Jak stosować olejki eteryczne na blizny

Olejki eteryczne są doskonałym składnikiem każdej apteczki pierwszej pomocy, ponieważ ich właściwości przeciwdrobnoustrojowe są dobrze znane, zarówno tradycyjnie, jak i naukowo badań, ale ich zdolność do pomocy w gojeniu się ran i tworzeniu się blizn, w szczególności, nie została tak dobrze ustalona. Chociaż istnieją anegdotyczne dowody na to, że olejki eteryczne są pomocne w leczeniu blizn, do tej pory znaleziono niewiele dowodów naukowych.

Jak stosować olejki eteryczne na blizny

Leczenie ran i przyjazne dla skóry aromaty

Istnieje kilka olejków eterycznych wskazanych do wspomagania gojenia się ran, które mogą zminimalizować rozwój blizn. Prawdopodobnie najbardziej znanym jest Helichrysum italicum, który może przyspieszyć gojenie się ran na tyle, że większość źródeł zaleca, aby nie używać go w przypadkach, gdy rana musi pozostać otwarta i osuszona.

Uważa się, że za tę zdolność leczniczą odpowiedzialne są italidony (diketony) (Bowles, 2003). Cistus ladaniferus ma podobne wrażliwe cechy. Zarówno Helichrysum, jak i Cistus mogą być użyte do cięcia, aby spowolnić krwawienie. Jedną kroplę można dodać bezpośrednio do rany lub upuścić na gazową część plastra, który następnie zakryje ranę. Oba mają również właściwości przeciwbólowe i mogą pomóc w bólu.

Olejek eteryczny z czystka jest produkowany z żywicy. Olejki eteryczne z żywic ogólnie mają reputację ze względu na ich ogólne właściwości gojenia ran i skóry, takie jak: kadzidło (Boswellia spp.), mirra (Commiphora myrrha), opopanax (Commiphora guidotti) i elemi (Canartium luzonicum).

Kilka przykładów innych olejków wspomagających różne aspekty gojenia się skóry to krwawnik pospolity (Achillea millefolium), rumianek niemiecki (Matricaria recutita), palmarosa (Cymbopogon martini var.motia), paczula (Pogostemom cablin), lawenda (Lavandula angustifolia) , absolut róży (Rosa damascena), nasiona marchwi (Daucus carota), drewno ho (Cinnamomum camphora ct. linalool) i drzewo sandałowe (Santalum album).

Sposoby użycia aromatów do pielęgnacji ran

Rozcieńczone olejki eteryczne można nakładać na opatrunek lub w pobliżu rany lub bezpośrednio na mniejszą ranę, taką jak zadrapanie, małe skaleczenie lub zadrapanie. Helichrysum jest najskuteczniejszy przy rozcieńczeniu 1% lub mniejszym (Schnaubelt, 2011) i często dotyczy to wielu olejków eterycznych, nawet w ostrych sytuacjach, takich jak gojenie się ran. Rozcieńczyć całą mieszankę wybranych olejków eterycznych do 2-3% i nakładać przy każdej zmianie opatrunku lub kilka razy dziennie na odsłoniętą skórę w pobliżu rany. Gdy rana goi się i zamyka, mieszankę można nakładać bezpośrednio na ranę, aby zminimalizować blizny.

Nośniki i inne opcje wspomagające leczenie ran

Kilka ziołowych olejków, hydrolatów i żeli jest doskonałymi nośnikami dla olejków eterycznych, które same w sobie mają silne właściwości lecznicze. Hydrolaty Helichrysum lub Rosalina (Melaleuca erica folia) (Stillpoint Aromatics, b.d.) mogą być stosowane jako spray i mogą być szczególnie skuteczne w przypadkach, gdy nie można dotknąć rany. Żel aloesowy można mieszać z hydrolatem lub stosować jako samodzielny nośnik. Olej Tamanu (Calophyllum inophyllum) jest dobrze znany ze swoich silnych właściwości gojenia ran.

Kilka innych nośników gojenia ran to masło shea (Butyrospermum parkii), olej z pestek winogron (Vitis vinifera), awokado (Persea Americana), oliwka (Olea europaea), nasiona dzikiej róży (Rosa canina), a także nagietek (Calendula officinalis), dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum), babki lancetowatej (Plantago spp.) i marchwi (Daucus carota) olejki infuzyjne (Price & Price, 2012.; Shutes, b.d.)

Połączenie wszystkiego

Chociaż najlepszym sposobem stosowania olejków eterycznych na blizny jest ostrożna profilaktyka, nie zawsze jest to możliwe. Źródła, które twierdzą, że mieszanki olejków eterycznych mogą być stosowane w celu zmniejszenia, ale nie wyeliminowania istniejących blizn, zgadzają się, że wymaga to częstego codziennego stosowania mieszanki przez okres kilku miesięcy. Wiele z tych samych składników, które są używane do gojenia się ran, jest również wskazanych w redukcji blizn.

Najczęściej wymienianym składnikiem jest olej tamanu, więc byłby to najważniejszy składnik każdej mieszanki olejków eterycznych na blizny. Inne wskazane olejki to argan (Argania Spinosa), nasiona dzikiej róży, awokado i jojoba (Simmondsia Chinensis) (Price & Price, 2012). Pomocne olejki ziołowe obejmują gotu kola (Centella Asiatica) i żywokost lekarski (Symphytum officinale) (Shutes, b.d.). Olejki eteryczne obejmują te już wymienione.

Aby zminimalizować powstawanie nowej blizny, 3% roztwór można stosować przez około tydzień, a następnie zmienić na 2% roztwór do całkowitego zagojenia się rany. W przypadku istniejącej blizny 2% roztwór można nakładać kilka razy dziennie. Może to potrwać kilka miesięcy, zanim widoczne będą postępy. Kurt Schnaubelt (2011) zaleca umieszczenie 1 ml Helichrysum italicum i 15 ml oleju z nasion dzikiej róży w 4-uncjowej butelce, którą następnie napełnia się innym olejem nośnikowym w celu nałożenia na istniejące blizny dwa do trzech razy dziennie.

Niezależnie od tego, czy produkt jest kremem, balsamem, olejkiem do masażu czy masłem do ciała, olejek tamanu, olejek z nasion dzikiej róży, olejek eteryczny z helichrysum i olejek eteryczny na bazie żywicy będą doskonałymi składnikami do uwzględnienia. Możesz dodać inne zalecane składniki według uznania, aby uzyskać odpowiednio rozcieńczoną mieszankę, której można użyć do zminimalizowania blizn lub zmniejszenia istniejących blizn.

PRZYPISY

~ 152 ~ Bowles, EJ (2003). Chemia olejków aromaterapeutycznych, wydanie 3. Crows Nest: Allen i Unwin.

Cena, S. & Cena. L. (2012). Aromaterapia dla pracowników służby zdrowia. Londyn: Churchill Livingstone, Elsevier.

Schnaubelt, K. (2011.) Uzdrawiająca inteligencja olejków eterycznych. Rochester, VT: Healing Arts Press.

~ 152 ~ Shutes, J. (nd). Olejki ziołowe materia medica. Szkoła Studiów Zielarskich i Aromatycznych Wschód-Zachód.

~ 152 ~ Stillpoint Aromatics (nd). Hydrolat Rosalina. Pobrane z http://www.stillpointaromatics.com/rosalina-organic-hydrosol?keyword=rosalina