Lawendowy olejek eteryczny: niezbędny w każdej apteczce naturalnej

Lawendowy olejek eteryczny z rodziny botanicznej „Lamiaceae” jest płodny w produkcji roślin aromatycznych i leczniczych. Jednym z jego najbardziej znanych członków jest olejek lawendowy (Lavandula angustifolia), jeden z najszerzej badanych i powszechnie stosowanych olejków eterycznych w naszej współczesnej farmakopei. Jest tak użyteczny, że często nazywany jest „szwajcarskim scyzorykiem olejków eterycznych”. Opisanie wszystkiego, co obecnie wiadomo o tym drogocennym olejku, zajęłoby małą książkę, więc ten wpis dotyczy tylko niektórych najważniejszych ze względu na jego przydatność i zastosowanie w życiu codziennym.

Synergia olejków eterycznych z lawendy

Olejek eteryczny z lawendy (Lavandula angustifolia) należy do specjalnej kategorii chemii olejków eterycznych.

W tej grupie oleje wykazują pewne właściwości przypisywane wspaniałej synergii między składnikami monoterpenolowymi i składnikami estrowymi. W lawendzie głównymi składnikami są linalol, monoterpenol i octan linalilu, ester. Inne olejki o tej synergii to olejek z bergamotki (Mentha citrata), linaloe berry (Bursera delpechiana), petitgrain (Bigarade) (Citrus aurantium var. Amara) i neroli/petitgrain co-distill (Citrus aurantium var. amara).

Uwagi dotyczące bezpieczeństwa olejku lawendowego

Lawenda jest jednym z najbezpieczniejszych olejków eterycznych, jednak stosowanie tego silnego olejku wymaga dobrych praktyk. Tak często, gdy myślimy o czymś jako „względnie” bezpiecznym, zapominamy o słowie „względnie”, a także zapominamy, jak bardzo skuteczny może być ten olej. Olejek lawendowy należy nadal odpowiednio rozcieńczać do stosowania miejscowego. Linalol łatwo się utlenia, dlatego butelki z olejkiem eterycznym z lawendy należy przechowywać zamknięte, w chłodnym miejscu iz dala od bezpośredniego światła. Utleniona lawenda ma większe ryzyko uczulenia i podrażnienia skóry.

Lavandula angustifolia to jeden z pierwszych olejków eterycznych, który można stosować u małych dzieci powyżej drugiego roku życia. Stosować w bardzo małych rozcieńczeniach, do 1%, w zależności od wieku dziecka. Hydrolat lawendowy jest dość bezpieczny w stosowaniu u wszystkich małych dzieci.

Chociaż lawenda jest potężna, nie zastępuje pomocy w nagłych wypadkach w poważnej sytuacji. Pomocne może być użycie lawendy w niektórych przypadkach podczas oczekiwania na pomoc w nagłych wypadkach, ale nawet wtedy nie należy używać, gdy działanie olejku eterycznego może maskować ważne objawy (np. w przypadku urazu głowy).

Uspokajająca reputacja olejku lawendowego

Lawenda jest dobrze znana ze swojej zdolności do uspokojenia i radzenia sobie z lękiem. W przypadku „lęku” ludzie często myślą o definicji klinicznej, powodując, że niektórzy myślą: „to mnie nie dotyczy, nie cierpię na lęk”. Lawenda pomaga w wielu różnych sytuacjach (np. nudności, ból, problemy z koncentracją, lęk przed wydajnością, duszność, stres, drgawki, ataki alergii…), uspokajając i kojąc umysł, tym samym często przypadkowo rozwiązując główny, oczywisty problem. W niektórych przypadkach użycie lawendy może rozwiązać zarówno problemy emocjonalne, jak i fizyczne. Spróbuj wdychać aromat lawendy przy następnym szczepieniu lub pobraniu krwi, zarówno w trakcie, jak i po zdarzeniu (Kim i in., 2011).

W przypadku wszystkich poniższych sugestii, o ile nie zaznaczono inaczej, olejek lawendowy i wszelkie wymienione mieszanki należy rozcieńczyć odpowiednio do sytuacji przed zastosowaniem miejscowym. Inhalacja jest często szybsza i skuteczniejsza niż stosowanie miejscowe w przypadku wielu objawów, w przypadku których zaleca się stosowanie lawendy.

Zastosowania pierwszej pomocy olejku lawendowego

Objaw
Inhalacja
Aktualny
Propozycja mieszania
Odniesienie

Bół głowy
X
X
Połącz z Ocimum basilicum ct. linalol
Sasannejad i in., 2012

Ból ogólny
X
X
Równe części z Rosmarinus officinalis ct. 1,8 cyneolu

„Katar sienny”
X

Równe części z Citrus limon i Mentha x piperita. Lub 2 części lawendy + 1 część Citrus sinensis + 1 część Laurus nobilis.

Ukąszenia i użądlenia owadów

X
Hydrolat lawendowy można stosować u małych dzieci. Olejek eteryczny z lawendy można odpowiednio rozcieńczyć w celu ciągłego stosowania na miejsce ukąszenia lub użądlenia, aż do ustąpienia dyskomfortu.

Oparzenia pierwszego stopnia (w tym oparzenia słoneczne)

X
Użyj żelu Aloe Vera jako nośnika. Dobrze sprawdzają się hydrolaty w sprayu. Połącz z Calendula officinalis lub Boswellia spp. hydrolaty.

Skurcze menstruacyjne
X
X
2% roztwór do masażu brzucha. Dobrze komponuje się również z Salvia sclarea, Chamaemelum nobile, Citrus bergamia i Origanum marjorana.
Raisi Dehkordi i in., 2014; Bachcirin i in., 2015

Sporadyczne bezsenność
X

1 kropla na poszewkę. Można również umieścić 1 kroplę na poduszce podróżnej, aby pomóc w zasypianiu podczas podróży.

Przekrwienie błony śluzowej nosa
X

Połącz z innymi olejkami eterycznymi do oddychania, a także Citrus sinensis.
DeRapper i in., 2013

Zadrapania i zadrapania

X zwłaszcza hydrolat lawendowy
Połącz z żelem Aloe Vera i hydrolatami leczącymi skórę, aby uzyskać uśmierzający ból i wspomagający gojenie spray.

Skóra podrażniona (po depilacji, egzemie, swędzeniu, wrażliwości)

X
Hydrolat lawendowy sam lub w połączeniu z innymi hydrolatami.

Owrzodzenia jamy ustnej

X

Ałtaj, 2012

Działanie przeciwbakteryjne do gojenia się ran, czyraków i ropni

X
Połącz z Citrus sinensis
DeRapper i in., 2013

Stopa sportowca

X
Połącz z Melaleuca alternifolia
Cassella i in., 2002

Infekcja Candida albicans

X
Połącz z Cupressus sempervirens lub Litsea cubeba.

DeRapper i in., 2013

Patrz Buckle, 2015 na temat drożdżakowego zakażenia pochwy

Bolesność mięśni lub uraz

X
Łącz z innymi olejkami przeciwzapalnymi.

Skurcze mięśni gładkich (np. przewodu pokarmowego, układu oddechowego)
X
X

Zaszokować
X

Połącz z Chamaemelum nobile.

Zmęczenie spowodowane różnicą czasu
X
X
Szczególnie hydrolat lawendowy, który można stosować jako chłodzący spritz.
Róża, 1999

Ząbkowanie

X

Price & Parr, 1996

Siniaki

X
Połącz z ziołowym olejem z Calendula officinalis, Hypericum perforatum i Arnica montana.
Price & Parr, 1996

Wysypka lub inna swędząca skóra

X
Bardzo skuteczny jest również hydrolat lawendowy w sprayu.

Inne zastosowania olejku lawendowego

Choroba Alzheimera i demencja: stosowana jako część ogólnego leczenia aromaterapeutycznego (Daiki i in., 2009).

Ciąża: stres, niepokój, bóle głowy, bezsenność, nadciśnienie, stan przedrzucawkowy, przeziębienie i grypa, przekrwienie zatok, ból pleców, zaparcia, łagodzenie bólu porodowego, gojenie się ran poporodowych i redukcja depresji (Tiran, 2012, Tiran, 2016) .

Wysypka pieluszkowa: Hydrolat lawendowy może być stosowany na pupę dziecka w celu zapobiegania lub leczenia wysypki pieluszkowej (Catty, 2001).

Tradycyjna medycyna chińska 

Używane do chłodzenia do gorących warunków, takich jak stany zapalne, skurcze, ból i infekcje. Chłodzi przegrzaną wątrobę i stabilizuje pracę serca (Mojay, 1997).

Użycie emocjonalne

 • Wdychanie jest często najskuteczniejszym sposobem wspierania emocji za pomocą olejków eterycznych.
 • Dla spokojnego opanowania: „Aromatyczny „Rescue Remedy”, działa uspokajająco na wszelkie silne emocje, które grożą przytłoczeniem umysłu” (Mojay, 1997).
 • Niepokój, zmartwienie: Doskonałe w połączeniu z Citrus reticulata lub Citrus bergamia.
 • Zamieszanie, frustracja, złość, histeria.
 • Wahania nastroju, emocjonalna kolejka górska.
 • Stres.
 • Psychologiczny szok wywołany kontuzją (Worwood, 1991).
 • Dzieci: użyj hydrolatu lawendowego w wodzie do kąpieli, aby uspokoić przemęczone dziecko. Może być również stosowany jako spray do bielizny, zarówno w domu, jak i podczas podróży, aby pomóc dziecku poczuć się bezpieczniej. Spray Monster-B-Gone jest łatwy do przygotowania i może być również używany, aby pomóc dziecku zrelaksować się przed snem.

Oto przepis, który jest idealny do wykorzystania, gdy Twoje dziecko może mieć problemy emocjonalne przed snem.

Potworny spray-B-Gone

Składniki

~ 152 ~ 2 uncje plastikowa butelka z rozpylaczem PET
1 uncja hydrolatu lawendowego (Lavandula angustifolia)
1 uncja wody oczyszczonej lub destylowanej
5 kropli olejku eterycznego Lavandula angustifolia
5 kropli Citrus reticulata (mandarynka lub mandarynka)

Kierunki

 • Wymieszaj razem w butelce ze spryskiwaczem.
 • Wstrząśnij dobrze.
 • Wstrząsnąć przed każdym użyciem. (Można również dodać Solubol lub Disper, aby lepiej wymieszać olejki.)
 • Przyrządzaj świeże co kilka tygodni.
 • Może być używany do delikatnego spryskiwania pościeli przed snem.
 • Twoje dziecko może go użyć do „spryskania potworów”, jeśli obudzi się w nocy i będzie przestraszone. Jedno szybkie rozpylenie w kierunku szafy lub innej kryjówki potworów i potwory na pewno będą trzymać się z daleka!

Zastosowanie kosmetyczne

Trądzik: stosować w rozcieńczeniu 0,25% (Zu et al., 2010) w żelu Aloe Vera. Hydrolat lawendowy jest również szczególnie przydatny w pielęgnacji cery tłustej.

Płyn do mycia rąk: w połączeniu z żelem Aloe Vera tworzy przenośny środek do mycia rąk.

Dezodorant: Zalicza się do ręcznie robionych dezodorantów.

Hydrolat lawendowy jest wysoce skuteczny w produktach do pielęgnacji skóry, szczególnie delikatnej lub wrażliwej. Należy pamiętać, że nie pachnie tak samo jak olejek lawendowy lub kwiaty lawendy. Spryskaj skórę zarówno przed, jak i po ekspozycji na słońce, aby wspierać zdrową skórę.

Sprzątanie domu

Olejek lawendowy ma właściwości antyseptyczne i przeciwgrzybicze, co czyni go doskonałym wyborem w sprayach do czyszczenia domu. Hydrolat lawendowy jest również skutecznym wyborem i może być preferowany w domach ze zwierzętami domowymi i małymi dziećmi.

Gotowanie

Zarówno olejek lawendowy, jak i hydrolat lawendowy można stosować do gotowania i pieczenia. Ekstrakty z lawendy są zwykle postrzegane jako składniki lodów i wypieków, zwłaszcza ciastek kruchych, ciastek i ciast.

Różne rodzaje lawendy

Chociaż „róża pod inną nazwą pachniałaby równie słodko”, to samo dotyczy lawendy. Istnieje 39 gatunków Lavanduli, z których kilka jest destylowanych do olejków eterycznych, z których każdy ma odrębną chemię, a zatem działanie w ludzkim ciele. Nie są wymienne. Lavandula angustifolia to lawenda, której zwykle pragniemy. Znana jest również jako prawdziwa lawenda lub lawenda angielska i była wcześniej znana pod nazwami botanicznymi L. officinalis i L. vera. Jest to lawenda, która słynie z uprawy przede wszystkim w południowej Francji, chociaż piękny lawendowy olejek eteryczny pochodzi również z Hiszpanii, Tasmanii, Bułgarii i Wielkiej Brytanii.

Kliknij tutaj, aby przeczytać o tym, jak wybrać odpowiedni rodzaj olejku lawendowego do swoich potrzeb.

Możesz zobaczyć nazwy takie jak Lavandula stoechas, Lavandula x intermedia, Lavandula spica (lub spicata), Lavandula latifolia, kolczasta lawenda i lavandin, które mają inny skład chemiczny, a zatem inne zastosowania i obawy dotyczące bezpieczeństwa niż prawdziwa lawenda. Lavender 40/42 to olejek standaryzowany, co oznacza, że ​​równowaga linalolu i octanu linalilu jest sztucznie zbilansowana, aby uzyskać stosunek 40%:42%.

Powszechnym nieporozumieniem jest to, że ten olej jest syntetyczny, ale niekoniecznie tak jest. Substancje chemiczne stosowane do standaryzacji proporcji składników mogą mieć naturalne pochodzenie; to tylko ogólna chemia została zmodyfikowana, aby olej pachniał i zachowywał się tak samo od butelki do butelki. Standaryzacja jest bardzo ważna w przemyśle perfumeryjnym i jest również ważną rozmową, którą najlepiej zostawić na inny czas, w branży aromaterapeutycznej. Lawenda to kolejny doskonały przykład olejku eterycznego, którego nazwa botaniczna ma ogromne znaczenie dla bezpiecznego i skutecznego stosowania.

PRZYPISY

~ 152 ~ Altaei, DT (2012). Olejek lawendowy do stosowania miejscowego w leczeniu nawracających owrzodzeń aftowych. [Abstrakcyjny]. American Journal of Dentistry, 25(1), 39-43. Pobrano 27.08.2016 z http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22558691

Bakhtshirin F, Abedi S, Yusefi Zoj P, Razmjooee D. (2015). Wpływ masażu aromaterapeutycznego olejkiem lawendowym na nasilenie pierwotnego bolesnego miesiączkowania u uczennic Arsanjan. Irananian Journal of Nursing and Midwifery Research, 20(1),156-60. Pobrano 27.08.2016 z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4325408/

Klamra, J. (2015). Aromaterapia kliniczna: olejki eteryczne w opiece zdrowotnej. Louis, MO: Elsevier.

~ 152 ~ Cassella, S., JP Cassella i I. Smith. (2002). Synergistyczne działanie przeciwgrzybicze olejków eterycznych z drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia) i lawendy (Lavandula angustifolia) przeciwko zakażeniu dermatofitami. International Journal of Aromatherapy, 12(1), 2-15.

De Rapper, S., G. Kamatou, A. Vijoen i S. Van Vuuren. (2013). Aktywność przeciwdrobnoustrojowa in vitro olejku eterycznego Lavandula angustifolia w połączeniu z innymi olejkami aromaterapeutycznymi. Medycyna komplementarna i alternatywna oparta na dowodach, 2013, doi:10.1155/2013/852049. Pobrano 27.08.2016 z http://www.hindawi.com/journals/ecam/2013/852049/cta/

Catty, S. (2001). Hydrolaty: następna aromaterapia. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Daiki, J., Y. Kimura, M. Tamiguchi, M. Inoue i K. Urakami. (2009). Wpływ aromaterapii na pacjentów z chorobą Alzheimera [Streszczenie]. Psychogeriatria, 9, 173–179. Pobrano 27.08.2016 z http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20377818

Kim, S., HJ Kim, JL Yeo, SJ Hong, JM Lee, Y. Jeon. (2011). Wpływ olejku lawendowego na stres, wartości wskaźnika bispektralnego i ból związany z wkłuciem igły u ochotników [Streszczenie]. Journal of Alternative Complementary Medicine, 17(9), 823-826. Pobrano 27.08.2016 z http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21854199

Mojay, G. (1997). Aromaterapia dla uzdrowienia ducha. Rochester, VT: Healing Arts Press.

~ 152 ~ Cena, S. & PP Parr. (1996). Aromaterapia dla niemowląt i dzieci. Londyn, Wielka Brytania: Thorsons.

Raisi Dehkordi, Z., FS Hosseini Baharanchi, R. Bekhradi. (2014). Wpływ inhalacji lawendy na objawy pierwotnego bolesnego miesiączkowania i ilość krwawienia miesiączkowego: randomizowane badanie kliniczne. Terapie uzupełniające w medycynie, 22(2), 212-219. doi: 10.1016/j.ctim.2013.12.011. Pobrano 27.08.2016 z http://www.complementarytherapiesinmedicine.com/article/S0965-2299(13)00209-4/fulltext

Rose, J. (1999). 375 Olejki eteryczne i hydrolaty. Berkeley, Kalifornia: Frog Books.

Sasannejad i in. (2012). Olejek lawendowy w leczeniu migrenowego bólu głowy; Badanie kliniczne kontrolowane placebo. European Neurology, 67(5), 288-291. Pobrano 27.08.2016 z http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22517298

Tiran, D. (2012). Bezpieczeństwo olejków eterycznych w czasie ciąży i porodu. Wielka Brytania: Expectancy, Ltd.

Tiran, D. (2016). Aromaterapia w praktyce położnej. Londyn, Wielka Brytania: Śpiewający smok.

~ 152 ~ Worwood, VA (1991). Kompletna książka olejków eterycznych i aromaterapii. Novato, Kalifornia: New World Library.

Zu, Y., H. Yu, L. Liang, Y. Fu, T. Efferth, X. Liu, N. Wu. (2010). Aktywność dziesięciu olejków eterycznych wobec Propionibacterium acnes i komórek nowotworowych PC-3, A-549 i MCF-7. Cząsteczki, 15(5), 3200-3210. Pobrano 27.08.2016 z http://www.mdpi.com/1420-3049/15/5/3200

Zapisz

Zapisz