28 Przyjazne dla skóry olejki eteryczne do następnej maści

Olejki eteryczne są często dodawane do preparatów ziołowych i kosmetycznych ze względu na aromaty, ich działanie przeciwzapalne lub działania przeciwdrobnoustrojowe lub ich wpływ na naszą psychikę. Problem z miejscowym stosowaniem olejków eterycznych polega na tym, że wiele z nich wysusza lub podrażnia skórę, a u niektórych osób może nawet powodować reakcje alergiczne. Jakie olejki eteryczne najlepiej dodać do maści do skóry?

Powody wyboru olejku eterycznego

Olejki eteryczne można wybrać z kilku powodów:

   Jako główny lub główny składnik aktywny (np. w maści na ukąszenia owadów lub maści na klatkę piersiową do swobodnego oddychania)

   Jako składnik wspomagający lub harmonizujący

   Dla przyjemnego aromatu

   Dla wsparcia emocjonalnego (np. lawendowa maść do rąk na noc)

   Jako wzmacniacz penetracji skóry

Wybór podstawowego olejku eterycznego

Niektóre olejki eteryczne mają silne profile terapeutyczne, co czyni je teoretycznie najlepszymi wyborami jako podstawowe i harmonizujące składniki (np. przeciwwskazań lub ze szczególnym podrażnieniem skóry.

Na przykład kora cynamonu jest znanym środkiem uczulającym skórę, podczas gdy oregano jest wyjątkowo „gorącym” olejem, który wywołuje silne uczucie rozgrzewające, może powodować skrajny dyskomfort, a nawet uszkodzić skórę. Pączek goździka i zimozielony są przeciwwskazane dla osób stosujących leki rozrzedzające krew lub mających problemy z krzepnięciem krwi. Ponieważ istnieje wiele innych opcji olejków eterycznych, które również działają bardzo dobrze, najlepiej unikać niektórych olejków o wyższym ryzyku i wybierać alternatywy dla naszych maści do skóry.

Kolejną grupą, na którą należy uważać, są olejki eteryczne, w których dominują monoterpeny lub monoterpenol linalool. Te oleje utleniają się stosunkowo szybko, a utlenionych olejków eterycznych nie należy stosować na skórę.

Często istnieją alternatywy.

Olejki eteryczne, które są bogate w fenole (np. tymol), etery (np. metyloeugenol) i aldehydy (np. cytral) są zwykle drażniące, a czasem uczulające na skórze. Olejki te powinny być stosowane w bardzo małych rozcieńczeniach lub wcale w zastosowaniach miejscowych.

Niektóre olejki eteryczne, które są zwykle bogate w fenole, takie jak tymianek, mają chemotyp o wysokiej zawartości fenolu, który jest ostry dla skóry (chemotyp tymolowy) i taki, który jest przyjazny dla skóry (chemotyp linaloolu). Oba mają działanie przeciwdrobnoustrojowe, ale Twoja skóra podziękuje Ci za użycie tego drugiego, a nie pierwszego podczas tworzenia maści.

Jeśli chemotyp nie jest wyraźnie zapisany na etykiecie butelki olejku eterycznego, zadzwoń do sprzedawcy i zapytaj, który chemotyp znajduje się w butelce. Informacje te powinny być jasno i łatwo dostępne.

Większość olejków eterycznych, które są bogate w monoterpenole, takie jak linalol i borneol, równoważy znaczące właściwości przeciwdrobnoustrojowe z delikatnością dla skóry, co czyni je dobrym wyborem dla podstawowych i harmonizujących składników.

Jednym ważnym wyjątkiem od tego uogólnienia jest mięta pieprzowa, która pomimo wysokiej zawartości mentolu monoterpenolowego, może powodować nieprzyjemne uczucie na skórze, gdy zostanie nałożona zbyt duża ilość.

W przypadku olejków zależnych od stężenia, takich jak mięta pieprzowa, olejek eteryczny powinien być stosowany jako bardzo mała część mieszanki, nawet jeśli jest jednym z kluczowych składników. Ogólnie rzecz biorąc, olejki eteryczne, które są bogate w monoterpenole, są doskonałym wyborem dla rdzenia balsamu do skóry i składników harmonizujących.

Wzmacniacze przenikania przez skórę

Istnieje kilka olejków eterycznych, które, jak wykazano, zwiększają szybkość, z jaką składniki olejków eterycznych są transportowane przez skórę do organizmu. Należą do nich oleje o wysokiej zawartości d-limonenu (Takayama i Nagai, 1994), oleje zawierające 1,8-cyneol (np. Eucalyptus) (Saify i in., 2000) oraz kilka innych.

Plusy tego wydają się dość oczywiste — włączenie olejku eterycznego zwiększającego penetrację skóry może skrócić czas potrzebny do uzyskania przez maść pożądanego efektu na ciele. Ale jest też wada, która jest powodem, dla którego nie należy stosować żadnych produktów zawierających olejki eteryczne w miejscu, w którym na skórę nakłada się plaster leku o przedłużonym uwalnianiu. Wadą jest to, że olejki eteryczne mogą powodować uwalnianie leków do organizmu w szybszym tempie niż zamierzono, z możliwymi negatywnymi skutkami. Dodatkowo, jeśli z jakiegoś powodu na skórze znajdują się toksyny, mogą one zostać szybciej wchłonięte przez organizm, jeśli zastosuje się na nie olejki eteryczne, na przykład w przypadku zadrapania, ukąszenia owada lub innej rany kłutej, użycia toksycznych środków czyszczących lub po prostu innego rodzaju miejscowego narażenia na toksyny.

Jaka ilość olejku eterycznego powinna zawierać

Jakie rozcieńczenie należy zastosować w maści? Niestety, na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi.

Ponieważ maść jest często używana do zwalczania małych obszarów problematycznych, często można stosować wyższe rozcieńczenia. Dokładne rozcieńczenie będzie jednak nadal uzależnione od konkretnego olejku, zamierzonego celu terapeutycznego, częstotliwości stosowania, obszaru ciała, na który maść jest nakładana, a także stanu zdrowia osoby stosującej maść.

Ogólne wytyczne to:

  Wyższe stężenia mogą być stosowane dla osób, które mają większe doświadczenie z olejkami eterycznymi, dla maści, które będą stosowane na bardzo małych obszarach skóry, z olejkami eterycznymi, które nie powodują podrażnień, dla osób dorosłych w wieku 13-70 lat oraz dla maści, które będą być stosowany w stanach ostrych lub krótkotrwałych. Stężenia te mogą mieścić się w zakresie od 3% do 10%. Jednak zdecydowana większość zastosowań wymaga nie więcej niż 5% rozcieńczenia.

  Niższe stężenia, często około 1%, powinny być stosowane dla osób z mniejszym doświadczeniem z olejkami eterycznymi, z olejkami eterycznymi, które mogą być drażniące, dla wszystkich dzieci (powyżej 2 roku życia), kobiet w ciąży, osób o wrażliwej skórze, osób starszych i dla jakiekolwiek długotrwałe stosowanie trwające dłużej niż kilka dni (często 2%).

Pamiętaj, że w przypadku olejków eterycznych, podobnie jak w przypadku ziół, więcej niekoniecznie znaczy lepiej.

Olejki eteryczne Salve-Savvy

Kiedy wybierasz olejki eteryczne do swojej następnej maści, weź pod uwagę olejek eteryczny, który jest co najmniej przyjazny dla skóry, a być może nawet regenerujący skórę, nawet jako główny lub harmonizujący składnik. Jeśli olejek mniej przyjazny dla skóry zostanie wybrany jako najbardziej odpowiedni dla tego podstawowego składnika, wówczas inne olejki eteryczne powinny być wybrane specjalnie ze względu na ich właściwości wspomagające skórę.

Olejki eteryczne sklasyfikowane tutaj jako „przyjazne dla skóry” wspierają skórę poprzez kilka różnych właściwości terapeutycznych, takich jak działanie przeciwzapalne. Na ogół nie są drażniące i nie mają znaczących obaw związanych z bezpieczeństwem, aw niektórych przypadkach nawet regenerują skórę. Te olejki eteryczne mają szczególne powinowactwo do skóry, mogą równoważyć i harmonizować z zawartymi w nich składnikami, które mogą podrażniać skórę i dobrze jest dodawać je do maści niezależnie od ich przeznaczenia.

Mała uwaga na marginesie: Pojawił się nowy dzieciak, jeśli chodzi o ekstrakty roślinne. Miej oko na rosnącą liczbę dostępnych ekstraktów CO2. Ci kuzyni olejków eterycznych mają wiele do zaoferowania, ale ponieważ zostali stworzeni dzięki całkiem nowej metodzie ekstrakcji, badano je mniej dokładnie, a ich potencjalne obawy dotyczące bezpieczeństwa nie są jeszcze tak dobrze znane. Niektóre rośliny, które dostarczają olejków eterycznych, takie jak rumianek niemiecki, również dostarczają nieco innych ekstraktów CO2, ale są inne rośliny, takie jak nagietek, które nie mają dostępnego na rynku olejku eterycznego, ale wytwarzają wspaniały ekstrakt CO2. Oba te ekstrakty CO2, choć nie tak łatwe w obróbce, mają ogromny potencjał jako przyjazne dla skóry składniki maści, które można stosować w bardzo niskich rozcieńczeniach (0,1%-0,3%).

Kilka zasad ogólnych

Następujące kategorie olejków eterycznych mają tendencję do wspomagania skóry:

  Olejki eteryczne otrzymywane z żywic (np. kadzidło, mirra, opopanaks)

  Olejki eteryczne z przewagą monoterpenolu i seskwiterpenolu (np. lawenda lub drzewo sandałowe)

Przyjazne dla skóry olejki eteryczne i absoluty (lista nie jest wyczerpująca)

  Copaiba balsamiczna (Copaiba officinalis)

  Nasiona marchwi (Daucus carota)

  (Virginia) Cedarwood (Juniperus virginiana) (zwłaszcza ekstrakt CO2)

  Czystek (Cistus ladaniferus)

  Elemi (Canarium luzonicum)

  Kadzidło (Boswellia spp.)

  Geranium (Perlargonium x asperum)

  Rumianek niemiecki (Matricaria recutita)

  Helichrysum (Helichrysum italicum) (Uwaga: nie powinien być stosowany na rany, które powinny pozostać otwarte, takie jak rany kłute lub zainfekowane, ponieważ skóra może goić się zbyt szybko)

  Absolut jaśminu (Jasminum grandiflorum)

  Lawenda (Lavandula angustifolia)

  Mirra (Commiphora mirra)

  Opopanax (Commiphora guidotti)

  Palmarosa (Cymbopogon martini var. motia)

  Patchouli (kabel Pogostemon)

  Absolut róży i róża otto (Rosa x damascena)

  Drzewo sandałowe (Santalum spp.) * Pamiętaj, aby pozyskiwać drzewo sandałowe ze zrównoważonych źródeł

  Drzewo herbaciane (Melaleuca alternifolia)

  Wetyweria (Vetiveria zizanoides)

  Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)

Wzmacniacze przenikania przez skórę

  Szczególnie oleje bogate w 1,8 cineol i d-limonen

  bazylia ct. linalol (Ocimum basilicum)

  Eukaliptus (Eucalyptus globulus, E. radiata, E. smithii)

  Liść laurowy (Laurus nobilis)

  Niaouli (Melaleuca quinquenervia ct. 1,8 cineole)

  Ravintsara (Cinnamomun camphora ct. 1,8 cineole)

  Rozmaryn ct. 1,8 cineol (Rosmarinus officinalis)

  Lawenda kolczasta (Lavandula latifolia)

  Cytrusy (cytryna, mandarynka, słodka pomarańcza itp.)

Maści do skóry są stosowane w szerokim zakresie potrzeb terapeutycznych, dlatego dodanie olejków eterycznych do maści może być niezwykle korzystne. Czasami, aby maść do skóry zapewniała efekty, dla których została zaprojektowana, do mieszanki może zostać dodany jako główny składnik olejek eteryczny, który jest ostry dla skóry. W takich przypadkach najlepiej jest używać tego olejku eterycznego w bardzo niskim rozcieńczeniu (w wielu przypadkach 1% lub mniej) i mieszać go z olejkami eterycznymi wspomagającymi, przyjaznymi dla skóry lub leczącymi skórę.

*** BEZPIECZEŃSTWO: Proszę sprawdzić każdy olejek eteryczny, który wybierzesz, pod kątem jego szczególnych zaleceń dotyczących bezpieczeństwa oraz tego, jak odnoszą się one do Twojego wieku, płci i stanu zdrowia, a także bezpiecznego stosowania miejscowego na skórę.

Dalsza lektura

Na stronie Herbal Academy znajduje się kilka artykułów na blogach o maściach. Jednym z nich jest podstawowy artykuł Jak zrobić leczniczą maść, który może być używany jako ogólny przewodnik do robienia maści, do których można dodać olejki eteryczne.

PRZYPISY

Saify, ZS, Ahsan, O. i Dayo, A. (2000). Cineole jako wzmacniacz penetracji skóry. Pakistan Journal of Pharmaceutical Sciences, 20(4), 677-684.

Takayama, K., Nagai, T. (1994). Limonen i związki pokrewne jako potencjalne promotory przenikania przez skórę. Drug Development and Industrial Pharmacy 20, 4, 677-684.