Bezpieczeństwo kąpieli z olejkami eterycznymi: co robić & Nie rób

Wszyscy dobrze wiemy, że współczesny amerykański styl życia jest bardzo stresujący. Kiedy spojrzysz na techniki radzenia sobie ze stresem, przekonasz się, że kojąca wieczorna kąpiel często znajduje się na liście. Jako zielarze możemy korzystać z pełnej kąpieli do namaczania lub możemy skorzystać z mniejszej wersji kąpieli, takiej jak kąpiel stóp, kąpiel dłoni lub kąpiel nasiadowa. Następnie możemy dodać produkty ziołowe do kąpieli, aby zaradzić wspomnianemu stresowi lub problemom zdrowotnym, a nawet po prostu cieszyć się kojącymi, ziołowymi doznaniami.

Często lubimy dodawać aromatyczne zioła lub ekstrakty do kąpieli, a jedną z kategorii tych preferowanych ekstraktów aromatycznych są olejki eteryczne. Bez względu na to, jak dużą kąpiel czerpiemy lub jak duża część ciała jest w niej zanurzona, podstawowym składnikiem każdej kąpieli jest woda. Widząc, jak woda i olejki eteryczne się nie mieszają, jak właściwie podejść do bezpieczeństwa kąpieli w olejkach eterycznych?

4 Porady dotyczące bezpieczeństwa kąpieli z olejkami eterycznymi

Istnieje kilka podejść do czerpania korzyści zdrowotnych lub estetycznych z aromatów, zwłaszcza olejków eterycznych podczas kąpieli. Nie wszystkie z tych podejść obejmują dodawanie olejków eterycznych do samej wody do kąpieli. Poniżej omówimy kilka opcji bezpieczeństwa kąpieli w olejkach eterycznych, spośród których możesz wybierać.

1. Rozproszone olejki eteryczne

Pierwszą i najprostszą wskazówką dotyczącą bezpieczeństwa podczas kąpieli z olejkami eterycznymi jest uruchomienie dyfuzora w łazience podczas kąpieli. Pozwala to na czerpanie korzyści z olejków eterycznych bez obaw o bezpieczeństwo stosowania miejscowego.

Dowiedz się więcej o dyfuzorach olejków eterycznych, Jak sprawić, by Twój dom ładnie pachniał dzięki mieszankom dyfuzorów olejków eterycznych.

2. Dodawanie olejków eterycznych do balsamów, kremów i olejków

Jeśli chcesz nakładać olejki eteryczne bezpośrednio na skórę, aby kontrolować, gdzie olejki eteryczne będą dotykać ciała, następną wskazówką dotyczącą bezpieczeństwa kąpieli w olejkach eterycznych jest stworzenie mieszanki na bazie balsamu, kremu lub olejku, którą można wmasować w skórę przed wejściem do wanny lub po wyjściu z niej. Jeśli przed wejściem do wanny wmasujesz balsam lub olejek w ciało, ciepło wody spowoduje, że olejki eteryczne wchłoną się szybciej i dokładniej niż w innym przypadku. Poczujesz również ich aromat, gdy Twoja skóra się rozgrzeje.

Ta technika byłaby doskonała w przypadkach, gdy masz określone potrzeby fizyczne, które chcesz rozwiązać, takie jak sucha skóra, ból stawów, napięte mięśnie lub w przypadkach, gdy możesz chcieć użyć olejku eterycznego, który może nie być odpowiedni do stosowania w całej tubie, takie jak mięta pieprzowa (Mentha x piperita).

3. Olejki eteryczne w produktach zmywalnych

Możesz również używać olejków eterycznych w produktach do spłukiwania, takich jak szampon i odżywka. Pamiętaj jednak, że jeśli te produkty zawierają już zapach, ich zdolność emulgowania może zostać przekroczona, jeśli dodasz więcej olejków eterycznych. Powinieneś dodawać swoje olejki eteryczne do poszczególnych aplikacji tych produktów, a nie do pełnej butelki , chyba że jest to butelka bezzapachowego produktu przeznaczonego do dodawania osobistych zapachów.

4. Olejki eteryczne w solach, mydłach i olejach

Na koniec, do bezpośredniego użycia w wannie, możesz dodać olejki eteryczne do receptur soli do kąpieli, które zawierają olej nośnikowy, do mydła w płynie do przygotowania kąpieli bąbelkowej lub do olejku do kąpieli. Metoda ta wymaga jednak szczególnej uwagi zarówno przy doborze odpowiednich olejków eterycznych, jak i sposobie ich mieszania, aby były bezpieczne w kąpieli. Co zrozumiałe, dotyczy to również mniejszych zastosowań, takich jak kąpiele stóp, kąpieli rąk i zdecydowanie kąpiele nasiadowe.

Kiedy stosuje się mieszankę olejków eterycznych w wodzie do kąpieli, należy rozważyć, które olejki eteryczne wybrać (twój zamiar i bezpieczeństwo), jakiego oleju nośnikowego użyć (bezpieczeństwo), ile olejku eterycznego użyć (rozcieńczenie) i co zrób, jeśli wystąpi negatywna reakcja (podrażnienie). Poniżej znajdziesz sugestie i wskazówki dotyczące tych kwestii.

Olejki eteryczne, których należy unikać w kąpieli

Kiedy wybierasz olejki eteryczne do kąpieli, najpierw rozważ swój cel lub intencję. Chcesz lepiej spać? Czy chcesz poczuć się bardziej radośnie? Bardziej zrelaksowany? Czy masz obolałe mięśnie? Czy chcesz złagodzić przekrwienie lub łatwiej oddychać? A może po prostu chcesz, żeby wszystko pięknie pachniało? Łatwo jest znaleźć wiele list odpowiednich olejków eterycznych do różnych zastosowań, więc nie będziemy tutaj omawiać każdego zagadnienia. Zamiast tego przyjrzymy się rodzajom olejków eterycznych, których możesz chcieć unikać lub używać z umiarem.

Potencjalnie drażniące olejki eteryczne

Istnieje kilka olejków eterycznych, które mogą być bardzo drażniące, gdy są stosowane na skórę, więc ich kontakt z najbardziej wrażliwymi obszarami może być wręcz bolesny. Mając to na uwadze, sensowne jest unikanie olejków eterycznych często nazywanych „gorącymi”, takich jak kora cynamonu (Cinnamomum zeylanicum), kasja (Cinnamomum cassia), oregano (Origanum vulgare) i tymianek ct. tymol (Thymus vulgaris). Tymianek ma również chemotyp linalolu, więc jeśli będziesz chciał użyć tymianku, ten chemotyp będzie lepszy. Mimo to pamiętaj, aby zachować bardzo niskie rozcieńczenie, ponieważ zawiera trochę tymolu. Jednak znalezienie alternatywy jest najbezpieczniejszym wyborem.

Innym olejkiem eterycznym, który jest często zalecany w recepturach soli do kąpieli w okresie ferii zimowych, ale tak naprawdę nie jest dobrym pomysłem do stosowania w kąpieli, jest mięta pieprzowa (Mentha x piperita). Kiedy weźmiesz pod uwagę, jak mięta pieprzowa może czasami wywoływać pieczenie, gdy zastosujesz ją na twardszą skórę, możesz sobie wyobrazić, jak bardzo spaliłaby się w kontakcie z najbardziej wrażliwymi tkankami. Ten konkretny olejek lepiej sprawdzi się w dyfuzorze lub w mieszance do masażu, gdzie możesz kontrolować obszar aplikacji.

Olejki eteryczne o niskim rozcieńczeniu

Istnieje również kilka klas olejków eterycznych, które mogą być używane w kąpieli, ale powinny być używane tylko w bardzo małych rozcieńczeniach, czasem nawet mniejszych niż jedna kropla na kąpiel. Pierwszą kategorią byłyby olejki eteryczne, które mogą być nieco drażniące, takie jak te zawierające wysokie procenty niektórych aldehydów. Mogą to być oleje, takie jak trawa cytrynowa (Cymbopogon citratus) lub melisa (Melissa officinalis). Ponieważ wrażliwość skóry ludzi jest różna, niektórzy mogą w ogóle nie być w stanie używać tych olejków, podczas gdy inni mogą używać ich w niewielkich ilościach.

Olejki eteryczne o silnym zapachu kwiatowym

Drugą kategorią do ograniczenia byłyby mocne kwiatowe zapachy, takie jak ylang-ylang (Cananga odorata) i róża otto (Rosa damascena). Dla niektórych osób aromat wytwarzany nawet przez jedną kroplę w wannie może być przytłaczający i prowadzić do nudności lub bólu głowy.

W przypadku olejków eterycznych, które mogą być problematyczne w aromacie lub miejscowo, jak wspomniano w dwóch ostatnich klasach, najłatwiej jest najpierw stworzyć synergię olejków eterycznych, równoważąc w ten sposób ilość mocniejszych olejków eterycznych z bardziej kojącymi olejkami w mieszance, przed zmieszaniem ich z końcowym produktem do kąpieli. W ten sposób można by tworzyć mieszanki, które dostarczałyby nawet mniej niż jedną kroplę tych konkretnych olejków eterycznych na kąpiel.

Ważne jest, aby zrozumieć, że chociaż istnieje stosunkowo niewielka liczba olejków eterycznych, których należy całkowicie unikać podczas kąpieli, jak wspomniano powyżej, wszelkie olejki eteryczne w kąpieli mogą być źródłem podrażnień skóry, w tym olejki, które można uznać za stosunkowo „bezpieczne” oleje, takie jak cytrusy, takie jak mandarynka (Citrus reticulata) lub słodka pomarańcza (Citrus sinensis). Dlatego pamiętaj o bezpiecznym nośniku we wszystkich sytuacjach kąpielowych, a nie tylko przy nieco bardziej drażniących olejkach.

Co robić, gdy wystąpią podrażnienia olejkami eterycznymi

Jeśli wystąpi reakcja podrażnienia na olejek eteryczny w kąpieli, natychmiast wyjdź z wody, umyj to miejsce delikatnym mydłem, spłucz i dobrze osusz. Jeśli podrażnienie nie ustępuje, nałóż na ten obszar neutralny olejek, taki jak frakcjonowany olej kokosowy, oliwa z oliwek lub wosk jojoba.

A co z fototoksycznymi olejkami eterycznymi w kąpieli

Ostatnią obawą związaną z wyborem olejków eterycznych jest fototoksyczność. Chociaż można stosować wyższe stężenia fototoksycznych olejków eterycznych w produktach zmywalnych, to nie jest to samo w przypadku kąpieli. Ponieważ ktoś moczy się w wannie przez dłuższy czas, fototoksyczne olejki eteryczne mogą zostać wchłonięte przez skórę, jeśli są stosowane bezpośrednio w wodzie do kąpieli. Jeśli istnieje ryzyko, że skóra będzie narażona na promieniowanie UV, czy to w świetle słonecznym, czy w solarium, w ciągu 24 godzin po kąpieli, rozsądne byłoby znalezienie innych sposobów wykorzystania tych olejków eterycznych, zwłaszcza ekstraktu z bergamotki (Citrus bergamia ) i lipa (Citrus aurantifolia).

Jedną z alternatywnych opcji byłoby użycie dyfuzora. Inną opcją byłoby upewnienie się, że przestrzegasz bezpiecznych proporcji rozcieńczenia tych olejów. Wreszcie, można również zdecydować się na użycie pozbawionych furanokumaryny i destylowanych wersji tych olejków zamiast ich ekspresowych odpowiedników.

Dowiedz się więcej o fototoksycznych olejkach eterycznych w The Truth About Phototoxic Essential Oil Safety.

A co ze stosowaniem olejków eterycznych w kąpieli dla dzieci

Należy pamiętać, że dzieci mają bardziej wrażliwą skórę niż dorośli, dlatego bezpieczeństwo kąpieli w olejkach eterycznych ma pierwszorzędne znaczenie podczas stosowania olejków eterycznych w kąpieli dziecka. Jeśli zdecydujesz się użyć olejków eterycznych do kąpieli dziecka, użyj tylko o połowę mniej niż dla osoby dorosłej, pamiętaj, aby woda nie dostała się do oczu i ust dziecka, i bądź bardziej ostrożny przy wyborze olejków eterycznych.~ 153~

Lepiej byłoby, gdyby dziecko kąpało się normalnie, a następnie odpowiednio rozcieńczoną mieszankę olejków eterycznych można dodać do balsamu lub kremu i wmasować w skórę dziecka po kąpieli. W ten sposób nie ma obaw, że dziecku olejki eteryczne dostanie się do oczu lub podrażnią ultrawrażliwe okolice ciała.

Hydrolaty (hydrolaty) mogą być również stosowane w wodzie do kąpieli dla dzieci bez obaw. Stosując hydrolaty, nadal doświadczasz korzyści zdrowotnych i cudownych aromatów, unikając jednocześnie podrażnień, które mogą powodować olejki eteryczne.

Dowiedz się więcej o stosowaniu olejków eterycznych u dzieci, wskazówkach dotyczących właściwego rozcieńczania i stosowaniu hydrolatów w tych postach, Bezpieczne stosowanie olejków eterycznych u dzieci, Przewodnik po bezpieczeństwie olejków eterycznych oraz Jak używać hydrolatów dla niemowląt i małych dzieci.~153 ~

Jak mieszać olejki eteryczne do kąpieli

Filozofia kryjąca się za bezpieczeństwem kąpieli w olejkach eterycznych stale ewoluuje. Oznacza to, że przepisy, które znajdziesz zaledwie kilka lat temu, mogą nie być zgodne z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Możesz jednak łatwo modyfikować te przepisy, aby uczynić je bezpieczniejszymi, więc nadal można ich używać jako punktów wyjścia.

Kluczowym problemem przy stosowaniu olejków eterycznych w kąpieli jest niemieszalność olejku z wodą. Olejków eterycznych nie można rozpuścić w wodzie, a wiele twierdzeń dotyczących nośników nie jest realistycznych. Sól, mleko (nawet pełnotłuste), miód, gliceryna i różne zalecane proszki (np. soda oczyszczona, skrobia kukurydziana, mleko w proszku) nie emulgują olejków eterycznych w wodzie do kąpieli. Oznacza to, że jeśli zmieszasz olejki eteryczne z himalajską różową solą, a następnie zmieszasz sól z wodą do kąpieli, na powierzchni wanny unoszą się małe kulki olejku eterycznego. Te małe kulki przylegają do skóry tak samo, jak każda inna schludna (nierozcieńczona) aplikacja. Może to skutkować nierównomiernym nałożeniem olejku eterycznego, a także zwiększonym ryzykiem podrażnienia skóry, co jest największym problemem związanym z bezpieczeństwem stosowania olejków eterycznych w kąpieli. Prostym rozwiązaniem tego problemu jest użycie odpowiedniego rozpuszczalnika lub nośnika

Przykładowe rozpuszczalniki i nośniki są następujące:

Olej stały lub roślinny

  Galaretka aloesowa (nie żel aloesowy)

  Emulgator, taki jak mydło kastylijskie

  Środek dyspergujący, taki jak Solubol

Każdy z powyższych rozpuszczalników i nośników ma swoje zalety i wady, które omówiono poniżej.

Plusy i minusy rozpuszczalników i nośników olejków eterycznych w kąpieli

ROZPUSZCZALNIK/NOSNIK
ZALETY
CONS

Olej roślinny (frakcjonowany olej kokosowy i wosk jojoba są mniej „tłuste” w kąpieli)
Olejki eteryczne są rozcieńczone i rzadziej powodują podrażnienia skóry
Może zrobić śliski bałagan w wannie

Galaretka z aloesu
Łatwy w użyciu; pamiętaj, aby dokładnie wymieszać olejki eteryczne z galaretką
Może być mylony z żelem aloesowym, który nie jest odpowiednim nośnikiem; nie można mieszać w większych partiach i przechowywać na później; niektórzy mogą nie lubić dodanych zagęszczaczy i konserwantów w galaretce aloesowej

mydło kastylijskie
Emulguje olejek eteryczny, dzięki czemu miesza się z wodą; robi niezłą bąbelkową kąpiel
Może bardziej wysuszać skórę; możesz nie chcieć kąpieli bąbelkowej

Środek dyspergujący
Odpowiednio rozprasza olejek eteryczny w wodzie
Może być kosztowny (pamiętaj, aby postępować zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi proporcji olejku eterycznego : środka dyspergującego)

 

Dwoma innymi składnikami, które można dodać do produktu do kąpieli, aby uczynić go bezpieczniejszym, gdy zawiera olejki eteryczne, są środki powierzchniowo czynne Natrasorb i Polisorbat 20 lub 80. Są one dołączone jako dodatkowe składniki podstawowego nośnika produktu do kąpieli i nie będą działać w wszystkie sytuacje.

Dowiedz się jeszcze więcej o tym, jak wybrać odpowiednie oleje nośnikowe tutaj.

Wytyczne dotyczące mieszania do kąpieli

Tworząc mieszanki olejków eterycznych do kąpieli dla dorosłych, będziesz chciał użyć około 5-10 kropli olejku eterycznego na 1/2-1 uncji bazy do kąpieli na pełną wannę z wodą, niezależnie od wybranego nośnika.

 

Aby użyć ulubionej mieszanki do wielu kąpieli, najpierw stwórz synergię (mieszankę czystych olejków eterycznych) w butelce z oranżowego szkła o pojemności 5 ml z korkiem redukującym otwór. Następnie dodaj pięć kropli z tej butelki do produktu do kąpieli lub odpowiedniego nośnika do wyboru, takiego jak sól do kąpieli, olejek do kąpieli, 1/2 uncji balsamu po kąpieli, kula do kąpieli lub ziołowa kąpiel do kąpieli. Dzięki niezliczonym dostępnym opcjom kąpieli, zarówno w kąpieli, jak iw połączeniu z zabiegami przed i po kąpieli, możesz używać odpowiednio rozcieńczonych mieszanek olejków eterycznych na różne sposoby.

Przepisy na olejki eteryczne do kąpieli

Poniższe przepisy na olejki eteryczne do kąpieli zapewnią Ci ilość produktu wystarczającą na jedną kąpiel. Możesz mnożyć dowolne przepisy i przechowywać je w większych pojemnikach, używając 1 uncji (około 1/4 szklanki) na każdą kąpiel.

Transitions Musujące sole do kąpieli

Print

Ta mieszanka może pomóc Ci się zrelaksować i przejść od gorączkowego dnia do spokojnego snu.

Składniki

1 łyżka mydła kastylijskiego w płynie
1 kropla olejku eterycznego z wetywerii (Chrysopogon zizanioides)
3 krople olejku lawendowego (Lavandula angustifolia)
1 kropla olejku majerankowego (Origanum marjorana)
1/2 uncji soli Epsom
1/2 uncji różowej soli himalajskiej (drobno do średnioziarnistej) ~ 153 ~
Kierunki

  Wymieszaj olejki eteryczne z mydłem kastylijskim. Następnie wymieszaj mieszankę mydła z solami do kąpieli.

Healthy Systems Sole do kąpieli

Drukuj

Używaj tych soli do kąpieli, gdy czujesz, że potrzebujesz dodatkowego wsparcia, aby odeprzeć zarazki unoszące się w miejscu pracy.

Składniki

2 łyżeczki wosku jojoba
1 kropla olejku eterycznego z kardamonu (Elettaria cardamomum)
1 kropla olejku imbirowego (Zingiber officinale)
1 kropla olejku eterycznego z kadzidła (Boswellia fereana)
1 kropla olejku cytrynowego (Citrus limon)
1 kropla olejku eterycznego z drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia)
1 uncja różowej soli himalajskiej ~ 153 ~
Kierunki

  Wymieszaj olejki eteryczne z woskiem jojoba. Następnie wymieszaj zmieszaną jojobę z solami do kąpieli.

Sole do kąpieli ułatwiające oddychanie (wiek 6+)

Drukuj

Te sole do kąpieli są dobre, gdy czujesz się trochę zatkany lub zatkany.

Składniki
~ 152 ~ 10-15 kropli Solubolu (postępuj zgodnie ze wskazówkami na butelce dla dowolnego środka dyspergującego)
2 krople olejku eterycznego z czarnego świerku (Picea mariana)
2 krople olejku eukaliptusowego (Eucalyptus radiata)
1 kropla destylowanego olejku eterycznego z limonki (Citrus x latifolia lub C. x aurantifolia)
1 uncja różowej soli himalajskiej ~ 153 ~
Kierunki

  Zmieszaj ze sobą olejki eteryczne i Solubol. Następnie wymieszaj mieszankę z solami do kąpieli.

Olejki eteryczne mogą zamienić zwykłą kąpiel w luksusowe doznanie niczym w spa. Aby wrażenia pozostały pozytywne, ostrożnie dobieraj olejki eteryczne, unikając tych, o których wiadomo, że są drażniące, używaj niewielkich ilości (5-10 kropli na kąpiel) i używaj odpowiedniego nośnika (tj. olejku, emulgatora, środka dyspergującego) ) w produkcie do kąpieli. Jeśli zastosujesz się do tych prostych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa kąpieli z olejkami eterycznymi, używanie olejków eterycznych w kąpieli może stać się regularną częścią twoich procedur radzenia sobie ze stresem lub odnowy biologicznej.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US