Olejki eteryczne na ukąszenia i użądlenia owadów

Uwielbiam tę porę roku — drzewa, kwiaty, słońce… robale. Chociaż akceptuję, że są ważną częścią naszego ekosystemu, nie jestem wielkim fanem owadów. Niestety, wydają się mnie kochać, dlatego polegam na olejkach eterycznych przy ukąszeniach i użądleniach owadów.

Jestem przyjacielem biedronek i gąsienic, ale komary i ja mamy długą, niestabilną historię. I chociaż komary mogą być najczęstszą irytacją, muchy końskie, muchy jelenie, chiggers, pchły piaskowe, pszczoły i wiele innych owadów mogą zepsuć letnią zabawę.

Jako dziecko zawsze byłam pokryta pręgami i plamkami od stóp do głów z różowymi kropkami balsamu Calamine od maja do września. Teraz używam naturalnych środków odstraszających owady, aby trzymać je z dala i przysięgam na olejki eteryczne, które pomagają ukoić moją delikatną skórę, gdy zostanę ukąszona.

Olejki eteryczne na ukąszenia i użądlenia owadów

Swędzące ukąszenia i kłujące, które palą

Kilka lat temu podczas wakacji z mężem zostałam kilka razy ugryziona, pomimo stosowania naturalnego środka odstraszającego owady. Jestem prawie pewien, że ukąszenia pochodziły od kilku różnych owadów, w tym komarów i much zielonych. Ponieważ byliśmy w odległej chatce na plaży, bez sklepów w pobliżu, musiałem zadowolić się tym, co miałem pod ręką. Na szczęście miałam ze sobą olejek z mięty pieprzowej, którego używałam dla zaspokojenia swoich ukąszeń. Po powrocie z tej podróży zacząłem szukać olejków eterycznych na ukąszenia i użądlenia owadów i odkryłem, że mięta pieprzowa jest w rzeczywistości jedną z najlepszych terapii chłodzących (The Hearty Soul, 2016).

Jeśli insekty zawładną tobą, leczenie ziołami może złagodzić dyskomfort. Wiele komercyjnych produktów na ukąszenia owadów zawiera roślinne środki przeciwdrażniące, które stymulują receptory czuciowe w skórze, wywołując uczucie ciepła, chłodu lub zmniejszając ból. Należą do nich kamfora, otrzymywana z olejku eterycznego z drzewa kamforowego (Cinnamomum camphora); mentol, główny składnik olejku z mięty pieprzowej (M. piperita); i olejek goździkowy (Syzygium aromaticum) (Foster, 1997, para. 6).

Środki chłodzące i kojące

Oczar wirginijski, woda destylowana z liści i gałązek oczaru wirginijskiego, jest dobrze znanym środkiem łagodzącym skórę. Można go znaleźć w większości drogerii i drogerii. Jest to coś, co zawsze biorę podczas podróży ze względu na jego zdolność do łagodzenia swędzenia i stanów zapalnych ukąszeń, użądleń lub innych drobnych osobliwości skóry. Kilka kropel na podrażnione miejsca powinno złagodzić swędzenie i pieczenie, a także zmniejszyć stan zapalny.

W książce The Complete Book of Essential Oils & Aromatherapy autorka Valerie Ann Worwood (1991) poleca podstawowy zestaw podróżny zawierający wiele olejków eterycznych, które obejmują szeroki zakres zagadnień związanych z wakacjami. Jako olejki eteryczne na ukąszenia i użądlenia owadów poleca lawendę, rumianek, eukaliptus i tymianek. Należy pamiętać, że tymianek, lawenda i mięta pieprzowa mają również właściwości odstraszające owady. Przeczytaj więcej na temat letnich zestawów podróżnych tutaj.

Podczas gdy mięta pieprzowa stygnie, lawenda (Lavandula angustifolia), rumianek niemiecki (Matricaria recutita) i nagietek lekarski (Calendula officinalis) zapewniają bardziej kojącą ulgę po ukąszeniach i użądleniach. Wykazano, że zarówno rumianek, jak i nagietek zmniejszają stany zapalne i wspomagają gojenie (Foster, 1997).

Olejek eteryczny z lawendy (Lavandula angustifolia) można nakładać bezpośrednio na ukąszenia komarów. W przypadku dużych obszarów ukąszeń Worwood zaleca miksturę z 1 szklanki octu jabłkowego lub soku z dwóch cytryn plus 10 kropli lawendy i 5 kropli tymianku dodanych do kąpieli, a następnie zastosowanie lawendy lub lawendy/eukaliptusa/tymianku/ mieszanka trawy cytrynowej w roślinnym oleju nośnikowym (Worwood, 1991).

Olejki eteryczne przeciwzapalne i antyseptyczne

Oprócz olejków wymienionych powyżej, olejki z drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia), bazylii (Ocimum basilicum) i rozmarynu (Rosmarinus officinalis) były stosowane w celu złagodzenia bolesnych objawów ukąszeń. Tymianek ct. Olej linalowy (Thymus vulgaris) może łagodzić ukąszenia i zmniejszać ryzyko infekcji dzięki naturalnie występującej obecności tymolu. Pamiętaj, aby rozcieńczyć ten środek przeciwdrobnoustrojowy; można go mieszać z olejkiem eukaliptusowym dla lepszego ukojenia (The Hearty Soul, 2016).

Podczas gdy rozmaryn (Rosmarinus officinalis) i bazylia (Ocimum basilicum) są często kojarzone z kulinarnymi przysmakami, olejki te są również popularnymi sposobami radzenia sobie z podrażnieniami po ukąszeniach. Rozmaryn należy rozcieńczyć w oleju nośnikowym lub zmieszać z innym olejkiem eterycznym, takim jak mięta pieprzowa, lawenda lub drzewo herbaciane (The Hearty Soul, 2016).

Indywidualna pomoc i bezpieczeństwo

Ponieważ skóra każdego człowieka jest inna, być może będziesz musiał wypróbować kilka olejków eterycznych, aby znaleźć najlepszą opcję dla siebie i konkretnego ugryzienia.

Pamiętaj, że właściwie stosowane olejki eteryczne na ukąszenia i użądlenia owadów mają moc łagodzenia, chłodzenia i łagodzenia swędzenia, pieczenia i kłucia po letnich ukąszeniach. Pamiętaj, aby uważnie przeczytać instrukcje i etykiety oraz odpowiednio rozcieńczyć, aby zapewnić bezpieczne stosowanie. I pamiętaj, aby użyć naturalnego środka odstraszającego owady, aby odeprzeć robale, zanim będą miały szansę cię ugryźć.

Czy znalazłeś ulgę w letnich ukąszeniach, stosując olejki eteryczne? Które z nich sprawdziły się najlepiej?

PRZYPISY

Foster, Steven. (1997). Zioła dla zdrowia: leczenie ukąszeń i użądleń owadów. Pobrane z www.motherearthliving.com/health-and-wellness/herbs-for-health-battle-of-the-bug.aspx?PageId=2#ArticleContent.

Serdeczna dusza. (2016). 7 olejków eterycznych, które szybko ukoją ukąszenia. Pobrane z theheartysoul.com/insect-bites-essential-oils/.

~ 152 ~ Worwood, VA (1991). Kompletna książka olejków eterycznych i aromaterapii. San Rafael, Kalifornia: New World Library.