Domowy spray do pielęgnacji po opalaniu (z filmem!)

~ 152 ~ Wiele zabawnych letnich dni kończy się oparzeniami słonecznymi. Może mogłeś to przewidzieć, ale co teraz możesz zrobić? Uczucie ciasnego, gorącego, palącego ciała jest nie tylko nieprzyjemne, ale może uniemożliwić nam delektowanie się długimi letnimi dniami i czerpanie radości z dalszych aktywności na świeżym powietrzu. Na szczęście nasi zieloni sojusznicy mogą pomóc złagodzić użądlenie. W tym poście i filmie przedstawiamy prosty, domowy spray na oparzenia słoneczne, który jest łatwy do wykonania i pomaga złagodzić dyskomfort związany ze zbyt dużą ilością słońca.

Po pierwsze, ważne jest, aby podjąć działania, gdy tylko zauważysz oparzenia słoneczne. W rzeczywistości nie zaszkodzi zastosować preparaty ziołowe, takie jak nasz domowy spray na oparzenia słoneczne, nawet jeśli po prostu podejrzewasz, że przesadziłeś na słońcu. Szybki spritz po spędzeniu czasu na świeżym powietrzu nikomu nie zaszkodzi!

Po co robić własny spray na oparzenia słoneczne?

Jedną z korzyści płynących z przygotowania domowego sprayu na oparzenia słoneczne jest to, że możesz wybrać składniki. Pozwala to upewnić się, że spray jest odpowiedni dla Twojej skóry i pomaga uniknąć wielu niepożądanych składników często występujących w konwencjonalnych produktach.

Po drugie, spray jest wygodniejszy w aplikacji niż powszechnie dostępny balsam po opalaniu. Dzieje się tak, ponieważ wcieranie balsamu w oparzenia słoneczne może być bolesne i drażniące, a mniejszy kontakt ze skórą i tarcie jest lepsze, jeśli chodzi o oparzenia słoneczne.

O składnikach

Składniki tego domowego sprayu na oparzenia słoneczne są naturalnie kojące. Niektóre są uwzględnione ze względu na ich zdolność do chłodzenia gorącej skóry, podczas gdy inne mają właściwości przeciwzapalne. Szereg składników wspomaga również naprawę tkanek.

Przyjrzyjmy się pokrótce każdemu z nich:

Frakcjonowany olej kokosowy

Ten olejek nośny pomaga równomiernie rozprowadzić olejki eteryczne i nawilża skórę. Frakcjonowany olej kokosowy jest lepszy w użyciu niż zwykły olej kokosowy z pierwszego tłoczenia, ponieważ pozostaje w stanie płynnym w niskich temperaturach, podczas gdy zwykły olej kokosowy krzepnie poniżej 76 stopni Fahrenheita (24 stopni Celsjusza). Ponieważ ten spray najlepiej przechowywać w lodówce, nie chcesz, aby olej zestalał się, gdy robi się zimno.

Olejek eteryczny z lawendy (Lavandula angustifolia)

Z długą historią stosowania w łagodzeniu dyskomfortu związanego z oparzeniami, olejek eteryczny z lawendy (Lavandula angustifolia) jest tradycyjnie stosowany do łagodzenia bólu i zmniejszania stanów zapalnych. Jego uspokajający aromat może być również pomocny przy bolesnych oparzeniach słonecznych. Olejek eteryczny z lawendy jest podstawowym składnikiem tego domowego przepisu na oparzenia słoneczne.

Dowiedz się więcej o olejku eterycznym z lawendy w:

Olejek eteryczny z lawendy: niezbędny w każdej naturalnej apteczce
Jak wybrać odpowiedni olejek lawendowy 

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej (Mentha x piperita)

Właściwości przeciwbólowe mięty pieprzowej sprawiają, że jest ona przydatnym dodatkiem do tego sprayu na oparzenia słoneczne, ponieważ pomaga złagodzić ból (Cassia i in., 2017). Mięta pieprzowa zapewnia również uczucie chłodu po nałożeniu na skórę. To mile widziane wytchnienie od intensywnego upału oparzenia słonecznego!

Żel z liści aloesu

Żel z liści aloesu (Aloe vera) jest dobrze znany ze swoich właściwości łagodzących oparzenia słoneczne. Jednak aloes nie tylko łagodzi, ale także pomaga w chłodzeniu i nawilżaniu skóry. Dowody sugerują, że aloes może wspomagać odbudowę uszkodzonych tkanek (Hashemi i in., 2015), co czyni go ważnym składnikiem tego domowego sprayu na oparzenia słoneczne. Oprócz łagodzenia bólu i wspomagania naprawy tkanek, aloes jest również przydatny w rozpraszaniu olejków eterycznych.

W przypadku tego przepisu możesz zebrać własny aloes lub użyć kupionego w sklepie. Jeśli zdecydujesz się na żel kupiony w sklepie, sprawdź etykietę pod kątem dodatków, ponieważ wiele produktów z aloesu zawiera różne ostre konserwanty i rozpuszczalniki.

Hydrosol destylowany z parą wodną

Hydrosole to destylowane wody kwiatowe wytwarzane z różnych materiałów roślinnych, w tym liści, kwiatów, kłączy, owoców i nasion.

Ponieważ hydrolaty są na bazie wody, są słabsze (i łagodniejsze) niż olejki eteryczne. W rzeczywistości są one często używane zamiast olejków eterycznych dla młodszych dzieci, a także dla starszej populacji.

Sugerujemy użycie hydrolatu z róży (Rosa spp.), nagietka lekarskiego (Calendula officinialis) lub oczaru wirginijskiego (Hamamelis virginiana) w naszym domowym przepisie na oparzenia słoneczne, ponieważ doskonale nadają się do łagodzenia stanów zapalnych i mają wiele kojących właściwości dla skóry.

Dowiedz się więcej o hydrolatach w:

4 sposoby na codzienne stosowanie hydrolatów
5 aromaterapeutycznych sprayów poprawiających nastrój na lato

Ziołowy lub zwykły ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest zawarty w tym przepisie ze względu na jego zdolność do łagodzenia i chłodzenia skóry. Powinien być dobrze rozcieńczony, aby uniknąć podrażnień, dlatego w poniższym przepisie uwzględniliśmy tylko jedną łyżkę stołową.

Aby jeszcze bardziej zwiększyć skuteczność octu jabłkowego, możesz najpierw zaparzyć ocet ziołami. Dodaje to dodatkowej ziołowej mocy sprayowi na oparzenia słoneczne. Wymaga to jednak pewnego namysłu, ponieważ stworzenie octu ziołowego zajmuje 4-6 tygodni.

Zioła odpowiednie do naparu z octu jabłkowego, który pomaga złagodzić dyskomfort po oparzeniu słonecznym, to kwiat nagietka (Calendula officinalis), kwiat rumianku (Matricaria chamomilla), pąki lawendy (Lavandula spp.), liść melisy (Melissa officinalis), liść babki lancetowatej (Plantago spp.) i płatek róży (Rosa spp.)

Jeśli masz oparzenia słoneczne, pomocne może być również dodanie 1 szklanki octu jabłkowego do letniej kąpieli, aby ukoić skórę i przyspieszyć proces odbudowy skóry.

Domowy spray na oparzenia słoneczne

Spędziłeś trochę za dużo czasu na słońcu? Jeśli tak, schłodź i ukoj gorącą skórę tym sprayem do samodzielnego wykonania na oparzenia słoneczne z naszego BEZPŁATNEGO e-booka Chłodzące zioła na gorące letnie dni. Po prostu spryskaj tą mieszanką zaczerwienioną skórę kilka razy dziennie i pozostaw do wyschnięcia. Poczujesz się lepiej wcześniej niż później! Wydajność: Jedna szklana butelka o pojemności 4 uncji.

Składniki

1 łyżka frakcjonowanego oleju kokosowego
30 kropli olejku lawendowego (Lavandula angustifolia).
10 kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej (Mentha x piperita).
3 łyżki żelu z liści aloesu (Aloe vera).
3 łyżki hydrolatu destylowanego z parą wodną, ​​takiego jak róża (Rosa spp.), nagietek lekarski (Calendula officinialis) lub oczar wirginijski (Hamamelis virginiana)
1 łyżka octu jabłkowego lub zwykłego octu jabłkowego
Szklana butelka o pojemności 4 uncji z rozpylaczem ~ 153 ~
Kierunki

    Połącz olej kokosowy i olejki eteryczne w butelce i wymieszaj lub wstrząśnij, aby dobrze wymieszać. W przypadku dorosłych użyj do 40 kropli olejku eterycznego, aby uzyskać 2% rozcieńczenie. W przypadku dzieci pomiń olejek miętowy i zredukuj olejek lawendowy do 20 kropli, aby uzyskać 1% rozcieńczenie.

    Dodaj żel aloesowy, hydrolat lub oczar wirginijski oraz ocet i zamieszaj lub wstrząśnij, aby dobrze wymieszać.

    Oznakuj i przechowuj w lodówce przez 2-3 tygodnie przed przygotowaniem świeżej porcji.

    Dobrze wstrząśnij przed każdym użyciem i równomiernie spryskaj skórę.

Na zakończenie, 

Ten domowy spray na oparzenia słoneczne to prosty sposób na schłodzenie skóry objętej stanem zapalnym, która była narażona na zbyt dużo słońca. Chociaż spray można przygotować w ciągu kilku minut, dobrze jest mieć go pod ręką, gdy wiesz, że będziesz przebywać na zewnątrz przez dłuższy czas. W rzeczywistości jest całkiem orzeźwiający, nawet jeśli nie masz oparzeń słonecznych! Dlatego możesz przechowywać trochę w lodówce i używać do schłodzenia po gorącym letnim dniu.

Chcesz więcej ziołowych porad na lato? Pobierz naszego bezpłatnego ebooka Chłodzące zioła na gorące letnie dni.

Pięknie zaprojektowany i pełen pomocnych informacji, ten 48-stronicowy podręcznik zawiera monografie roślin dla siedmiu najszerzej dostępnych, chłodzących ziół letnich, w tym liści mięty zielonej (Mentha spicata), kielicha hibiskusa (Hibiscus sabdariffa), babki lancetowatej (Plantago) spp.), liść róży (Rosa spp.), płatek, pączek i biodro i nie tylko. Zebraliśmy również niektóre z naszych ulubionych przepisów z udziałem tych siedmiu ziół, w tym niesamowicie orzeźwiającą herbatę z hibiskusa, łatwe lodowe lody monarda-miętowe, a nawet kąpiel stóp z różą, która pasuje do samej Królowej Maja.

Mamy nadzieję, że te proste przepisy na zioła pomogą Ci zachować spokój, opanowanie i opanowanie nawet w najgorętsze dni, jednocześnie pogłębiając Twoje relacje z orzeźwiającymi ziołowymi sprzymierzeńcami sezonu.

Kliknij tutaj, aby pobrać kopię ebooka Chłodzące zioła na gorące letnie dni.

PRZYPISY

Cassia, R., Cardosa, T., Rogerio, F., Emmanuela Medeiros, A. i Pergentino D., (2017). Działanie przeciwbólowe składników olejków eterycznych: aktualizacja. International Journal of Molecular Sciences, 18(12), 2392. https://doi.org/:10.3390/ijms18122392

Hashemi SA, Madani SA i Abediankenari S. (2015). Przegląd właściwości aloesu w gojeniu ran skórnych. BioMed Research International, 714216. https://doi.org/10.1155/2015/714216

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US