Czy możesz być zielony i efektowny? Część II

Nota od redakcji: To jest druga część dwuczęściowego postu skupiającego się na stosowaniu kosmetyków i produktów higieny osobistej. Ten post dotyczy produktów naturalnych i wpływu na środowisko; pierwsza część dotyczyła testów na zwierzętach i alternatyw wolnych od okrucieństwa.

Wielu osobom idea naturalnych produktów zdrowotnych i kosmetycznych przywołuje obrazy hipisów kąpiących się w rzece i myjących zęby sodą oczyszczoną na gałązce. I chociaż mogło tak być kiedyś, z pewnością już nie jest.

Na rynku pojawiła się eksplozja wspaniałych naturalnych i organicznych produktów. Możesz uzyskać wysokiej jakości, skuteczne naturalne produkty do włosów, twarzy, ciała i gospodarstwa domowego, które zmniejszają wpływ na organizm i środowisko.

Kto nas chroni?

Nasza skóra jest naszym największym organem; dlatego wszystko, co nałożymy na naszą skórę, zostanie wchłonięte przez nasz organizm przez ten narząd. To bardzo ważne, aby dbać o naszą skórę i sprawić, by to, co nakładamy na nasze ciało, było równie ważne, jak to, co nakładamy na nasze ciało.

Chociaż wszystko sklasyfikowane jako lek jest regulowane przez Food and Drug Administration (FDA), „produkty przeznaczone do oczyszczania lub upiększania są generalnie regulowane jako kosmetyki. Niektóre przykłady to środki nawilżające do skóry, perfumy, szminki, lakiery do paznokci, makijaż, szampony… pasty do zębów i dezodoranty. Te produkty i ich składniki nie podlegają zatwierdzeniu przez FDA przed wprowadzeniem na rynek…” (FDA, 2014).

Co więcej, produkty uważane za kombinacje kosmetyków i leków — dezodoranty z antyperspirantem, pasty do zębów z fluorem oraz produkty do makijażu/nawilżające z filtrami SPF — które są przeglądane przez FDA, mogą zawierać pewne substancje chemiczne w ilościach, które FDA nazywa „małymi ilościami”.~ 153~
Jak się chronić

Ponieważ nie ma żadnego konkretnego organu zarządzającego, który kontrolowałby to, co nakładamy na twarz i ciało, to firmy wytwarzające produkty muszą testować ich składniki i uznać je za bezpieczne lub nie.** Dobrą wiadomością jest to, że istnieją konsumenci oglądać grupy pomagające edukować i przygotowywać nas jako konsumentów.

Istnieją niezliczone informacje na temat składników i możliwych szkodliwych skutków zdrowotnych. Chociaż powszechnie stosowane w kosmetykach i produktach higieny osobistej, składniki takie jak ftalany, parabeny, triklosan i glikol mają w najlepszym razie chwiejną reputację (TreeHugger, 2014). Na przykład przeprowadzono wiele badań i prac poświęconych obawom dotyczącym stosowania aluminium i parabenów w antyperspirantach i dezodorantach oraz powiązaniom z rakiem (Kimble, 2014). Poszukaj produktów zbadanych i/lub certyfikowanych przez takie grupy, jak Środowiskowa Grupa Robocza, Stowarzyszenie Produktów Naturalnych, ECOCERT i inne.

Co właściwie jest naturalne? ~ 653 ~

Chociaż definicje są różne, produkty naturalne muszą zawierać składniki występujące w przyrodzie — florze, faunie i minerałach — które pochodzą ze źródeł odnawialnych, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzkiego i ulegają biodegradacji. Nie mogą zawierać składników chemicznych ani syntetycznych. Ponownie, ze względu na rozbieżności w definicjach i standardach „naturalności”, należy przeprowadzić badania i uważnie czytać etykiety. Na przykład certyfikowany produkt naturalny może zawierać 95% naturalnych składników i 5% z innych źródeł. Stowarzyszenie Produktów Naturalnych jest dobrym źródłem informacji na temat naturalnych norm, przepisów i certyfikatów.

Pamiętaj, że „naturalny” niekoniecznie oznacza organiczny, wolny od okrucieństwa lub wegański. Termin „ekologiczny” jest często nadzorowany przez różne jednostki certyfikujące i podobnie jak w przemyśle spożywczym panuje zamieszanie, tak samo jest w branży kosmetycznej i środków higieny osobistej. Zobacz poniższe zasoby, aby uzyskać więcej informacji na temat naturalnych, organicznych i obu.

Wpływ na środowisko

Kiedy bierzesz prysznic lub myjesz zęby, resztki twoich produktów spływają do kanalizacji wraz z wodą. Wszystko to trafia do strumienia ścieków i musi zostać odfiltrowane. Stacje uzdatniania wody są wspaniałe, ponieważ bezpiecznie oczyszczają i uzdatniają naszą wodę; jednakże wymagają do tego dużych ilości energii i pieniędzy.

Używanie naturalnych produktów zmniejsza ilość toksyn i chemikaliów, które muszą zostać odfiltrowane ze strumienia ścieków. W ostatnim roku w wielu peelingach do twarzy i ciała nastąpił ogromny napływ „mikrokuleczek”. Zamiast być wykonane z łupin orzechów lub nasion, soli lub cukru, są to zasadniczo małe kawałki plastiku. A ponieważ większość filtrów do oczyszczania ścieków nie jest zaprojektowana do ich obsługi, ten plastik trafia do źródeł wody, przyczyniając się do zanieczyszczenia i „plastikowych oceanów” (Beat the Microbead, b.d.). Trzymanie się naturalnych peelingów jest lepsze dla Ciebie i planety — kto w ogóle chce peelingować skórę polietylenem?!

Małe kroki, pozytywne skutki

Kiedy spojrzysz na całość, zdasz sobie sprawę, że to, co puszczasz w świat, powraca. Im mniej chemikaliów i zanieczyszczeń używasz w życiu codziennym, tym mniej dodajesz do swojego ciała i środowiska. Jeśli wszyscy dołożą wszelkich starań, aby prowadzić bardziej naturalne życie w harmonii z planetą, może to mieć ogromny pozytywny wpływ na świat.

** Uwaga redakcyjna: Ważne jest, aby podkreślić, że nie wszystkie produkty naturalne są koniecznie wolne od okrucieństwa i odwrotnie. Często zachodzi duże nakładanie się, ponieważ wiele społecznie odpowiedzialnych firm troszczy się o zdrowie ludzi i dobrostan zwierząt. Aby uzyskać więcej informacji na temat testów na zwierzętach i alternatywy wolnej od okrucieństwa, zapoznaj się z pierwszą częścią tego posta.

Ten post został napisany przez Melissę Salce. Melissa jest pisarką, redaktorką i rzemieślniczką z ponad 15-letnim doświadczeniem zawodowym w pisaniu. Pasjonując się prawami zwierząt i planetą, uruchomiła program „Don’t Worry, Be Earthy” jako sposób na pomaganie innym w pomaganiu światu. Jej prace pojawiały się w czasopiśmie „Interior Design”, gazecie „Shore Line Times” oraz w różnych biuletynach i publikacjach branżowych.

Zasoby

Środowiskowa Grupa Robocza – Skin Deep
Kampania na rzecz Bezpiecznych Kosmetyków
ECOCERT
Stowarzyszenie Produktów Naturalnych
BDIH/IONC
Prawdziwi Przyjaciele Kosmetyków Naturalnych i Organicznych

Odnośniki

Beat the Microbead (nd) Microplastics: Scientific Evidence, pobrane z www.beatthemicrobead.org/en/science.

FDA (2014). Pytania i odpowiedzi dotyczące bezpieczeństwa kosmetyków: produkty higieny osobistej. Pobrane z www.fda.gov/Cosmetics/ResourcesForYou/Consumers/ucm136560.htm.

Kimble, Richelle. 7 kwietnia 2014 r. Antyperspirant „Pit-Falls”: powody, dla których warto zmienić naturalny dezodorant Pobrano z http://womenslifestyle.com/antiperspirant-pit-falls-reasons-to-change-to-natural-deodorant/.

Wiadomości o kosmetykach naturalnych. (nd) Niebezpieczne chemikalia w dezodorantach i antyperspirantach: szczegółowy przegląd chemikaliów, wskazówki dotyczące badań i unikania. Pobrane z www.naturalcosmeticnews.com/toxic-products/dangerous-chemicals-in-deodorant-antiperspirant-a-detailed-review-of-the-chemicals-research-avoidance-tips/.

Trzepaczka. (2014). Wszystko, co musisz wiedzieć o naturalnej pielęgnacji skóry, 23 czerwca 2014 r. Źródło: www.treehugger.com/htgg/how-to-go-green-natural-skin-care.html.