• Home
  • Żyj dobrze
  • Dlaczego musimy troszczyć się o adopcję i ratowanie zwierząt

Dlaczego musimy troszczyć się o adopcję i ratowanie zwierząt

Ważne jest, aby pamiętać, że istoty ludzkie dzielą planetę z niezliczonymi innymi mieszkańcami. Jako część większej całości, mamy obowiązek szanować i troszczyć się o naszych współmieszkańców ziemi, w tym rośliny i zwierzęta.

Jeśli chodzi o zwierzęta, ludzie szczególnie kochają swoje zwierzaki. Jest tak wiele, co możemy zrobić, aby pomóc naszym futrzanym przyjaciołom, w tym wspierać adopcję i ratować. Schroniska pękają w szwach od bezdomnych psów i kotów, często nie nadążając za liczbą zwierząt potrzebujących domów. Adopcja i ratowanie zwierząt są tak ważne, aby pomóc zmniejszyć okrucieństwo, zaniedbanie, przeludnienie i eutanazję oraz zapewnić, że więcej zwierząt znajdzie kochające domy.

Dlaczego adopcja i ratowanie zwierząt ma znaczenie

Adopcja i ratowanie zwierząt to rozległe tematy z wieloma złożonymi aspektami. Nadrzędnym założeniem jest jednak to, że my, ludzie, jesteśmy w stanie pomóc naszym zwierzęcym przyjaciołom, dokonując najbardziej odpowiedzialnych wyborów oraz szanując i troszcząc się o zwierzęta towarzyszące.

Zaniedbywanie zwierząt i bezdomność nie jest problemem zwierząt; to problem ludzi. Psy i koty trafiają do schronisk i schronisk z różnych powodów, ale wszystkie wynikają z wyborów dokonanych przez ludzi.

Jak zwięźle stwierdził prezes i dyrektor generalny American Society for the Protection of Cruelty to Animals (ASPCA), Matt Bershadker: „Zbyt wiele zwierząt trafia do systemu schronisk z powodów, którym można całkowicie zapobiec” (American Society for the Protection of Cruelty to Animals, b.d., paragraf 2).

Bezdomność zwierząt

Według statystyk ASPCA około 6,5 miliona zwierząt towarzyszących trafia rocznie do schronisk w Stanach Zjednoczonych. Kwota ta jest stosunkowo równo podzielona między psy i koty; 3,3 miliona psów i 3,2 miliona kotów (Amerykańskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt, b.d.).

Niestety, tylko około połowa z tych zwierząt – około 3,2 miliona – jest adoptowana. Podczas gdy niektóre z pozostałych psów i kotów to bezpańskie lub zaginione zwierzęta domowe, które wracają do swoich właścicieli, pozostałe są poddawane eutanazji (Amerykańskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt, b.d.).

The Humane Society of the United States (HSUS) szacuje, że każdego roku w schroniskach w całym kraju poddaje się eutanazji prawie 3 miliony zwierząt, podając, że 2,4 miliona z nich było zdrowych i nadawało się do adopcji (The Humane Society of the United Stany, b.d.).

Proszę pamiętać, że podczas gdy rocznie do schronisk trafia od 6 do 8 milionów zwierząt, stanowi to tylko niewielką liczbę bezdomnych zwierząt żyjących w Stanach Zjednoczonych, gdzie żyje około 70 milionów bezpańskich zwierząt (Popelko, 2014 ).

Chociaż te informacje są trudne do oszacowania, a szacunki często różnią się w zależności od źródła, mamy wystarczająco dużo wiarygodnych informacji, aby nakreślić solidny obraz tego, dlaczego adopcja i ratowanie zwierząt są tak ważne.

Prawda o zwierzętach ze schroniska

Psy i koty nie trafiają do schronisk w całym kraju z własnej winy. Kiedy dana osoba nie chce lub nie może dłużej opiekować się zwierzęciem towarzyszącym, często trafia do schroniska – albo przez poddanie się właściciela, albo porzucenie.

Oznacza to, że schroniska i schroniska pękają w szwach od wszelkiego rodzaju psów i kotów, które potrzebują domów, co sprawia, że ​​adopcja zwierząt jest najlepszym wyborem przy dodawaniu nowego członka do rodziny.

Jeśli jesteś zainteresowany konkretną rasą psa, istnieje wiele rasowych grup ratowniczych, które specjalizują się w określonych rasach lub mieszańcach. Ponadto HSUS szacuje, że do 25% psów w schroniskach to psy rasowe (The Humane Society of the United States, b.d.). Ponownie łączy nas to z czynnikiem ludzkim.

Niestety, adoptowane lub uratowane zwierzęta są często piętnowane. Wiele osób obawia się, że adoptowane lub uratowane zwierzęta są uszkodzone lub podatne na problemy behawioralne. Prawda jest taka, że ​​na usposobienie lub zachowanie zwierzęcia wpływa wiele czynników, a ich pochodzenie jest tylko jedno. Shelter Pet Project wykonał niesamowitą pracę, aby przełamać piętno uratowanych psów i kotów.

„Psy i koty, które każdego roku trafiają pod opiekę schronisk i grup ratowniczych, stają się bezdomne nie z własnej winy… Oznacza to, że schroniska i schroniska są pełne kochających, wysterylizowanych lub wykastrowanych, zaszczepionych i często przeszkolonych zwierząt domowych którzy tylko czekają, żeby cię poznać” (The Shelter Pet Project, b.d., paragrafy 2-3).

Jako właściciele zwierząt domowych jesteśmy winni naszym zwierzętom domowym jak najlepszą opiekę, która obejmuje sterylizację i kastrację w celu kontrolowania populacji zwierząt domowych, zapewnienie odpowiednich ćwiczeń i wzbogacania, właściwego karmienia i rutynowej opieki weterynaryjnej. Nie tylko to, ale wszystkie zwierzęta wymagają cierpliwości, dyscypliny i treningu, aby pomóc im dostosować się do nowego życia, niezależnie od ich pochodzenia.

Jak adoptować lub uratować zwierzę

Kiedy będziesz gotowy na dodanie nowego futrzanego przyjaciela do swojej rodziny, pamiętaj, aby przeprowadzić badania i pomyśleć lokalnie.

Cennym pierwszym krokiem jest przyjrzenie się lokalnym schroniskom dla zwierząt i grupom ratowniczym. Podczas gdy Internet stworzył niesmaczny kanał sprzedaży zwierząt, otworzył także nową drogę dla schronisk i ratowników do rozpowszechniania informacji – ułatwiając niż kiedykolwiek dzielenie się informacjami o potrzebujących psach i kotach oraz kontakt z potencjalnymi adopcjami. Media społecznościowe to doskonałe źródło informacji dla każdego, kto chce adoptować psa lub kota lub chce pomóc w rozpowszechnianiu informacji o potrzebujących zwierzętach.

Witryny takie jak The Shelter Pet Project, Petfinder, RescueMe i inne ułatwiają adopcję zwierząt, umożliwiając wprowadzanie określonych kryteriów, przeszukiwanie baz danych zwierząt i kontakt z odpowiednim ratunkiem lub schroniskiem w sprawie zwierzęcia, którym jesteś zainteresowany.~ 153~

Czynniki do rozważenia

Jeśli chodzi o adopcję i ratowanie zwierząt, ważne jest, aby pomyśleć o typie zwierzęcia, które wprowadzisz do swojego domu i rodziny. Osobowość, zachowanie, rozmiar, temperament i specyficzne potrzeby są znacznie cięższe niż rasa.

Chociaż możesz pokochać wygląd określonej rasy lub typu psa, może to nie być najlepsze dopasowanie do Twojej rodziny lub stylu życia. Rzeczy do rozważenia to między innymi obecni domownicy, w tym inne zwierzęta i dzieci, ile czasu musisz poświęcić swojemu zwierzęciu towarzyszącemu, harmonogram pracy i podróży, a także zasoby finansowe.

W przeciwieństwie do niektórych hodowców, którzy mogą sprzedawać każdemu, kto ma wystarczająco dużo pieniędzy, schroniska i ratownicy ciężko pracują, aby dopasować zwierzęta do najbardziej odpowiednich domów. Chcą jak najlepszego rezultatu dla psa lub kota, jak również dla rodziny, do której dołączają.

Jako osoby adoptujące mamy obowiązek upewnić się, że dołożyliśmy należytej staranności i jesteśmy w pełni przygotowani na dodanie nowego członka do rodziny.

Mity o czystej krwi i przeludnienie zwierząt domowych

Podczas gdy wiele czynników przyczynia się do problemu przeludnienia nękającego schroniska i grupy ratownicze, hodowla jest prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjna. Rzeczywistość jest taka, że ​​hodowla zwierząt przyczynia się do przeludnienia, kontynuując produkcję miotów zwierząt na sprzedaż, podczas gdy schroniska są zmuszone do eutanazji z powodu braku domów dla zwierząt.

„Szanowni hodowcy pasjonują się hodowlą… ale to nie rozwiązuje bardzo realnego problemu, jakim jest wpływ hodowli zwierząt domowych na istniejący problem przeludnienia zwierząt domowych” (Henn, 2019, ust. 11).

Przez dziesięciolecia hodowcy zwierząt i American Kennel Club (AKC) podtrzymywali mit, że psy rasowe są lepsze niż psy ras mieszanych lub zwierzęta ratownicze, twierdząc, że wiesz, co otrzymujesz, kupując, a nie ratując. Niestety, granie na stereotypach i nieporozumieniach powoduje zamieszanie i często prowadzi opinię publiczną do przekonania, że ​​kupowanie od hodowcy jest lepsze niż adopcja zwierząt.

Każdy pies kupiony od hodowcy to jeden pies mniej adoptowany ze schroniska lub grupy ratowniczej. Tymczasem każde adoptowane zwierzę ze schroniska otwiera miejsce na kolejny ratunek. Tam, gdzie schroniska dla zwierząt i organizacje ratownicze ubiegają się o rozsądną opłatę na pokrycie kosztów sterylizacji zwierząt i niezbędnej opieki weterynaryjnej, hodowcy często pobierają tysiące dolarów za jedno zwierzę, co sprawia, że ​​adopcja jest bardziej przystępnym wyborem.

„Niektórzy [konsumenci] wierzą, że kupując swoje psy od specjalnego hodowcy, w jakiś sposób otrzymają „lepszego” zwierzaka; jest to jednak nie tylko fałszywe, ale istnieje wiele innych powodów, dla których hodowla psów jest nieodpowiedzialna i szkodliwa, bez względu na to, jak dobrą może być ich reputacja” (Henn, 2019, para. 4).

Prawda jest taka, że ​​nie ma gwarancji, że pies lub kot będzie miał określone usposobienie niezależnie od środowiska, w jakim się wychował, czy został adoptowany ze schroniska, czy kupiony od hodowcy. Zachowanie zależy od niezliczonych czynników, w tym temperamentu, zdrowia i treningu, a nie od tego, czy zostało kupione, czy uratowane.

Hodowla obfituje w praktyki pozbawione skrupułów, a certyfikacja AKC, niegdyś uważana za najwyższy standard w hodowli, jest nękana brakiem nadzoru, lukami i korupcją, które umożliwiają hodowcom szczeniąt i okrutnym hodowcom uzyskanie aprobaty. The New York Times, jak również Today Show, dokonały dokładnych demaskacji na ten temat.

Jeśli jesteś zdecydowany kupić psa od hodowcy, zrób rozeznanie: zadawaj pytania, odwiedź placówkę, poznaj hodowców i zwierzęta. Jeśli jakiekolwiek informacje są ukrywane lub wydają się wątpliwe, odejdź i kontynuuj szukanie innych opcji, hodowcy lub ratunku.

Hodowle szczeniąt (i kociąt) to operacje hodowlane na dużą skalę, mające na celu optymalizację zysków i zmniejszenie kosztów ogólnych. Większość szczeniąt z młyna spędza całe życie w ciasnych, brudnych klatkach bez opieki i nadzoru, zmuszonych do ciągłego rozmnażania. „Większość szczeniąt sprzedawanych w sklepach zoologicznych i w Internecie pochodzi z hodowli szczeniąt” (The Humane Society of the United States, b.d.b., paragraf 1).

Jak widać, przeludnienie zwierząt domowych i bezdomność to stały problem. Dobrą wiadomością jest to, że mamy moc podejmowania odpowiedzialnych wyborów, aby pomóc naszym zwierzęcym przyjaciołom, w szczególności poprzez wspieranie adopcji i ratowania zwierząt.

Zwierzęta ze schronisk i grup ratowniczych to nie zniszczony towar – to szczęśliwe i zdrowe psy i koty, które szukają kogoś, kto zabierze je do domu i pokocha na całe życie. Nie brakuje zwierząt potrzebujących domów i nie brakuje szczęśliwych zakończeń dla tych, którzy są adoptowani.

„Adopcja zwierzaka ze schroniska lub schroniska jest korzystna dla Ciebie i dla zwierzaka” (The Shelter Pet Project, b.d., paragraf 5).

PRZYPISY

Amerykańskie Towarzystwo Ochrony Znęcania się nad Zwierzętami. (nd.d.). Bezdomność zwierząt. Pobrane z https://www.aspca.org/animal-homelessness

Amerykańskie Towarzystwo Ochrony Znęcania się nad Zwierzętami. (ndb). Statystyki zwierząt. Pobrane z https://www.aspca.org/animal-homelessness/shelter-intake-and-surrender/pet-statistics

Curit, R. (2017). Dlaczego hodowla zwierząt domowych jest nieodpowiedzialna. Pobrane z https://www.onegreenplanet.org/animalsandnature/why-breeding-pets-is-irresponsible/

Henn, C. (2019). Dlaczego hodowla psów jest problemem, nawet jeśli hodowca jest „renomowany”. Źródło: https://www.onegreenplanet.org/animalsandnature/why-breeding-dogs-is-a-problem-even-if-the-breeder- cieszy się dobrą reputacją/

Popelko, K. (2014). 12 alarmujących faktów na temat bezdomności zwierząt. Pobrane z https://www.onegreenplanet.org/animalsandnature/12-alarming-facts-about-pet-homelessness/

Stowarzyszenie Humanitarne Stanów Zjednoczonych. (nd.d.). Zwierzęta w liczbach. Pobrano z https://www.humanesociety.org/resources/pets-numbers

Stowarzyszenie Humanitarne Stanów Zjednoczonych. (ndb). Zatrzymanie młynów szczeniąt. Pobrane z https://www.humanesociety.org/all-our-fights/stopping-puppy-mills

Projekt schroniska dla zwierząt. (nd). O adopcji zwierzaka. Pobrane z https://theshelterpetproject.org/why-adopt/

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US