Aromatyczne wiosenne porządki z olejkami eterycznymi (+ 6 przepisów!)

Wiosna. Nowy. Odrodzenie. Zmartwychwstanie. Wzrost. Narodziny. Takie słowa i pojęcia kojarzą nam się z porą wiosenną, kiedy wyłaniamy się z zimy. Często myślimy też o innym słowie, które może nie wywołać u nas uśmiechu tak jak poprzednie słowa: wiosenne porządki. Lepszym sposobem na wiosenne porządki są wiosenne porządki z olejkami eterycznymi.

Co by było, gdybyśmy mogli uczynić wiosenne porządki mniej uciążliwymi, stosując produkty, które wspierają nasze zdrowie i podnoszą nasze emocje podczas wycierania, szorowania, wycierania i mycia? Może wiosenne porządki z olejkami eterycznymi?

Chociaż olejki eteryczne nie sprawią nagle, że sprzątanie stanie się przyjemnością dla wszystkich, oferują one pewne dodatkowe korzyści towarzyszące temu procesowi.

Zielone czyszczenie

Wnętrza naszych domów są bardzo zanieczyszczone przez odgazowywanie różnych toksycznych substancji z mebli, dywanów, podłóg, jak również toksyn, które na co dzień wprowadzamy na naszych butach i ubraniach.

Kiedy sprzątamy, często używamy żrących środków czyszczących, które wymagają od nas wstrzymania oddechu, otwarcia okna i noszenia rękawiczek, aby się chronić. Wiadomo, że ludzie, którzy codziennie używają tych środków czyszczących, zapadają na choroby układu oddechowego, takie jak astma i zapalenie oskrzeli (Medina-Ramon i in., 2005). Te środki czyszczące są nie tylko szkodliwe dla nas, ale także zabójcze dla naszego środowiska (Agencja Ochrony Środowiska, 2016).

Kiedy używasz olejków eterycznych w środkach czystości, możesz zastąpić te toksyczne substancje w swoim domu.

Aromatyczne wiosenne porządki z olejkami eterycznymi

Przeprowadzono ogromną ilość badań in vitro olejków eterycznych, a jeszcze częściej ich poszczególnych składników, w celu określenia ich potencjału przeciwdrobnoustrojowego. Wiele, jeśli nie większość, olejków eterycznych zawiera składniki hamujące lub zabijające zarazki (Hammer i in., 1999), co czyni je idealnymi składnikami naszych roztworów czyszczących.

Foleny to rodzina chemikaliów silnie przeciwdrobnoustrojowych (Nostro i in., 2007), a oleje o wysokiej zawartości fenoli można dodawać do mieszanek czyszczących w bardzo małych ilościach. Jest to szczególnie ważne, ponieważ mają one również tendencję do podrażniania skóry. Kilka z tych olejków to goździk (Eugenia caryophyllata), oregano (Origanum vulgare) i tymianek ct. tymol (Thymus vulgaris ct. tymol).

Innym silnie przeciwdrobnoustrojowym składnikiem jest aldehyd cynamonowy, występujący w cynamonie (Cinnamomum zeylanicum syn. Cinnamomum verum) (Ooi et al., 2006).

Jednak istnieją olejki eteryczne, które ładniej pachną i są łagodniejsze dla naszej skóry, a jednocześnie są bardzo skuteczne przeciwko bakteriom, wirusom i grzybom, którymi najbardziej się przejmujemy, kiedy sprzątamy nasze domy. Wiele z tych olejków ma wysoką zawartość d-limonenu, monoterpenu i monoterpenoli, takich jak linalol i terpinen-4-ol. 1,8 cineol, który jest tlenkiem, ma również potencjał czyszczący. Składniki te można znaleźć w olejkach eterycznych, takich jak cytrusy, lawenda (Lavandula angustifolia), drzewo herbaciane (Melaleuca alternifolia), eukaliptus (Eucalyptus spp.), kardamon (Elletaria cardamomum) i rozmaryn (Rosmarinus Officialis ct. 1,8 cineole) ) (Soković i in., 2010). Ta lista nie jest bynajmniej wyłączna.

Kolejnym powodem, dla którego wiosenne porządki z olejkami eterycznymi są idealną częścią Twojego schematu sprzątania, jest ich zdolność do wspierania nas zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie.

 • W zimie, kiedy walczysz z atakami dróg oddechowych, możesz wybrać eukaliptus lub daglezję (Pseudotsuga menziesii) jako niektóre mieszanki czyszczące.
 • Jeśli chcesz, aby podczas czyszczenia toalety w twojej łazience pojawił się wybuch zimowego słońca, możesz wybrać olejek cytrusowy.
 • Jeśli czujesz się zmęczony, możesz użyć olejku eterycznego z rodziny miętowych, takiego jak rozmaryn (Rosmarinus officinalis ct. 1,8 cineole) lub mięta pieprzowa (Mentha x piperita).
 • A jeśli czujesz się przygnębiony, zmartwiony lub zestresowany, możesz włączyć uspokajający wpływ lawendy (Lavandula angustifolia).

Kiedy czyścisz i wdychasz aromaty swoich środków czyszczących, zamiast odczuwać palące płuca, możesz poczuć, że Twoja głowa jest czysta, Twoje emocje wracają do równowagi, a Twój dzień staje się nieco jaśniejszy. Przynajmniej będzie pachnieć o wiele lepiej niż alternatywa!

Sprzątanie kuchni i łazienki

Olejki cytrusowe słyną ze swojej zdolności do „odmrażania”. Znajdziesz komercyjne środki czyszczące z olejkiem pomarańczowym jako podstawowym składnikiem ze względu na tę zdolność. Do szerokiego zakresu celów czyszczących cytryna (Citrus limon) jest doskonałym składnikiem.

Jeśli masz coś lepkiego lub chcesz usunąć klej pozostawiony przez lepką etykietę, kropla olejku cytrynowego umieszczona bezpośrednio na tym miejscu i pozostawiona na chwilę przed wyszorowaniem obszaru jest często skuteczna . Jeśli jest więcej lepkich pozostałości, wypróbuj następujący przepis na szorowanie:

lepki peeling resztkowy

druk

Składniki

1 łyżka oleju roślinnego (np. oliwa z oliwek, olej kokosowy – jeśli olej kokosowy jest stały, rozpuść go delikatnie przed zmieszaniem)
1 łyżka sody oczyszczonej
5 kropli cytryny (Citrus limon) EO
5 kropli grejpfruta (Citrus paradisi) EO

Kierunki

 • Wymieszaj wszystkie składniki razem w niereaktywnej misce.
 • Nałóż mieszankę na czyszczoną powierzchnię i wyszoruj nieprzywierającą gąbką.
 • Wytrzyj powierzchnię suchą, czystą ściereczką, aby usunąć wszelkie pozostałości.
 • Wypróbuj na lepkiej plamie na płycie kuchennej lub drzwiczkach piekarnika.

Chroń swoje ściereczki przed zapachem stęchlizny za pomocą prostego cytrusowego sprayu.

Odświeżacz do naczyń

Druk

Składniki

~ 152 ~ 2 uncje szklanej butelki z rozpylaczem
1,5 uncji wody destylowanej
1 łyżeczka białego octu
1/2 łyżeczki mydła kastylijskiego w płynie
10 kropli cytryny (Citrus limon) EO
10 kropli słodkiej pomarańczy (Citrus sinensis) EO

Kierunki

 • Wymieszaj wszystkie składniki w 2-uncjowej szklanej butelce z rozpylaczem.
 • Wstrząsnąć przed użyciem.
 • Trzymaj tę 2-uncjową szklaną butelkę ze spryskiwaczem przy zlewie i spryskaj ściereczkę po każdym użyciu.

Ogólny uniwersalny spray do czyszczenia

Druk

Składniki

~ 152 ~ 8 uncji szklana butelka z rozpylaczem
6 uncji wody destylowanej
1 uncja białego octu
20 kropli drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia) EO
20 kropli lawendy (Lavandula angustifolia) EO
15 kropli jodły syberyjskiej (Abies sibirica) EO
3 krople tymianku (Thymus vulgaris ct. Tymol) EO

Kierunki

 • Wstrząśnij dobrze.
 • Spryskać powierzchnię i wytrzeć czystą szmatką.

Sprzątanie salonu

W przypadku regularnego czyszczenia dywanów wystarczy sporządzić proszek do odwaniania dywanów i posypać go przed odkurzaniem.

Proszek do dywanów

Druk

Składniki

~ 152 ~ 1 szklanka sody oczyszczonej
20 kropli wybranych spośród olejków: słodkiej pomarańczy (Citrus sinensis), cytryny (Citrus limon), trawy cytrynowej (Cymbopogon citratus), paczuli (Pogostemon cablin), cyprysu (Cupressus sempervirens). Możliwe są również inne oleje.

Kierunki

 • Wymieszaj krople sody oczyszczonej i olejku eterycznego za pomocą trzepaczki w niereaktywnej misce, aby dokładnie wymieszać.
 • Przechowywać w butelce z posypką.

Do użycia:

Spryskaj lekko dywan i odczekaj 10-15 minut przed odkurzaniem.

Użyj hydrolatów, aby odświeżyć swój salon, szybko spryskując tapicerkę. Pamiętaj, aby sprawdzić trwałość koloru na małym, niepozornym obszarze i spryskać tylko tapicerkę, która toleruje zaparowanie wodą.

Spray do odświeżania tapicerki

Druk

Składniki

~ 152 ~ 2 uncje jednego (lub mieszanki) następujących hydrolatów:
Hydrolat trawy słodkiej (Hierochloe odorata).
Hydrolat z lawendy (Lavandula angustifolia).
Hydrolat z limonki (Citrus latifolia).
Daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii) hydrolat

Kierunki

 • Często hydrolaty są dostępne w 2-uncjowych butelkach ze spryskiwaczami.
 • Jeśli twój nie ma spryskiwacza, przelej trochę do czystej, wysterylizowanej butelki, której można użyć do spryskiwania.

Chroń przed robakami

Środek odstraszający mrówki i pająki

Druk

Zaadaptowano z Essential Living: Przepisy na aromaterapię dla zdrowia i domu autorstwa Andrei Butje

Składniki
~ 152 ~ 8 uncji szklana butelka z rozpylaczem
7,5 uncji wody destylowanej
1/2 łyżeczki mydła kastylijskiego w płynie
45 kropli mięty pieprzowej (Mentha x piperita) EO
25 kropli eukaliptusa (Eucalyptus citriodora) EO

Kierunki

 • Wymieszaj wszystkie składniki w 8-uncjowej szklanej butelce z rozpylaczem. Dobrze wstrząsnąć przed użyciem.
 • Spryskaj na zewnątrz wzdłuż parapetów okiennych i drzwi, gdzie mrówki wchodzą do domu.
 • Alternatywa: Nałóż 2 krople czystego miętowego olejku eterycznego na wacik i umieść go na parapecie, gdzie wchodzą mrówki.

Czy używam drogich olejków eterycznych do wiosennych porządków?

Chociaż jest oczywiste, że olejek eteryczny najwyższej jakości będzie miał największą moc zwalczania zarazków, nie zawsze musisz używać drogich, terapeutycznych olejków eterycznych do szorowania toalety. Nawet jeśli tak się stanie, często wystarczy kilka kropli, co oznacza, że ​​jedna butelka wystarczy na długi czas. Na przykład dodanie 1 kropli olejku cytrynowego EO do muszli klozetowej nie wydaje się marnotrawstwem, aby nieco odświeżyć łazienkę przed wizytą gości.

Jeśli uważnie przeczytasz instrukcje dotyczące komercyjnych środków czyszczących, często przeczytasz, że środek czyszczący musi pozostać na powierzchni przez 10 minut lub dłużej, aby uzyskać efekt przeciwdrobnoustrojowy. Dotyczy to również olejków eterycznych, a każdy olejek wymaga innej ilości efektywnego czasu kontaktu. Ponieważ zwykle spryskujemy i wycieramy natychmiast, tak naprawdę nie wykorzystujemy w pełni potencjału przeciwdrobnoustrojowego większości naszych środków czyszczących. Oznacza to, że niektóre tańsze olejki eteryczne (jeśli nadal są czyste i autentyczne) będą równie dobre.

Ponadto, ponieważ wiele olejków eterycznych się starzeje, zwłaszcza olejki cytrusowe, utleniają się, powodując podrażnienia skóry. Nadal będą miały pewne korzyści przeciwdrobnoustrojowe, ale nie będą już przydatne do celów terapeutycznych. Wielu internetowych sprzedawców olejków eterycznych będzie miało również tańsze „olejki czyszczące”. Są to oleje, których okres przydatności do spożycia jest bliski lub już minął i są doskonałą, zdrową opcją.

Możliwości wiosennych porządków za pomocą olejków eterycznych są nieograniczone, z długą listą użytecznych przeciwbakteryjnych olejków eterycznych i hydrolatów, a także innych naturalnych produktów czyszczących, które prawdopodobnie masz już w swojej pralni lub kuchni, takich jak soda oczyszczona, boraks, soda oczyszczona i mydło kastylijskie. Sprawdź książki wymienione w zalecanych zasobach, aby uzyskać więcej przepisów.

O czym warto pamiętać podczas wiosennych porządków z olejkami eterycznymi

 1. Zawsze dobrze wstrząśnij olejkami eterycznymi przed użyciem.
 2. Nadal rozsądnie jest nosić rękawiczki podczas czyszczenia mieszaninami olejków eterycznych, które będą miały kontakt z dłońmi, takimi jak peelingi. Przedłużony kontakt z olejkami eterycznymi i octem może podrażniać skórę, a niektóre olejki eteryczne są fototoksyczne. Oznacza to, że jeśli nałożysz zbyt dużo olejku eterycznego na skórę, musisz ją przykryć i chronić przed słońcem przez 12-24 godziny po aplikacji. Nie jest to problemem, jeśli nosisz rękawiczki.
 3. Nie używaj sprayów czyszczących na ludziach lub zwierzętach.
 4. Dobrą praktyką jest testowanie trwałości kolorów w przypadku stosowania olejku eterycznego w sprayu na meblach lub dywanach.
 5. Nie używaj olejku eterycznego z drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia) w mieszankach, których będziesz używać na dywanach lub podłogach w domu z kotami lub małymi psami. Jest to bardzo ostrożne, ale warte zachodu. Zachowaj ostrożność stosując wszelkiego rodzaju spraye czyszczące w gospodarstwach domowych z ptakami.
 6. Spraw, aby mieszanki czyszczące były świeże co kilka tygodni. Roztwory wodne są bardziej podatne na rozwój bakterii i grzybów.
 7. Chociaż zalecane są szklane pojemniki, te roztwory czyszczące można również mieszać i przechowywać w plastikowych butelkach i pojemnikach PET.

ZIELONE ŚRODKI DO CZYSZCZENIA:

Andrea Butje, Niezbędny styl życia: przepisy na aromaterapię dla zdrowia i domu

Karyn Siegel-Maier, Naturalnie czysty dom

Valerie Ann Worwood, Kompletna księga olejków eterycznych i aromaterapii

PRZYPISY

Butje, A. (2012). Essential Living: przepisy na aromaterapię dla zdrowia i domu. Niezależna platforma wydawnicza CreateSpace.

Agencja Ochrony Środowiska. (1 lutego 2016). Dlaczego warto kupować bardziej ekologiczne produkty? Pobrane z https://www.epa.gov/greenerproducts/why-buy-greener-products

~ 152 ~ Hammer, KA, Carson, CF i Riley, TV (1999). Aktywność przeciwdrobnoustrojowa olejków eterycznych i innych ekstraktów roślinnych. Journal of Applied Microbiology, 86(6), 985-990.

Medina-Ramon, M., Zock, J.P., Kogevinas, M., Sunyer, J., Torralba, Y., Borrell, A., … Anto, JM (2005). Astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli i narażenie na czynniki drażniące podczas domowego sprzątania: zagnieżdżone badanie kliniczno-kontrolne. Medycyna środowiskowa pracy, 62, 598-606. doi: 10.1136/oem.2004.017640

~ 152 ~ Nostro., A., Roccaro, AS, Bisignano, G., Marino, A., Cannatelli, MA, Pizzimenti, FC, … Blanco, AR (2007). Wpływ oregano, karwakrolu i tymolu na biofilmy Staphylococcus aureus i Staphylococcus epidermidis. Journal of Medical Microbiology, 56, 519–523. doi:10.1099/jmm.0.46804-0

~ 152 ~ Ooi, LS, Li, Y., Kam, SL, Wang, H., Wong, EY i Ooi, VE (2006). Działanie przeciwdrobnoustrojowe olejku cynamonowego i aldehydu cynamonowego z chińskiego zioła leczniczego Cinnamomum cassia Blume. American Journal of Chinese Medicine, 34(3), 511-522.

Rhoades, J., Gialagkolidou, K, Gogou, M., Mavridou, O., Blatsiotis, N., Ritzoulis, C., & Likotrafiti, E. (2013). Olejek eteryczny z oregano jako dodatek przeciwdrobnoustrojowy do detergentu do mycia rąk i czyszczenia powierzchni mających kontakt z żywnością. Journal of Applied Microbiology, 115(4), 987-994. doi:10.1111/jam.12302

Soković, M., Glamočlija, J., Marin PD, Brkić, D. i van Griensven, LJLD (2010). Działanie przeciwbakteryjne olejków eterycznych powszechnie spożywanych ziół leczniczych przy użyciu modelu in vitro. Cząsteczki, 15, 7532-7546. doi:10,3390/molekuły15117532

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US