Cytrusy i przyprawy: uniwersalny środek czyszczący do majsterkowania

Rześkie chłodne powietrze i kolory drzew zmieniające się w kasztanowe i złote odcienie witają nadejście jesiennych i zimowych miesięcy. Nadszedł czas, aby cieszyć się domowymi wygodami, takimi jak trzaskający kominek, wygodna kanapa lub czysta kuchnia, w której można przyrządzać obfite potrawy. A mówiąc o przepisach, czy kiedykolwiek próbowałeś zrobić własny, uniwersalny środek czyszczący?

Uniwersalne środki czyszczące zawierające olejki eteryczne są łatwe do wykonania, niedrogie i zawierają mniej toksycznych składników niż większość środków czyszczących kupowanych w sklepach. Skutecznie czyszczą i mają dodatkową zaletę, że rozjaśniają Twój dom wspaniałymi zapachami do aromaterapii.

W tym artykule omówimy liczne korzyści płynące z samodzielnego przygotowania domowego środka czyszczącego z naturalnych składników. Nie przegap łatwego i niedrogiego przepisu na Citrus and Spice: uniwersalny środek czyszczący do majsterkowania pod koniec artykułu, który pachnie niesamowicie i działa pięknie!

Korzyści z tworzenia własnego środka czyszczącego z olejkami eterycznymi

Jedną z najważniejszych zalet samodzielnego wykonania środka czyszczącego jest unikanie niezdrowych składników w domu. Kto chce czyścić dom toksycznymi chemikaliami, które mogą wyrządzić szkody?

Ponadto ekologiczne czyszczenie przy użyciu przyjaznych dla środowiska składników może nadal skutecznie usuwać brud i drobnoustroje. Ocet, alkohol, oczar wirginijski, woda utleniona, soda oczyszczona, mydło do naczyń i olejki eteryczne to doskonałe składniki czyszczące. Poza tym cena jest odpowiednia. Wykonanie własnego środka czyszczącego może znacznie obniżyć koszty sprzątania.

Na koniec olejki eteryczne czynią cuda dla zapachu i atmosfery w Twoim domu. Mogą dezodoryzować nieprzyjemne zapachy, jednocześnie poprawiając aromatycznie nastrój. Gdy już opanujesz tworzenie własnych środków czyszczących, będziesz w stanie dopasować zapach do swojego nastroju i preferencji. Istnieje prawie nieskończona liczba kombinacji!

Niezdrowe składniki niektórych komercyjnych środków czyszczących

Czy wiesz, że wewnątrz domów może znajdować się do pięciu razy więcej niebezpiecznych chemikaliów unoszących się w powietrzu niż na zewnątrz? Zdecydowana większość tych chemikaliów pochodzi z domowych środków czyszczących! Dodatkowo Amerykańskie Stowarzyszenie Ośrodków Kontroli Trucizn (AAPCC) wskazuje, że 20% zgłoszonych przypadków narażenia na toksyny jest spowodowane środkami czyszczącymi (World Watch Institute, 2004).

Sklepowe środki czyszczące zawierające amoniak, wybielacze lub substancje zapachowe mogą powodować podrażnienia skóry i dróg oddechowych. Niektóre osoby mogą odczuwać bóle głowy, reakcje alergiczne, a nawet zaburzenia hormonalne lub reakcje toksyczne (Organic Consumer Association, 2018; Women’s Voices for Earth, b.d.).

Oto lista chemikaliów znajdujących się w niektórych komercyjnych domowych środkach czyszczących, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

  1,4-dioksan jest uważany przez Agencję Ochrony Środowiska (EPA) za prawdopodobny czynnik rakotwórczy dla ludzi i znajduje się w niektórych detergentach do prania (Environmental Working Group, 2007).

  Etoksylan alkilofenolu jest środkiem powierzchniowo czynnym, który może zaburzać gospodarkę hormonalną i wpływać na rozwój płodu (Gorman, 2007; Nimrod & Benson, 1996).

  Zidentyfikowano czwartorzędowe związki amoniowe wywołujące astmę (Gorman, 2007).

  Wybielacz może powodować podrażnienie dróg oddechowych, skóry i oczu (Wiggins, 2017).

  Formaldehyd może powodować raka (Pestano, 2011).

  Zapachy to substancje chemiczne używane do wytworzenia określonego zapachu. Są jednym z głównych alergenów na świecie, wywołując ataki astmy, zaburzenia trawienia, bóle głowy, a nawet dysfunkcje serca (Environmental Working Group, 2007).

  Etery glikolu, takie jak 2-butoksyetanol, to rozpuszczalniki, które powiązano ze zmniejszoną płodnością i rozwojem płodu (ECHA Europejska Agencja Chemikaliów, 2011; Welch i in., 1988).

  Monoetanoloamid jest środkiem powierzchniowo czynnym, który może powodować kontaktowe zapalenie skóry i astmę (Andersen, 1999).

  Perchloroetylen jest powszechnie stosowany w pralni chemicznej. Wpływ nadmiernej ekspozycji może obejmować negatywny wpływ na pamięć, koordynację, wzrok i nastrój (ToxTown, NIH US Library of Medicine, b.d.).

  Ftalany mogą wpływać na liczbę plemników, powodować alergie i powodować reakcje astmatyczne (Gorman, 2007).

Naturalne składniki o właściwościach czyszczących

W komercyjnych środkach czyszczących znajduje się wiele żrących chemikaliów, które mogą być niezdrowe dla ludzi, zwierząt domowych i środowiska. I odwrotnie, istnieją powszechnie stosowane w gospodarstwie domowym składniki, które są znacznie mniej toksyczne, ale równie skutecznie oczyszczają. Należą do nich ocet, woda utleniona, oczar wirginijski, spirytus, soda oczyszczona, płyn do naczyń i olejki eteryczne.

Na przykład w jednym z ostatnich badań preparat czyszczący zawierający ocet, sodę oczyszczoną i olejek z drzewa herbacianego był skuteczny przeciwko bakteriom, takim jak Staphylococcus aureus i Escherichia coli (Goodyear et al., 2015). Co więcej, dr med. Matthew Hoffman sugeruje stosowanie nadtlenku wodoru zamiast wybielacza do odkażania, zabijania pleśni i usuwania plam (2008).

Cytrusy i przyprawy: Polecane składniki

Możesz chcieć poznać niektóre zalety każdego składnika zawartego w recepturze Citrus and Spice: DIY All-Purpose Cleaner, którą znajdziesz w dalszej części tego artykułu.

Olejek eteryczny z cytryny (Citrus limonum) zapewnia dezodoryzujący i poprawiający nastrój aromat, który pomaga redukować tłuste plamy i działa odstraszająco na szkodniki (Al-Qudah i in., 2018; Sarder i Alamgir, 2019). Stwierdzono również, że jest skuteczny przeciwko wielu rodzajom bakterii i grzybów (Gucwa i in., 2018; Prabuseenivasan i in., 2006).

Olejek eteryczny z pomarańczy (Citrus sinensis) oferuje lekki i słodki cytrusowy zapach, który może pomóc uspokoić niepokój (Mannucci i in., 2018). Oferuje również działanie przeciwdrobnoustrojowe i odstraszające (Dosoky i Setzer, 2018). Sprzątanie za pomocą zapachów cytrusów wydaje się szczególnie satysfakcjonujące, ponieważ zmienia zapach w pomieszczeniu!

Olejek eteryczny z rozmarynu (Salvia rosmarinus) ma stymulujący zapach i naukowo wykazał znaczące działanie przeciwdrobnoustrojowe i odstraszające szkodniki (de Oliveira i in., 2019). Rozmaryn może również stworzyć domową atmosferę w pokoju.

Olejek eteryczny z cynamonu (Cinnamomum zeylanicum) jest silnym środkiem przeciwdrobnoustrojowym, który odświeża powietrze stymulującym korzennym zapachem. W badaniu testującym 50 olejków eterycznych cynamon wykazał najsilniejsze działanie przeciwbakteryjne (Deans i Ritchie, 1987). Zapachy cynamonu i pąków goździków zapewniają poczucie ciepła i zapraszają do przestrzeni.

Olejek eteryczny z pąków goździków (Syzygium aromaticum) jest silnie przeciwdrobnoustrojowy, owadobójczy i odstraszający (Deans & Ritchie, 1987; Trongtokit i in., 2005). Możemy wyczuć to silne działanie, gdy uderzy nas niepowtarzalny zapach.

Gliceryna roślinna to słodki tłuszcz pozyskiwany z roślin. Służy do łączenia składników rozpuszczalnych w wodzie ze składnikami rozpuszczalnymi w oleju. Ten składnik zapewnia spójność i pomaga utrzymać składniki zmieszane razem.

Płyn do naczyń pomaga usunąć olej i tłuszcz podczas czyszczenia. Daje to produktowi bardziej natychmiastowe działanie w usuwaniu zebranej ziemi, oleju, brudu i gruzu.

Nadtlenek wodoru może być używany do zastąpienia wybielacza w czyszczeniu. Jest przeciwdrobnoustrojowy, przeciwpleśniowy i znacznie mniej toksyczny niż wybielacz (Otter i in., 2009; Używanie nadtlenku wodoru, b.d.). Podobnie jak wybielacz, jego specjalne działanie polega na rozjaśnianiu plam lub dezaktywacji patogenów poprzez prostą reakcję z tlenem.

Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana) ma działanie przeciwdrobnoustrojowe, odstraszające owady i dezodoryzujące (Natural Standard, 2020). Jest to również jeden z najłatwiejszych do pozyskania hydrolatów lub podobnych do nich składników.

Ocet (kwas octowy) pomaga rozkładać tłuszcz i ma potencjał antybakteryjny (Rutala i in., 2000).

Soda oczyszczona (wodorowęglan sodu) jest skutecznym środkiem czyszczącym do polerowania, który pomaga również pochłaniać nieprzyjemne zapachy (Lansky, 2009). Ponadto oferuje działanie przeciwdrobnoustrojowe przeciwko niektórym ludzkim patogenom (Rutala i in., 2000).

Cena jest odpowiednia

Naturalne składniki są nie tylko mniej toksyczne, ale także tanie! Przepis podany w tym artykule obejmuje produkty wymienione powyżej, których szacunkowy koszt wynosi 26 USD (nie licząc butelki z rozpylaczem ani pojemnika do przechowywania). Daje 64 uncje skondensowanego środka czyszczącego, do którego dodaje się wodę, aby uzyskać łącznie 320 uncji. ~ 153 ~

Jedna typowa butelka komercyjnego środka czyszczącego, którą kupujesz w sklepie, kosztuje około 7 dolarów za 24 uncje. Wykonaj obliczenia, a przekonasz się, że wykonanie własnego środka czyszczącego jest prawie 4 razy tańsze!

Cytrusy i przyprawy: Przepis na uniwersalny środek czyszczący do samodzielnego wykonania

Teraz wiesz, że możesz łatwo zrobić naturalny środek czyszczący, który zapewnia również korzyści aromaterapeutyczne za ułamek kosztów! Poniższy przepis powinien wystarczyć przeciętnemu gospodarstwu domowemu na co najmniej trzy miesiące. Można go używać w całym domu na większości twardych powierzchni, ale należy unikać stosowania na niektórych rodzajach drewna, tkaninach i delikatnych powierzchniach. Zawsze dobrze jest najpierw przetestować mały, niepozorny obszar. Zaczynajmy!

Składniki
~ 152 ~ ¼ uncji olejku cytrynowego (Citrus limonum).
¼ uncji olejku eterycznego z pomarańczy (Citrus sinensis).
¼ uncji olejku eterycznego z rozmarynu (Rosmarinus officinalis).
25 kropli olejku eterycznego z liści cynamonu (Cinnamomum zeylanicum).
25 kropli olejku eterycznego z pąków goździków (Eugenia caryophyllata).
2 łyżki gliceryny roślinnej
1 łyżka mydła do naczyń
1 szklanka nadtlenku wodoru
1 szklanka oczaru wirginijskiego (Hamamelis virginiana)
1 szklanka białego octu
1 łyżeczka sody oczyszczonej (opcjonalnie)
Około 5 szklanek wody destylowanej
Rękawiczki do czyszczenia
Szklana miarka z dziobkiem
Lejek
Jeden szklany pojemnik o pojemności 64 uncji lub warkocz do piwa (mniej więcej wielkości dzbanka na cydr jabłkowy) z pokrywką
Butelka z rozpylaczem
Więcej wody

Kierunki

  Noś rękawiczki.

  W szklanej miarce z dziobkiem połącz wszystkie olejki eteryczne z gliceryną roślinną i mydłem do naczyń. Mieszaj do połączenia.

  Wymieszaj łyżką nadtlenek wodoru, oczar wirginijski i ocet.

  (Opcjonalnie) Oddzielnie umieść sodę oczyszczoną w pojemniku o pojemności 64 uncji. Umieść pojemnik w zlewie przed wlaniem składników, które właśnie zmieszałeś w szklanym naczyniu miarowym. (Jak w eksperymencie z wulkanem w szkole podstawowej, kiedy połączysz ocet i sodę oczyszczoną, zacznie musować.)

  Za pomocą lejka wlej składniki ze szklanej miarki do pojemnika o pojemności 64 uncji.

  Poczekaj kilka minut, aż piana opadnie, a następnie napełnij wodą pozostałą część 64-uncjowego pojemnika prawie do góry.

  Zamknąć pokrywką i dobrze wstrząsnąć.

  Przechowywać w temperaturze pokojowej w suchej szafce z dala od światła słonecznego. Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt. Ten środek czyszczący powinien być używany przez 6 miesięcy. Unikaj używania, jeśli zauważysz jakiekolwiek nietypowe zmiany koloru lub zapachu.

Do użycia: 

Właśnie sporządziłeś skondensowany roztwór czyszczący, który możesz rozcieńczyć 80% wodą w butelce ze spryskiwaczem do ogólnego sprzątania domu. Napełnij butelkę z rozpylaczem w 20% skondensowanym roztworem czyszczącym, a następnie uzupełnij do końca wodą destylowaną. Wstrząsnąć.

Aby użyć, spryskaj większość twardych powierzchni do wyczyszczenia.

Bezpieczeństwo:

Unikaj sprzątania w pobliżu zwierząt domowych, małych dzieci i osób z pewnymi schorzeniami. Zapewnij odpowiednią wentylację. Jeśli to możliwe, zsynchronizuj niektóre czynności związane ze sprzątaniem z czasami, w których możesz otworzyć okno na pewien czas, i pozwól, aby przyjemna lub chłodna bryza szybko zabrała Cię do pracy! Używaj rękawiczek do czyszczenia, jeśli masz wrażliwą skórę. Przerwać stosowanie, jeśli wystąpi jakiekolwiek podrażnienie. Środki czyszczące, nawet jeśli są naturalne, należy zawsze przechowywać poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych, które mogłyby skusić się na ich słodki zapach.

Unikaj kontaktu tego środka czyszczącego z delikatnymi tkaninami lub powierzchniami. Przetestuj niewielki, niepozorny obszar przed użyciem na czymkolwiek cennym lub na dowolnej powierzchni, co do której nie masz pewności!

Na zakończenie,

Kiedy już stworzysz swój własny uniwersalny środek czyszczący, możesz już nigdy nie chcieć kupować innego komercyjnego środka czyszczącego. Użyj go do czyszczenia całego domu, od kuchni i łazienki po podłogi i blaty. Możesz nawet dodać trochę do prania (dodaj około ⅓ szklanki do dozownika płynu zmiękczającego w pralce).

Możesz również spróbować zmieszać olejki eteryczne użyte w przepisie. Niektóre ulubione do czyszczenia to eukaliptus, grejpfrut, lawenda, trawa cytrynowa, sosna i mięta pieprzowa. Ciesz się korzyściami płynącymi z aromaterapii podczas sprzątania domu!

Więcej przepisów na środki czystości znajdziesz w:

5 sposobów na sprzątanie za pomocą cytryn
Jak zrobić uniwersalny ziołowy spray do czyszczenia na wiosenne porządki
5 domowych wiosennych porządków

 

PRZYPISY

Al-Qudah, T. S., Zahra, U., Rehman, R., Majeed, M. I., Sadique, S., Nisar, S. i Tahtamouni, R. W. (2018). Cytryna jako źródło składnika funkcjonalnego i leczniczego: przegląd. International Journal of Chemical and Biochemical Sciences (ISSN 2226-9614).

~ 152 ~ Andersen, FA (1999). Sprawozdanie końcowe z oceny bezpieczeństwa kokamidu MEA. International Journal of Toxicology, 18 (2_suppl), 9-16.

de Oliveira, JR, Camargo, SEA, & de Oliveira, LD (2019). Rosmarinus officinalis L. (rozmaryn) jako środek leczniczy i profilaktyczny. Journal of Biomedical Science, 26(1), 5.  https://doi.org/10.1186/s12929-019-0499-8

~ 152 ~ Deans, S. & Ritchie, G. (1987). Właściwości antybakteryjne roślinnych olejków eterycznych. International Journal of Food Microbiology, 5,165-180. https://doi.org/10.1016/0168-1605(87)90034-1

Dosoky, N. i Setzer, W. (2018). Aktywność biologiczna i bezpieczeństwo Citrus spp. olejki eteryczne. International Journal of Molecular Sciences, 19(7), 1966. https://doi.org/10.3390/ijms19071966

ECHA Europejska Agencja Chemikaliów. (2011). baza danych wykazu klasyfikacji i oznakowania. [Baza danych online] Pobrano z www.echa.europa.eu 

Środowiskowa Grupa Robocza (EWG). (2007). Środki czystości a Twoje zdrowie. [Artykuł online] Źródło: www.ewg.org

Goodyear, N., Brouillette, N., Tenaglia, K., Gore, R. i Marshall, J. (2015). Skuteczność trzech

produkty domowe do czyszczenia i dezynfekcji Staphylococcus aureus i Escherichia coli na domowych powierzchniach. Journal of Applied Microbiology, 119(5), 1245-152. https://doi.org/10.1111/jam.12935

Gorman, A. (2007). Zagrożenia domowe: Potencjalne zagrożenia związane z domowymi środkami czyszczącymi. Głosy kobiet dla Ziemi.

Gucwa, K., Milewski, S., Dymerski, T., & Szweda, P. (2018). Badanie aktywności przeciwgrzybiczej i mechanizmu działania Thymus vulgaris, Citrus limonum, Pelargonium graveolens, Cinnamomum

kasja, Ocimum basilicum i olejki eteryczne Eugenia caryophyllus. Cząsteczki, 23(5), 1116. https://doi.org/10.3390/molecules23051116

Hoffman, M. (2008). Najlepsze nietoksyczne sposoby na sprzątanie domu. [Artykuł w Internecie]. Pobrane z https://www.webmd.com/a-to-z-guides/features/best-nontoxic-ways-to-clean-home#1

Lansky, V. (2009). Soda oczyszczona: ponad 500 wspaniałych, zabawnych i oszczędnych zastosowań, o których prawdopodobnie nigdy nie pomyślałeś. Minnetonka, MN: Sprzedawcy książek.

Mannucci, C., Calapai, F., Cardia, L., Inferrera, G., D’Arena, G., Di Pietro, M., … & Calapai, G. (2018). Farmakologia kliniczna Citrus aurantium i Citrus sinensis w leczeniu lęku. Medycyna komplementarna i alternatywna oparta na dowodach. https://doi.org/10.1155/2018/3624094

Norma naturalna (2020). Monografia oczaru wirginijskiego. [Artykuł w Internecie]. Pobrane z www.naturalmedicines.therapeuticresearch.com

Nimrod, AC, & Benson, WH (1996). Środowiskowe efekty estrogenowe etoksylowanego alkilofenolu. Krytyczne recenzje w toksykologii, 26(3), 335-364.

Stowarzyszenie Konsumentów Organicznych (2018). Jak toksyczne są Twoje domowe środki czystości? [Artykuł w Internecie]. Pobrane z https://www.organicconsumers.org/news/how-toxic-are-your-Household-cleaning-supplies

Otter, JA, Puchowicz, M., Ryan, D., Salkeld, JA, Cooper, TA, Havill, NL, … & Boyce, JM (2009). Możliwość rutynowego stosowania oparów nadtlenku wodoru do odkażania pomieszczeń w ruchliwym szpitalu w Stanach Zjednoczonych. Kontrola zakażeń i epidemiologia szpitalna, 30(06), 574-577.

Pestano, P. (2011). Stany Zjednoczone (wreszcie) określają formaldehyd jako „znany czynnik rakotwórczy dla ludzi”. [Artykuł w Internecie]. Pobrane z: https://www.ewg.org/enviroblog/2011/06/us-finally-labels-Formaldehyde-known-human-carcinogen

Prabuseenivasan, S., Jayakumar, M. i Ignacimuthu, S. (2006). Działanie przeciwbakteryjne in vitro niektórych roślinnych olejków eterycznych. Medycyna komplementarna i alternatywna BMC, 6(1), 1. 

~ 152 ~ Rutala, WA, Barbee, SL, Aguiar, NC, Sobsey, MD i Weber, DJ (2000). Działanie przeciwdrobnoustrojowe domowych środków dezynfekcyjnych i produktów naturalnych na potencjalne patogeny człowieka. Kontrola zakażeń i epidemiologia szpitalna, 21(1), 33-38.

~ 152 ~ Sarder, MR i Alamgir, M. (2019). Waloryzacja i recykling odpadów. Singapur: Springer.

ToxTown, Biblioteka Medyczna Stanów Zjednoczonych NIH. (nd). Co to jest perchloroetylen (PCE, PERC)? [Artykuł w Internecie]. Pobrane z https://toxtown.nlm.nih.gov/chemicals-and-contaminants/perchloroetylen-pce-perc

Trongtokit, Y., Rongsriyam, Y., Komalamisra, N. i Apiwathnasorn, C. (2005). Porównawcza repelencja 38 olejków eterycznych przeciwko ukąszeniom komarów. Badania Fitoterapii, 19(4), 303-309.

Korzystanie z nadtlenku wodoru. (nd). Nadtlenek wodoru. [Artykuł w Internecie]. Pobrane z http://www.using-hydrogen-peroxide.com/

Welch, LS, Schrader, SM, Turner, TW i Cullen, MR (1988). Skutki narażenia na działanie eterów glikolu etylenowego na malarzy stoczniowych: II. Rozmnażanie męskie. American Journal of Industrial Medicine, 14(5), 509-526. https://doi.org/10.1002/ajim.4700140503

Wiggins, K. (2017). Czyszczenie wybielaczem, 6 powodów, dla których należy zachować ostrożność. [Artykuł w Internecie]. Pobrane z: https://learn.compactappliance.com/cleaning-with-bleach/

Women’s Voices for the Earth (nd). Brud na firmach produkujących środki czystości. [Artykuł w Internecie]. Pobrane z http://www.womensvoices.org/safe-cleaning-products/the-dirt-on-cleaning-product-companies/

Instytut Worldwatch (2004). Dobry towar? Zakulisowy przewodnik po rzeczach, które kupujemy. [Artykuł w Internecie]. Pobrane z http://library.uniteddiversity.coop/More_Books_and_Reports/Good_Stuff-Guide_to_the_Things_We_Buy.pdf

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US