• Home
 • Olejki eteryczne
 • Olejki eteryczne z lawendy, cytryny i mięty pieprzowej: nudne? Albo Potężni sojusznicy?

Olejki eteryczne z lawendy, cytryny i mięty pieprzowej: nudne? Albo Potężni sojusznicy?

Czy kiedykolwiek miałeś wrażenie, że Twój sprzedawca lub ulubiony bloger dotyczący olejków eterycznych zawsze reklamuje zalety nowych olejków eterycznych, które kupiłeś nie słyszeli lub przynajmniej nie posiadają? Możemy wiedzieć lub nie wiedzieć zbyt wiele o oleju poza tym, co twierdzi sprzedawca lub bloger, ale reklama sprawia, że ​​brzmi to tak kusząco — po prostu musimy go kupić, na wypadek, gdybyśmy kiedyś go potrzebowali. Wszyscy znamy tę słodką syrenią pieśń „Kup mnie. Cudownie pachnę i będę twoim najlepszym przyjacielem odnowy biologicznej!”

Ale co z tymi olejkami eterycznymi, które już masz? Co powiesz na słodką pomarańczę (Citrus x sinensis), cytrynę (Citrus x limon), lawendę (Lavandula angustifolia), miętę pieprzową (Mentha x piperita) i eukaliptus (Eucalyptus radiata), które stoją na Twojej półce? Czy ten nowy olej jest lepszy niż ci drodzy przyjaciele, których miałeś od lat?

Istnieje kilka powodów, by powstrzymać się od tego impulsu. Po pierwsze, chociaż zdarza się, że nowy olejek może być dokładnie taką kombinacją składników, która zaspokaja Twoją wyjątkową potrzebę, możesz już mieć to, czego potrzebujesz i co jest dla Ciebie najlepsze. Po drugie, nie należy zbierać olejków eterycznych, chociaż wielu z nas to robi. Mają określony termin przydatności do spożycia, więc należy kupować tylko to, co zużyje się w ciągu około roku. Ponadto wiele z tych olejków eterycznych jest wytwarzanych dziko, co wywiera ogromną presję na populacje dzikich roślin; niektóre z tych roślin są już zagrożone, a wiele z nich ma obawy dotyczące zrównoważonego rozwoju. Upewnij się, że potrzebujesz tego pięknego nowego oleju, zanim klikniesz „kup”.

Ale jeśli reklama spełnia swoje zadanie, pobudza nasze mózgi do robienia rzeczy, których inaczej byśmy nie wybrali. Nasze mózgi uczą się, tworząc połączenia, chociaż czasami te połączenia nas zaślepiają zamiast oświecać. Na przykład często utożsamiamy „naturalny” z „bezpiecznym”. Czasami łączymy „może być używany z dziećmi” z „mniej skuteczny”. Często łączymy „wyjątkowy” z „wyjątkowy”, czy to w pozytywnym, czy negatywnym kontekście. „Tańszy” utożsamiamy z „kiepską jakością”, choć wszyscy wiemy, że nie zawsze tak jest. Często utożsamiamy „nowy” z „lepszym”. Istnieją przykłady zaprzeczające każdemu z tych błędnych powiązań. Na przykład arsen występuje naturalnie w tych samych obszarach co złoto, ale obecność arsenu w wodzie nie jest bezpieczna. Ibuprofen może być stosowany u dzieci, ale wiemy, że jest również wysoce skuteczny u dorosłych. musimy być świadomi tych nieporozumień, ponieważ łatwo jest przyjąć założenia.

Lawenda (Lavandula angustifolia), cytryna (Citrus limon) i mięta pieprzowa (Mentha x piperita) były prawdopodobnie jednymi z pierwszych zakupionych olejków eterycznych. To stare standardy i zaufani przyjaciele. Są stosunkowo bezpieczne (nie mniej skuteczne), stosunkowo niedrogie (nie gorszej jakości), wszechobecne i rozwiązują wiele problemów. Często bierzemy te olejki eteryczne za pewnik. Mimo to chciałbym poświęcić chwilę, aby przypomnieć wam, jakie są wspaniałe. Mam nadzieję, że uznasz tych starych przyjaciół za niezawodne standardy lub wypróbowane i prawdziwe filary w swojej kolekcji olejków eterycznych, a nie za koła treningowe, których używasz tylko, zanim nauczysz się używać innych, „lepszych” olejków eterycznych. Przyjrzyjmy się, co podstawowe olejki eteryczne z lawendy, cytryny i mięty pieprzowej mogą dla nas zrobić.

Olejki eteryczne z lawendy, cytryny i mięty pieprzowej

Lawenda (Lavandula angustifolia), często nazywana „szwajcarskim scyzorykiem aromaterapii”, odnosząc się do jej widocznej zdolności do rozwiązywania wszelkich problemów, jest często pierwszym olejkiem eterycznym, jaki poznajemy. Zarówno tradycyjne stosowanie, jak i nauka dostarczyły nam wystarczającej ilości informacji o lawendzie i jej składnikach, aby dobrze poznać jej dobroczynne właściwości i profil bezpieczeństwa. Zmniejsza ból, uspokaja (ciśnienie krwi, skurcze mięśni, układ nerwowy i emocje), przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, regenerujące skórę, zmniejszające przekrwienie, dezodorujące, przeciwgrzybicze i gojące rany. Lawenda jest w stanie w jakiś sposób zaadresować każdy system w ciele (Battaglia, 2018; Holmes, 2016). Jest prawdopodobnie najbardziej znany ze swojego uspokajającego wpływu na układ nerwowy, zwłaszcza w łagodzeniu bólów głowy, zwalczaniu stresujących uczuć i zachęcaniu do snu (Price & Price, 2012; Hargis, 2015).

W medycynie chińskiej lawenda odżywia yin i uspokaja shen. Jest neutralny do chłodnego i usuwa ciepło, dzięki czemu idealnie nadaje się do chronicznych stanów, które są gorące i napięte (Holmes, 2016). Praktykujący ajurwedę używają lawendy w wielu wyżej wymienionych stanach, a także do wspomagania odrastania włosów, jako środka odstraszającego owady i zachęcającego do snu (My, b.d.). Równoważy również wszystkie trzy dosze (Spillane, 2021).

Olejek lawendowy nie podrażnia skóry i nie uczula (Holmes, 2016; Tisserand & Young, 2014). Jednak łatwo się utlenia, a ponieważ utlenione oleje mogą podrażniać skórę, zaleca się przechowywanie w lodówce. Jest nietoksyczny, z LD50 dla myszy wynoszącym 2 g/kg masy ciała (Mekonnen i in., 2019). Jest bezpieczny w stosowaniu (inhalacja i miejscowo) u małych dzieci, osób starszych oraz w czasie ciąży (Tisserand & Young, 2014).

Lavender to jeden z niewielu olejków eterycznych sprzedawanych bez recepty w komercyjnie opracowanym suplemencie do uspokojenia emocjonalnego. Twórcy i inni naukowcy ustalili bezpieczną, skuteczną dawkę tego produktu (Kasper i in., 2018; Seifritz i in., 2021).

Lemon (Citrus limon) ma świeży, orzeźwiający aromat, który często kojarzymy z latem, czystymi domami, ukojeniem gardła i słońcem. Ma reputację zarówno w kręgach tradycyjnych, jak i naukowych jako środek przeciwdrobnoustrojowy, przeciwgrzybiczy, przeciwskurczowy, ściągający, wspomagający trawienie, moczopędny, podnoszący na duchu, uspokajający do wzmożonych emocji i ogólnie tonizujący (Battaglia, 2018).

Medycyna chińska używa cytryny do podniesienia i oczyszczenia yang oraz wzmocnienia shen. Chociaż cytryna jest chłodna, może również usuwać wilgoć (Holmes, 2016). Ajurweda używa cytryny dla doszy Vata i Kapha ze względu na jej podnoszące na duchu, rozświetlające, rozgrzewające i stymulujące właściwości (Spillane, 2021).

Dwa procesy tworzą cytrynowy olejek eteryczny — wyciskanie i destylacja z parą wodną. Oba procesy wytwarzają olejki eteryczne, które są bezpieczne dla wszystkich, w tym dla specjalnych populacji (np. dzieci, osoby starsze, osoby przyjmujące leki na receptę itp.), poprzez wszystkie trzy metody stosowania (inhalacja, miejscowe i wewnętrzne). Jedynym znaczącym wyjątkiem jest to, że wyciskany olejek cytrynowy jest lekko fototoksyczny i powinien być stosowany miejscowo w maksymalnym stężeniu 2% na każdą skórę, która będzie narażona na promieniowanie UV w ciągu następnych 12-18 godzin (Tisserand & Young, 2014). Olejek cytrynowy również łatwo się utlenia, co przyczynia się do jego stosunkowo krótkiego okresu przydatności do spożycia i powinien być przechowywany w lodówce.

Mięta pieprzowa (Mentha x piperita) jest orzeźwiająca, przypomina nam zimowe wakacje, lód, chłodną bryzę i świeży oddech. Niektóre z jego najbardziej znanych użytecznych działań to działanie przeciwbólowe, podnoszące na duchu, przeciwgrzybicze, przeciwświądowe, wspomagające trawienie, zmniejszające przekrwienie, stymulujące układ nerwowy i zwężające naczynia krwionośne. Stosowanie mięty pieprzowej bezpośrednio na bolesne miejsca (ból głowy, sztywność stawów, ból mięśni, siniaki, ukąszenia owadów) może złagodzić ból i swędzenie. Mięta pieprzowa jest znanym sprzymierzeńcem w walce z niestrawnością, wzdęciami, biegunką i nudnościami (Battalia, 2018).

W medycynie chińskiej mięta pieprzowa przede wszystkim zmniejsza zastój qi, usuwa niedobory yang i wzmacnia shen (Holmes, 2016). W ajurwedzie mięta pieprzowa chłodzi i uspokaja doszę Pitta, a także może stymulować doszę Kapha (Spillane, 2021).

Podobnie jak lawenda, olejek eteryczny z mięty pieprzowej jest składnikiem kilku dostępnych bez recepty suplementów, zwłaszcza na IBS (zespół jelita drażliwego). Kilka badań wykazało pozytywny wpływ powlekanych dojelitowo kapsułek olejku eterycznego z mięty pieprzowej na objawy IBS (Alammar i in., 2019). Jednak olejek eteryczny z mięty pieprzowej ma pewne przeciwwskazania i obawy dotyczące bezpieczeństwa (patrz poniżej); używać go z należytą ostrożnością.

Mięta pieprzowa ma najbardziej złożone wytyczne dotyczące bezpieczeństwa spośród trzech olejków eterycznych w tym artykule.

  Może lekko podrażniać błony śluzowe i skórę, przy zalecanym maksymalnym stężeniu miejscowym 5,4%.

  Nie używaj mięty pieprzowej do kąpieli.

  Osoby cierpiące na refluks żołądkowo-przełykowy (GERD) lub cholestazę nie powinny przyjmować mięty pieprzowej doustnie.

  Stosowanie olejku eterycznego z mięty pieprzowej jest przeciwwskazane wszystkimi drogami w przypadku migotania serca i niedoboru G6PD.

  Nie nakładaj ani nie używaj mięty pieprzowej w pobliżu twarzy małych dzieci (Tisserand & Young, 2014). Tisserand zaleca całkowite unikanie mięty pieprzowej w przypadku dzieci poniżej trzeciego roku życia i rozpylanie jej lub stosowanie jej w maksymalnym miejscowym stężeniu 0,5%, nadal trzymając ją z dala od twarzy dziecka, w wieku od 3 do 6 lat (Tisserand, b.d.).

Uwaga dotycząca komercyjnych suplementów olejków eterycznych przeznaczonych do stosowania doustnego:

 • Obecnie dostępne na rynku doustne preparaty olejków eterycznych są przeznaczone i testowane na osobach dorosłych. Nie używaj ich w przypadku dzieci.
 • Doustne stosowanie olejków eterycznych z większym prawdopodobieństwem spowoduje wewnętrzną toksyczność i zakłóci normalny metabolizm leków. Jeśli bierzesz leki na receptę, zachowaj szczególną ostrożność, zwłaszcza w przypadku olejku eterycznego z mięty pieprzowej.
 • Olejki eteryczne należy stosować wewnętrznie tylko pod nadzorem osoby ze specjalnym przeszkoleniem, które obejmuje zarówno farmakokinetykę (ruch substancji chemicznych w organizmie), jak i farmakodynamikę (działania chemiczne w organizmie) olejków eterycznych. Wybierając suplement z olejkiem eterycznym, zawsze dokładnie zapoznaj się z działaniem i bezpieczeństwem samego suplementu, źródłami sprzedaży detalicznej oraz konkretnymi markami suplementów, których planujesz używać.

Potężne narzędzia o znanych parametrach bezpieczeństwa

Czy zauważyłeś tutaj coś na temat stosunku korzystnych działań do kwestii bezpieczeństwa dla każdego z tych olejków? Wiemy dużo o tych trzech olejkach eterycznych dzięki tradycyjnemu stosowaniu i badaniom naukowym, i wiemy dużo o ich działaniu, a także o obawach związanych z bezpieczeństwem. Wiemy, jak ich używać w przypadku większości populacji w szerokim spektrum sytuacji. Chociaż mięta pieprzowa ma przeciwwskazania, jak wymieniono powyżej, można ją bezpiecznie stosować w czasie ciąży, zarówno poprzez inhalację, jak i stosowanie miejscowe. W rzeczywistości wszystkie trzy z tych olejków eterycznych są bezpieczne w czasie ciąży.

Jeśli chodzi o populacje, zwykle zachowujemy szczególną ostrożność w aromaterapii, na czele listy znajdują się osoby w ciąży i dzieci. Nie należy stosować mięty pieprzowej u dzieci w wieku poniżej trzech lat i należy stosować ją w bardzo rozcieńczonej formie iz dużą ostrożnością u dzieci w wieku od trzech lat. Poza tym wszystkie te trzy olejki są pomocne dla dzieci i podczas ciąży. Już samo to mówi nam, jak cenne i niezbędne są te olejki eteryczne i dlaczego powinniśmy je mieć pod ręką jako kamienie węgielne naszych szafek z olejkami eterycznymi.

Na zakończenie,

Swędzące lub bolesne ukąszenia owadów lub użądlenia? Mamy lawendę i miętę. Potrzebujesz środka odstraszającego owady? Mamy lawendę i miętę. bóle głowy? Mamy lawendę i miętę. Nudności lub bóle brzucha? Mamy cytrynę i miętę. Czuje się gorzej? Mamy lawendę, cytrynę i miętę. Katar sienny? Zatkany nos? Mamy lawendę i miętę. Brak energii? Mamy cytrynę i miętę. Nie śpisz dobrze? Mamy lawendę. Czujesz się ospały? Mamy cytrynę i miętę. Potrzebujesz posprzątać dom? Mamy lawendę, cytrynę i miętę. Jeśli masz te trzy olejki, możesz użyć jednego lub więcej, aby rozwiązać większość codziennych problemów z każdym członkiem rodziny i przyjaciółmi. Te olejki eteryczne mogą być znane, łatwe do zdobycia, tańsze i wszechobecne. Jednak są także potężnymi sojusznikami, którzy nigdy nie są nudni ani przestarzałi.

Pokrewne lektury:

Jak wybrać odpowiedni olejek lawendowy https://theherbalacademy.com/right-lavender-essential-oil/
Olejek lawendowy: niezbędnik w każdej apteczce naturalnej https://theherbalacademy.com/lavender-essential-oil/
Korzyści z lawendy w domu rodzinnym https://theherbalacademy.com/the-benefits-of-lavender-in-the-family-home/
Lawenda/cytryna do czyszczenia okien https://aromaticstudies.com/lavender-lemon-window-cleaner/

PRZYPISY

Alammar, N., Wang, L., Saberi, B., Nanavati, J., Holtmann, G., Sinohara, RT i Mullin GE (2019). Wpływ olejku z mięty pieprzowej na zespół jelita drażliwego: metaanaliza połączonych danych klinicznych. Medycyna komplementarna i alternatywna BMC, 19(21). https://doi.org/10.1186/s12906-018-2409-0

Battaglia, S. (2018). Kompletny przewodnik po aromaterapii (wyd. 3). (tom 1). Kreatywność czarnego pieprzu.

Hargis, L. (2015). Wspólne zapachy, praktyczny przewodnik po aromaterapii (wydanie poprawione). Wydawnictwo francuskich stołów kuchennych.

Holmes, P. (2016). Aromatica: kliniczny przewodnik po olejkach eterycznych (tom 1). Śpiewający smok.

Kasper, S., Müller, W.E., Volz, H.-P., Möller, H.-J., Koch, E. & Dienel, A. (2018) Silexan w zaburzeniach lękowych: Dane kliniczne i tło farmakologiczne . The World Journal of Biological Psychiatry, 19(6), 412-420. https://doi.org/10.1080/15622975.2017.1331046

Mekonnen, A., Tesfaye, S., Christos, SG, Dires, K. Zenebe, T., Zeheye, N., Shiferaw, Y., & Lulekal, E. (2019). Ocena podrażnienia skóry oraz ostrej i podostrej toksyczności doustnej olejków eterycznych Lavandula angustifolia u królików i myszy. Journal of Toxicology, 2019 (nr artykułu 5979546). 8 stron. https://doi.org/10.1155/2019/5979546

My, H. (nd.) 10 niesamowitych zastosowań olejku lawendowego. Łatwa ajurweda. https://www.easyayurveda.com/2016/08/30/uses-of-lavender-oil/amp/

~ 152 ~ Cena, P. i Cena S. (2012). Stres, depresja i intensywna opieka. W S. Price & L. Price (red.), Aromaterapia dla pracowników służby zdrowia (wyd. 4) (str. 221-235). Churchill Livingstone Elsevier.

Seifritz, E., Möller, H.-J., Volz, HP-P., Müller, WE, Hopyan, T., Wacker, A., Schläfke, S., & Kasper, S. (2021 ). Brak możliwości nadużywania Silexanu u zdrowych osób zażywających narkotyki rekreacyjnie: badanie z randomizacją i grupą kontrolną. International Journal of Neuropsychopharmacology, 24(3), 171-180. https://doi.org/10.1093/ijnp/pyaa064

Spillane, R. (2021, 23 marca). Olejki eteryczne dla Twojej doszy. Ajurweda Saraswati. https://www.saraswatiayurveda.com/blog/2021/3/19/essential-oils-for-your-dosha

Tisserand, H. (nd). Czy olejki eukaliptusowy i miętowy są bezpieczne dla małych dzieci? Instytut Tisseranda. https://tisserandinstitute.org/learn-more/kids-inhalation-safety/

Tisserand, R. i Young, R. (2014). Bezpieczeństwo olejków eterycznych (wyd. 2). Elsevier.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US