Jak stosować olejki eteryczne do pielęgnacji włosów

Idąc alejką w drogerii, możesz być przytłoczona liczbą i różnorodnością produktów do pielęgnacji włosów. Ich koszty wahają się od bardzo niskich do kwot, które mogłyby konkurować z produktem narodowym brutto niektórych krajów.

Jednakże, jeśli przyjrzysz się uważnie, zauważysz, że składniki zawierają pewne zaskakujące podobieństwa. Woda jest często głównym składnikiem szamponów i odżywek. Woda? Tak, płacisz za więcej wody. W rzeczywistości woda jest głównym rozpuszczalnikiem, co czyni ją bardzo ważnym składnikiem. Potem jednak można natknąć się na popularne składniki, które nie są tak miłe, takie jak laurethosiarczan sodu (SLES) i laurylosiarczan sodu (SLS). Te niedrogie, syntetyczne chemikalia są używane jako środki powierzchniowo czynne i detergenty, które pomagają w emulgowaniu składników produktów do pielęgnacji włosów, zwilżaniu włosów, wytwarzaniu piany i sprawianiu, że wszystko działa razem. Podczas gdy baza danych Skin Deep Cosmetics organizacji Environmental Working Group (EWG) umieszcza oba te składniki w kategorii niskiego ryzyka, ich bezpieczeństwo jest kontrowersyjne. Ponadto obie te chemikalia są syntetyczne, co oznacza, że ​​ich produkcja ma również wpływ na środowisko.

Ponadto większość produktów do pielęgnacji włosów będzie zawierała również sztuczne stabilizatory i konserwanty, a także sztuczne substancje zapachowe. Wszyscy czytaliśmy, jak niektóre z tych syntetycznych chemikaliów mogą powodować podrażnienia skóry i reakcje alergiczne lub gorsze.

Możliwe jest bardziej naturalne podejście

Całkiem możliwe jest przyjęcie bardziej naturalnego podejścia do pielęgnacji włosów. Są firmy, które sprzedają szampony i odżywki, które nie zawierają niektórych z tych drażniących chemikaliów, a także firmy, które sprzedają szampony i odżywki luzem, do których można dodawać własne zapachy. Być może nadal będziesz musiał uważać na poszczególne składniki, których starasz się unikać w każdym z tych przypadków.

Istnieje kilka olejków roślinnych lub stałych, które mogą być bardzo przydatne w codziennej pielęgnacji włosów. Kokos, jojoba, argan, nasiona konopi, sezam, tamanu, masło shea, awokado i lnicznik mogą odgrywać ważną rolę w utrzymaniu pięknych, lśniących loków.

Możliwe jest nawet wykonanie prostych produktów do pielęgnacji włosów od podstaw w domu. Możesz przeglądać książki o kosmetykach DIY z lokalnej biblioteki lub surfować po Internecie, aby znaleźć wiele przepisów na bazy szamponów i odżywek. Akademia Herbal ma artykuł o używaniu mydlnicy do przygotowania szamponu i płynu do mycia ciała tutaj. Możesz spróbować ostatniego płukania włosów octem ziołowym, korzystając z pomysłu z tego postu.

Jak używać olejków eterycznych do pielęgnacji włosów

Niezależnie od tego, czy kupujesz bazę produktów do włosów, czy tworzysz własną, będziesz rozważać przeznaczenie swojego produktu do włosów, takie jak zwalczanie łupieżu, nawilżanie suchych włosów lub przeciwdziałanie wypadaniu włosów, a także szukać przyjemnego zapachu. Tutaj naprawdę mogą pomóc olejki eteryczne do pielęgnacji włosów.

Pamiętaj, że olejki eteryczne nie są tłuste jak oleje roślinne lub stałe. Nazywa się je „olejami”, ponieważ są lipofilowe lub kochają tłuszcze i łatwo rozpuszczają się w tłustych płynach, ale nie są zbudowane z lipidów. Oznacza to, że olejki eteryczne stosowane do pielęgnacji włosów nie są w stanie ich nawilżyć ani przetłuścić. W rzeczywistości, jeśli twoje olejki eteryczne są czyste, mogą w rzeczywistości dość wysuszać i odparowują szybciej niż gdy są stosowane samodzielnie. Jest to jeden z głównych powodów, dla których rozcieńczamy olejki eteryczne w olejach tłuszczowych i masłach przed nałożeniem ich na skórę.

Jednak olejki eteryczne do pielęgnacji włosów mogą być szczególnie skuteczne w przypadku wypadania włosów lub łupieżu. De Valois (2004) przeprowadził studium przypadku z użyciem olejków eterycznych w leczeniu egzemy skóry głowy. Inni badacze używali różnych olejków eterycznych do leczenia łupieżu, łysienia i wszy. Streszczenia kilku z tych badań są wymienione w zasobach poniżej.

Do polecanych w literaturze olejków eterycznych do pielęgnacji włosów należą:

Zamiar
Olejek eteryczny
Bibliografia

Ogólny
Nasiona anyżu, rumianek (rzymski lub niemiecki), cytronella, szałwia, lawenda, cytryna, szałwia muszkatołowa, drzewo sandałowe, rozmaryn oba ct. 1,8 cineol i werbenon, mięta pieprzowa, mięta zielona, ​​drzewo herbaciane
Róża, 1992

Hargis, 2015

Łupież
Pelargonia różana, rozmaryn, cytryna, cedr atlaski, cedr himalajski, jagoda jałowca, drzewo herbaciane, eukaliptus (typy 1,8 cineole), cyprys, guma cytrynowa (Eucalyptus citriodora), paczula
Róża, 1992
Hargis, 2015
Pressimon, 2015

Wzrost włosów
Dzięgiel (zwłaszcza jeśli wypadanie włosów jest związane z hormonami), bazylia, czarny pieprz, szałwia muszkatołowa, rozmaryn, szałwia, ylang-ylang, cedr Virginia, lawenda, gałka muszkatołowa, tymianek ct. linalol, wetyweria, rumianek rzymski, drzewo sandałowe, cytryna, mięta pieprzowa
Róża, 1992

Och, i tak dalej. al., 2014

Hargis, 2015

Pressimone, 2015

Tłuste włosy
Cyprys, trawa cytrynowa, szałwia, pelargonia różana, szałwia muszkatołowa
Róża, 1992

Hargis, 2015

Suche włosy
róża geranium, drzewo sandałowe
Róża, 1992

Wszy
Eucalyptus globulus, mięta, goździk, tymianek ct. tymol, drzewo herbaciane, cytronella, kasja
Zobacz zalecane zasoby
UWAGA: Pamiętaj, aby sprawdzić bezpieczeństwo w szczególności dla tych EO.

Wybór olejków eterycznych do produktów do pielęgnacji włosów

Olejki eteryczne (EO), które wybierzesz do pielęgnacji włosów, mogą rozwiązać poważne problemy z włosami i skórą głowy, takie jak te w powyższej tabeli, ale możesz też mieć inne powody, dla których wybierasz określone olejki eteryczne. Olejki eteryczne słyną z działania przeciwgrzybiczego i przeciwbakteryjnego, więc możesz wybrać niektóre olejki eteryczne, aby zaradzić infekcji grzybiczej lub bakteryjnej na skórze głowy.

EO mogą również odnosić się do problemów emocjonalnych, więc możesz wybrać zapach, który przywołuje miłe wspomnienia lub sprawia, że ​​masz ochotę śpiewać pod prysznicem. Możesz również wybrać olejki eteryczne po prostu ze względu na ich zapach, chociaż ostrzegam, że jeśli masz zamiar wybrać kwiatowe olejki eteryczne lub absoluty, używaj bardzo lekkiej ręki do ich mieszania. Bardzo łatwo jest użyć zbyt dużej ilości, ponieważ kwiatowe aromaty EO są szczególnie silne. W niektórych przypadkach wystarczy jedna kropla na uncję bazy produktu.

Miętowy olejek eteryczny może powodować mrowienie skóry głowy, co sprawia, że ​​fajnie jest włączyć olejek eteryczny do szamponu lub przepisów na skórę głowy. Podobnie jak w przypadku kwiatowych EO, użyj niewielkiej ilości, 1% lub mniej, w przeciwnym razie mrowienie może stać się nieprzyjemne. Możesz użyć więcej, jak możesz, do 3%.

Przepisy na olejki eteryczne do pielęgnacji włosów przerzedzających się

Jest to bardzo ciężka receptura kondycjonująca do włosów przerzedzonych, gdzie zarówno same włosy stają się cieńsze i słabsze, jak i maleje gęstość włosów. Używaj bardzo małych ilości wetrzyj w dłonie, a następnie w skórę głowy i włosy. Jak to mówią: „Trochę wystarczy!”

Mieszanka olejków eterycznych do przerzedzających się włosów

Drukuj

Użyj w (3% rozcieńczeniu).

Składniki
~ 152 ~ 1 uncja słoika
0,75 uncji nierafinowanego oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia (użyj wersji rafinowanej, aby uzyskać mniej aromatu)
0,25 uncji wosku jojoba
4 krople olejku palmarosa EO
3 krople balsamu copaiba EO
4 krople cytrynowego EO
2 krople rozmarynu kr. 1,8 cineol EO
1-2 krople mięty pieprzowej EO (opcjonalnie)

Kierunki

  Ubij składniki razem, aż będą lekkie i puszyste.

  Nałożyć niewielką ilość na włosy i skórę głowy przed umyciem szamponem. Pozostaw na 15-20 minut przed umyciem włosów jak zwykle. Można również użyć bardzo małej ilości jako odżywki bez spłukiwania.

Prosty przepis na szampon do włosów przerzedzonych

Drukuj

Składniki

Olejki eteryczne
Szampon lub odżywka

Kierunki

 • Dodaj 25 kropli rozmarynu ct. 1,8 cyneolu lub mięty pieprzowej lub połączenie rozmarynu i mięty pieprzowej w butelce szamponu o pojemności 16 uncji.
 • Dodaj 1 kroplę olejku eterycznego z geranium do porcji szamponu lub odżywki podczas ich stosowania.

Uwagi dotyczące bezpieczeństwa olejków eterycznych

Kiedy używasz olejków eterycznych do pielęgnacji włosów, upewnij się, że wszystkie olejki eteryczne, które wybierzesz do swoich produktów są bezpieczne.

  Staraj się unikać dostania się tych produktów do oczu, ale jeśli tak się stanie, przepłucz dobrze czystą wodą, aż pieczenie ustanie.
 • Ogólne rozcieńczenia szamponu i odżywki do rozważenia to 1-5%.
 • Nawet jeśli spłukujesz większość produktów do pielęgnacji włosów, zalecam użycie maksymalnie 4 kropli wszystkich olejków cytrusowych lub fototoksycznych na uncję produktu do pielęgnacji włosów, aby uniknąć potencjalnej reakcji fototoksycznej na skórze głowy.

Zalecane zasoby

  Baza danych Skin Deep Cosmetics EWG dla:
  Laurylosiarczan sodu
  Sodium Laureth Sulfate

  The Complete Aromatherapy & Essential Oils Handbook for Everyday Wellness autorstwa Nerys Purchon i Lora Cantele zawiera sekcję poświęconą pielęgnacji włosów.

  Olejki eteryczne i hydrolaty 375 autorstwa Jeanne Rose

  Aromaterapia: olejki eteryczne dla pełnego zdrowia i urody, autor: Roberta Wilson

  łysienie:
  Informacje ogólne: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9828867
  Rozmaryn EO: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25842469

  Łupież:
  Trawa cytrynowa EO: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26566122 i https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21710859
  Drzewo herbaciane EO: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12451368

  Wszy:
  Eukaliptus globulus: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27905627
  Spearmint (i inne): https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27112758
  Goździk (eugenol i beta-kariofilen): https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26864790 i https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20496586
  Tymianek: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26462802
  Drzewo herbaciane (i inne): https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21864348, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20727129, https://www.ncbi .nlm.nih.gov/pubmed/25296426 i http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00436-012-3045-0
  Geranium EO: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22493851

Dodatek: Wymienione nazwy botaniczne olejków eterycznych

Angelica (Angelica archangelica)
Lawenda (Lavandula angustifolia)

Nasiona anyżu (Pimpinella anisum)
Cytryna (cytrusowa limonka)

Balsam copaiba (Copaifera officinalis)
Guma o zapachu cytryny (Eucalyptus citriodora)

Bazylia (Ocimum basilicum)
Trawa cytrynowa (Cymbopogon citratus lub Cymbopogon flexuosus)

Czarny pieprz (Piper nigrum)
Gałka muszkatołowa (Myristica fragrans)

Kasja (Cinnamomum cassia)
Palmarosa (Cymbopogon martinii)

Cedr, Atlas (Cedrus atlantica)
Patchouli (kabina Pogostemon)

Cedr himalajski (Cedrus deodara)
Mięta pieprzowa (Mentha x piperita)

Cedr Wirginijski (Juniperus virginiana)
Pelargonia różowa (Pelargonium roseum)

rumianek niemiecki (Matricaria recutita)
Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) ct. 1,8 cineol lub ct. werbenon

Rumianek rzymski (Chamaemelum nobile)
Szałwia lekarska (Salvia officinalis)

Citronella (Cymbopogon nardus)
Drzewo sandałowe (Santalum spicatum lub inne zrównoważone drzewo sandałowe)

Szałwia muszkatołowa (Salvia sclarea)
Mięta zielona (Mentha spicata)

Goździk (Eugenia caryophyllata)
Drzewo herbaciane (Melaleuca alternifolia)

Cyprys (Cupressus sempervirens)
Tymianek (Thymus vulgaris) ct. linalol (Słodki Tymianek) lub ct. tymol (czerwony tymianek)

Eukaliptus (Eucalyptus globulus, E. radiata)
Wetyweria (Vetiveria zizanoides)

Geranium (Pelargonium x asperum)
Ylang-ylang (Cananga odorata)

Jagoda jałowca (Juniperus communis)

 

PRZYPISY

De Valois, B. (2004). Stosowanie olejków eterycznych w leczeniu egzemy skóry głowy. The International Journal of Aromatherapy, 14, 45-47. http://dx.doi.org/10.1016/j.ijat.2003.12.009

Hargis, L. (2015). Popularne zapachy, praktyczny przewodnik po aromaterapii. Bakersfield, Kalifornia: Wydawnictwo French Kitchen Table.

Pressimone, J. (2015). JennScents: Kompleksowy przewodnik po aromaterapii holistycznej. Clermont, Floryda: JennScents, Inc.

Rose, J. (1992). Książka Aromaterapia: Zastosowania i inhalacje. Berkeley, Kalifornia: North Atlantic Books.

Zapisz

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US