Jak zrobić stałe perfumy z olejkiem eterycznym, aby ogrzać swój zimowy romans

Zima w wielu miejscach na świecie oznacza krótsze dni, dłuższe noce i niższe temperatury. Zwykle częściej przebywamy w pomieszczeniach i pracujemy nad innymi zadaniami niż podczas dłuższych, nasłonecznionych letnich dni. Może to być czas na zwolnienie tempa, wypicie filiżanki herbaty i pielęgnowanie osobistych relacji z przyjaciółmi i rodziną. W rodzinie szczególnie jeden związek często ma swoje najbardziej intymne chwile w ciemności. Wykorzystaj tę okazję i rozgrzej swój zimowy romans mocnymi perfumami na bazie olejków eterycznych.

Podejścia do mieszania perfum

Istnieje kilka podejść do mieszania perfum. Najprostszym podejściem jest rozważenie podejścia „nutowego” do mieszania. Termin „nuta” był używany zarówno do określenia, jak szybko wyparowuje zapach (nuta, środek i podstawa), jak i do opisania zapachu (np. nuty cytrusowe lub drzewne). Jak tworzyć proste mieszanki perfum za pomocą Aromatic Notes omawia nuty górne, środkowe i dolne oraz jak ich używać do tworzenia prostych perfum.

Innym podejściem do perfum (Lavabre, 1990) jest użycie modyfikatorów lub personifikatorów, wzmacniaczy i korektorów. Takie podejście uwzględnia intensywność zapachu, a także to, jak niektóre aromaty będą wchodzić w interakcje z innymi. Modyfikatory lub personifikatory to najbardziej intensywne aromaty w mieszance. Nadają ostatecznym perfumom osobowość i powinny być używane w małych ilościach. Wzmacniacze, jak sugeruje ich nazwa, wspierają i wzmacniają modyfikator. Aromaty wzmacniające nie są tak silne jak aromaty modyfikujące, więc można je stosować w nieco większych ilościach. Wyrównywacze, choć nie zawsze konieczne, mogą pomóc w zebraniu wszystkiego w całość. Nie powinny być wykrywalne, ale powinny wypełniać luki lub zmiękczać dominującą część mieszanki.

Inną kwestią jest zastosowanie utrwalacza lub opóźniacza zapachu. Jeden składnik, często nuta bazowa i wolno odparowująca, powinien łączyć cały aromat, aby nie zmieniał się dramatycznie w trakcie używania. Mirra (Commiphora myrrha) jest czasami używana jako utrwalacz w mieszankach zapachowych, a ponieważ jest destylowana z żywicy, ma właściwości wspomagające skórę, co czyni ją idealnym wyborem do włączenia do zimowej mieszanki perfum.

Jak zrobić stałe perfumy z olejkiem eterycznym, aby ogrzać swój zimowy romans

Tworzenie stałej bazy perfum

Składniki

~ 152 ~ 1 uncja (wagowo) wosku jojoba (może być najpierw nasączony wanilią lub neroli)
0,5 uncji (wagowo) wosku pszczelego ~ 153 ~
Kierunki

    Stopić razem w podwójnym bojlerze.

    Dodaj olejki eteryczne (rozcieńczenie 2%): użyj 10-15 kropli na uncję bazy (15-22 kropli w tym przepisie).

    Szybko wlej do pojemników na perfumy. Jeśli mieszanina stwardnieje, zanim będzie można ją wylać, ponownie delikatnie stopić i wlać pozostałość do pojemników.

Zapach jako afrodyzjak

Zapach zawsze był istotną częścią romansu, począwszy od feromonów, których nie możemy świadomie wykryć, po zapachy, które albo zachęcają, albo odpychają. Znaczny procent przemysłu olejków eterycznych zajmuje się tworzeniem smaków i aromatów dla przemysłu spożywczego i zapachowego, a wiele z tego, co wiemy o bezpieczeństwie olejków eterycznych do stosowania miejscowego, opiera się na informacjach zebranych przez przemysł zapachowy i kosmetyczny.

Aromatyczne molekuły roślinne, niezależnie od procesu ekstrakcji, były używane w perfumach od tysiącleci i istnieje wiele opowieści o zapachach świadomie wykorzystywanych w celu wywołania pociągu seksualnego lub romantycznego. Reputacja Kleopatry jako uwodzicielki jest dobrze znana, ponieważ zwróciła na siebie uwagę potężnego Juliusza Cezara i Marka Antoniusza. Pomimo wielu nowoczesnych perfum nazwanych na cześć pięknej i charyzmatycznej Kleopatry, jest całkiem możliwe, że aromaty roślin, których używała w swoich zapachach, nie byłyby uważane za tak atrakcyjne w dzisiejszych czasach, jednak idea pozostaje ta sama.

Używanie perfum i pachnących olejków jest również wspomniane w starożytnych i religijnych tekstach z całego świata. Pisma judeochrześcijańskie opisują historię Estery, która przeszła rok zabiegów kosmetycznych, sześć miesięcy z mirrą i sześć miesięcy z perfumami i kosmetykami, zanim została przedstawiona królowi Kserksesowi (Est. 2:12). W Pieśni nad Pieśniami zarówno panna młoda, jak i pan młody wspominają, jak cudowny jest zapach olejków, których używa ich ukochany (Pieśń nad Pieśniami 1:3 i 4:10).

Niektóre olejki eteryczne uważane za afrodyzjaki najprawdopodobniej działają głównie poprzez kontakt ze skórą, a nie aromatycznie. Na przykład czarny pieprz ma właściwości ścierające, które stosowane miejscowo mogą powodować rozgrzewanie. Natomiast mięta pieprzowa stosowana miejscowo w niewielkich ilościach może powodować uczucie chłodu. Te olejki mogą działać lepiej w miejscowych olejkach do masażu niż w romantycznych perfumach, chociaż w niewielkich ilościach one lub inne pikantne olejki eteryczne mogą również dodać pikantności lub ekscytującej jakości do skądinąd mdłych perfum.

Jak wybrać afrodyzjakowe olejki eteryczne i absoluty

Pamiętaj, że bardzo niewiele olejków eterycznych to tylko nuty głowy lub tylko nuty bazy. Często działają one również jako nuty środkowe, a nuta środkowa może być nutą górną lub bazową w stosunku do innych nut w mieszance.

Chociaż absoluty są często pomijane w mieszankach terapeutycznych olejków eterycznych do stosowania miejscowego, mogą naprawdę zabłysnąć w mieszankach perfum. Niektóre aromaty są dostępne zarówno jako absoluty, jak i olejki eteryczne, takie jak róża damasceńska i R. centifolia, ale inne w ogóle nie są dostępne jako olejki eteryczne, takie jak wanilia (Vanilla planifolia). Ponieważ ekstrakty CO2 stają się coraz bardziej dostępne, będziemy je włączać do większej liczby perfum i aromatycznych mieszanek terapeutycznych, co da nam jeszcze więcej możliwości niż wcześniej.

Afrodyzjaki, olejki i absoluty

Angelica (Angelica archangela)
Ambretta (Hibiscus abelmoschus)
Cynamon (Cinnamomum zeylanicum syn. C. verum)
drzewo sandałowe* (Santalum spicatum lub S. austrocaledonicum)

Szałwia muszkatołowa (Salvia sclarea)
Absolut jaśminu (Jasminum officinale)
Absolut tuberozy (Polianthes tuberosa)
Wanilia (Vanilla planifolia)

Patchouli (kabina Pogostemon)
Ylang-ylang (Cananga odorata)
Róża (Rosa damascena lub R. centifolia)
Neroli (Citrus aurantium var. Amara)

Bazylia (Ocimum basilicum)
Gałka muszkatołowa (Myristica fragrans)
Palisander* (Aniba roseaodora)
Mięta pieprzowa (Mentha x piperita)

Goździk (Syzygium aromaticum)
Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris)
Kmin rzymski (Cuminum cyminum)
Szałwia lekarska (Salvia officinalis)

Koper włoski (Foeniculum vulgare)
Cząber (Satureja hortensis)
Imbir (Satureja hortensis)
Tymianek pospolity (Thymus vulgaris) – zalecany chemotyp linaloolu

Czarny pieprz (Piper nigrum)
Jagoda jałowca (Juniperus communis)

Informacje o wykresach pochodzą z: (Edwards, 1999; Rose, 1999; Hargis, 2015.)

Inne olejki eteryczne, które należy wziąć pod uwagę w swoich mieszankach perfum to FCF bergamotka (Citrus bergamia), kardamon (Elettaria cardamomum) (Rose, 1992), wetyweria (Vetiveria zizanoides), lawenda (Lavandula angustifolia), geranium (Perlargonium asperum) i Cedr Virginia (Juniperus virginiana.)

*Problemy ze zrównoważonym rozwojem: Palisander nie jest obecnie pozyskiwany w sposób zrównoważony. Sprawdź gatunek drzewa sandałowego i źródło informacji o zrównoważonym rozwoju.

Połączenie wszystkiego

Ten post zawiera kilka sugestii, jak mieszać olejki eteryczne, aby stworzyć te specjalne stałe perfumy, które rozpalą Twój zimowy romans. Pamiętaj, że mocny aromat nuty bazy może stać się łagodniejszy i przyjemniejszy po zmieszaniu z wybranymi nutami serca i głowy.

Wyszukiwarka internetowa daje wiele przepisów na mieszanki perfum. Podczas gdy mieszanki terapeutyczne mające na celu rozwiązanie określonych problemów, takich jak wspomaganie układu oddechowego lub trawiennego, zostały zaprojektowane z myślą o terapeutycznym potencjale olejków eterycznych i wyważone tylko pod kątem aromatu jako ostatniego kroku, perfumy są bardzo osobiste. Dostępność olejków eterycznych umożliwia stworzenie perfum, które są naprawdę specyficzne dla chemii Twojego organizmu i preferencji zapachowych. Wszelkie efekty terapeutyczne wybranych olejków eterycznych zapewnią dodatkową korzyść, oprócz ogrzania sypialni. Żegnaj, Chanel No. 5. Witaj, Seksowna!

UWAGA DOTYCZĄCA BEZPIECZEŃSTWA: Podobnie jak w przypadku wszystkich mieszanek olejków eterycznych, należy sprawdzić każdy wybrany olejek eteryczny pod kątem wskazówek dotyczących bezpieczeństwa stosowania miejscowego. Niektóre z wymienionych olejków są fototoksyczne, niektóre mogą działać drażniąco w wyższych stężeniach, a inne są przeciwwskazane w różnych sytuacjach.

Zalecane zasoby:

Zakochaj się w ziołowych afrodyzjakach

Słuchanie zapachu, autor: Jennifer Peace Rhind

Zapach i dobre samopoczucie — Jennifer Peace Rhind

Receptura na naturalne stałe perfumy

PRZYPISY

Edwards, V. (1999). Towarzysz aromaterapii. North Adams, MA: Wydawnictwo piętrowe.

Hargis, L. (2015). Popularne zapachy, praktyczny przewodnik po aromaterapii. Bakersfield, Kalifornia: Wydawnictwo French Kitchen Table.

Lavabre, M. (1990). Podręcznik aromaterapii. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Rose, J. (1992). Książka Aromaterapia. Berkeley, Kalifornia: North Atlantic Books.

Rose, J. (1999). 375 olejków eterycznych i hydrolatów. Berkeley, Kalifornia: North Atlantic Books.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US