Bezpieczne stosowanie olejków eterycznych dla dzieci

~ 152 ~ Przy wszystkich sprzecznych informacjach na temat dzieci i aromaterapii łatwo można się pomylić. Mam nadzieję, że informacje zawarte w tym poście pomogą Ci nabrać pewności co do bezpiecznego stosowania olejków eterycznych u dzieci.

O co właściwie chodzi z używaniem olejków eterycznych dla dzieci?

Dzieci są generalnie bardziej wrażliwe na zapachy i bardziej otwarte na terapeutyczne zastosowanie olejków eterycznych. Układ odpornościowy małych dzieci nie jest w pełni rozwinięty i ogólnie są one mniej zdolne do radzenia sobie z niepożądanymi skutkami, gdy skoncentrowane substancje, takie jak olejki eteryczne, są stosowane w otaczającym je powietrzu (poprzez dyfuzję).

Mięta pieprzowa, eukaliptus i niektóre chemotypy rozmarynu zawierają duże ilości mentolu lub 1,8-cyneolu, które mogą powodować spowolnienie oddychania u niektórych dzieci. Z tego powodu zaleca się, aby nie rozpylać mięty pieprzowej ani nie nakładać jej na skórę dzieci poniżej 6 roku życia, a eukaliptusa należy unikać u dzieci poniżej 10 roku życia. Możesz przeczytać więcej o olejkach eterycznych zawierających metyl i dzieciach tutaj.

Skóra niemowląt i dzieci jest znacznie cieńsza i bardziej wrażliwa niż skóra osób dorosłych. Olejki eteryczne, ponieważ są silnie skoncentrowane, powinny być stosowane z dużą ostrożnością na skórę dzieci poniżej 2 roku życia. Szczególnie noworodki są mniej zdolne do radzenia sobie z wszelkimi niepożądanymi skutkami z powodu nadmiernego stosowania niewłaściwie rozcieńczonych olejków eterycznych.~153 ~

Czy inhalacja jest najlepszym sposobem stosowania olejków eterycznych w pobliżu małych dzieci?

Tak! Absolutnie! Chociaż należy zachować ostrożność przy stosowaniu olejków eterycznych w pobliżu małych dzieci, nadal mają one swoje miejsce. W przypadku dzieci poniżej 6 roku życia inhalacja będzie zazwyczaj najlepszym sposobem wykorzystania olejków eterycznych.

Wdychanie jest idealne przy przekrwieniu dróg oddechowych. Dodanie kropli lub dwóch sosny, cyprysu, świerku lub jodły na wacik i umożliwienie dziecku wdychania z niego może pomóc w oczyszczeniu zatorów. Alternatywnie możesz dodać 10 kropli do inhalatora aromaterapeutycznego. Niech twoje dziecko trzyma inhalator tuż pod nosem i głęboko wdycha.

Aby zapobiec niepokojowi, rozpyl lawendę w sypialni dziecka na 15 minut przed pójściem spać. Lub spryskaj ich prześcieradła lawendą dodaną do sprayu do bielizny, aby pomóc w spokojnym śnie.

Słodką pomarańczę lub mandarynkę można dodać do inhalatora aromaterapeutycznego lub rozpylić w powietrzu, gdy dziecko potrzebuje wyciszenia. Inne uspokajające olejki eteryczne to bergamotka, neroli i geranium.

Ile muszę rozcieńczyć olejków eterycznych przed nałożeniem ich na skórę mojego dziecka?

Olejki eteryczne są znacznie bardziej skoncentrowane niż ekstrakty ziołowe i nalewki i zawsze należy je rozcieńczyć przed nałożeniem na skórę. Mogą być 100X lub silniejsze niż ich ziołowe odpowiedniki. Dorośli powinni rozcieńczyć do 1-2% przed użyciem na własnej skórze. Ponieważ skóra dziecka jest bardziej przepuszczalna, dla dzieci do 6 roku życia zaleca się rozcieńczenie 0,25% (rozcieńczenia dla innych grup wiekowych można znaleźć tutaj). Rozcieńczenie 0,25% oznaczałoby dodanie zaledwie 1 kropli olejku eterycznego (lub kombinacji wstępnie zmieszanych olejków eterycznych) do 4 łyżeczek oleju nośnikowego. Oleje kokosowy, jojoba i migdałowy to popularne wybory, chociaż tutaj jest więcej opcji olejków nośnych.

Rozcieńczanie olejków eterycznych przed nałożeniem na skórę ma wiele zalet. Zapewnia dobre środowisko do wchłaniania olejków eterycznych; rozprowadza olejek na większej powierzchni skóry; i zapewnia miarę bezpieczeństwa przed podrażnieniem, nadwrażliwością, fototoksycznością i uczuleniem. Przeczytaj o uczuleniu tutaj.

Dobre powody, aby stosować olejki eteryczne miejscowo:

 • swędzenie, w tym od ukąszeń owadów
 • wysypki
 • drobne skaleczenia i zadrapania
 • siniaki
 • i inne problemy związane ze skórą

Nałóż na problematyczną część skóry, a nie na spody stóp. Chociaż jest to modne, nie jest zbyt skuteczne, ponieważ skóra na spodzie stóp jest grubsza i prawdopodobnie nie zostanie dobrze wchłonięta.

Jakich olejków eterycznych MOGĘ STOSOWAĆ na moje dzieci i wokół nich?

Oto niektóre olejki eteryczne, które można bezpiecznie stosować miejscowo, jak również rozpylać wokół lub wdychać w inny sposób przez dzieci w wieku 2 lat lub starsze, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa olejków eterycznych (jeśli są młodsze, można rozpylać je wokół dzieci poniżej drugiego roku życia – hydrolaty do stosowania miejscowego i /lub zioła to lepszy pomysł):

 • Niebieski Wrotycz pospolity
 • Drzewo cedrowe
 • Copaiba
 • Cyprys
 • Niemiecki rumianek
 • Geranium
 • Kocanka
 • Lawenda
 • Mandarynka
 • Neroli
 • Drzewo sandałowe
 • Drzewo herbaciane

W przypadku niektórych z najlepszych na świecie w 100% czystych olejków eterycznych zalecamy zakup olejków z tego katalogu. Pełną listę bezpiecznych olejków eterycznych dla dzieci znajdziesz na tej stronie.

Jakich olejków eterycznych NALEŻY UNIKAĆ przy stosowaniu na moje dzieci i wokół nich?

Oto niektóre olejki eteryczne, których NIE BEZPIECZNIE używać w pobliżu dzieci zgodnie z zasadami bezpieczeństwa olejków eterycznych:

 • Anise/Aniseed Pimpinella anisum – unikać stosowania (miejscowego lub rozproszonego) u dzieci poniżej 5 roku życia
 • Cassia Cinnamomum cassia, Cinnamomum aromaticum – unikać miejscowego stosowania u dzieci poniżej 2 roku życia
 • Pączek goździka, liść goździka, łodyga goździka Syzygium aromaticum, Eugenia caryophyllata, Eugenia aromatica – unikać stosowania miejscowego u dzieci poniżej 2 roku życia
 • Eucalyptus Eucalyptus camaldulensis, Eucalyptus globulus, Eucalyptus maidenii, Eucalyptus plenissima, Eucalyptus kochii, Eucalyptus polybractea, Eucalyptus radiata, Eucalyptus Autraliana, Eucalyptus phellandra, Eucalyptus smithii – unikać stosowania (miejscowego lub rozproszonego) na 2 dzieci ~ 0
 • Fenkuł (gorzki), Fenkuł (słodki) Foeniculum vulgare – unikać stosowania (miejscowego lub rozproszonego) u dzieci poniżej 5 roku życia
 • Lemongrass Cymbopogon flexuosus, Andropogon flexuosus, Cymbopogon citratus, Andropogon citratus – unikać stosowania miejscowego u dzieci poniżej 2 roku życia
 • Niaouli (chemotyp cyneolu) Melaleuca quinquinervia – unikać stosowania (miejscowego lub rozproszonego) u dzieci poniżej 6 roku życia
 • Peppermint Mentha x Piperita – unikaj stosowania (miejscowo lub w postaci dyfuzora) u dzieci poniżej 6 roku życia
 • Rozmaryn (chemotyp 1,8-cyneolu) Rosmarinus officinalis – unikać stosowania (miejscowego lub rozproszonego) u dzieci poniżej 6 roku życia
 • Werbena (cytrynowa) Aloysia triphylla, Aloysia citriodora, Lippa citriodora, Lippa triphylla – unikać stosowania miejscowego u dzieci poniżej 2 roku życia
 • Wintergreen Gaultheria fragrantissima, Gaultheria procumbens – unikać ze względu na zawartość salicylanu metylu
 • Ylang-ylang Cananga odorata – unikaj stosowania miejscowego u dzieci poniżej 2 roku życia

Pełną listę olejków eterycznych, których należy unikać w pobliżu dzieci, znajdziesz tutaj.

Czy istnieją olejki eteryczne, które mogą powodować niepożądane reakcje po wystawieniu na słońce?

Tak, istnieją pewne olejki eteryczne, które po nałożeniu na skórę i wystawieniu na słońce mogą wywołać reakcję fototoksyczną. Reakcje mogą być ciężkie, a czasem nieodwracalne. Niektóre objawy to ciężkie oparzenia słoneczne, pęcherze, obrzęki lub zmiany koloru skóry. Reakcje te mogą wystąpić do 48 godzin po ekspozycji na słońce.

Fototoksyczne olejki eteryczne, które są bezpieczne dla dzieci, wraz z liczbą kropli dozwolonych na uncję oleju nośnikowego, zanim wywołają reakcję fototoksyczną:

 • Bergamotka – 1
 • Limonka (tłoczona na zimno) – 4
 • Pomarańczowy, Gorzki – 8
 • Cytryna (tłoczona na zimno) – 12
 • Grejpfrut – 24

Słodka pomarańcza, mandarynka i mandarynka nie są fototoksyczne. Nie są to również destylowana z parą wodną cytryna lub limonka, ani bergamotka wolna od furanokumaryny. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj więcej tutaj.

UWAGA: olejki eteryczne stosowane w miejscach nienarażonych na słońce nie powinny stanowić zagrożenia. To powiedziawszy, niektóre letnie ubrania są bardzo cienkie i mogą wywoływać reakcje przy intensywnym świetle słonecznym.

Masz pytania dotyczące olejków eterycznych?

Aromaterapia jest jednym ze wspaniałych narzędzi, które mamy do dyspozycji, aby pomóc naszym dzieciom. Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł ci oczyścić wodę, abyś mógł bezpiecznie używać olejków eterycznych dla dzieci. Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z bezpieczeństwem olejków eterycznych, możesz skomentować ten post lub dołączyć do grupy Bezpieczne korzystanie z olejków eterycznych na Facebooku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o olejkach eterycznych, zajrzyj do książki Bezpieczeństwo olejków eterycznych autorstwa Roberta Tisseranda i Rodneya Younga.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US