Przepis na balsam do walki ze stresem (i wideo!)

W czasach próby nieuniknione jest odczuwanie niepokoju i stresu. Kiedy jesteśmy obciążeni tymi emocjami, codzienne zadania często stają się trudniejsze i nie czujemy się sobą.

Chociaż istnieje wiele sposobów na złagodzenie stresu i niepokoju, w tym odżywianie, ćwiczenia i różne preparaty ziołowe, dobrze jest mieć pod ręką coś, co jest szybkie i łatwe w użyciu. Balsam ziołowy z ziołami uspokajającymi i olejkami eterycznymi to świetna opcja, która jest prosta w przygotowaniu i dostępna w każdej chwili. Oprócz składników wspomagających w domowym balsamie łagodzącym stres, czynność jego stosowania może również wywołać poczucie spokoju. W razie potrzeby nałóż balsam na punkty tętna, skronie lub tuż pod nozdrzami (ale nie za blisko błon śluzowych nosa). Weź kilka głębokich oddechów i ustaw swoją intencję, gdy to zrobisz.

Zanim przejdziemy do przepisu na nasz balsam Stress-be-Gone, krótko porozmawiajmy o składnikach, aby lepiej zrozumieć, dlaczego zostały one uwzględnione.

Olejek lawendowy

Podstawą naszego balsamu Stress-Be-Gone jest olejek lawendowy. Olejek ten nadaje balsamowi lekki, relaksujący zapach i zapewnia łatwy dostęp do kojących właściwości lawendy (Lavandula spp.). Olejek lawendowy jest niezwykle łatwy w przygotowaniu i ma niezliczoną ilość zastosowań. Poza tym, że stanowi bazę dla wielu rodzajów balsamów i maści, olejek infuzyjny może być stosowany samodzielnie na drobne podrażnienia skóry i ukąszenia owadów, jako olejek do masażu oraz jako składnik domowych peelingów do ciała.

To wspaniałe zioło od dawna jest pomocnym sprzymierzeńcem w zakresie wsparcia emocjonalnego. Lawenda przynosi poczucie spokoju i uważa się, że wspiera centralny układ nerwowy (Keville i Green, 1995).

Lawendę stosunkowo łatwo znaleźć. Studenci otrzymują zniżki u niektórych dostawców ziół, takich jak Mountain Rose Herbs, Bulk Herb Store i Harmonic Arts. Podczas gdy w niektórych sklepach w tych czasach brakuje zapasów lub opóźnienia w dostawach, możesz również sprawdzić opcje Starwest Botanicals i Frontier Co-op.

Jeśli uważasz, że lawenda jest pomocna w radzeniu sobie ze stresem, możesz również dodać ją do ziołowych kąpieli, lawendowych saszetek i poduszek ze snów.

Uspokajające olejki eteryczne

Nasza receptura daje możliwość użycia 14 kropli uspokajających olejków eterycznych, takich jak lawenda (Lavandula angustifolia), neroli (Citrus x aurantium), słodka pomarańcza (Citrus x sinensis), wetiwer (Chrysopogon zizanioides), bazylia ( Ocimum basilicum), werbena cytrynowa (Aloysia citrodora), rumianek niemiecki (Matricaria chamomilla), geranium różany (Pelargonium graveolens) i/lub róża otto (Rosa damascena). Ta opcja jest dostępna w nadziei, że możesz wybierać spośród olejków eterycznych, które masz pod ręką i dostosować zapach do swoich preferencji.

Wszystkie sugerowane olejki eteryczne dobrze do siebie pasują, więc baw się różnymi kombinacjami, aby znaleźć mieszankę, która najbardziej Ci odpowiada. Może to wyglądać jak 5 kropli olejku eterycznego z lawendy, 5 kropli olejku eterycznego z rumianku i 4 krople olejku eterycznego z róży geranium lub dowolna wybrana kombinacja. Pamiętaj, że sugerowana ilość to łącznie 14 kropli. Daje to zaledwie 1% rozcieńczenie, które jest odpowiednie do częstego stosowania i ogólnie uważane za bezpieczne do stosowania na skroniach i pod nozdrzami, gdzie ten balsam działa najlepiej. Chociaż to rozcieńczenie jest odpowiednie dla większości ludzi, każdy jest inny i ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie podrażnienia skóry, które mogą wystąpić.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz:

Jak wybrać odpowiedni olejek lawendowy 

Najlepszy przewodnik po olejkach eterycznych 

Przewodnik dotyczący bezpieczeństwa stosowania olejków eterycznych

Wosk pszczeli

Jeśli robiłeś już balsamy — lub jesteś studentem naszego kursu botanicznej pielęgnacji skóry — wiesz już, że wosk pszczeli jest zwykle dodawany do balsamów i maści, aby pomóc im zagęścić i zestalić. Ma również właściwości nawilżające, co jest miłym dodatkiem! Jeśli jesteś weganinem lub wolisz nie używać wosku pszczelego, możesz zamiast tego poeksperymentować z woskiem candelilla lub woskiem carnauba. Należy zauważyć, że te woski są bardzo twarde i nie można ich po prostu zastąpić woskiem pszczelim. Jeśli używasz wosku candelilla lub carnauba, musisz zmniejszyć ilość wosku w recepturze o około ½-¾. Należy jednak pamiętać, że istnieją potencjalne obawy związane ze zrównoważonym rozwojem zarówno w przypadku wosku candelilla, jak i carnauba, dlatego przed zakupem należy przeprowadzić badania.

Poniższa receptura Balsamu Stress-Be-Gone została zaadaptowana z kursu dla średniozaawansowanych Herbal Academy i zawiera uspokajające olejki eteryczne w bazie ziołowej. Podstawą receptury jest olejek lawendowy, ale można też użyć zwykłego oleju. Jeśli nie masz dostępu do lawendy — lub potrzebujesz szybko balsamu — możesz mieć pewność, wiedząc, że mieszanka olejków eterycznych sama w sobie wspomaga i jest skuteczna.

Przepis na balsam łagodzący stres

Trzymaj ten balsam Stress-Be-Gone w torebce, na stoliku nocnym lub w kieszeni, aby mieć do niego łatwy dostęp, gdy czujesz się niespokojny, przytłoczony lub sfrustrowany — niezależnie od tego, jak stres się objawia. W razie potrzeby nałóż go na punkty tętna, skronie lub tuż pod nozdrzami.

Składniki

45 ml (1,5 uncji) oleju kokosowego lub oliwy z oliwek z dodatkiem lawendy (lub mieszanki obu)
3,5-4,5 g wosku pszczelego
Łącznie 14 kropli wybranych olejków eterycznych o działaniu uspokajającym: lawenda (Lavandula angustifolia), neroli (Citrus x aurantium), słodka pomarańcza (Citrus x sinensis), wetiwer (Chrysopogon zizanioides), bazylia słodka (Ocimum basilicum), werbena cytrynowa ( Aloysia citrodora), rumianek niemiecki (Matricaria chamomilla), geranium różany (Pelargonium graveolens) i/lub róża otto (Rosa damascena).
3 metalowe puszki maści o pojemności 0,5 uncji ~ 153 ~
Kierunki

    Na małym ogniu rozgrzej olej kokosowy i/lub oliwę z oliwek w podwójnym bojlerze przeznaczonym specjalnie do projektów kosmetycznych. Dodaj wosk pszczeli, podgrzewając, aż się rozpuści.

    Zdejmij podwójny bojler z ognia.

    Dodaj olejki eteryczne, wymieszaj, a następnie szybko wlej do puszek, zanim mieszanina stwardnieje. (Ten przepis powinien wypełnić około 3 0,5 uncji metalowych puszek balsamu lub możesz użyć tubki balsamu do ust, jeśli masz już jakiś pod ręką).

    Oznacz odpowiednio i w razie potrzeby zastosuj na skroniach. Weź głęboki oddech i poczuj relaksujące działanie tego kojącego balsamu.

Posprzątaj
Ponieważ olej i wosk odpychają wodę, wytrzyj podwójny bojler czystą szmatką tak często, jak to możliwe, zanim wpuścisz go pod ciepłą wodę z mydłem. Jeśli masz nadmiar balsamu, który nie zmieścił się w twoich puszkach, skorzystaj z okazji, aby nałożyć ciepłą maść na dłonie, stopy i inne części ciała, które mogą potrzebować kojącego, nawilżającego dotyku.

Mamy nadzieję, że ten przepis na balsam Stress-Be-Gone będzie pomocnym dodatkiem do Twojego zestawu narzędzi do walki ze stresem! Aby dowiedzieć się więcej, zobacz Przepis na uspokajającą herbatę i naturalne radzenie sobie ze stresem (z wideo!), aby złagodzić uczucie stresu i wnieść poczucie spokoju do codziennego życia dzięki pysznej, uspokajającej herbacie i redukującym stres praktykom związanym ze stylem życia.~ 153~

Aby dowiedzieć się więcej o naturalnych sposobach radzenia sobie ze stresem — od stylu życia po proste przepisy — zapisz się na nasz krótki kurs Ziołowej samoopieki w zarządzaniu stresem.

PRZYPISY

Keville, K. i Green, M. (1995). Aromaterapia: Kompletny przewodnik po sztuce uzdrawiania. Berkeley, Kalifornia: The Crossing Press.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US