Jak wybrać odpowiedni olejek lawendowy

Olejek lawendowy jest prawdopodobnie najczęściej sugerowanym olejkiem eterycznym, jednym z pierwszych, które kupujemy i jedynym po które sięgamy najczęściej. Często nie zdajemy sobie sprawy, dopóki nie używamy olejków eterycznych przez jakiś czas, że istnieje kilka odmian, a nawet gatunków lawendy dostępnych jako olejki eteryczne. Chociaż mają pewne wspólne właściwości, różnią się składem chemicznym, a co za tym idzie, różnymi profilami bezpieczeństwa i użytkowania.

W chwili pisania tego tekstu poszukiwanie lawendy w jednym ze sprzedawców olejków eterycznych daje dwanaście niemieszanych produktów. W witrynie innego sprzedawcy wyszukiwanie słowa Lavandula daje cztery niemieszane produkty. Jeszcze inny oferuje zestaw „Love of Lavender” zawierający cztery różne lawendowe olejki eteryczne. Jak odróżnić te lawendy?

Lawenda Informacje techniczne

Rodzina: Lamiaceae

Rodzaj: Lavandula

Gatunki obecnie ważne w aromaterapii: L. angustifolia, L. spica, L. spicata, L. stoechas, L. x intermedia, L. officinalis, L. vera, L. latifolia.

Nazwy zwyczajowe: lawenda angielska, lawenda francuska, lawenda, lawenda hiszpańska, lawenda wysokościowa, lawenda himalajska, lawenda pocztowa, lawenda populacyjna, lawenda drobna, lawenda kolczasta, lavandin grosso, lavandin super, lavandin abrial, lawenda bułgarska.~153 ~

Dominujące składniki chemiczne: linalol, octan linalilu, 1,8-cyneol, kamfora, (octan lawandulilu, lawandulol, terpinen-4-ol, beta-kariofilen).

Formaty ekstraktów: olejek eteryczny, ekstrakt CO2, hydrolat*

Właściwości lecznicze: Uspokajające emocje, wspomagające układ oddechowy, regenerujące skórę, przeciwbólowe, przeciwskurczowe, przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe.

Sposoby stosowania: inhalacja, miejscowo i doustnie**.

*Uwaga: Hydrolat lawendowy pachnie zupełnie inaczej niż olejek eteryczny.

**Lavandula angustifolia jest jednym z niewielu olejków eterycznych sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych w postaci kapsułek doustnych dostępnych bez recepty. Podobnie jak w przypadku innych suplementów dostępnych bez recepty, należy go stosować wyłącznie zgodnie z zaleceniami. Nie wszystkie lawendy są równie bezpieczne do stosowania doustnego.

Wybór odpowiedniego olejku lawendowego do pracy

Lavender dostarcza bardzo jasnego przykładu, dlaczego znajomość nazwy botanicznej rośliny użytej do stworzenia olejku eterycznego, a także możliwość zobaczenia raportu GC/MS (chromatografia gazowa/spektrometria mas) na temat twojego olejku może być bardzo ważna . Która z tych nazw pospolitych idzie w parze z którą z nazw botanicznych, razem z którym składnikiem chemicznym, które następnie określają właściwości terapeutyczne i zalecenia dotyczące bezpieczeństwa.

Aby to uprościć, najczęściej zobaczysz trzy różne nazwy pospolite: lawenda, lawenda kolczasta i lawenda. Ponieważ najczęściej można zobaczyć nazwy botaniczne Lavandula angustifolia, Lavandula latifolia i Lavandula x intermedia, te trzy gatunki zostaną opisane dokładniej w dalszej części tego wpisu na blogu, wraz z krótką notatką o Lavandula stoechas. W przypadku tych i innych odmian lawendy, które możesz zobaczyć na sprzedaż, przeczytaj opisy i raporty GC/MS, jeśli są dostępne, aby określić, która konkretna odmiana lawendy odpowiada Twoim konkretnym potrzebom.

Lavandula angustifolia

Lavandula angustifolia, wcześniej znana jako L. officinalis lub L. vera, to lawenda, którą kupujesz najczęściej i która jest najczęściej dostępna. Jest uprawiana głównie w Europie i może być nazywana prawdziwą lawendą, lawendą bułgarską, lawendą angielską, lawendą wysokogórską, lawendą himalajską, lawendą kaszmirską, lawendową pocztówką lub dowolną z kilku innych nazw. Największą różnicą między tymi różnymi odmianami L. angustifolia jest miejsce uprawy lawendy.

Lawendy są dobrze znane z wysokiej zawartości linaloolu, monoterpenolu. Tym, co wyróżnia Lavandula angustifolia, jest to, że zawiera wysoki procent estrów, zwłaszcza octanu linalilu. Ta synergia monoterpenolu i estru jest tym, co charakteryzuje Lavandula angustifolia.

Niektórzy sprzedawcy identyfikują część swojej lawendy jako lawendę „wysokogórską”. Im wyższa wysokość, na której rośnie lawenda, tym więcej estrów będzie zawierała lawenda. Ponieważ te estry nadają L. angustifolia wspaniałe właściwości kojące, te lawendy z wyższych wysokości są szczególnie pożądane.

L. angustifolia, doskonały olejek harmonizujący, jest wysoko ceniony ze względu na swoje właściwości uspokajające układ nerwowy (Buchbauer i in., 1991; Hwang, 2006; Woelk, H. & Schläfke, S., 2010) oraz regenerujące skórę (Mori i in. al., 2016). Jest często stosowany poprzez inhalację, aby złagodzić oszołomione emocje, złagodzić bóle głowy, zmniejszyć niespokojne myśli i pomóc się zrelaksować. Ta lawenda, ze swoimi właściwościami przeciwzapalnymi (Peana i in., 2002) i przeciwskurczowymi, jest również dobrym wyborem przy problemach z układem oddechowym, zwłaszcza u dzieci, kobiet w ciąży i sezonowych podrażnień dróg oddechowych. Chociaż ta lawenda, ze swoimi właściwościami regenerującymi skórę, jest doskonałym wyborem do łagodzenia oparzeń, w tym celu L. latifolia jest częściej polecana jako lepszy wybór.

Jedną z mniej znanych właściwości L. angustifolia jest jej zdolność do zmniejszania skurczów menstruacyjnych. Przeprowadzono kilka badań, w których lawenda była z powodzeniem stosowana w połączeniu z innymi olejkami, ale co najmniej dwa badania dotyczyły samej lawendy. Bakhtshirin i in. (2015) stosowali 2% rozcieńczenie olejku lawendowego wmasowywanego w brzuch, a Nikjou i in. (2016) stosowali inhalację z „esencji” lawendy. W obu badaniach klinicznych odnotowano statystycznie istotne różnice w grupach testujących lawendę pod względem wpływu lawendy na ból menstruacyjny.

Lavandula latifolia

Lavandula latifolia, wcześniej znana jako L. spicata lub L. spica, jest najczęściej identyfikowana jako lawenda kolczasta, chociaż czasami nazywana jest lawendą hiszpańską lub lawendą francuską. Nadal ma znaczną zawartość linaloolu, ale znacznie mniej octanu linalilu. Będzie również miał wysoki udział cyneolu 1,8, a wiele odmian ma również wyższy udział kamfory. Jest to ważne, ponieważ zmienia zalecenia dotyczące bezpieczeństwa tego oleju, a także modyfikuje jego właściwości terapeutyczne.

Wysoki poziom cyneolu 1,8 i kamfory sprawia, że ​​kolczasta lawenda jest doskonałym wyborem na bóle głowy, problemy z oddychaniem, stany zapalne, kojące oparzenia i sytuacje, w których uzasadnione jest silniejsze działanie antybakteryjne. Te składniki sprawiają, że jest to mniej bezpieczny wybór dla dzieci i kobiet w ciąży.

Podczas gdy L. angustifolia jest znana ze swojego uspokajającego i relaksującego działania, L. latifolia może być bardziej stymulująca dla niektórych osób, zarówno dlatego, że octan linalilu, którego brakuje w L. latifolia, znacząco przyczynia się do uspokajających właściwości L. angustifolia i 1 8 cineol w L. latifolia wydaje się być bardziej stymulujący.

Lavandula x pośrednia

Lavandula x intermedia jest hybrydą tych dwóch wyżej wymienionych gatunków, potocznie zwaną lawandyną. Jak można sobie wyobrazić, jego profil chemiczny zawiera znaczne ilości linaloolu, octanu linalilu, 1,8-cyneolu i kamfory, przy czym niektóre odmiany są bliżej końca spektrum L. angustifolia, a inne bliżej końca L. latifolia widma. Znajomość profilu chemicznego konkretnej lawandyny, którą kupujesz, poprowadzi Cię do najlepszego sposobu wykorzystania tego konkretnego olejku. Jako hybryda, lawandyna może występować naturalnie, ale w celach komercyjnych rośliny muszą być klonowane.

Pojedynczo lawenda może czasem oferować to, co najlepsze z obu światów, będąc uspokajającym, ale silnie antybakteryjnym, ale oznacza to również, że jest słabsza niż którakolwiek z jej „macierzystych” roślin. Lawendy są przede wszystkim destylowane dla przemysłu perfumeryjnego i perfumeryjnego, więc chociaż faktycznie dostarczają większości uprawianej lawendy, nie są powszechnie sprzedawane przez sprzedawców olejków eterycznych.

Krótka notatka o Lavandula stoechas

Lavandula stoechas, często nazywana lawendą hiszpańską lub francuską, ma zupełnie inny profil niż inne lawendy. Ta lawenda ma w rzeczywistości bardzo niską zawartość linaloolu i nie zawiera octanu linalilu. Jest bogaty w ketony, monoterpeny i 1,8 cyneol. To sprawia, że ​​jest to bardzo dobry olejek eteryczny do zwalczania drobnoustrojów i chorób układu oddechowego, ale jego profil jest zupełnie inny niż to, co uważamy za „lawendę”. Ten olejek eteryczny najlepiej stosować pod kierunkiem wyszkolonego lekarza. Nie należy mylić tego olejku eterycznego z innymi lawendami. Ponownie, znajomość botanicznej nazwy olejku eterycznego jest niezwykle ważna, jeśli chodzi o lawendę.

Który olejek lawendowy wybrać?

L. Stoechas najlepiej stosować tylko pod okiem wyszkolonego lekarza, ale to wciąż pozostawia trzy różne gatunki lawendy do wyboru. Każda z trzech podstawowych lawend wspiera układ emocjonalny, skórę, mięśnie i układ oddechowy. Ryzykując nadmierne uproszczenie sytuacji, można wybrać spośród tych trzech olejów w następujący sposób:

L. angustifolia ma uspokajające działanie estrów w synergii monoterpenolu i estru, co czyni go idealnym środkiem do łagodzenia i uspokajania niespokojnych lub zajętych myśli, łagodzenia objawów związanych ze stresem (ból głowy, sporadyczna bezsenność, niepokój, nudności, pobudzenie itp.) .) i pomaga ciału się zrelaksować. Użyj go, aby złagodzić skurcze menstruacyjne, złagodzić ukąszenia owadów i złagodzić problemy z oddychaniem u dzieci i kobiet w ciąży. Lawenda łagodzi oparzenia i regeneruje uszkodzoną skórę. Ogólna zasada mówi, że lawenda harmonizuje mieszanki, jest jednym z najbezpieczniejszych olejków eterycznych i bezsprzecznie jednym z najważniejszych olejków eterycznych w apteczce pierwszej pomocy.

L. latifolia lub kolczasta lawenda, o właściwościach wykrztuśnych i mukolitycznych, jest doskonałym wyborem do wspomagania oddychania i leczenia bólu głowy. Jest to również dobry wybór w przypadkach uszkodzeń skóry (oparzeń, skaleczeń, zadrapań, użądleń itp.), zwłaszcza tam, gdzie pożądane jest wsparcie przeciwdrobnoustrojowe. Wspomaga układ mięśniowo-szkieletowy i może być stosowany w przypadku bólu mięśni lub stawów. Powinien być stosowany ostrożnie w pobliżu dzieci ze względu na zawartość 1,8 cyneolu i kamfory, a najlepiej nie stosować go w ogóle u kobiet w ciąży ze względu na zawartość kamfory.

Każda lawenda będzie miała swój własny bilans składników, stąd też jej własny profil chemiczny i terapeutyczny, który określi jej najlepsze właściwości terapeutyczne. To właśnie w przypadku lawandyny i innych gatunków Lavandula wyniki raportu GC/MS są najważniejsze, aby określić, jakie mogą być właściwości terapeutyczne olejku eterycznego i zalecenia dotyczące bezpieczeństwa.

Zalecane zasoby, aby dowiedzieć się więcej

Carrasco, A., Martinez-Gutierrez, R., Tomas, V. & Tudela, J. (2016). Lavandula angustifolia i lavandula latifolia olejki eteryczne z Hiszpanii: profil aromatyczny i bioaktywności. Planta Medica, 82, 1-2, 163-179. doi: 10.1055/s-0035-1558095.

Cavanagh, H. i Wilkinson, J. (2002). Aktywność biologiczna olejku eterycznego z lawendy. Phytotherapy Research, 16, 4, 301-308.

Nature’s Gift na stronie www.naturesgift.com sprzedaje kilka różnych ekstraktów lawendy ze szczegółowym opisem każdego z nich. Ich blog zawiera również artykuły omawiające różne gatunki lawendy.

Wyszukiwanie słowa „lawenda” na blogu Herbal Academy daje wiele artykułów o olejkach eterycznych, a także o ziołach.

Chociaż blog Aromahead zawiera kilka doskonałych artykułów na temat lawendy, ten jest specyficzny dla porównania Lavandula angustifolia i Lavandula latifolia. https://www.aromahead.com/blog/2016/04/18/lavender-spike-lavender-difference/

PRZYPISY

Bakhtshirin, F., Abedi, S., Yusefi Zoj, P. i Razmjooee, D. (2015). Wpływ masażu aromaterapeutycznego olejkiem lawendowym na nasilenie pierwotnego bolesnego miesiączkowania u uczennic Arsanjan. Iranian Journal of Nursing Midwifery Research, 20(1), 156-160. Pobrane z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4325408/

152 ~ Buchbauer, G., Dietrich, H., Karamat, E., Jirovetz, L., Jager, W., & Plank, C. (1991). Aromaterapia: Dowody na uspokajające działanie olejku eterycznego z lawendy po inhalacji. Journal of Pain, 12, 30.

~ 152 ~ Hwang, JH (2006). Wpływ metody inhalacji z wykorzystaniem olejków eterycznych na ciśnienie krwi i reakcje stresowe pacjentów z nadciśnieniem tętniczym pierwotnym. Taehan Kanhoe Hakoe Chi, 36, 7,1123-1134.

Mori, HM., Kawanami, H., Kawahata, H. i Aoki, M. (2016). Potencjał gojenia się ran olejku lawendowego poprzez przyspieszenie granulacji i skurczu rany poprzez indukcję TGF-β w modelu szczurzym. Medycyna komplementarna i alternatywna BMC, 16, 144. DOI:10.1186/s12906-016-1128-7

Nikjou, R., Kazemzadeh, R., Rostamnegad, M., Moshfegi, S., Karimollahi, M., & Salehi, H. (2016). Wpływ aromaterapii lawendowej na nasilenie bólu pierwotnego bolesnego miesiączkowania: randomizowane badanie kliniczne z potrójną ślepą próbą. Annals of Medical and Health Science Research, 6 (4), 211-215. DOI: 10.4103/amhsr.amhsr_527_14

Peana, A., D’Aquila, P., Panin, F., Serra G., Pippia, P i Moretti, M. (2002). Działanie przeciwzapalne składników olejków eterycznych linalolu i octanu linalilu. Fitomedycyna: International Journal of Phytotherapy and Phytopharmacology, 9, 721-726. DOI: 10.1078/094471102321621322

Woelk, H. & Schläfke, S. (2010). Wieloośrodkowe, podwójnie ślepe, randomizowane badanie preparatu Silexan z olejkiem lawendowym w porównaniu z Lorazepamem w leczeniu uogólnionych zaburzeń lękowych. Phytomedicine, 17, 2 94-99.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US