Prawda o fototoksycznych olejkach eterycznych & Jak bezpiecznie ich używać

Gdy wyglądasz przez okno, widzisz, że jest kolejny piękny letni dzień! Spodziewasz się, że poczujesz ciepło letnich promieni słonecznych na głowie, gdy spędzasz popołudnie z przyjaciółmi, którzy przyjdą napić się z tobą herbaty w pięknym, kwitnącym ogrodzie. Przed wyjściem z domu uśmiechasz się, nakładając na gardło i nadgarstki swoje ulubione perfumy z olejkiem cytrusowym, nawet nie biorąc pod uwagę możliwości fototoksycznych olejków eterycznych. Jakże kochasz zapach bergamotki i limonki. taki wesoły. Tak podnoszący na duchu.

Zarówno herbata jak i towarzystwo są cudowne. Wieczorem, gdy rozmyślasz o idealnym dniu, zauważasz, że po wewnętrznej stronie nadgarstków widać ciemnoróżowy pasek. Twoje gardło zaczyna swędzieć. Patrzysz w lustro i widzisz również ciemnoczerwone paski z kilkoma małymi pęcherzami na gardle. Żadnych oparzeń słonecznych nigdzie indziej. Dlaczego tutaj? Nagle twoje cudowne, podnoszące na duchu perfumy nie są już takie urocze.

Fototoksyczne reakcje na olejki eteryczne

Jest to rodzaj reakcji nadwrażliwości na światło znany jako reakcja fototoksyczna. Chociaż garstka olejków eterycznych może powodować reakcje fotoalergiczne, są one niezwykle rzadkie, podczas gdy każdy musi podjąć kroki, aby uniknąć fototoksyczności.

Fototoksyczność występuje, gdy pewne składniki chemiczne wiążą się z DNA w skórze, a następnie reagują ze światłem UV, zabijając komórki i uszkadzając tkanki. Oparzenia fototoksyczne mogą pojawić się w dowolnym miejscu od 1 do 24 godzin po ekspozycji na słońce lub promieniowanie UV, w tym w solarium, powodując oparzenia od pierwszego do trzeciego stopnia, a wynikające z tego przebarwienia mogą utrzymywać się do kilku miesięcy. Reakcje fototoksyczne mają również kilka innych nazw, w tym margarita dermatitis, ponieważ to samo może się zdarzyć po przekrojeniu świeżych limonek lub kontakcie ze świeżym sokiem z limonki przed ekspozycją na słońce lub promieniowanie UV.

Fototoksyczne olejki eteryczne

Chociaż olejki cytrusowe są dość dobrze znane z wywoływania reakcji fototoksycznych, nie jest to takie proste. Tłoczone na zimno lub wyciskane olejki cytrusowe zwykle zawierają więcej składników fototoksycznych, podczas gdy ich odpowiedniki destylowane z parą wodną nie. Niektóre wyciskane cytrusy są wysoce fototoksyczne (np. bergamotka lub limonka), podczas gdy inne są względnie bezpieczne same w sobie (np. słodka pomarańcza lub mandarynka). Jednakże, kiedy łączysz je razem, zwiększasz ryzyko fototoksyczne, co jeszcze bardziej komplikuje sprawę. Poza cytrusami garstka innych olejków jest znana jako fototoksyczne, a jest jeszcze kilka innych, w przypadku których ryzyko fototoksyczności jest jeszcze nieznane.

Znane fototoksyczne olejki eteryczne (EO) i aromaty
Niefototoksyczne cytrusowe olejki eteryczne (EO) (lub te o znikomym ryzyku)

Bergamotka (Citrus bergamia) EO
FCF lub bergamotka bez bergaptenu (Citrus bergamia)

Ekspresowana limonka (Citrus aurantifolia) EO
Limonka destylowana z parą wodną (Citrus aurantifolia) EO

Ekspresowa cytryna (Citrus limon) EO
Cytryna destylowana z parą wodną (Citrus limon) EO

Absolut z liści figi (Ficus carica)
Destylowany z parą wodną grejpfrut (Citrus paradisi) EO

Werbena cytrynowa (Aloysia triphylla) EO
Liść cytryny (Citrus limon) EO

Olejek eteryczny Taget lub absolut (Tagetes minuta) EO
Mandarynka, Tangelo lub Tangerine (Citrus reticulata) EO

Rue (Ruta graveolens) EO
Neroli (kwiat pomarańczy) (Citrus x aurantium) EO

Liść mandarynki (Citrus reticulata) EO
Słodka lub czerwona pomarańcza (Citrus sinensis) EO

Kmin rzymski (Cuminum cyminum) EO
Petitgrain bigarade (liść pomarańczy) (Citrus x aurantium) EO

Korzeń arcydzięgla (Angelica glauca) EO
Yuzu (cytrusowe juno) EO

Ekspresowa gorzka pomarańcza (Citrus x aurantium) EO

Ekspresowy grejpfrut (Citrus paradisi) EO

(Tisserand i Young, 2014)

Prawda o fototoksycznych olejkach eterycznych i jak ich bezpiecznie używać

Istnieje kilka możliwości uniknięcia tego rodzaju poważnych oparzeń słonecznych. Wdychanie i większość form użytku wewnętrznego jest bezpieczna przed ryzykiem fototoksycznym, więc używanie dyfuzora, aromatycznego sztyftu lub aromatycznej biżuterii może zapewnić korzyści terapeutyczne przez całe lato.

Osobiście po prostu unikam miejscowego stosowania bergamotki lub wyciśniętej limonki, chociaż często używam ich w mieszankach do inhalacji. Miejscowe stosowanie produktów zmywalnych, takich jak mydło w pianie i szampon, które są całkowicie spłukiwane ze skóry, jest uważane za bezpieczne techniki.

Jeśli konieczne jest zastosowanie miejscowe, istnieje kilka strategii, które można zastosować.

    Tam, gdzie to możliwe, używaj niefototoksycznych wersji olejków, na przykład wapna destylowanego z parą wodną zamiast wapna prasowanego.

    Zakryj całą dotkniętą skórę i chroń ją przed słońcem lub promieniowaniem UV do 24 godzin po aplikacji olejku eterycznego.

    Rozcieńczyć olejki eteryczne do bezpiecznego poziomu, jak określono w Essential Oil Safety, 2nd Edition (Tisserand & Young, 2014). Pamiętaj, że gdy tylko masz więcej niż jeden olej zawierający jakiekolwiek składniki fototoksyczne, w tym oleje o znikomym ryzyku, takie jak słodka pomarańcza i mandarynka, poziom bezpieczeństwa rozcieńczenia spada.

Najłatwiej jest stosować niefototoksyczne olejki lub nie stosować ich miejscowo.

Bezpieczne poziomy rozcieńczenia

Olejek eteryczny
Rozcieńczenie procentowe

Absolut z liści figi (Ficus carica)
Nie ma bezpiecznego poziomu

Werbena cytrynowa (Aloysia triphylla) EO
Nie ma bezpiecznego poziomu

Aksamitka olejek eteryczny lub absolut (Tagetes minuta) EO
0,01%

Rue (Ruta graveolens) EO
0,15%

Liść mandarynki (Citrus reticulata) EO
0,17%

Bergamotka (Citrus bergamia) EO
0,4%

Kmin rzymski (Cuminum cyminum) EO
0,4%

Ekspresowana limonka (Citrus aurantifolia) EO
0,7%

Korzeń arcydzięgla (Angelica glauca) EO
0,8%

Ekspresowa gorzka pomarańcza (Citrus x aurantium) EO
1,25%

Ekspresowa cytryna (Citrus limon) EO
2%

Ekspresowy grejpfrut (Citrus paradisi) EO
4%

(„Biblioteka standardów IFRA”, b.d.)

Tisserand i Young zalecają stosowanie łącznie czterech (4) kropli dowolnej kombinacji olejków eterycznych z owoców cytrusowych na 30 ml oleju nośnikowego jako ogólną ogólną zasadę bezpieczeństwa (Tisserand i Young, 2014).

Ostateczna uwaga

Pamiętaj, aby sprawdzić te olejki w nierozcieńczonych, wstępnie zmieszanych synergiach, które możesz kupić od swojego ulubionego sprzedawcy. Jeśli obecne są składniki fototoksyczne, traktuj mieszankę tak, jakby była fototoksyczna, chyba że wiesz od sprzedawcy, że oleje zostały rozcieńczone do bezpiecznego poziomu w ramach synergii.

Chociaż reakcje fototoksyczne są dość rzadkie, błądzenie po bezpiecznej stronie i przestrzeganie środków ostrożności jest zawsze najlepsze.

Jak zachować ostrożność w przypadku fototoksycznych olejków eterycznych? Jeśli tak, to w jaki sposób?

PRZYPISY

Biblioteka standardów IFRA. (nd). Pobrano 30 czerwca 2016 r. z http://www.ifraorg.org/en-us/standards-library/s/phototoxicity#.V3Up8FfHvwe

Tisserand, R. and Young, R. (2014). Bezpieczeństwo olejków eterycznych (wyd. 2). Londyn: Elsevier.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US