• Home
 • Domy z sercem
 • Jak sprawić, by Twój dom ładnie pachniał za pomocą dyfuzorów-olejków eterycznych

Jak sprawić, by Twój dom ładnie pachniał za pomocą dyfuzorów-olejków eterycznych

Co jest jedną z pierwszych rzeczy, które zauważasz, kiedy wracasz do domu z dalekiej podróży? Co sprawia, że ​​„dom” wydaje się taki „domowy”, kiedy po raz pierwszy przechodzisz przez te drzwi?

Często jest to zapach.

Może to być uspokajający zapach, który mówi ci, że jesteś z powrotem w bezpiecznym miejscu. Lub może to być zapach, który przypomina ci, że kuweta kota nie została wyczyszczona podczas twojej nieobecności przez cały weekend. Tak czy inaczej, zapach twojego domu wysyła ci ważną wiadomość, na którą zazwyczaj reagujesz emocjonalnie.

Otaczanie się fitoaromatami

Jedną z cudownych cech aromaterapii jest to, jak aromatyczne zioła, olejki eteryczne i hydrolaty mogą wpływać na nasze środowisko, a tym samym pośrednio na nas. Mamy wymyślne narzędzia i urządzenia, które pomogą nam stworzyć tę aromatyczną atmosferę, a także bardzo proste, niedrogie metody stosowania mieszanek dyfuzorów olejków eterycznych w domu.

Z drugiej strony, można użyć dyfuzora ultradźwiękowego, dyfuzora wentylatora, nebulizatora lub nawilżacza. Proste metody i narzędzia obejmują umieszczenie kropli olejku eterycznego na chusteczce, wacik, mieszankę potpourri lub kamienie aromatyczne umieszczone na blacie; aromatyczny spray; podgrzewacz do wosku lub świec; aromatyczna świeca; płonące żywice lub kadzidła; lub olejki eteryczne lub pachnące zioła umieszczone w misce z parującą wodą.

Mieszanki, które stosujemy w całym naszym środowisku, mogą być skutecznie wykorzystywane do wielu celów, w zależności od użytych ekstraktów roślinnych. Hydrolaty/hydrolaty i olejki eteryczne doskonale nadają się do tego zadania, ponieważ mogą dezodoryzować lub dezynfekować powietrze, maskować odrażające zapachy, wpływać na nasz nastrój, pomagać nam się zrelaksować lub być bardziej czujnym, być częścią naszych praktyk duchowych i przyczynić się do zapobiegania chorobom górnych dróg oddechowych infekcje.

6 Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa dyfuzora

W przypadku stosowania w domu mieszanek i aerozoli olejków eterycznych należy pamiętać o pewnych kwestiach bezpieczeństwa, wykraczających poza zwykłe wytyczne dotyczące bezpieczeństwa.

1. Niektóre składniki, zwłaszcza aldehydy i fenole, mogą silnie podrażniać błony śluzowe. Oleje bogate w te składniki należy stosować z dużą ostrożnością iw bardzo małych ilościach lub nie stosować ich wcale. Przykładami mogą być kora lub liść cynamonu (Cinnamomum zeylanicum) lub kasja (Cinnamomum cassia), oregano (Origanum vulgare), mirt cytrynowy (Backhousia citriodora) i trawa cytrynowa (Cymbopogon flexuosus i C. citratus).

2. Dyfuzory powinny być uruchamiane przez krótki czas, od pięciu (5) do trzydziestu minut, a następnie wyłączone na kilka godzin, a nie pracować w sposób ciągły.

3. Dla silniejszej dezynfekcji pomieszczenia można rozpylać olejki cytrusowe, nawet te bogate w aldehydy, takie jak trawa cytrynowa (Cymbopogon flexuosus i C. citratus) przy zamkniętych drzwiach do pokoju i nikogo w nim nie przebywających przez około godzinę. Po upływie godziny otwórz drzwi i okna w pokoju i dobrze je wywietrz, zanim spędzisz w nim czas.

4. Jeśli w domu są zwierzęta domowe, nie rozpraszaj wokół akwariów, gadów lub ptaków. Uważaj na rozproszenie wokół ssaków i upewnij się, że zwierzęta mogą swobodnie opuścić pomieszczenie, jeśli stanie się to dla nich zbyt trudne.

5. Zachowaj ostrożność podczas dyfuzji w pobliżu dzieci, osób starszych lub osób z alergiami lub problemami z oddychaniem, zarówno przy wyborze olejków, jak i intensywności i czasu dyfuzji.

6. Lepkie olejki, takie jak wetiwer (Vetiveria zizanoides), nard (Nardostachys jatamansi), mirra (Commiphora myrrha) mogą być tak gęste, że mogą zakleszczyć dyfuzor ultradźwiękowy lub inne urządzenie.

Dyfuzory olejków eterycznych do domu

Poniższe mieszanki i spraye do dyfuzorów olejków eterycznych do użytku domowego są dostępne w dwóch formatach.

  Te, które mają napełnić jeden konkretny pojemnik lub są jednorazowego użytku, są pisane z podaniem dokładnych wymiarów.

  Inne mają ilości składników podane w „częściach”. Do tych przepisów będziesz chciał zrobić mieszankę bulionową, z której użyjesz odpowiedniej liczby kropli potrzebnej do wybranej metody aplikacji. Możesz mierzyć części jako krople lub mililitry, w zależności od ilości przygotowywanej mieszanki zapasów.

Składniki olejków eterycznych są identyfikowane za pomocą skrótu EO.

Daytime Clarity Diffuser Blend

Używaj tej mieszanki, gdy zmagasz się ze skupieniem lub jasnością umysłu. Te olejki eteryczne mają również powinowactwo do układu oddechowego.

Składniki

1 część rozmarynu (Rosmarinus officinalis ct. cineole) EO
2 części bazylii (Ocimum basilicum ct. linalool) EO
4 części cytryny (Citrus limon) EO
1 część lawendy kłosowej (Lavandula latifolia) EO
4 części słodkiej pomarańczy (Citrus sinensis) EO

Ostrożnie używaj w pobliżu dzieci poniżej piątego (5) roku życia.

Przepis na dyfuzor choinkowy

Składniki

~ 152 ~ 8 części daglezji zielonej (Pseudotsuga menziesii) EO
3 części jagód jałowca (Juniperus communis) EO
2 części pąków goździków (Syzygium aromaticum) EO
3 części słodkiej pomarańczy (Citrus sinensis) EO

Garnek do gotowania pomandera

Składniki

3 szklanki wody
3 laski cynamonu, połamane
9 pączków goździków
4 czarne ziarna pieprzu
3 strąki zielonego kardamonu i/lub 1/2 łyżeczki kardamonu w proszku

Kierunki

 • Obierz 1 pomarańczę, pokrój na małe kawałki.
 • Wszystkie składniki umieść w garnku na kuchence.
 • Ustaw ciepło na średnio-niskie i podgrzej wodę.
 • Pamiętaj o ciągłym sprawdzaniu poziomu wody. Dodaj więcej ciepłej wody, jeśli wody jest coraz mniej. Nie pozwól, aby patelnia wyschła.
 • Nie pozostawiaj bez nadzoru, jeśli używasz kuchenki gazowej.

Zrób to sam: z tego posta dowiesz się, jak zrobić własne staromodne pomandery z goździkami.

Spray do bielizny Sleep Easy

Ta mieszanka może pomóc Ci się zrelaksować, odprężyć, oczyścić umysł i wesprzeć układ oddechowy.

Składniki
~ 152 ~ 1 uncja szklana butelka z rozpylaczem
1/4 uncji wódki
6 kropli drzewa cedrowego (Juniperus virginiana) EO
6 kropli lawendy (Lavandula angustifolia) EO

Kierunki

 • Napełnij butelkę wodą destylowaną (nieco poniżej 3/4 uncji).
 • Wymieszaj olejki eteryczne z wódką w butelce.
 • Wypełnij resztę wodą destylowaną.
 • Wstrząśnij dobrze przed rozpyleniem.

Spryskaj pościel około 15 minut przed pójściem spać. Nie rozpylać bezpośrednio na skórę. Zrób świeżą partię co kilka miesięcy.

Dezodoryzująca mieszanka dyfuzora

Składniki

Użyj tej mieszanki w dyfuzorze łazienkowym. Uruchom dyfuzor na 5-30 minut, gdy potrzebne jest odświeżenie powietrza. Alternatywnie można z niego zrobić spray po zmieszaniu z wódką i wodą.

3 części rozmarynu (Rosmarinus officinalis ct. cineole) EO
3 części bergamotki (Citrus bergamia) EO
5 części cytryny (Citrus limon) EO

Domowe mieszanki olejków eterycznych w sprayu i dyfuzorach mogą na nas oddziaływać bezpośrednio — poprzez bezpośrednie wdychanie, stosowanie miejscowe lub różne formy użytku wewnętrznego — lub pośrednio poprzez otaczające nas aromaty. Jeśli zapach staje się zbyt intensywny, dokładnie wywietrz pomieszczenie i w razie potrzeby wyjdź na świeże powietrze. Dyfuzory i spraye, używane ostrożnie, mogą oddziaływać na wiele osób jednocześnie, a także tworzyć pożądaną atmosferę.

Ciesz się tą wyjątkową jakością fitoaromatyków w swoim domu, samochodzie lub pokoju hotelowym podczas podróży.

 

Zapisz

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US