Ręcznie wylewane świece ziołowe DIY

W miarę zbliżania się miesięcy zimowych spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach niż na zewnątrz. Ten brak czasu na świeżym powietrzu może wywołać poczucie odłączenia, szczególnie dla tych z nas, którzy uwielbiają gotować i tworzyć zgodnie z porami roku.

Firmy marketingowe najwyraźniej dostrzegły tę potrzebę. Kiedy odwrócisz się od alejek dowolnego dużego sklepu z pudełkami, prawdopodobnie znajdziesz mnóstwo sezonowo ulepszonych produktów, wykraczających daleko poza śmieciowe jedzenie i artykuły papiernicze, produkty do kąpieli i ciała oraz zestaw zapachów do domu. Wtyczki, spraye do pomieszczeń, żele i świece są oferowane we wszystkich sezonowych zapachach, jakie można sobie wyobrazić.

Ale czy wiesz, że wiele z tych zapachów kupowanych w sklepach zawiera rakotwórcze chemikalia i ftalany (Farley, 2016)? Ftalany to substancje chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną, które stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia niemowląt, małych dzieci, mężczyzn i kobiet (Powers, 2007). Mogą zaostrzyć astmę, obniżyć liczbę plemników i zwiększyć częstość występowania raka piersi (Stuart, 2016). Jednak uszkodzenia powodowane przez ftalany są spowodowane codziennym powtarzającym się narażeniem, ponieważ nie pozostają one w organizmie przez długi czas, jak inne chemikalia (Stuart, 2016). Dlatego możemy zrobić wielkie postępy dla naszego zdrowia, zostawiając sezonowe zapachy wytwarzane chemicznie w sklepie i zamiast tego wytwarzamy własne.

Tworzenie ręcznie nalewanych świec ziołowych z kilku kluczowych składników może wprowadzić na zewnątrz i pozwolić nam pominąć chemikalia. Świece są wyjątkowo relaksujące, a z dodatkiem ziół i olejków eterycznych stają się doznaniami aromaterapeutycznymi.

Podstawy tworzenia ręcznie wylewanych świec ziołowych bez chemikaliów

Knoty drewniane lub knoty bawełniane

Czy kiedykolwiek zauważyłeś mały drut w środku bawełnianego knota świecy po zapaleniu? Cóż, ten drut jest ołowianym rdzeniem knota, a po spaleniu emituje ołów w powietrze. Przy zamkniętych oknach w zimie, spalanie bawełnianego knota z rdzeniem ołowiowym powoduje emisję cząstek ołowiu do powietrza, potencjalnie obniżając jakość powietrza.

Czy wiesz, że produkcja świec z ołowianymi knotami w Stanach Zjednoczonych jest nielegalna? Chociaż to doskonała wiadomość, świece produkowane za granicą i sprzedawane w USA mogą nadal zawierać ołów.

Mając to na uwadze, knoty drewniane stanowią doskonałą alternatywę dla knotów bawełnianych. Są nietoksyczne, przyjazne dla środowiska i łatwo produkowane z organicznych, odnawialnych zasobów. Dodatkowo, drewniane knoty dodają atmosfery pięknego migoczącego płomienia z delikatnym trzaskiem. Przypomina przytulną noc spędzoną przy kominku. Czego nie kochać?

Wosk sojowy, wosk pszczeli lub wosk parafinowy

Chociaż wosk parafinowy jest najczęściej używanym woskiem w świecach, jest produktem ubocznym przemysłu naftowego. Podczas spalania wosk parafinowy uwalnia toksyczne czynniki rakotwórcze, w tym akroleinę, aldehyd octowy i formaldehyd (Knight i Levin, 2001). Woski naturalne, takie jak wosk sojowy, wosk pszczeli i wosk kokosowy, są doskonałymi materiałami na świece. I możesz zrobić pół tuzina świec z wosku sojowego w domu w zaledwie godzinę, pomijając czynniki rakotwórcze! Są nietoksyczne, biodegradowalne, odnawialne i zmywalne ciepłą wodą.

Jak perfumować świece olejkami eterycznymi i ziołami

Czy wiesz, że możesz tworzyć swoje ulubione zapachy tak jak świeczki w sklepie, bez chemicznych olejków zapachowych? Wystarczy kilka olejków eterycznych i garść ziół. Czy uprawiałeś zioła w swoim ogrodzie podczas cieplejszych miesięcy? Jeśli tak, to prawdopodobnie masz suszone zioła, którymi możesz się delektować w nadchodzących miesiącach zimowych. Dlaczego nie użyć ich do zrobienia ziołowych świec?

Kiedy tworzymy świece z olejkami eterycznymi i ziołami, możemy doświadczyć aromaterapii. Odkryłem, że aromaterapia jest bardzo pomocna, a nawet podnosi na duchu, gdy czuję się odłączony. Możesz zastąpić krople olejków eterycznych swoimi ulubionymi z poniższego przepisu lub połączyć je z suszonymi ziołami.

Uwielbiam tworzyć charakterystyczne zapachy przy użyciu olejków eterycznych pasujących do pory roku. Znajdź moje ulubione sezonowe przepisy na aromaterapię w mojej książce Aromaterapia: Praktyczny przewodnik dla domu i rodziny.

Jak stworzyć ręcznie nalewane świece w domu

Drukuj

Składniki

2 2-uncjowe metalowe puszki po świecach
4 uncje płatków wosku sojowego
2 małe drewniane knoty i klipsy
2 kropki kleju
12 kropli olejku eterycznego z rumianku niemieckiego (Matricaria chamomilla)
12 kropli olejku eterycznego neroli (Citrus aurantium)
1 łyżeczka suszonych kwiatów rumianku

Kierunki

    Za pomocą kropek kleju przyklej drewniane klipsy knota do środkowej podstawy każdej puszki ze świecą. Włóż drewniane knoty, przytnij knoty bezpośrednio na górze każdej puszki i odłóż na bok.

    Napełnij duży rondel około 2 calami wody i umieść go na kuchence, aby się zagrzał. Umieść płatki wosku sojowego w metalowym dzbanku do nalewania świec i umieść je w dużym rondlu. Często mieszaj i podgrzewaj, aż się rozpuści, stosując metodę podwójnego brojlera. Natychmiast zdejmij z ognia, aby wosk nie stał się zbyt gorący. Pozwól woskowi ostygnąć do 120°F do 125°F przed dodaniem olejków eterycznych.

    Gdy wosk ostygnie, dodaj olejki eteryczne i ubij lub wiruj, aby połączyć. Ostrożnie wlej zapachowy wosk sojowy do przygotowanych puszek po świecach. Wierzch każdej świecy posyp suszonymi ziołami. Pozostaw do ostygnięcia na 30 minut do 1 godziny lub do momentu, aż wosk będzie twardy i biały.

    Zawsze pal świece sojowe wystarczająco długo, aby wosk roztopił się w pojemniku przed zdmuchnięciem płomienia, aby uniknąć tworzenia się tunelu w wosku, co skróci żywotność świecy.

Zainspiruj się, niezależnie od tego, czy szukasz nowych sposobów wykorzystania ziół zachowanych w ogrodzie, czy po prostu ciesz się atmosferą blasku świec bez chemikaliów. Tworzenie ręcznie nalewanych świec ziołowych to rozkosz sama w sobie!

PRZYPISY

Farley, P. (2016). Przepisy na dyfuzor olejków eterycznych: ponad 100 najlepszych mieszanek aromaterapeutycznych dla domu, zdrowia i rodziny. Charleston, SC: CreateSpace.

Knight, L. & Levin, A. (2001). Świece i kadzidła jako potencjalne źródła zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach: analiza rynku i przegląd literatury. Raport EPA-600/R-01-001. y. Research Triangle Park, Karolina Północna: Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych.

Uprawnienia, J. (2007). Popularne odświeżacze powietrza zawierają substancje chemiczne, które mogą wpływać na rozwój reprodukcyjny człowieka. Rada Obrony Zasobów Naturalnych (NRDC). Pobrane z https://www.nrdc.org/media/2007/070919

Stuart, A. (2016). Idź na tox. Dostępne na stronie https://www.lowtoxlife.com/

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US