Jak naturalnie radzić sobie z bólami głowy za pomocą wspomagających ziół i olejków eterycznych

Możesz odczuwać ucisk za oczami. Możesz odczuwać ból na czole lub tylko po jednej stronie głowy. Ból może być tępy lub ostry i może narastać powoli lub szybko. Możesz mieć niewyraźne widzenie lub nadwrażliwość na światło lub dźwięk. Wszystkie te objawy mają jedną wspólną cechę: są związane z bólem głowy.

Objawy te mogą wahać się od irytujących do wyniszczających i trwają od kilku sekund do tygodni lub nawet miesięcy. Bardziej ekstremalne bóle głowy mogą znacznie pogorszyć jakość życia danej osoby, wpływając na ważne aspekty, takie jak wydajność pracy i relacje osobiste.

Z biegiem lat medyczne możliwości leczenia bólu głowy stale się poprawiały, a ci z nas, którzy cierpią na częste lub chroniczne bóle głowy, są bardzo wdzięczni za ten postęp w medycynie. Na szczęście mamy również rośliny i ich ekstrakty, które mogą złagodzić lub wyeliminować ból głowy lub powiązane objawy, takie jak nudności lub czynniki sprawcze, takie jak stres. Wiele z tych ekstraktów można również bezpiecznie stosować w połączeniu z konwencjonalnymi lekami.

Pięć głównych rodzajów bólów głowy

Zioła, olejki eteryczne i hydrolaty były używane w historii jako środki kojące i uspokajające na bóle głowy, czy to chroniczne, czy ostre. Zanim będziesz mógł skorzystać z tych bardziej naturalnych opcji, ważne jest, aby określić rodzaj bólu głowy, z którym musisz się uporać.

Istnieje pięć (5) głównych kategorii bólu głowy:

  1. napięciowe bóle głowy
  2. klasterowe bóle głowy
  3. zatokowe bóle głowy
  4. bóle głowy z odbicia
  5. migrenowe bóle głowy

Ponieważ każdy rodzaj bólu głowy ma swoją własną przyczynę, a środki zaradcze na ból głowy działają najlepiej, gdy pasują do konkretnego rodzaju odczuwanego bólu głowy, najlepiej jest spróbować zrozumieć rodzaj bólu głowy, który masz, aby wybrać najlepsze ekstrakty roślinne i środków przywracających równowagę ciała.

Dwa konkretne przykłady to bóle głowy z odbicia i bóle zatokowe.

W przypadku nawracających bólów głowy najbardziej prawdopodobną przyczyną jest nadużywanie leków alopatycznych, takich jak acetaminofen, aspiryna, ibuprofen lub inne leki na receptę. Gdy ktoś odstawi się od tych leków, pomocne mogą być olejki eteryczne i zioła, które pomagają uspokoić układ nerwowy. Rozważ stworzenie uspokajających herbat z ziołami lub wdychaj aromatyczne mieszanki olejków eterycznych, które pomogą ci w drodze.

W przypadku bólu głowy związanego z zatokami można użyć ziół i olejków eterycznych, aby zaradzić infekcjom zatok i zatorom. Pary ziół i olejków eterycznych bezpośrednio rozwiązują problemy z zatokami, herbatki ziołowe mogą wspierać układ odpornościowy, pomocne mogą być również stosowane miejscowo mieszanki olejków eterycznych. Jednym ze skutecznych olejków eterycznych, który rzadko jest wymieniany specjalnie w przypadku przekrwienia i problemów z zatokami, jest koper włoski (Foeniculum vulgare var. dulce), który można dodawać do mieszanek wmasowywanych w grzbiet nosa i okolice zatok.

Korzystanie z ziół w celu naturalnego podejścia do bólu głowy

Stres, zmęczenie i napięcie odgrywają rolę w wielu przypadkach bólu głowy. Pomocne mogą być herbaty i inne mieszanki ziołowe, które przeciwdziałają stresowi, trudnościom ze snem lub napięciu mięśni. Możesz dowiedzieć się więcej o niektórych z najlepszych ziół stosowanych w leczeniu bólów głowy w tym poście na blogu Akademii Herbal.

Philip Fritchey (2004) sugeruje różne rodzaje ekstraktów ziołowych, jak również możliwe kombinacje ziół do stosowania na ból głowy. Przykłady ziół do stosowania jako napary lub nalewki to kocimiętka (Nepeta cataria) z wiązówką (Filipendula ulmaria), passiflora (Passiflora incarnata) z melisą (Melissa officinalis), melisa z gorączką (Tanacetum parthenium) i szałwia (Saliva officinalis) ) z melisą. W ostatnim przykładzie sprecyzował, że nalewkę z melisy należy pić w gorącej wodzie, a nie w zimnej. Zaleca również stosowanie odżywki z mięty pieprzowej. Judith Boice (2012) oferuje wiele sugestii, w tym popijanie czerwonej koniczyny (Trifolium pratense) lub herbaty z kocimiętki przy pierwszych oznakach bólu głowy. Innymi sposobami znalezienia odpowiednich ziół jest poszukiwanie tych, które działają ogólnie na ból lub konkretną przyczynę bólu głowy.

Przepis na herbatę na ból głowy

Składniki

3 szklanki świeżej wody
1-calowy korzeń imbiru, obrany i pokrojony w cienkie plasterki
4 łyżeczki rumianku
2 łyżeczki melisy
2 łyżeczki passiflory
3 łyżeczki zielonej herbaty

Kierunki

  • Zaparzaj składniki przez passiflorę w wodzie o temperaturze 208 stopni przez 15-20 minut.
  • Dodaj zieloną herbatę.
  • Parzyć dodatkowe 3 minuty.
  • Odcedź i popijaj w ciągu dnia.

Jeśli chcesz słodzić, dodaj 1/2-1 łyżeczki miodu lawendowego.

Korzystanie z olejków eterycznych w naturalny sposób na bóle głowy

Podczas gdy niektóre zioła, jak np. gorączka, najlepiej nadają się do profilaktyki (Ehrlich, b.d.), inne mogą być stosowane do przerwania bólu głowy po jego rozpoczęciu. Olejki eteryczne należą tylko do tej drugiej kategorii i są używane tylko w przypadku już trwającego bólu głowy.

Olejki eteryczne z lawendy (Lavandula angustifolia) i mięty pieprzowej (Mentha x piperita) wielokrotnie udowodniły swoją wartość w walce z wszelkiego rodzaju bólami głowy. Lawenda jest skuteczna w przypadku migrenowego bólu głowy, zarówno stosowana miejscowo, jak i wdychana (Sasannejad et al. 2012), nawet sama jako pojedynczy olejek. Rozcieńczona mięta pieprzowa jest najskuteczniejsza, gdy jest stosowana miejscowo na skronie lub wszędzie tam, gdzie występuje ból głowy (Göbel i in., 1995). Miętę pieprzową można rozcieńczać do 5%, jednak najlepiej stosować najmniejsze rozcieńczenie, które przynosi ulgę.

Przepis na aromat w sztyfcie

Składniki

1 aromatyczny inhalator
5 kropli rumianku rzymskiego (Chamaemelum nobile)
5 kropli czarnego świerku (Picea mariana)
5 kropli słodkiego majeranku (Origanum marjorana)

Przepis na migrenowy aromat w sztyfcie

Składniki

1 aromatyczny inhalator
4 krople bazylii ok. linalol (Ocimum basilicum)
7 kropli Eucalyptus radiata
3 krople kadzidła (Boswellia fereana)
7 kropli mięty pieprzowej (Mentha x piperita)

Inne olejki eteryczne, które są uważane za olejki głowowe lub są często wskazane w przypadkach bólu głowy to: rozmaryn ct. cyneol lub ct. kamfora lub ct. werbenon (Rosmarinus officinalis), lawenda (Lavandula x intermedia), (Ecole Lyonnaise De Plantes Medicinales, et al., 2013; Purchon & Cantele, 2014), szałwia muszkatołowa (Salvia sclarea), cytryna (Citrus limon), lawenda kolczasta (Lavandula latifolia), kadzidłowiec (Boswellia spp.) i rumianek niemiecki (Matricaria recutita) (Zargaran i in., 2014).

Miejscowe stosowanie olejków eterycznych

Chociaż olejki eteryczne są zawsze odpowiednimi nośnikami dla olejków eterycznych, a niektóre olejki ziołowe mogą przyczynić się do zwiększenia mocy mieszanki, olejki z dziurawca zwyczajnego i olejki z arniki są szczególnie pomocne ze względu na ich właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednak użycie bezzapachowego balsamu jako nośnika pozwoli na szybsze wchłanianie olejków eterycznych, zapewniając natychmiastową ulgę w ostrych przypadkach. Göbel i in., 1995 stwierdzili, że etanol jako nośnik mieszanki mięty pieprzowej stosowanej miejscowo na skronie i czoło jest skuteczny.

Korzystanie z Hydrolatów w Naturalny sposób na bóle głowy

Hydrolaty, zwane też hydrosolami, mogą być pomocne przy bólach głowy. Majeranek (Origanum marjorana) jest szczególnie pomocny w przypadkach, gdy ból głowy związany jest z cyklem miesiączkowym. Mięta pieprzowa (Mentha x piperita) jest odpowiednia w przypadku problemów trawiennych. Rumianek rzymski (Chamaemelum nobile) jest szczególnie pomocny w sytuacjach stresowych. Połączenie tych trzech w jeden środek może rozwiązać kilka rodzajów bólu głowy. Lawenda (Lavandula angustifolia) może być również stosowana w kompresie na każdy rodzaj bólu głowy (Price & Price, 2004.)

Chociaż dorośli z pewnością mogą korzystać z hydrolatów i odnosić z nich korzyści, szczególnie miło jest mieć je pod ręką, ponieważ można je bezpiecznie stosować u dzieci. Następnym razem, gdy dziecko zachoruje na ból głowy, wypróbuj herbatkę rumiankową razem z kompresem z majeranku, lawendy lub hydrolatu z rumianku rzymskiego. Hydrolat miętowy należy rezerwować dla dzieci powyżej 6 roku życia.

Zioła, olejki eteryczne i hydrolaty mogą ze sobą współpracować, aby zapewnić kojące, uspokajające środki na bóle głowy, zarówno chroniczne, jak i ostre. Zioła i hydrolaty mogą być używane w herbatach i kompresach, podczas gdy olejki eteryczne w pałeczkach zapachowych można schować do plecaka lub torebki i wyciągnąć przy pierwszych oznakach bólu, stanowiąc doskonałą pierwszą linię obrony przed tymi podstępnymi, bolesnymi atakami.~153 ~

 

PRZYPISY

Boice, J. (2012). Zielona apteczka. Nowy Jork, NY: Morgan James Publishing.

Catty, S. (2001). Hydrolaty: następna aromaterapia. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Ehrlich, S. (nd). Gorączka. Pobrano 12 października 2016 r. z http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/feverfew

Fritchey, P. (2004). Zielarstwo praktyczne. Warszawa, IN: Whitman Publications.

Göbel H., Schmidt G., Dworschak M., Stolze H., Heuss D. (1995). Olejki eteryczne roślinne i mechanizmy bólu głowy [Streszczenie]. Fitomedycyna, 2(2), 93-102. doi: 10.1016/S0944-7113(11)80053-X.

Cena, L. i S. Cena. (2004). Zrozumienie hydrolatów: Specyficzne hydrolaty do aromaterapii. Londyn, Wielka Brytania: Churchill Livingstone.

Purchon, N. i Cantele, L. (2014). Kompletna aromaterapia i olejki eteryczne: Podręcznik codziennego dobrego samopoczucia. Toronto, Ontario: Robert Rose, Inc.

Sasannejad, P., M. Saeedi, A. Shoeibi, A. Gorji, M. Abbasi, M. Foroughipour. (2012). Olejek eteryczny z lawendy w leczeniu migrenowego bólu głowy: badanie kliniczne kontrolowane placebo. European Neurology, 67(5), 288-291. doi: 10.1159/000335249.

Tisserand, R. i R. Young. (2014). Bezpieczeństwo olejków eterycznych (wyd. 2). Londyn, Wielka Brytania: Elsevier.

Zargaran, A., Borhani-Haghighi, A., Faridi, P., Daneshaouz, S., Kordafshari, G., Mohaghegzadeh, A. (2014). Potencjalny efekt i mechanizm działania miejscowego olejku z rumianku (Matricaria chammomila L.) na migrenowy ból głowy: hipoteza medyczna [Streszczenie]. Hipotezy medyczne, 83(5), 566-569. doi: 10.1016/j.mehy.2014.08.023