Odstraszanie: Mieszanka olejków eterycznych do odstraszania kleszczy

Kleszcze to pajęczaki z rzędu Ixodida, podzielone na trzy rodziny, Ixodidae (twarde kleszcze), Argasidae (miękkie kleszcze) i Nuttalliellidae, który zawiera tylko jeden gatunek żyjący w południowej Afryce (Wikipedia, 2022). Ci pasożytniczy krewniacy roztoczy są nosicielami wielu ludzkich chorób, z których najbardziej rozpoznawalną jest borelioza i gorączka plamista Gór Skalistych (Centers for Disease Control, 2022). Wzrasta również liczba zachorowań na choroby odkleszczowe, dlatego coraz bardziej potrzebna jest staranność w odstraszaniu kleszczy (Chrobak, 2022).

Choroby przenoszone przez kleszcze mogą być trudne do zdiagnozowania i czasami są śmiertelne; dlatego unikanie ukąszeń kleszczy jest najlepszym sposobem zapobiegania zarażeniu się tymi chorobami. Istnieją zarówno fizyczne, jak i chemiczne środki zapobiegania ukąszeniom kleszczy podczas wędrówek po ich krajach, a połączenie tych dwóch jest często najlepszym podejściem.

Najlepszym fizycznym środkiem ochrony przed kleszczami jest noszenie jasnej, obcisłej odzieży zakrywającej odsłoniętą skórę. Koszule z długimi rękawami i długie spodnie chronią Twoją skórę, a jasne kolory ułatwiają dostrzeżenie autostopowych kleszczy pełzających po okolicy w poszukiwaniu miejsca na posiłek.

Powinieneś stosować repelenty chemiczne bezpośrednio na skórę, jak również na ubranie, ponieważ same repelenty na ubraniu mogą zachęcać kleszcze do przemieszczania się pod ubraniem na skórę. To samo dotyczy psów — dopiero nałożenie mieszanki repelentów na obrożę psa może zachęcić kleszcza do znalezienia innego, bardziej odpowiedniego miejsca przyczepu w innym miejscu na ciele psa. Lekkie spryskanie nóg, brzucha i pleców psa bezpiecznym dla psów repelentem może być bardziej skuteczne. Jeśli obawiasz się połknięcia, spryskaj miejsca, do których pies nie ma łatwego dostępu, takie jak kark, nasada ogona i klatka piersiowa między przednimi nogami.

Dwa najskuteczniejsze środki odstraszające kleszcze to DEET i permetryna, z których oba mają wątpliwe profile bezpieczeństwa. Niemniej jednak, jeśli jesteś w kraju kleszczy i będziesz stosować repelent tylko od czasu do czasu, nawet te wybory mogą być lepsze niż ryzyko zarażenia się chorobą przenoszoną przez kleszcze. Repelenty na bazie DEET działają również 2-3 razy dłużej niż naturalne repelenty.

Opcje botaniczne dla środka odstraszającego kleszcze

Dostępne są również bardziej naturalne alternatywy, o różnym stopniu skuteczności przeciwko różnym gatunkom kleszczy, na różnych etapach życia i przez różny okres czasu. Chociaż istnieje pewne podobieństwo między naturalnymi środkami odstraszającymi kleszcze i komary, większość środków odstraszających komary nie odstrasza również kleszczy. Olejki eteryczne z cyprysu Alaski (Cupressus nootkatensis), drzewa cedrowego Virginia (Juniperus virginiana) (Flor-Weiler et al., 2022), cyprysu chińskiego płaczącego (Cupressus funebris), olejku z liści jałowca (Juniperus communis), pochodni balsamicznej (Amyris balsamifera), i eukaliptusa cytrynowego (Corymbia citriodora) (Gardulf, 2004) wykazały swoją skuteczność przeciwko kleszczom, głównie w badaniach in vitro. Niektóre z tych ekstraktów roślinnych odstraszają nimfy, a inne larwy, więc mieszanka ekstraktów może być bardziej skuteczna niż pojedyncza (Carroll i in., 2010; Carroll i in., 2011; Haritan, b.d.).

Kilka badań dotyczyło kilku innych olejków eterycznych z różnym skutkiem, ale naukowcy dopiero niedawno zaczęli je badać. Goode i in. (2018) przyjrzeli się działaniu olejku eterycznego z kurkumy (Curcuma longa) na psie, a Soutar i in. (2019) zastosowali spraye 5% tymianku (Thymus vulgaris) i 5% mięty zielonej (Mentha spicata) na spodnie i koc. Badania te wykazały, że olejki eteryczne są skutecznymi repelentami, ale badania były elementarne i wymagane są dalsze próby terenowe, zanim cokolwiek będzie wiadomo z jakimkolwiek stopniem pewności.

Ponadto poszczególne składniki chemiczne elemol, izolongifenon (Zhang et al., 2009), p-mentano-3,8-diol (znajdujący się w eukaliptusie cytrynowym) i geraniol wykazały właściwości odstraszające kleszcze (Carroll et al. , 2010; Haritan, bd). P-mentano-3,8-diol znajduje się w eukaliptusie cytrynowym, ale solongifenon i elemol nie występują w powszechnych, handlowych olejkach eterycznych, ale róża damasceńska (Rosa damascena), palmarosa (Cymbopogon martinii), cytronella (Cymbopogon winterianus) i Olejki eteryczne z geranium (Pelargonium x asperum, P. x graveolens., P. roseum) zawierają znaczne ilości geraniolu. Ten składnik pojawia się również w mniejszych ilościach w innych olejkach eterycznych.

Chociaż często widujemy na sprzedaż olejki eteryczne z róży, palmarozy, cytronelli, geranium i drzewa cedrowego Virginia, nie spotykamy tak często cyprysu alaskańskiego (znanego również jako cyprys Nootka lub drzewo Nootka), eukaliptusa cytrynowego czy amyrisu.~153 ~
Cupressus nootkatensis zawiera składniki, które wykazują zarówno działanie roztoczobójcze (Panella i in., 1997), jak i odstraszające kleszcze (Dietrich i in., 2006; Jordan i in., 2012). Chociaż te składniki występują w bardzo niskich stężeniach, na szczęście niskie stężenia wydają się skuteczne. Jednym z tych niezbędnych składników jest nootkatone, który można znaleźć również w skórkach grejpfruta i olejku eterycznym z grejpfruta. Niestety, jest on obecny w tak małych ilościach w olejku eterycznym z grejpfruta (Citrus paradisi), że nie jest zbyt skuteczny w odstraszaniu kleszczy. Mimo to możesz rozważyć dodanie olejku eterycznego z grejpfruta do swojej mieszanki, aby rozjaśnić aromat.

Eukaliptus cytrynowy (Corymbia citriodora) jest członkiem rodziny Myrtaceae. Chociaż jego rodzimym siedliskiem jest Queensland w Australii, jest uprawiany komercyjnie w Brazylii, Chinach, Indiach, Kenii i Afryce Południowej. Jego głównym składnikiem jest cytronelal, aldehyd wykazujący silne działanie przeciwgrzybicze i odstraszające owady (Battaglia, 2018). C. citriodora wykazała działanie roztoczobójcze (Panella i in., 1997) i odstraszające kleszcze w badaniach in vivo i klinicznych (Gardulf i in., 2004).

Amyris (Amyris balsamifera L.), znany również jako zachodnioindyjskie drzewo sandałowe, drzewo sandałowe biedaka lub pochodnia, to drzewo rosnące w Ameryce Południowej i Środkowej. Pomimo swoich pseudonimów, amyris nie jest spokrewniony z rodzajem Santalum, a chemia jego olejków eterycznych również się różni. Czasami nazywany jest „drzewem sandałowym biedaka”, ponieważ jego aromat przypomina bogate, złożone drzewo sandałowe, ale jest słabszy i prostszy. Perfumiarze mogą używać go jako utrwalacza, a jego działanie aromaterapeutyczne jest antyseptyczne i uspokajające (Battaglia, 2018). Amyris jest rzadko stosowany w aromaterapii, chociaż jeden z jego głównych składników, walerianol, wykazuje właściwości uspokajające mięśnie szkieletowe (Kucharska i in., 2021). Jednak naukowcy zbadali zarówno olejek eteryczny, jak i elemol, jeden z jego składników, pod kątem ich potencjału odstraszania kleszczy.

Badania in vitro pokazują, że olejek eteryczny z amyrisu i jego składowy elemol mogą odstraszać kleszcze brunatne (Rhipicephalus sanguineus) (Paluch et al., 2009), kleszcze samotne (Amblyomma Americanum) oraz kleszcze jelenie lub czarnonogie (Ixodes scapularis) (Carroll et al., 2010) w niektórych przypadkach prawie tak dobrze jak DEET.

Opcje oleju bazowego

Jako baza nośna, oleje z miodli indyjskiej (Azadirachta indica), czarnuszki siewnej (Nigella sativa), dziewiczego kokosa (Cocos nucifera), babassu (Attalea speciosa) i z ziaren palmowych (Elaeis guineensis) mogą być dobrymi składnikami do odparcia kleszcze. Uprawa oleju z ziaren palmowych budzi kontrowersje ekologiczne i ekonomiczne, dlatego kupuj go tylko ze sprawdzonego źródła.

Neem ma właściwości owadobójcze, roztoczobójcze i odstraszające owady (Mordue & Nisbet, 2000), aw kilku badaniach wykazała właściwości larwobójcze i odstraszające specyficzne dla kleszczy (Al-Rajhy i in., 2003; Choudhury, 2009). Azadirachtyna, aktywny owadobójczy składnik ekstraktów z neem, przede wszystkim zakłóca rozwój stawonogów na kilku etapach. Neem jest bardzo lepki, dlatego często jest wstępnie rozcieńczony w oliwie z oliwek lub innym oleju roślinnym. Ma również silny, nieco nieprzyjemny zapach, dlatego najlepiej stosować go jako składnik wzmacniający w minimalnych ilościach, a nie główny składnik. Neem jest również antybakteryjny, przeciwgrzybiczy, przeciwzapalny i zmiękczający, więc jest dobry dla skóry (Shutes & Siegmund-Roach, 2022).

Czarnuszka, znana również jako czarnuszka lub czarnuszka, wykazała działanie odstraszające kleszcze w jednym badaniu in vitro (Carroll i in., 2016). Czarnuszka może uczulać skórę, więc rozcieńcz ją przed zastosowaniem miejscowym. Ma również działanie przeciwzapalne, zmiękczające i przeciwdrobnoustrojowe, aby wzbogacić mieszankę (Shutes i Siegmund-Roach, 2022).

Dostępny na rynku preparat na bazie kwasu laurynowego (10% kwasu laurynowego) odstraszał europejskiego kleszcza rycynowego (Ixodes ricinus) w badaniu in vitro (Schwantes i in., 2008). Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia (41,5-53,2%), olej babassu (40-55%) i olej z ziaren palmowych (45-55%) zawierają znaczne frakcje kwasu laurynowego (Shutes & Siegmund-Roach, 2022).

Spraye na bazie wody

Olejki eteryczne można również mieszać w aerozolu na bazie wody, używając w mieszance środka dyspergującego, takiego jak Solubol lub co najmniej 25% alkoholu 190-procentowego. Spraye na bazie wody odparowują szybciej niż mieszanki na bazie oleju, ale mogą być łatwiejsze w użyciu. Trwają również tylko tydzień lub dwa, zanim trzeba je wyrzucić i przerobić, aby uniknąć rozwoju bakterii i grzybów. Galaretka z aloesu (nie żel z aloesu) i olejki nośne stanowią doskonałą bazę do aplikacji środków odstraszających owady na odsłoniętą skórę.

Mieszanka olejków eterycznych do odstraszania kleszczy

Repelenty działają najlepiej, gdy są stosowane zarówno na ubraniu, jak i na skórze. Kilka pojedynczych naturalnych składników roślinnych jest wysoce skutecznymi akarycydami i repelentami, a firmy mogą ekstrahować i koncentrować te składniki w celu stworzenia skutecznych naturalnych repelentów. Włączenie niektórych z tych olejków odstraszających kleszcze do domowych środków odstraszających komary może poszerzyć zakres ich skuteczności, zwłaszcza że oleje odstraszające kleszcze mają również inne właściwości odstraszające owady.

Przepis na środek odstraszający kleszcze

Przygotowanie podstawowej mieszanki olejków eterycznych pozwala na zmianę bazy nośnika dla różnych potrzeb aplikacji.

Składniki

5 mililitrów butelka ze szkła oranżowego z reduktorem otworu
24 krople olejku eterycznego amyris (Amyris balsamifera L.).
15 kropli olejku eterycznego z drzewa cedrowego Virginia (Juniperus virginiana) lub cyprysu alaskańskiego (Cupressus nootkatensis)
24 krople olejku eterycznego z geranium (Pelargonium x aperum, P. x graveolens., P. roseum)
12 kropli olejku cytrynowo-eukaliptusowego

Kierunki

 • Delikatnie wymieszaj wszystkie olejki eteryczne w butelce i szczelnie zakręć.
 • Przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.

Okres przydatności do spożycia wynosi do 2 lat.

Baza olejowa Carrier do aplikacji na skórę

Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia, olej neem i olej z nasion czarnuszki są kluczowymi składnikami tego przepisu. Tę mieszankę można sporządzić z innymi masłami lub olejami, aby stworzyć różne produkty, w tym kremy, ubite masła lub balsamy.

Składniki

22 gramów oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia, stopionego (Cocos nucifera)
70 gramów frakcjonowanego oleju kokosowego (Cocos nucifera)
5 gramów oleju z nasion czarnuszki (Nigella sativa)
3 gramy olejku neem (Azadirachta indica)

Kierunki

 • Rozpuść olej kokosowy z pierwszego tłoczenia w podwójnym bojlerze lub kąpieli wodnej.
 • Dodaj frakcjonowany olej kokosowy, olej neem i olej z nasion czarnuszki.
 • Wymieszaj, aby wymieszać.
 • Wlej do małego słoiczka i pozostaw do ostygnięcia.

Łączenie olejku eterycznego z bazą:

Użyj do 5% rozcieńczenia olejku eterycznego do stosowania na skórę z tłustą bazą lub do 2,5% rozcieńczenia z wodną bazą. W przypadku skóry wrażliwej stosować do 2% rozcieńczenia olejku eterycznego.

Na zakończenie,

Odstraszanie kleszczy i zapobieganie ich ukąszeniom ma coraz większe znaczenie w miarę rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych przez kleszcze. Możesz użyć wielu narzędzi, od prostej odzieży o pełnym pokryciu, odzieży impregnowanej środkami owadobójczymi lub zakupionych środków odstraszających owady (naturalnych lub syntetycznych) po domowe środki odstraszające owady. Wypróbuj tę odstraszającą kleszcze mieszankę olejków eterycznych, aby lepiej spędzać czas na świeżym powietrzu i uniknąć wkurzenia!

Więcej informacji na temat olejków eterycznych, zobacz:

Najlepszy przewodnik po olejkach eterycznych
Odpowiedzi na mity i fakty dotyczące olejków eterycznych ~ 153 ~

Inne zasoby:

  Olejek eteryczny Amyris https://www.aromaweb.com/essential-oils/amyris-oil.asp

  Arkusz informacyjny EPA dotyczący p-metanu-3,8-diolu https://www3.epa.gov/pesticides/chem_search/reg_actions/registration/fs_PC-011550_01-Apr-00.pdf

  Ogólne zalecenia https://www.healthline.com/health/essential-oils-for-repelling-ticks 

  Borelioza https://www.cdc.gov/lyme/index.html

  Pismo medyczne w sprawie środków odstraszających owady https://secure.medicalletter.org/w1628c

  Informacje Nootkatone z CDC https://www.cdc.gov/ncezid/dvbd/media/dpk-nootkatone.html

  Zalecenia dotyczące repelentów dla niemowląt i rodziców w ciąży https://www.infantrisk.com/content/insect-bites-and-repellant-sprays-pregnant-women

  Receptura na środek odstraszający kleszcze z opcjami nośników https://tisserandinstitute.org/learn-more/tick-repellent-research-based/

  Kleszcze i choroby przenoszone przez kleszcze:

  Home


  https://tisserandinstitute.org/tick-talk-2/

PRZYPISY

Al-Rajhy, D., Alahmed, AM, Hussein HI, & Kheir, SM (2003). Roztoczobójcze działanie glikozydów nasercowych, azadirachtyny i oleju neem przeciwko kleszczowi wielbłądziemu, Hyalomma dromedarii (Acari: Ixodidae). Nauka o zwalczaniu szkodników, 59(11), 1250-1254. https://doi.org/10.1002/ps.748

Battaglia, S. (2018). Kompletny przewodnik po aromaterapii (tom 1) (wyd. 3). Kreatywność czarnego pieprzu.

Carroll, JF, Paluch, G., Coats, J. i Kramer, M. (2010). Elemol i olej amyris odstraszają kleszcze Ixodes scapularis i Amblyomma Americanum (Acari: Ixodidae) w laboratoryjnych testach biologicznych. Eksperymentalna i stosowana akarologia, 51(4), 383-392. https://doi.org/10.1007/s10493-009-9329-0 

Carroll, JF, Tabanca, N., Kramer, M., Elejalde, NM, Wedge, DE, Bernier, UR, … Zhang, S. (2011). Olejki eteryczne z Cupressus funebris, Juniperus communis i J. chinensis (Cupressaceae) jako repelenty przeciwko kleszczom (Acari: Ixodidae) i komarom (Diptera: Culicidae) oraz jako środki toksyczne przeciwko komarom. Journal of Vector Ecology, 36 (2), 258-268. https://doi.org/10.1111/j.1948-7134.2011.00166.x

~ 152 ~ Carroll, JF, Babish, JG, Pacioretty, LM i Kramer, M. (2016). Odstraszanie kleszczy (Acari: Ixodidae) ekstraktów z Nigella sativa (Ranunculaceae) i przeciwzapalnego DogsBestFriend™. Akarologia eksperymentalna i stosowana, 70(1), 89-97. https://doi.org/10.1007/s10493-016-0058-x

Ośrodki Kontroli i Prewencji Chorób. (2022, 23 lutego). Choroby przenoszone przez kleszcze. CDC. https://www.cdc.gov/ticks/diseases/index.html

Choudhury, M.K. (2009). Toksyczność oleju z nasion neem wobec larw Boophilus decoloratus, kleszcza jednożywicielowego u bydła. Indian Journal of Pharmaceutical Sciences, 71(5), 562-563. 10.4103/0250-474X.58191

Chrobak, U. (2022, 9 lutego). Dlaczego rośnie liczba boreliozy i innych chorób przenoszonych przez kleszcze. Godzina wiadomości PBS. https://www.pbs.org/newshour/science/why-lyme-and-other-tick-borne-diseases-are-on-the-rise

Gardulf, A., Wohlfart, I., & Gustafson, R. (2004). Prospektywne krzyżowe badanie terenowe pokazuje ochronę ekstraktu z eukaliptusa cytrynowego przed ukąszeniami kleszczy. Journal of Medical Entomology, 41 (6), 1064-1067. https://doi.org/10.1603/0022-2585-41.6.1064

~ 152 ~ Haritan, A. (nd). 7 skutecznych, naturalnych i bezpiecznych środków odstraszających kleszcze z królestwa roślin. Naucz się swojej ziemi. https://learnyourland.com/7-skuteczne-naturalne-and-bezpieczne-środki odstraszające kleszcze-z-the-plant-kingdom/

Dietrich, G., Dolan, MC, Peralta-Cruz, J., Schmidt, J., Piesman, J., Eisen, RJ, & Karchesy, JJ. (2006). Odstraszająca aktywność frakcjonowanych związków z olejku eterycznego Chamaecyparis nootkatensis przeciwko nimfalnym Ixodes scapularis (Acari: Ixodidae). Journal of Medical Entomology, 43(5), 957-961. https://doi.org/10.1093/jmedent/43.5.957

~ 152 ~ Flor-Weiler, LB, Behle, RW, Eller, FJ, Muturi, EJ i Rooney, AP (2022). Odstraszanie i toksyczność oleju cedrowego pochodzącego z CO2 na twardych gatunkach kleszczy (Ixodidae). Eksperymentalna i stosowana akarologia, 86, 299-312. https://doi.org/10.1007/s10493-022-00692-0

~ 152 ~ Goode, P., Ellse, L. i Wall, R. (2018). Zapobieganie przyczepianiu się kleszczy do psów za pomocą olejków eterycznych. Kleszcze i choroby przenoszone przez kleszcze, 9(4), 921-926. https://doi.org/10.1016/j.ttbdis.2018.03.029

Jordan, RA, Schulze, TL, & Dolan, MC (2012). Skuteczność związków pochodzenia roślinnego i syntetycznych na odzieży jako repelentów przeciwko Ixodes scapularis i Amblyomma americanum (Acari: Ixodidae). Journal of Medical Entomology, 49 (1), 101-106. http://dx.doi.org/10.1603/ME10241

M. Kucharska, B. Frydrych, W. Wesołowski, J.A. Szymańska, A. Kilanowicz (2021). Porównanie składu wybranych handlowych olejków z drzewa sandałowego z międzynarodowym standardem. Cząsteczki, 26(8), 2249. https://doi.org/10.3390/molecules 26082249

Mordue (Luntz), A.J. & Nisbet, A.J. (2000). Azadirachtin z drzewa neem Azadirachta indica: Jego działanie przeciwko owadom. Anais da Sociedade Entomológica do Brasil, 29(4), 615-632. https://doi.org/10.1590/S0301-80592000000400001

~ 152 ~ Pace, S. (nd). Zaznacz rozmowę. Instytut Tisseranda. https://tisserandinstitute.org/tick-talk-2/

Paluch, G., Zhu, J., Bartholomay, L i Coats, J. (2009). Olejki eteryczne Amyris i Siam-wood: Aktywność owadów seskwiterpenów. W CJ Peterson i DM Stout (red.). Pestycydy w zwalczaniu szkodników w gospodarstwie domowym, strukturalnym i mieszkaniowym (str. 5-18). Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne. https://doi.org/10.1021/bk-2009-1015.ch002

Panella, NA, Karchesy, J., Maupin, GO, Malan, JCS i Piesman, J. (1997). Wrażliwość niedojrzałych Ixodes scapularis (Acari: Ixodidae) na akarycydy pochodzenia roślinnego. Journal of Medical Entomology, 34(3), 340-345.DOI: 10.1093/jmedent/34.3.340

Schwantes, U., Dautel, H., & Jung, G. (2008). Zapobieganie chorobom zakaźnym przenoszonym przez kleszcze u ludzi: badania porównawcze repelencji różnych preparatów kwasu dodekanowego przeciwko kleszczom Ixodes ricinus (Acari: Ixodidae). Pasożyty i wektory, 1(1), 1-8. https://doi.org/10.1186/1756-3305-1-8

Shutes, J. i Siegmund-Roach, S. (2022). Paleta olejków nośnych: Stałe oleje, masła, olejki ziołowe i ekstrakty CO2 z palety olejków nośnych. Rękopis jest przekazywany do publikacji. Szkoła Studiów Aromatycznych.

Soutar, O., Cohen, F. i Wall, R. (2019). Olejki eteryczne jako środki odstraszające kleszcze na odzieży. Eksperymentalna i stosowana akarologia, 79(2), 209-219. https://doi.org/10.1007/s10493-019-00422-z

~ 152 ~ Tick (2022, 10 marca). Wikipedii. https://en.wikipedia.org/wiki/Tick

Zhang, A., Klun, JA, Wang, S., Carrol, JF i Debboun, M. (2009). Izolongifolenon: nowatorski seskwiterpenowy środek odstraszający kleszcze i komary. Journal of Medical Entomology, 46 (1), 100-106. https://doi.org/10.1603/033.046.0113

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US