Olejki eteryczne i zwierzęta domowe: jak ich bezpiecznie używać

Jeśli używasz roślin dla własnego zdrowia i dobrego samopoczucia, prawdopodobnie zastanawiałeś się nad olejkami eterycznymi i zwierzęta domowe. Jak możesz używać ziół lub olejków eterycznych ze swoimi zwierzętami domowymi i ich towarzyszami? Wizyty weterynaryjne są drogie, więc dbanie o zdrowie naszych zwierzęcych towarzyszy często jest również priorytetem finansowym. Tak, możesz bezpiecznie używać olejków eterycznych ze zwierzętami domowymi, jeśli zastosujesz się do stosunkowo prostych wskazówek.

Aby zrozumieć, w jaki sposób możemy używać olejków eterycznych z naszymi zwierzętami domowymi i zwierzętami towarzyszącymi, musimy zastanowić się, w jaki sposób nasze zwierzęta różnią się od nas. Pierwsza różnica polega na tym, że większość zwierząt jest pokryta futrem, piórami lub łuskami. Zwłaszcza włosy mogą powodować wchłanianie olejków eterycznych przez skórę do ciała szybciej niż to, czego doświadczamy na ludzkiej skórze (Shelton, 2018.) 

Zmysły zwierząt również mają szeroki zakres zmienności. Wiele naszych zwierząt domowych ma niezwykle wyczulone zmysły węchu. Niektórzy twierdzą, że zmysł węchu psa jest od 10 000 do 100 000 razy ostrzejszy niż nasz (Tyson, 2012). Dlatego nawet jeśli nie czujemy zapachu olejku eterycznego, którego właśnie użyliśmy, może on być przytłaczający dla naszych zwierząt. Najważniejszą wytyczną dotyczącą stosowania substancji aromatycznych u naszych zwierząt jest pamiętanie o tym i stosowanie olejków eterycznych w jak najmniejszym stopniu. Może być lepiej rozcieńczyć olejki eteryczne do inhalacji, jak również do zastosowań miejscowych.

Zwierzęta mają również bardzo różne tempo metabolizmu i enzymy wątrobowe, co wpływa na to, jak szybko i skutecznie rozkładają olejki eteryczne. W niektórych przypadkach zwierzę może tolerować znacznie większe dawki olejku eterycznego niż człowiek. Jednak to samo zwierzę może tolerować znacznie mniejsze ilości innego olejku eterycznego. Dlatego nie można dokładnie i bezpiecznie ekstrapolować wytycznych dotyczących bezpieczeństwa olejków eterycznych pochodzenia zwierzęcego w oparciu o informacje dotyczące bezpieczeństwa olejków eterycznych dla ludzi. (Shelton, 2018.)

Wiele zwierząt ma również programy pielęgnacyjne, podczas których mogą spożywać olejki eteryczne stosowane na ich futro lub skórę. To przypadkowe połknięcie rzadko stanowi problem u ludzi, jednak musimy wziąć pod uwagę tę możliwość przy podejmowaniu decyzji, gdzie, co i jak stosować olejki eteryczne u zwierząt.

Znajomość historii zdrowia zwierzęcia przed wyborem wsparcia botanicznego jest tak samo ważna jak znajomość historii zdrowia danej osoby. Kondycja fizyczna zwierzęcia, jego wiek, płeć, pochodzenie, stan emocjonalny, leki i preferencje aromatyczne będą wchodzić w interakcje z olejkami eterycznymi, z którymi zwierzę się zetknie, zapewniając zarówno odpowiednie wskaźniki, jak i przeciwwskazania do stosowania olejków eterycznych. Niektóre gatunki zwierząt mogą nie wchodzić w interakcje z olejkami eterycznymi.

Ekspozycje pasywne i aktywne

Aby określić ilość olejku eterycznego, którą dana osoba musi zmetabolizować, należy wziąć pod uwagę zarówno bierną, jak i aktywną ekspozycję. Wszelkie ekspozycje w domu przyczynią się do ogólnych dawek; dlatego należy wziąć pod uwagę wszystkie bierne narażenia. Jest to mniej istotne dla zwierząt mieszkających na zewnątrz.

Podobnie jak w przypadku ludzi, pierwszą zasadą bezpiecznego stosowania olejków eterycznych u zwierząt domowych jest trzymanie ich z dala od miejsc, w których zwierzęta mogą nieumyślnie wejść w kontakt z olejkiem eterycznym. Nie pozwalaj zwierzętom przewracać otwartych butelek ani rozlewać olejków eterycznych na łapy lub ciało. Jeśli przechowujesz olejki eteryczne w stodole lub innym obiekcie, który może się nagrzewać, przechowuj je w lodówce, najlepiej w zamkniętym pojemniku, jeśli wiele osób ma dostęp do lodówki.

Ekspozycje pasywne

Nasze zwierzęta są narażone na wszelkiego rodzaju chemikalia w swoim otoczeniu, począwszy od gazów wydzielających się z mebli, przez pozostałości środków czystości, składniki żywności upuszczane na podłogę, po odświeżacze powietrza. Przy odrobinie przezorności i prostych środków ostrożności możemy powstrzymać te narażenia przed zranieniem naszych ukochanych zwierząt. Trzy znaczące formy pasywnej ekspozycji na olejki eteryczne dla zwierząt domowych to stosowanie dyfuzorów, środków czyszczących i produktów do pielęgnacji ciała.

Zastosowanie dyfuzora 

  Kontynuuj rozpraszanie światła, zarówno pod względem ilości rozproszonego oleju, jak i czasu działania dyfuzora. Dyfuzory, które umieszczają kropelki olejku eterycznego bezpośrednio w powietrzu, częściej drażnią zwierzę niż dyfuzor na bazie wody.

  Trzymaj dyfuzory z dala od miejsc, w których zwierzęta domowe mogą je przewrócić lub rozlać.

  Upewnij się, że zwierzę może opuścić pomieszczenie, w którym działa dyfuzor, jeśli zdecyduje się to zrobić.

  Specjalna uwaga dla właścicieli ptaków: rozprzestrzenianie się w domu z ptakami jest możliwe, ale wymaga jeszcze większej ostrożności niż w przypadku innych zwierząt (Shelton, 2018; Tisserand, 2018).

Produkty czyszczące

  To, że stosujemy „zielone” podejście do sprzątania, nie oznacza, że ​​nasze produkty czyszczące są całkowicie bezpieczne we wszystkich sytuacjach. Pamiętaj, że „naturalny” i „bezpieczny” nie są synonimami.

  Po użyciu środka czyszczącego na bazie olejków eterycznych należy dokładnie spłukać każdą powierzchnię, po której zwierzę może chodzić. Postaraj się nie dopuścić, aby olejek eteryczny dostał się na łapy kota.

  Trzymaj zwierzęta z dala od pokoju, gdy na dywanie znajduje się proszek do dywanów z dodatkiem olejków eterycznych. Staraj się używać olejków eterycznych bezpiecznych dla zwierząt, nawet jeśli zwierzęta nie chodzą po dywanie, dopóki nie zostanie on odkurzony i wywietrzony w pomieszczeniu.

  Nie używaj olejków eterycznych do czyszczenia akwariów, terrariów, klatek dla ptaków lub innych wybiegów dla małych zwierząt.

Lotiony i produkty do pielęgnacji skóry

  Olejki eteryczne to nie jedyne substancje chemiczne, które zwierzęta mogą spożywać podczas pielęgnacji. Kiedy nakładasz balsam lub inną maść do stosowania miejscowego na ręce, upewnij się, że został on dokładnie wtarty lub zmyj jego nadmiar przed pogłaskaniem swojego zwierzaka.

  Najlepiej też zniechęcić zwierzaka do wylizywania rąk po nałożeniu balsamu. Niektóre zwierzęta mogą to lubić, ale to nie znaczy, że jest to dla nich dobre lub bezpieczne.

Aktywne ekspozycje

Aktywne narażenie na olejki eteryczne ma miejsce za każdym razem, gdy zwierzę ma bezpośredni kontakt z olejkiem eterycznym w znacznej lub zamierzonej dawce, na przykład wacikiem nasączonym olejkiem eterycznym w klatce dla zwierząt (wdychanie) lub olejkiem eterycznym zastosowanym bezpośrednio na skórę zwierzęcia (podanie miejscowe lub na skórę). Upewnij się, że zwierzę nie może zjeść wacika ani innego źródła olejku eterycznego. Chociaż niektórzy mogą wiedzieć, jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne wewnętrznie u swoich zwierząt, temat ten jest złożony i wykracza poza zakres tego artykułu.

Podobnie jak w przypadku ludzi, techniki inhalacyjne są często najlepszym podejściem do stosowania w przypadku zwierząt doświadczających wyzwań emocjonalnych. Takie podejście może się sprawdzić w przypadku zwierzaka, który jest zestresowany podczas wizyty u weterynarza lub, jak w przypadku ratowania zwierząt domowych, zwierząt z poważnymi problemami emocjonalnymi. Jednym z przykładów może być sytuacja, w której zwykle rozpylasz określoną mieszankę w swoim domu, rozpyl starą mieszankę, aby pomóc zwierzęciu w szybszej adaptacji podczas przenoszenia zwierzęcia do nowego domu.

„Litteroma” to termin ukuty przez dr Melissę Shelton, który odnosi się do używania olejków eterycznych w kuwecie. Prostym sposobem jest zmieszanie odpowiednich olejków eterycznych z sodą oczyszczoną w celu posypania i wymieszania z kuwetą. Pamiętaj, że kot może unikać kuwety, która dziwnie pachnie, dlatego dobrze jest mieć do dyspozycji dwie kuwety – jedną z olejkiem eterycznym, a drugą bez. Olejek eteryczny może po prostu odświeżyć kuwetę lub może być specjalnie dla zdrowia kota. Używam mieszanki trawiennej w kuwecie mojego kota, aby pomóc jej w problemach trawiennych.

Jeśli twoje zwierzę nosi obrożę, kropla olejku eterycznego na odpinanym pasku materiału przymocowanym do obroży może działać jak pasywny dyfuzor, zapewniając jednocześnie aktywną dawkę olejku eterycznego. Pamiętaj, że zwierzę nie może uciec od tego zapachu, dlatego po nałożeniu olejku obserwuj go przez chwilę. Pasek tkaniny można łatwo usunąć, jeśli zapach jest zbyt intensywny lub gdy pasek nie jest już potrzebny. W razie potrzeby można go również przymocować na zewnątrz budy lub w pokoju ze zwierzęciem. Upewnij się, że zwierzę nie może zjeść tkaniny.

„Głaskanie” to jeden ze sposobów bezpośredniego stosowania olejków eterycznych na zwierzęciu. Umieść niewielką ilość rozcieńczonej mieszanki olejków eterycznych w dłoni, a następnie pocieraj obie dłonie, aż olejek zostanie wchłonięty. Następnie pogłaskaj zwierzę. Ilość olejku, który należy pozostawić na dłoniach przed głaskaniem, określa dawkę, dlatego mniejsze, młodsze (lub znacznie starsze) lub delikatniejsze zwierzęta powinny otrzymywać mniej mieszanki. W przeciwieństwie do tego, większe, ogólnie zdrowe dorosłe zwierzęta (na przykład psy i konie) mogą odnieść korzyści z większej aplikacji lub dawki.

Większe dawki nie oznaczają niższych rozcieńczeń. Większe zwierzęta często nadal potrzebują bardzo wysokich rozcieńczeń, takich jak 0,5-2%, ale większa ilość mieszanki stanowiłaby większą dawkę.

Okłady, które, o których mowa poniżej, szczególnie dobrze współpracują z hydrolatami, oraz aplikacje do kąpieli to doskonały sposób na aplikowanie olejków eterycznych zwierzętom, zwłaszcza tym z urazami.

Przestrogi i działania niepożądane

„Nakładanie uszu” i nakładanie olejków eterycznych na łapy zwierzęcia to dwie nieprzyjemne techniki, które ludzie często polecają w Internecie. Oba wiążą się z większym ryzykiem niż korzyściami i nie są zalecanymi technikami. Podobnie jak w przypadku ludzi, nie nakładaj olejków eterycznych bezpośrednio na błony śluzowe zwierząt domowych ani do żadnych otworów (oczu, uszu, nosa itp.). Nie nakładać ich w czystej postaci (bez rozcieńczania). Unikaj czystych aplikacji oleju, takich jak „Raindrop Therapy”, technika niosąca ze sobą znacznie więcej zagrożeń niż korzyści; jednak stosowanie podobnych technik z odpowiednio rozcieńczonymi olejami może być odpowiednie w pewnych okolicznościach.

Najważniejszą ogólną wskazówką jest: W razie wątpliwości — nie rób tego.

Oto kilka zachowań, które informują, że olejek eteryczny może niekorzystnie wpływać na twojego zwierzaka:

  Ślinienie

  Pocieranie twarzy o podłogę lub dywan

  Kaszel lub trudności w oddychaniu

  Płacz, skomlenie, sapanie

  Depresja

  Letarg

  Potykający się spacer

  Osłabienie mięśni, drżenie ciała

  Wysypki lub rany

  Napady

  Wstrząsy

  Wymioty

  Biegunka

Niektóre olejki eteryczne mogą powodować reakcje fototoksyczne zarówno u zwierząt, jak iu ludzi. Zachowaj ostrożność przy wyborze olejków fototoksycznych do stosowania miejscowego.

Bezpieczniejsze olejki eteryczne i nośniki

Niektóre olejki eteryczne, które możemy uważać za bezpieczne (drzewo herbaciane) lub akceptowalne (zimozielony) dla ludzi, mogą nie być bezpieczne dla zwierząt. Zawsze najlepiej jest najpierw opanować kilka olejków eterycznych, a następnie dodawać je do zestawu narzędzi z olejkami eterycznymi, gdy masz więcej doświadczenia. Przed użyciem nowych olejków eterycznych dokładnie zbadaj ich możliwy wpływ na leczone zwierzę.

Następujące olejki eteryczne są uważane za stosunkowo bezpieczne dla większości zwierząt domowych, zwłaszcza psów i wielu zwierząt gospodarskich:

  Rumianek niemiecki (rumianek niebieski) Matricaria recutita

  Rumianek rzymski (Chamaemelum nobile)

  Szałwia muszkatołowa (Salvia sclarea)

  Cyprys (Cupressus sempervirens)

  Copaiba, balsam (Copaifera officinalis)

  Kadzidło (Boswellia carterii)

  Imbir (Zingiber officinale)

  Helichrysum (Helichrysum italicum)

  Lawenda (Lavandula angustifolia syn. Lavandula officinalis)

  Cytryna (limonka cytrusowa) 

  Trawa cytrynowa (Cymbopogon flexuosus)

  Słodki majeranek (Origanum majorana)

  Mandarynka, Czerwień (Citrus reticulata)

  Mirra (Commiphora myrrha)

  Słodka pomarańcza (Citrus sinensis)

  Pieprz czarny (Piper nigrum)

  Drzewo sandałowe (Santalum spp.) (Wybierz zrównoważone źródło)

  Świerk czarny (Picea mariana)

  Ylang-ylang (Cananga odorata) (Azzaro, ND; Shelton, 2018).

Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić swój wybór olejku eterycznego, biorąc pod uwagę konkretny gatunek zwierzęcia, a także wszelkie inne schorzenia, na które może cierpieć zwierzę lub leki, które może przyjmować.

Następujące transportery są przydatne w przypadku zwierząt domowych (należy zachować szczególną ostrożność w miejscach, w których zwierzę może polizać):

  Żel Aloe vera (Aloe barbadensis) (unikać stosowania u kotów lub w miejscach, które zwierzę może lizać)

  Olejek z pestek moreli (Prunus armenicaca)

  Olej rycynowy (Ricinus communis)

  Kokos (Cocos nucifera)

  Oliwka (Olea europaea)

  Nasiona sezamu (Sesamum indicum)

  Masło shea (Vitallaria paradoxa syn. Butyrospermum parkii)

  Tamanu (Calopohyllum inophyllum)

  Glinke botaniczne (czarna skała, zielona glinka, różowy kaolin, czerwona glinka, biały kaolin, bentonit, rhassoul)

  Ocet jabłkowy

  Mydło kastylijskie

Pomocne narzędzia

W przypadku stosowania mieszanek olejków eterycznych na zwierzętach pomocne jest użycie pasa przypominającego masażystę do trzymania mieszanek lub wszelkich potrzebnych narzędzi, takich jak buteleczki z zakraplaczem (do użytku tymczasowego, nie do przechowywania mieszanki), butelki z rozpylaczem , butelki balsamu itp. Chroni to butelki przed chwytaniem lub przewracaniem butelek przez zwierzę, a ponadto pozostawia wolne ręce, aby łatwiej obsługiwać butelki i zwierzę.

Chociaż czyste olejki eteryczne należy przechowywać w butelkach z kolorowego szkła, mogą one pęknąć, jeśli zostaną upuszczone na cementową podłogę w budzie lub stodole. Plastikowe pojemniki PET są przydatne do przenoszenia rozcieńczonych mieszanek do bezpośredniego stosowania u zwierząt. Policz wszystkie butelki przed opuszczeniem boksu lub budy, aby upewnić się, że nie zostawisz żadnej butelki.

Bezpieczne dla dzieci zakrętki zapobiegają otwieraniu butelek przez sprytne zwierzaki. Sprawdź, czy wszystkie butelki z olejkami eterycznymi mają również reduktory otworów, aby upewnić się, że bardzo niewiele może wydostać się z butelki, nawet jeśli zostanie otwarta i się wyleje.

Hydrozole

Hydrosole to doskonała i bardzo bezpieczna alternatywa dla stosowania olejków eterycznych u naszych pupili. Ponieważ są bardzo rozcieńczone i oparte na wodzie, są bezpieczniejszą alternatywą dla większości zwierząt domowych, nawet naszych kotów i bardzo młodych lub małych zwierząt. Nie wszystkie olejki eteryczne mają równoważne hydrolaty, a niektóre hydrolaty, takie jak nagietek lekarski (Calendula officinalis) i babka lancetowata (Plantago major), nie istnieją jako olejki eteryczne.

Hydrozole są łatwiejsze w użyciu niż olejki eteryczne przy stosowaniu okładów i w przypadku szczególnie wrażliwych obszarów, takich jak stany zapalne skóry, oparzenia słoneczne lub drobne rany. Hydrolaty można również zamrozić w kostkach lodu, aby zapewnić dodatkową moc terapii zimnem.

Kiedy używasz hydrolatu w dyfuzorze do odświeżacza powietrza, pościeli, sprayu osobistego lub do innych ogólnych zastosowań, nie musisz się martwić o te same kwestie bezpieczeństwa, co w przypadku olejku eterycznego. Chociaż hydrolaty nie sprawdzą się w każdym przypadku (np. do odświeżenia kociej kuwety), stanowią skuteczną, bezpieczną alternatywę dla stosowania olejków eterycznych u zwierząt.

Zoofarmakognozja

Omówienie olejków eterycznych dla zwierząt nie byłoby kompletne bez wzmianki o zoofarmakognozji lub zwierzętach wybierających rośliny do samoleczenia. Niektórzy ludzie są zdecydowanymi orędownikami tego, że wszelkie użycie botaniczne ze zwierzęciem musi odbywać się za zgodą zwierzęcia i że zwierzę wie najlepiej. Chociaż czasami zwierzęta mogą dokonywać mądrych wyborów i preferować jeden uspokajający olejek eteryczny, czasami sytuacja awaryjna może wymagać użycia olejku eterycznego lub techniki, której zwierzę mogło nie wybrać dla siebie. Jednak użycie olejku eterycznego, który preferuje zwierzę, poprawi jego przestrzeganie i ułatwi proces

Na zakończenie,

Podejście do używania olejków eterycznych ze zwierzętami domowymi jest podobne do podejścia do stosowania olejków eterycznych z dziećmi. Używaj tylko autentycznych olejków eterycznych i hydrolatów od zaufanego sprzedawcy. Używaj małych ilości i dużych rozcieńczeń przyjaznych dla użytkownika, dobrze znanych olejków eterycznych lub użyj odpowiedniego hydrolatu. Kiedy sytuacja, taka jak zapalenie stawów, jest bardziej długotrwała, stosuj częstsze aplikacje zamiast większych dawek. Zastanów się, jak zmysł węchu Twojego zwierzaka i inny metabolizm mogą wpłynąć na jego tolerancję na olejek eteryczny. Domowa pielęgnacja olejkami eterycznymi nie zastąpi umiejętności i wiedzy lekarza weterynarii. Używanie olejków eterycznych i hydrosolu w przypadku zwierząt domowych może być przyjemne i bezpieczne przy odpowiedniej wiedzy i przygotowaniu.

Inne zasoby

Oto kilka zasobów, które mogą być pomocne w badaniu stosowania olejków eterycznych u zwierząt.

 • Kontrola zatruć ASPCA https://www.aspca.org/pet-care/animal-poison-control
 • ASPCA Lista toksycznych i nietoksycznych roślin zwalczających trucizny https://www.aspca.org/pet-care/animal-poison-control/toxic-and-non-toxic-plants
 • Olejki eteryczne dla zwierząt domowych? https://www.veterinarypracticenews.com/essential-oils-for-pets/
 • Olejki eteryczne – czy są bezpieczne dla zwierząt? http://www.okawvetclinic.com/essential-oils.pml
 • Towarzysze ptaków i małych zwierząt: Shelton, M. (2018). Referencje dla zwierząt: Olejki eteryczne dla zwierząt (wyd. 2). Middletown, DE. (Ma sekcję poświęconą specjalnie wykorzystaniu ptasich olejków eterycznych. Mniejsze sekcje dotyczą ryb, gadów i małych ssaków.)
 • ~ 252 ~ Koty: Barron, E. i Carozza, E. (2018). Klinika dla kotów NOVA: Czy olejki eteryczne mogą zaszkodzić mojemu kotu? https://novacatclinic.com/can-essential-oils-harm-my-cat/

 • Ingraham, C. (2017). Pomóż swojemu psu wyleczyć się: przewodnik od A do Z dotyczący stosowania olejków eterycznych i ziół w przypadku ukrytych i powszechnych problemów za pomocą aromatycznego języka psów (wyd. 2). Ingraham Trading Limited.
 • Homedes, E. (2011). Podręcznik środków kwiatowych Bacha dla zwierząt [tłumaczenie angielskie]. Śpiewający smok.
 • Morąg, N. (2011). Olejki eteryczne dla zwierząt (wyd. 2). Off The Leash Press, LLC.

PRZYPISY

Azzaro, K.H. (nd). Podstawowy kurs aromaterapii zwierzęcej poziom 1. Źródło: animalaromatherapy.com

Shelton, M. (2018). Referencje dla zwierząt: Olejki eteryczne dla zwierząt (wyd. 2). Middletown, DE: Niezależna platforma wydawnicza CreateSpace.

Tisserand, R. (2018). Bezpieczeństwo kotów i olejków eterycznych. Pobrane z http://tisserandinstitute.org/cats-essential-oil-safety/

Tyson, P. (2012). Olśniewający zmysł węchu psa. Pobrane z https://www.pbs.org/wgbh/nova/article/dogs-sense-of-smell/

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US