 kropli olejku eterycznego, opcjonalnie (lawenda (Lavandula angustifolia), rumianek (Matricaria recutita) i pelargonia różana (Pelargonium roseum) są dobre dla dzieci)

Kierunki

  1. Podgrzej olej ziołowy w podwójnym bojlerze lub w szklanej lub żaroodpornej misce nad garnkiem z wodą (lub w podwójnym bojlerze, jeśli taki masz). Jeśli nigdy nie robiłeś olejku infuzyjnego, sprawdź ten poradnik na ten temat!
  2. Dodaj wosk pszczeli i mieszaj, aż całkowicie się rozpuści.
  3. Wmieszaj olejki eteryczne.
  4. Ostrożnie wlej mieszaninę do puszek lub słoików i pozostaw do ostygnięcia.

(Pomocna wskazówka: Ilość użytego wosku pszczelego w stosunku do oleju decyduje o tym, jak miękka lub jędrna będzie Twoja maść. Przed nalaniem do słoików zanurz łyżkę w gorącej mieszance, a następnie wstaw do lodówki na kilka minut, aby sprawdzić spójność.)

Herbatka na przeziębienie

Ten aromatyczny napar do kąpieli działa kojąco i wspomagająco na maluchy przy przeziębieniach lub gorączce, doskonale sprawdza się przed masażem przed snem.

Herbata do kąpieli na przeziębienie

Druk

Składniki

2 części kwiatu rumianku
2 części kwiatu nagietka
1 część liścia/kwiatu krwawnika
1 część liścia/kwiatu lipy
1 część liścia mięty pieprzowej

Kierunki

  1. Wymieszaj wszystkie zioła razem i przechowuj w szczelnie zamkniętym słoiku z dala od bezpośredniego światła słonecznego.
  2. W czasie kąpieli umieść filiżankę mieszanki ziołowej w torebce z gazy (lub muślinowej torebce używanej do produkcji sera, jeśli możesz taką znaleźć) i pozostaw w wannie, napełniając ją gorącą wodą.
  3. Pamiętaj, aby kąpiel ostygła do odpowiedniej temperatury i zdejmij torebkę z ziołami przed kąpielą.

Lawendowo-tymiankowy spray antyseptyczny

Ta prosta mikstura w butelce z rozpylaczem przychodziła nam na ratunek wiele razy, czy to do czyszczenia brudnej skóry, mycia skaleczeń, czy też pomagania bardzo zajętym dzieciakom zrelaksować się przed snem. Używam go nawet do czyszczenia zabawek, klocków i innych twardych przedmiotów

Lawendowo-tymiankowy spray antyseptyczny

Drukuj

Składniki

3/4 szklanki naparu z kwiatów lawendy
3/4 szklanki naparu z liści tymianku
1 łyżka nalewki z tymianku lub lawendy (jako środek konserwujący)

Kierunki

Dobrze wymieszaj składniki w butelce ze spryskiwaczem i dobrze wstrząśnij przed użyciem.

Zioła Jako Nauczyciele

Pięć ziół w tym poście to te, które są charakterystyczne i łatwe do rozpoznania, i jest ku temu powód. Coś, co uwielbiam w pracy z dziećmi i ziołami, to to, że są pewne zioła, których jest dużo (w zależności od lokalizacji), są łatwe do rozpoznania i bezpieczne dla dzieci. To czyni ich nie tylko sprzymierzeńcami we wspieraniu zdrowia, ale także wspaniałymi narzędziami dydaktycznymi.

Nawet bardzo małe dzieci potrafią rozpoznać jaskrawy kwiat nagietka, dostrzec różnicę między babką szerokolistną i wąskolistną lub poznać zapach lawendy. Tworząc preparaty ziołowe z dziećmi i dla dzieci, pomyśl o tym, jak zaangażować je w proces uczenia się z ziół, przy jednoczesnym wspieraniu ich zdrowia i dobrego samopoczucia!