11 olejków eterycznych do skóry suchej (oraz przepis na balsam bez pęknięć)

Nie ma nic lepszego na suchą zimę niż odżywcze masło do ciała, wykonane z najwyższej jakości nierafinowanych maseł i olejków. Dodaj odrobinę mądrości ziołowej, na przykład dodając do mieszanki oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia z nagietka, a natychmiast zwiększysz kojącą i leczniczą moc masła.

Ale co jeśli zapach masła shea nie do końca Ci odpowiada? A gdyby tak jeszcze bardziej zwielokrotnić korzyści płynące z masła? Dodanie olejków eterycznych do suchej skóry do masła do ciała może poprawić jego aromat, a także wzbogacić dobroczynne właściwości masła.

Przygotowanie masła i maści do ciała to doskonała okazja do włączenia ziół w celu poprawy stanu naszej skóry. Naparowane oleje mogą w mgnieniu oka zmienić działanie masła do ciała z kojącego na terapeutyczny. Niektóre zioła, które mogą szczególnie pomóc w przypadku wyjątkowo suchej skóry zimą, to nagietek, pączek topoli, rumianek, lawenda, korzeń lukrecji, korzeń prawoślazu, słoma owsiana, babka lancetowata i ziele dziurawca. Możesz przeczytać więcej o większości tych ziół i o tym, jak zrobić z nich napar w tym poście z przepisem na ubite masło do ciała, a także więcej na temat zimowych środków do pielęgnacji skóry DIY.

11 Olejki eteryczne do skóry suchej

Chociaż można chcieć dodać swoje ulubione olejki eteryczne dla ich wspaniałego zapachu, jeśli wybieramy olejki eteryczne do skóry suchej, musimy dokładnie przemyśleć nasz wybór.

Terpeny, zwłaszcza monoterpeny, najpowszechniejsze składniki chemiczne olejków eterycznych, mają tendencję do wysuszania skóry. Wiele z naszych ulubionych olejków eterycznych, takich jak olejki cytrusowe, ma wysoką zawartość monoterpenów i nie byłoby najlepszym wyborem terapeutycznym dla zimowej skóry, chociaż są one wspaniałe, gdy są stosowane w zimowych dyfuzorach. Inne, takie jak mięta pieprzowa, mogą powodować pieczenie po nałożeniu na bardzo suchą skórę. Monoterpenole i estry są w większości łagodniejsze dla skóry, więc oleje bogate w te składniki są często doskonałym wyborem. Na szczęście istnieje całkiem sporo cudownych olejków eterycznych, których możemy używać zimą

Monoterpenole i estry są w większości łagodniejsze dla skóry, więc oleje bogate w te składniki są często doskonałym wyborem. Na szczęście istnieje sporo cudownych olejków eterycznych, które możemy wykorzystać w naszych zimowych przepisach na masła i balsamy. Poniżej zamieściłam 11 olejków eterycznych do skóry suchej.

 • Nasiona marchwi (Daucus carota)
 • Drzewo cedrowe (Juniperus virginiana)
 • Kadzidło (Boswellia spp.)
 • Geranium (Perlargonium roseum x asperum)
 • Rumianek niemiecki (Matricaria recutita)
 • Helichrysum (Helichrysum italicum)
 • Lawenda (Lavandula angustifolia)
 • Palmarosa (Cymbopogon martini var. motia)
 • Patchouli (kabina Pogostemom)
 • Mirra (Commiphora mirra)
 • Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)

Proporcje rozcieńczeń są również ważne do rozważenia.

Ponieważ suche masło lub maść do rąk będzie używane codziennie przez dłuższy czas, odpowiednie jest rozcieńczenie 2-2,5%. To około 10-15 kropli olejku eterycznego na uncję masła. Wybierz 3-5 olejków eterycznych i zmieszaj je ze sobą tak, aby ładnie pachniały. Najpierw zmieszaj ze sobą olejki eteryczne, a następnie wymieszaj je z masłem lub balsamem jako ostatni krok przed wlaniem wszystkiego do przygotowanych pojemników.

Lżejsza opcja

Masło do ciała jest czasami zbyt ciężkie do stosowania w ciągu dnia, ponieważ wchłanianie może zająć dużo czasu. Olejki eteryczne można połączyć w dobrej jakości bezzapachowy balsam, aby stworzyć piękny, nawilżający balsam do stosowania przez cały dzień.

Poniżej przepis na świetny balsam, który jest lekki i można go stosować w ciągu dnia.

Receptura balsamu na dzień bez pęknięć

Drukuj

Rozcieńczenie 3%: odpowiednie do ostrego stosowania, zarówno ochronne, jak i terapeutyczne

Składniki
1 uncja bezzapachowego balsamu ~ 153 ~

Olejki eteryczne:

 • 3 krople nasion marchwi
 • 3 krople rumianku niemieckiego
 • 5 kropli mirry
 • 1 kropla Helichrysum
 • 5 kropli Palmarosa
 • 1 kropla paczuli

Kierunki

Dokładnie wymieszaj wszystkie składniki.

Stosuj na dłonie, gdy problemem jest silna suchość.

Jakie są Twoje ulubione olejki eteryczne do skóry suchej? Podziel się ze mną w komentarzach poniżej.

PRZYPISY

Edwards, V.H. (1999). Towarzysz aromaterapii. Pownal, VT: Książki piętrowe.

Wilson, R. (2002). Aromaterapia: olejki eteryczne dla zdrowia i urody. Nowy Jork: Avery.