Jak tworzyć proste mieszanki perfum przy użyciu nut aromatycznych

Olejki eteryczne są produkowane do trzech podstawowych celów: aromatów, zapachów i zastosowań terapeutycznych. Zdecydowana większość olejków eterycznych jest faktycznie produkowana dla dwóch pierwszych, aromatów i zapachów, i była używana do tych celów przez dość długi czas.

Dzisiaj chcę Ci pokazać, jak możesz wziąć olejki eteryczne i zmieszać je ze sobą, aby stworzyć proste mieszanki perfum, wykorzystując ich aromatyczne nuty. To łatwy sposób na rozpoczęcie przygody ze sztuką perfumeryjną, wyćwiczenie nosa i tworzenie naturalnych zapachów, które można nosić tak często, jak chcesz. Znajdziesz też przepis na podnoszące na duchu perfumy w płynie!

Zmysł węchu

Nasz węch jest niesamowity. Jest związana z naszą zdolnością do odczuwania smaku, może wzmacniać wspomnienia, może wpływać na emocje, może przyciągać lub odpychać, może nam pomóc zidentyfikować bezpieczne lub niebezpieczne substancje. Wiemy, że niektóre aromaty oznaczają, że wdychamy niebezpieczną substancję i możemy zachorować lub uszkodzić płuca przy ciągłym narażeniu, ale istnieje coraz więcej dowodów na to, że narażenie na niektóre substancje lecznicze i aromaty może również poprawić nasze zdrowie.

Jak mieszać olejki eteryczne w celach terapeutycznych za pomocą „Notatek”

Istnieje kilka sposobów mieszania olejków eterycznych i aromatów w celu uzyskania skutecznej mieszanki terapeutycznej.

W szczególności jedna technika mieszania jest używana najczęściej, gdy pożądane są perfumy lub specjalny aromat: mieszanie według nuty. Nuty są związane z lotnością składników olejku eterycznego i są mieszane w taki sposób, aby stworzyć harmonijny akord, tak jak można by połączyć nuty w partyturze muzycznej. Notatki dzielą się ogólnie na trzy główne kategorie: górna, środkowa i podstawowa. Niektóre olejki eteryczne mają wyraźne nuty górne, a niektóre wyraźne nuty dolne, ale większość znajduje się gdzieś pośrodku i jest bardziej nutą górną lub nutą bazową w porównaniu z innymi olejkami w mieszance. Niektóre olejki eteryczne mogą również zawierać pewne kombinacje nut w olejku eterycznym, czyniąc jego aromat bardziej złożonym.

Kategorie notatek olejków eterycznych

Niektóre dość powszechne przykłady trzech kategorii nut to:

Nuty górne: (pierwsze wrażenie, szybko wyparowuje, podnoszący na duchu)

 • Cytrusowe
 • Bazylia (Ocimum basilicum ct. linalool)
 • szałwia muszkatołowa (Salvia sclarea)
 • Jałowiec (Juniperus communis)
 • Lawenda (Lavandula angustifolia)
 • Neroli (Citrus aurantium var. amara)

Nuty środkowe: (znane również jako nuty serca lub nuty bukietu)

 • Kardamon (Elettaria cardamomum)
 • Kora cynamonu (Cinnamomum zeylanicum)
 • Salvia sclarea (Salvia sclarea)
 • Geranium (Perlargonium roseum x asperum)
 • Absolut jaśminu (Jasminum grandiflorum)
 • Rose otto (Rosa damascena)
 • Rozmaryn (Rosmarinus officinalis)

Nuty bazowe: (ugruntowanie emocjonalne)

 • Kadzidło (Boswellia spp.)
 • Imbir (Zingiber officinale)
 • Mirra (Commiphora mirra)
 • Patchouli (kabina Pogostemom)
 • Spikenard (Nardostachys jatamansi)
 • Absolut wanilii (Vanilla planifolia)
 • Wetyweria (Chrysopogon zizanioides)
 • Ylang Ylang (Cananga zapachowa)

5 kroków do tworzenia prostych mieszanek perfum przy użyciu nut aromatycznych

Kiedy tworzysz swoje osobiste perfumy lub charakterystyczny zapach, możesz rozważyć, czy masz cel terapeutyczny dla swoich perfum, czy po prostu chcesz stworzyć aromat, który uznasz za przyjemny i po prostu rozważysz jakąkolwiek korzyść terapeutyczną jako bonus .

Istnieje kilka różnych zaleceń dotyczących mieszania perfum.

1. Mieszanie zgodnie z notatką

Jeśli połączysz według nuty, wybierzesz łącznie nie więcej niż trzy do pięciu olejków z trzech rodzin nut.

Niektórzy zalecają mieszanie nut w stosunku 1:1:1 (góra: środek: podstawa). Inni zalecają 3:2:1. Jeszcze inni sugerują proporcje takie jak 4:2:1.

Celem tych dwóch ostatnich jest to, że górną nutą będzie aromat, który poczujesz jako pierwszy, i który zniknie stosunkowo szybko. Z czasem nuta środkowa stanie się wyraźniejsza, a ostatecznie nuta bazowa będzie ostatecznym aromatem.

Aromy perfum nie tylko wchodzą w interakcję z chemią twojego ciała, ale zmieniają się z czasem. Najważniejszym wymogiem jest jednak to, że kiedy wszystko jest już powiedziane i zrobione, lubisz aromatyczną mieszankę, którą stworzyłeś.

2. Dłuższa trwałość zapachu

Kolejną ważną kwestią związaną z nutami bazowymi jest to, że istnieje kilka olejków eterycznych z nut bazowych, takich jak mirra, które są często używane do utrwalania lub przedłużania ogólnego zapachu. Użycie utrwalonego oleju roślinnego, takiego jak wosk jojoba jako bazy, również może wydłużyć trwałość zapachu.

3. Mieszanie kropla po kropli ~ 753 ~

Możesz bawić się proporcjami nut, aby znaleźć akord, który najbardziej Ci odpowiada, ale technika mieszania kropla po kropli oferuje doskonałe podejście do tworzenia zrównoważonych perfum.

Najłatwiej jest sporządzić tę mieszankę w oddzielnej butelce, a następnie użyć tej „butelki zapasowej” do przygotowania sprayu, balsamu, olejku do masażu, rollera, perfum w postaci stałej lub dowolnej innej formy.

Miej pod ręką notatnik, aby zapisywać każdą kroplę podczas jej dodawania. Podczas mieszania łatwo stracić kontrolę nad tym, co zrobiłeś.

Jak mieszać kropla po kropli

 1. Weź swoją nutę bazową i umieść jedną kroplę w butelce. Wąchaj zapach.
 2. Dodaj kroplę nuty serca i delikatnie wiruj. Wąchaj aromat. Zanotuj, czy są jakieś zmiany.
 3. Dodaj jedną kroplę nuty głowy. Ponownie zawiruj, powąchaj, zanotuj zmiany.
 4. Następnie wróć i dodaj kroplę lub dwie każdego ze swoich olejków, zgodnie z tym, czego czujesz, że potrzebuje twoja mieszanka. Po kilku kroplach możesz zauważyć, że twój zmysł węchu staje się zmęczony i zdezorientowany. Wąchanie ziaren kawy może pomóc oczyścić podniebienie węchowe i pozwolić ci kontynuować.
 5. Kiedy masz mieszankę, którą lubisz, zakręć butelkę i odstaw na kilka dni.

W przemyśle perfumeryjnym chcesz pozostawić nowe perfumy na dzień lub dwa po zmieszaniu. Często w tym czasie aromat nieco się zmieni. To jest trudna część, ale może być tego warta. Powąchaj butelkę kilka razy w ciągu następnych kilku dni, aby zobaczyć, jak może zmienić się aromat i czy nadal ci się podoba.

Możesz również umieścić kroplę na waciku, aby zobaczyć, jak zmienia się aromat w czasie, gdy jest wystawiony na działanie powietrza. Czasami zapach z butelki nie daje prawdziwego poczucia aromatu mieszanki. Kiedy jesteś zadowolony z perfum, możesz użyć tej mieszanki do stworzenia dowolnego z kilku rodzajów perfum.

4. Wybór bazy olejowej

Wosk jojoba to doskonały wybór jako baza do tłustych perfum, ponieważ działa leczniczo na skórę, ma długi okres przydatności do spożycia i nie ma własnego zapachu. Możesz również rozważyć użycie olejku infuzyjnego jako bazy, w takim przypadku należy wziąć pod uwagę aromat tego oleju.

5. Rozcieńczenia

Ponieważ perfumy są zwykle nakładane na bardzo mały obszar skóry, jeśli stosowane olejki eteryczne są przyjazne dla skóry i mało prawdopodobne, aby powodowały jakąkolwiek reakcję nadwrażliwości, wyższe niż zwykle stężenie, takie jak 10%-50% , w zależności od rodzaju perfum, jest często używany. Pamiętaj, aby zawsze testować czułość i brać pod uwagę wszelkie parametry bezpieczeństwa dla wybranych olejów.

Jeśli przygotowujesz perfumowany balsam lub olejek do masażu, który pokryje większą powierzchnię skóry, lepszym wyborem będzie niższe stężenie, np. 2%-3%.

Podnoszące na duchu perfumy w płynie do wypróbowania

Emocjonalnie podnoszący na duchu płynny zapach kwiatu pomarańczy

Druk

Składniki

10 ml butelka z kulką
Wosk jojoba z dodatkiem wanilii
1 kropla witaminy E
2 krople Ylang Ylang (Cananga odorata)
11 kropli słodkiej pomarańczy (Citrus sinensis)
2 krople melisy (Melissa officinalis)
5 kropli co-destylu Neroli/Petitgrain (Citrus aurantium var. amara)
5 kropli zielonej mandarynki (Citrus reticulata)
zamiast tego użyj wosku jojoba nasączonego neroli i pomiń olejek eteryczny neroli/petitgrain (opcjonalnie)

Kierunki

Wymieszaj olejki eteryczne w butelce z kulką.
Wypełnij pozostałą część woskiem jojoba z dodatkiem wanilii.
Delikatnie wstrząśnij, aby wymieszać. Zastosuj do punktów tętna.

Czy tworzyłeś już własne, niepowtarzalne mieszanki perfum? Jak ci poszło? Jakie są twoje ulubione kombinacje olejków eterycznych?

PRZYPISY:

Edwards, V.H. (1999). Towarzysz aromaterapii. Pownal, VT: Książki piętrowe.

~ 152 ~ Rhind, J. (nd). Słuchanie zapachu: węchowa podróż z aromatycznymi roślinami i ich ekstraktami.

Rose, J. (1992). Książka Aromaterapia. Berkeley, Kalifornia: North Atlantic Books.

Wilson, R. (2002). Aromaterapia: olejki eteryczne dla zdrowia i urody. Nowy Jork: Avery.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US