Odpowiedzi na mity i często zadawane pytania dotyczące olejków eterycznych

Przy wszystkich krążących informacjach dotyczących olejków eterycznych możesz wielokrotnie natrafiać na informacje, które wydają się zbyt dobre, by mogły być -true lub bezpośrednio zaprzecza innym znalezionym informacjom. W co możesz uwierzyć? Niestety, jest tam kilka informacji, które są po prostu błędne. Jeśli wyszukasz w wyszukiwarce hasło „olejek eteryczny obalający mity”, otrzymasz całkiem sporo trafień.

Nawet poza mitami dotyczącymi olejków eterycznych, wciąż istnieją pytania, które wielu z nas ma od czasu do czasu. Pytania dotyczące używania dyfuzorów olejków eterycznych, używania olejków eterycznych (EO) z małymi dziećmi oraz tego, kto ma kwalifikacje do nauczania o olejkach eterycznych, pojawiają się wielokrotnie w mediach społecznościowych. Pamiętaj, aby nadal zadawać wszystkie pytania. Tylko zadając wiele pytań można znaleźć dobre odpowiedzi.

W tym poście znajdziesz odpowiedzi na kilka powszechnych mitów dotyczących olejków eterycznych, a także odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych pytań dotyczących olejków eterycznych.

14 powszechnych mitów dotyczących olejków eterycznych

Mit nr 1: Czystość olejku eterycznego = „jakość” olejku eterycznego

Profil chemiczny olejków eterycznych może różnić się nieznacznie lub znacznie w zależności od partii i regionu geograficznego. Różne procesy destylacji mogą również wpływać na równowagę substancji chemicznych w danym olejku eterycznym. Oznacza to, że na przykład jeden olejek imbirowy może rozwiązać Twój problem lepiej niż inny olejek imbirowy. Nie oznacza to, że jeden jest czysty, a drugi nie. Może to oznaczać, że jeden jest wyższej jakości niż drugi, ale może też po prostu być tak, że profil chemiczny pierwszego olejku imbirowego lepiej pasuje do potrzeb twojego organizmu niż drugiego. „Czystość” jest obiektywna — nie było żadnych manipulacji, modyfikacji ani fałszowania oliwy. „Jakość” jest subiektywna.

Mit nr 2: Olejki eteryczne „terapeutycznej jakości” są najlepsze lub olejki „terapeutycznej jakości” nie istnieją.

Nie ma organu regulacyjnego ani certyfikującego, który w jakikolwiek sposób klasyfikuje lub certyfikuje olejki eteryczne. Sprzedawcy olejków eterycznych stworzyli zwroty i terminy, aby wyróżnić swoje produkty, ale wszystkie one są po prostu chwytami marketingowymi. Termin nie ma znaczenia, ponieważ jakość oleju, a zatem jego przydatność zależy od składu chemicznego konkretnego oleju. Wszystkie czyste olejki eteryczne mają pewne właściwości terapeutyczne.

Mit nr 3: Olejki eteryczne działają wiecznie lub olejki eteryczne stają się lepsze z czasem.

Wszystkie olejki eteryczne mają trwałość od około jednego roku do około sześciu lat, w zależności od oleju i jego ekspozycji na powietrze, światło i ciepło.

Mit nr 4: Olejki eteryczne były używane w starożytnym Egipcie i są wspomniane w Biblii.

W starożytnym Egipcie używano olejków aromatycznych i wspomina się o nich w Biblii, ale nie ma dowodów na to, że ludzie ci używali prawdziwych olejków eterycznych. Z pewnością nie wylałbyś filiżanki olejku eterycznego na czyjąś głowę, aby go namaścić! Oleje znalezione w piramidach i wymienione w Biblii to zwykle oleje ziołowe, zwłaszcza oliwa z oliwek. Destylowane olejki eteryczne, jakie znamy, są tworem nowszym.

Mit nr 5: Jeśli po zastosowaniu olejku eterycznego na skórze pojawi się wysypka lub zaczerwienienie, oznacza to, że skóra jest oczyszczana.

To bardzo niebezpieczny mit. Zaczerwienienia lub wysypki wskazują, że skóra jest podrażniona i ma negatywną reakcję na olejek eteryczny. Natychmiast przestań używać tego olejku eterycznego lub rozcieńcz go znacznie bardziej, zanim spróbujesz ponownie.

Mit nr 6: Twoje ciało powie ci, czy potrzebujesz określonego olejku eterycznego, po tym, czy podoba ci się jego zapach.

To, czy lubisz zapach olejku eterycznego, nie ma żadnego związku z tym, czy ten olejek może ci pomóc.

Mit nr 7: Czyste olejki eteryczne nie mogą zamarznąć. Jeśli zamarzają, to pokazuje, że nie są czyste.

Wszystkie płyny mogą zamarznąć w pewnej temperaturze, nawet olejki eteryczne. Jeśli twoje olejki eteryczne zamarzną, pozwól im naturalnie powrócić do temperatury pokojowej, zanim spróbujesz ich użyć. Nie próbuj ich podgrzewać, aby przywrócić je do stanu płynnego.

Mit nr 8: Kolejność mieszania olejków wpływa na zapach mieszanki i jej końcowy skład chemiczny.

To po prostu nieprawda. Kolejność mieszania nie wpływa na produkt końcowy ani pod względem zapachu, ani profilu chemicznego.

Mit 9: Jeśli firma pisze na swoich butelkach „Tylko do użytku zewnętrznego” lub „Nie do użytku wewnętrznego”, dzieje się tak dlatego, że ich olejki eteryczne są albo niższej jakości, albo nie są czyste.

Takie komentarze nie mówią nic o ropie ani firmie, ani dobrych ani złych.

Mit nr 10: Zioła i olejki eteryczne z tej samej rośliny będą miały takie samo działanie na organizm.

Niekoniecznie. Ich obawy dotyczące bezpieczeństwa mogą być również różne. Jednym z przykładów jest kora cynamonu i liść cynamonu, oba Cinnamomum zeylanicum. Ich główne składniki bardzo się od siebie różnią, pierwszy zawiera dużo aldehydu cynamonowego, podczas gdy drugi zawiera eugenol jako główny składnik.

Mit nr 11: Najlepsze olejki eteryczne pochodzą wyłącznie z „pierwszej destylacji” lub „pierwszego tłoczenia” olejku eterycznego.

Materia roślinna nie jest wielokrotnie destylowana. To nie działa w ten sposób. W szczególnym przypadku ylang-ylang (Cananga odorata) jest tylko jedna destylacja, ale podczas tej jednej destylacji może być kilka różnych zbiorów olejku, dlatego jest I, II, III i kompletna.

Mit nr 12: Olejek eteryczny z kadzidła zawiera kwasy bosweliowe.

Cząsteczki kwasu bosweliowego są zbyt duże, aby przejść przez proces destylacji. Żadne olejki eteryczne z kadzidła nie zawierają kwasów bosweliowych.

Mit nr 13: Olejki eteryczne zawierają witaminy, minerały i hormony.

Nie. Żadne.

Mit nr 14: Olejki eteryczne są bezpieczne, ponieważ są naturalne.

To normalne i NATURALNE, że ołów lub arsen znajdują się w naturalnych źródłach wody. To, że są naturalne, nie oznacza, że ​​są bezpieczne. To samo dotyczy olejków eterycznych. „Naturalny” i „bezpieczny” nie są synonimami.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat mitów dotyczących olejków eterycznych, Robert Tisserand podzielił się tutaj swoimi przemyśleniami na temat niektórych rzadziej rozpowszechnianych mitów dotyczących olejków eterycznych.

7 Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące olejków eterycznych

1. Czy olejki eteryczne mogą wyleczyć moje przeziębienie?

Podczas gdy niektóre olejki eteryczne wykazały swoją zdolność do zapobiegania replikacji lub rozprzestrzenianiu się wirusów, to tylko na płytkach Petriego. Nie ma dowodów na to, że olejki eteryczne rzeczywiście mogą leczyć przeziębienie. Jednak olejki eteryczne mogą pomóc na inne sposoby, takie jak złagodzenie uczucia duszności lub łagodzenie irytującego kaszlu.

2. Mam dużo alergii. Czy nadal mogę używać olejków eterycznych?

W zależności od twoich alergii, niektóre olejki eteryczne możesz stosować, a od niektórych musisz się całkowicie trzymać z daleka. Niektóre osoby, które mają alergię na sztuczne zapachy, stwierdzają, że nie reagują one na olejki eteryczne. Zawsze dobrze jest zaufać swojemu ciału i zachować ostrożność, ale jeśli chcesz wypróbować olejek eteryczny, wmasuj niewielką ilość w okolice nosa i zobacz, jak twoje ciało będzie się później czuło. Możesz również wykonać test płatkowy z rozcieńczonym olejkiem eterycznym na wewnętrznej stronie łokcia, aby sprawdzić, czy masz reakcję na olejek nakładany miejscowo. Jeśli wystąpią jakiekolwiek reakcje miejscowe (zaczerwienienie, podrażnienie, swędzenie), przemyj to miejsce wodą z mydłem i nałóż na to miejsce olej roślinny, taki jak oliwa z oliwek. Natychmiast przerwij stosowanie tego olejku eterycznego.

3. Czy mogę używać olejków eterycznych z moim dzieckiem? (wiek 0-2 lata)

To kontrowersyjny temat bez ostatecznej odpowiedzi. Jeśli chcesz to rozważyć, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach.

  Niemowlęta wchłaniają więcej przez skórę niż dorośli, co oznacza, że ​​wszystko, co jest z nimi używane, powinno być bardzo, bardzo rozcieńczone, na przykład 0,25%. Nawet dyfuzorów należy używać ostrożnie, na niskim poziomie i przy dużej wentylacji.

  Niemowlęta nie mogą metabolizować złożonych chemikaliów tak dobrze, jak dorośli, co naraża je na większe ryzyko wystąpienia negatywnej reakcji.

  Niemowlęta są narażone na bardziej toksyczne substancje, ponieważ często znajdują się blisko mebli i podłogi (gazowanie i zanieczyszczenia wyśledzone na butach), a ponadto często wkładają ręce do buzi. Ich ciała już teraz muszą dużo przetwarzać, więc po co je dodatkowo obciążać?

Pytanie, które należy sobie zadać brzmi: co jest większym zagrożeniem dla mojego dziecka – zatkany nos czy możliwa negatywna reakcja na olejek eteryczny?

Alternatywą do rozważenia jest nałożenie rozcieńczonego olejku na rodzica trzymającego dziecko, co pozwoli dziecku na bezpieczniejszą ekspozycję na olejek. Jeśli dziecko źle zareaguje na olejek, można go wyjąć z miejsca, a olejek zmyć łatwiej, niż gdyby olejek był nakładany bezpośrednio na skórę dziecka. UWAGA: NIE używaj olejku z mięty pieprzowej (poniżej 3 lat) ani olejku eukaliptusowego (poniżej 3 miesięcy) u dzieci (Tisserand, b.d.).

Lauren Bridges napisała również doskonały artykuł na stronie internetowej Tisserand Institute dotyczący stosowania olejków antybakteryjnych u dzieci. Ten artykuł pomoże Ci podjąć świadomą decyzję dotyczącą tego, kiedy używać olejków eterycznych z dziećmi oraz w domu, w którym przebywają dzieci.

4. Czy mogę pominąć zioła i zamiast nich użyć olejków eterycznych?

Nie we wszystkich przypadkach. Olejki eteryczne to tylko jedna forma ekstraktu roślinnego, co czyni je członkiem rodziny ziół, a nie zamiennikiem lub substytutem ziół. Zioła występują w wielu postaciach – naparów i wywarów, glicerytów, nalewek, proszków i całych ziół (świeżych lub suszonych), gdzie każda forma najlepiej pasuje do określonych sytuacji. Podobnie, olejki eteryczne najlepiej nadają się do określonych sytuacji, ale niekoniecznie do wszystkich.

Na przykład, zioła są w wielu przypadkach lepsze niż olejki eteryczne, gdy rozważa się zastosowanie wewnętrzne. Olejki eteryczne są silnie skoncentrowane, co jest częścią tego, co sprawia, że ​​ich bezpieczne stosowanie wewnętrzne jest bardziej złożone niż to, co możemy przedstawić w krótkim artykule. Dzieci poniżej szóstego roku życia nie powinny w ogóle stosować olejków eterycznych wewnętrznie, a inne powinny zasięgnąć porady doświadczonego lekarza w zakresie wewnętrznego stosowania olejków eterycznych. Zamiast tego istnieją herbatki ziołowe, które są często i łatwo stosowane z dorosłymi i dziećmi, nawet małymi dziećmi, z wielkim powodzeniem, kojąc brzuszki i umysły. Innym przykładem mogą być przypadki, w których kompres zapewnia najlepszą ulgę. Okład z ziół jest bardzo skuteczny, ale mniej podrażnia skórę niż okład z olejków eterycznych.

Zioła i olejki eteryczne można również mieszać w celu zwiększenia efektu. Dodanie odpowiedniego olejku eterycznego, takiego jak lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) do olejku ziołowego, takiego jak oliwa z oliwek z nagietka, może poprawić właściwości każdego z nich, tworząc bardziej skuteczny produkt końcowy (olejek kojący skórę) niż którykolwiek z poszczególnych olejków. same ekstrakty.

Olejki eteryczne są cenną częścią twojego zestawu narzędzi zielarskich, a poznanie zarówno ziół, jak i olejków eterycznych daje ci o wiele więcej możliwości pomocy sobie i swojej rodzinie. Olejki eteryczne mogą być stosowane samodzielnie lub czasami w połączeniu z ekstraktami ziołowymi, dzięki czemu zarówno zioła, jak i olejki eteryczne są cennymi sprzymierzeńcami w utrzymaniu naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

5. Ile edukacji potrzebuję, aby uczyć innych o olejkach eterycznych?

Ile trzeba mieć wykształcenia, żeby uczyć dowolnego przedmiotu? Zwykle, aby naprawdę nauczać innych przedmiotu, należy opanować pewien poziom wiedzy i kompetencji w tym przedmiocie, zanim zacznie się go uczyć. Czy uczyłbyś pływać tylko dlatego, że całe życie pływałeś w jeziorach i stawach? Czy nauczyłbyś się prowadzić samochód, gdy dopiero co otrzymałeś prawo jazdy? Czy po ukończeniu kursu biologii w szkole średniej mógłbyś uczyć biologii w szkole średniej? Jeśli uznalibyśmy za nie do zaakceptowania nauczanie któregokolwiek z tych przedmiotów po ukończeniu tylko jednego podstawowego kursu, dlaczego mielibyśmy sądzić, że dopuszczalne jest nauczanie o olejkach eterycznych po wysłuchaniu kilku wykładów, uczestnictwie w kilku seminariach lub przeczytaniu kilku książek? Dlaczego akceptujemy nauczanie olejków eterycznych od ludzi, którzy właśnie otrzymali materiał, którego uczą „z tej książki”?

Nie ma ostatecznej odpowiedzi na to pytanie. Nie trzeba mieć formalnego wykształcenia z danego przedmiotu, aby móc go dobrze nauczać, ale trzeba mieć znaczną ilość nieformalnego wykształcenia, doświadczenia i/lub formalnego wykształcenia, aby to robić. Gdy poczujesz się bardzo pewnie, że w pełni rozumiesz zarówno zastosowania, jak i bezpieczeństwo niektórych olejków eterycznych w określonych sytuacjach (np. określone zastosowania, określone populacje), możesz rozważyć nauczanie w tej dziedzinie swojej wiedzy specjalistycznej. Możesz na przykład napisać post na blogu o używaniu lawendy z dziećmi lub na przykład o wybieraniu EO na sporadyczne bezsenność. Nie próbuj uczyć chemii olejku eterycznego z lawendy, jeśli jej nie rozumiesz lub masz z nią bardzo małe doświadczenie.

Istnieje wiele wysokiej jakości książek o aromaterapii i bezpłatnych kursów „wprowadzenie do olejków eterycznych”. Przynajmniej przeczytaj trochę szanowanej literatury dotyczącej aromaterapii i weź udział w kilku kursach wprowadzających dostępnych w Internecie od renomowanych nauczycieli, zanim spróbujesz samodzielnie uczyć jakichkolwiek informacji o olejkach eterycznych. Kluczowe słowa to „szanowany” i „renomowany”. Niestety, w Internecie są nawet lekarze, którzy nie wykształcili się odpowiednio przed opublikowaniem dużej ilości nieprawdziwych i wprowadzających w błąd informacji. Nie chcesz być jednym z „tych” nauczycieli, którzy przekazują niedokładne lub niebezpieczne informacje, ponieważ sam nie przestudiowałeś przedmiotu odpowiednio lub z odpowiednich źródeł.

6. Czy używanie dyfuzora przez cały czas jest złe, aby wyczuć zapach w domu?

Tak i nie. Zdecydowanie istnieją różne scenariusze, które mieszczą się w tym pytaniu. Istnieją dyfuzory, które mają wbudowane zegary, więc rozpraszają się przez określony czas i zatrzymują się na określony czas. Mogą, ale nie muszą, wyłączać się automatycznie. Po umieszczeniu na najniższych ustawieniach, przy najmniejszej ilości rozproszonej przez najkrótszy czas i przy długich okresach między sesjami dyfuzora, te dyfuzory można pozostawić włączone. Pralnia, pomieszczenie z kuwetą dla kota lub zatęchła piwnica to dobre miejsca na jeden z tych dyfuzorów.

Jednak, ogólnie rzecz biorąc, istnieje kilka powodów, dla których prowadzenie dyfuzora na pełny etat nie jest dobrym pomysłem.

  W końcu i tak przestaniesz wąchać aromat, jeśli używasz go jako przyjemnego zapachu. Czujesz go bardziej, jeśli dyfuzujesz przez krótkie okresy czasu rozłożone w ciągu dnia.

  Ponieważ przestaniesz wąchać aromat, możesz pomyśleć, że dyfuzor nie rozprasza już olejku eterycznego i może dodać go więcej. Może to spowodować, że za bardzo się rozproszysz, co może zirytować ciebie lub członków twojej rodziny.

  Z czasem możesz łatwo zgromadzić zbyt dużo olejku eterycznego w powietrzu, czasem nawet tego nie zauważając. Możesz zacząć odczuwać swędzenie w gardle lub podrażnienie oczu, ale ponieważ nie czujesz już zapachu olejku eterycznego, możesz nie kojarzyć go ze zbyt dużą ilością oleju w powietrzu. Jest to jeszcze bardziej prawdopodobne w przypadku dyfuzorów i waporyzatorów, które nie wykorzystują wody, ale wysyłają olejek eteryczny bezpośrednio do powietrza.

  Ciągłe rozprzestrzenianie się może być przytłaczające dla zwierząt domowych i dzieci znacznie wcześniej niż dla dorosłych. Zwierzęta domowe i dzieci są nie tylko bardziej wrażliwe, ale fizycznie znajdują się bliżej przestrzeni powietrznej, w której zwykle znajdują się dyfuzory, co powoduje, że wdychają znacznie więcej rozproszonego oleju niż wyższa osoba dorosła. Upewnij się, że masz dobrą wentylację w miejscach, w których przebywasz ze zwierzętami domowymi i dziećmi, oraz że zwierzęta domowe i dzieci mają możliwość opuszczenia tego obszaru, jeśli poczują się w jakikolwiek sposób niekomfortowo.

Jeśli chcesz, aby dyfuzor działał przez cały czas, upewnij się, że wyłącza się automatycznie, gdy skończy mu się woda, dyfunduje według harmonogramu włączania i wyłączania zamiast stałego i znajduje się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. W przypadku dyfuzorów, które działają w sposób ciągły, podłączenie dyfuzora do timera może pomóc w kontrolowaniu mocy wyjściowej dyfuzora. Nigdy nie pozwól, aby dyfuzor w kształcie świecy, który ma otwarty płomień, palił się bez nadzoru.

7. Czy olejki eteryczne mogą leczyć raka?

Jest to być może najbardziej kontrowersyjne z pytań, które ludzie często zadają. Istnieje również ogromna ilość niezrozumienia dostępnych informacji. Mit nr 12 dotyczył tego, czy olejki eteryczne z kadzidła mogą zawierać kwasy bosweliowe. Badania powiązały kwasy bosweliowe z potencjałem przyszłych metod leczenia raka, jednak z powodu mitu o olejkach eterycznych ludzie ekstrapolują to, aby oznaczać, że olejek eteryczny z kadzidła również ma taki potencjał. Ludzie posuwają się nawet do twierdzenia, że ​​kadzidło leczy raka. Proszę, nie podążajcie tą skrajną linią rozumowania.

Badania wykazały zdolności kilku olejków eterycznych do blokowania wzrostu guza lub nawet zmniejszania wzrostu komórek nowotworowych na szalkach Petriego, więc istnieje potencjał, że pewnego dnia może istnieć terapia olejkami eterycznymi na raka. W tej chwili jesteśmy daleko od tej rzeczywistości, pozostało jeszcze wiele kroków do ustalenia, w tym metoda, za pomocą której składniki olejków eterycznych mogą być transportowane bezpośrednio do komórek rakowych w celu wywołania ich działania. Olejki eteryczne mogą również mieć działanie ochronne i mogą chronić komórki nowotworowe oraz mogą negatywnie oddziaływać na leczenie raka. Z tych i innych powodów większość aromaterapeutów i ekspertów ds. bezpieczeństwa aromaterapii zaleca powstrzymanie się od używania olejków eterycznych podczas leczenia raka.

Jest nadzieja na przyszłość, ale jeszcze jej nie ma. Nie, w tej chwili olejki eteryczne nie mogą leczyć raka. Pamiętaj, aby przeprowadzić dokładne badania przed podjęciem decyzji, czy używać olejków eterycznych w jakikolwiek sposób podczas leczenia raka, ponieważ w większości przypadków olejków eterycznych należy unikać w tym okresie.

Wreszcie

Istnieje kilka bieżących problemów i tematów w aromaterapii, co do których nawet eksperci mogą się nie zgodzić. Czasami trudno jest określić, które informacje należą do tej kategorii. Jeśli przeczytasz wystarczającą ilość informacji po obu stronach dowolnego problemu związanego z aromaterapią, szybko ustalisz, które części mogą być opiniami, a które mogą być oparte na faktach lub niedokładne. Niektóre z tych informacji są tego rodzaju, że mogą odnosić się do różnych ludzi na różne sposoby, w zależności od wrażliwości, wcześniejszych doświadczeń, stopnia obaw o bezpieczeństwo, dynamiki rodziny itp.

Jednak istnieje również sporo prawdziwych dezinformacji i wprowadzających w błąd informacji i nie powinieneś dać się im zaskoczyć. Te mity o olejkach eterycznych są po prostu nieprawdziwe, ale nieszkodliwe, po wręcz niebezpieczne, więc kiedy nauczysz się czegoś nowego w aromaterapii, koniecznie sprawdź to dwukrotnie, zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania dotyczące informacji. Informacje zawarte w tym poście wytrzymają Twoją analizę, jeśli poszukasz dalej, aby upewnić się, że informacje te są dokładne. Upewnij się, że wszelkie inne informacje o olejkach eterycznych, które zdobędziesz, również wytrzymają uważną analizę i przesłuchanie.

Ludzie często zadają wiele pytań dotyczących stosowania olejków eterycznych. Jeśli masz palące pytanie, które nie zostało tutaj poruszone, ale koniecznie zapytaj kogoś, kto ma wiedzę. Akademia Herbal posiada również zbiór artykułów na temat różnych aspektów olejków eterycznych, więc koniecznie sprawdź je wszystkie. Informacje o olejkach eterycznych są również zawarte w kursach Herbal Academy. Miej oczy otwarte również na przyszłe artykuły na blogu. Poza tym istnieje kilka internetowych szkół aromaterapii i stowarzyszeń zawodowych (np. NAHA, AIA, IFPA) oferujących szczegółowe informacje i szkolenia dotyczące olejków eterycznych.

PRZYPISY

Tisserand, R. (nd). Mięta pieprzowa i eukaliptus dla dzieci. [Artykuł w Internecie]. Pobrane z http://tisserandinstitute.org/learn-more/kids-inhalation-safety/

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US