Ajurweda i joga: joga dla twojej konstytucji

„Ajurweda to paradygmat, a nie recepta” to zdanie, które często podkreślam we wstępie do publicznych wykładów o ajurwedzie . Ajurweda jest zintegrowana z systemem medycznym w Indiach i jeśli pracujesz z jakimkolwiek lekarzem ajurwedy na całym świecie, prawdopodobnie zasugeruje on zioła, modyfikacje diety i inne praktyczne środki. Jednak Ajurweda funkcjonuje holistycznie; to droga do optymalnego zdrowia i niesamowita technologia do samozrozumienia. Ten model zrozumienia można zastosować do wszystkiego, co robisz. W tym artykule przedstawię spojrzenie na ajurwedę i jogę — jak możesz wnieść głębszą świadomość do swojej praktyki jogi, patrząc przez pryzmat ajurwedy. (Nawet jeśli nie interesujesz się jogą, prawdopodobnie czegoś się nauczysz!)

Istnieje wiele książek ajurwedyjskich, które sugerują określone pozycje jogi, aby zrównoważyć vata, pitta i kapha. Chociaż książki te zostały napisane przez ekspertów i z pewnością te protokoły jogi mają swoje zalety, moim zamiarem jest spojrzenie z szerszej perspektywy. Odsuwając nieco kurtynę, oferuję podejście do praktyki jogi z ajurwedyjskim zrozumieniem.

Ajurweda i joga: Zrozumienie swoich tendencji

Fascynującą zasadą Ajurwedy jest to, że nic nie jest dobre dla wszystkich i wszystko jest dobre dla kogoś. To zdanie może brzmieć radykalnie, ale wskazuje na wysoce zindywidualizowaną metodologię Ajurwedy. Znając swoją konstytucję, wzorce i tendencje, możesz podejmować przemyślane decyzje, które pomogą Ci zachować równowagę.

Na przykład, jeśli naturalnie biegasz w cieple, będziesz chciał położyć nacisk na żywność, zioła i praktyki związane ze stylem życia, aby uzyskać ogólny efekt chłodzenia. Z drugiej strony, jeśli masz naturalnie chłodną konstytucję, będziesz chciał przywiązywać większą wagę do jedzenia, ziół i praktyk, które zachęcają do ciepła. Aby uzyskać więcej informacji na temat trzech dosz i podstawowych zasad ajurwedy, zapraszam do przeczytania mojego wpisu na blogu Wprowadzenie do ajurwedy: jaka jest moja dosza?

Wiele można powiedzieć (tomy i tomy książek!) o jedzeniu i ziołach, które równoważą trzy dosze. Jednak tutaj skupiamy się na dostosowaniu praktyki jogi, aby była lepiej dopasowana do twojej konstytucji i skłonności — więc porozmawiajmy o jodze!

Zanim zagłębimy się w temat, chciałbym wspomnieć, że ten artykuł jest skierowany do czytelników, którzy mają pewne doświadczenie z jogą. Oferuję zarówno angielskie, jak i sanskryckie nazwy pozycji. Jeśli nie znasz nazw asan, książka Light on Yoga autorstwa B.K.S. Iyengar jest wspaniałym źródłem. Ponadto możesz teraz szybko uzyskać migawkę tych póz w Internecie. Przede wszystkim zawsze idealna jest praca z doświadczonym nauczycielem jogi. Na szczęście, nawet jeśli mieszkasz na odludziu, obecnie wielu oddanych i doświadczonych nauczycieli jogi oferuje zajęcia i warsztaty online. W rzeczywistości prowadzę zajęcia jogi online dla uczniów na każdym poziomie doświadczenia w moim studiu jogi, Iyengar Yoga Asheville.

Ajurweda i joga dla Vata Dosha: spokój i ugruntowanie

Vata dosha, złożona z powietrza i eteru, jest naturalnie lekka, chłodna, subtelna, sucha i mobilna. Ludzie, którzy mają dominującą konstytucję vata, mogą być szybko poruszający się, elastyczni, wszechstronni i lubią ruch. To wszystko są wspaniałe cechy. Jednak cały ten wiatr i ruch mogą stać się problematyczne dla typów vata, jeśli nie zostaną zrównoważone stałymi, uziemiającymi rutynami. Typy Vata mogą być przyciągane do ciągłego ruchu. Dlatego praktyki, które zachęcają do poczucia uziemienia, spokoju i regularności, są dla nich wsparciem. Pomyśl o pozycjach stojących, ćwiczeniach regenerujących, skłonach do przodu, umieszczaniu worków z piaskiem i innych ciężarków na ciele – i ogólnie o zwolnieniu.

Nie oznacza to, że typy vata nigdy nie powinny angażować się w szybsze ruchy lub pobudzające pozy, takie jak wygięcia do tyłu. Ale te naturalnie szybko poruszające się typy powietrza mają tendencję do ciągłego poszukiwania stymulacji. Dlatego włączenie praktyk bezruchu – i możliwości wewnętrznego wyciszenia – jest bardzo ważne dla zrównoważenia ciągłego ruchu doszy vata.

Ponadto pomocne są praktyki łączące typy vata z elementem ziemi. Szczególnie dobre są do tego pozycje stojące. Dobrymi przykładami są pozycje wojownika, pozycja trójkąta (Utthita Trikonasana), pies w dół (Adho Mukha Svanasana) i pozycja drzewa (Vrksasana). Pozycje stojące mają działanie uziemiające i wzmacniające, które równoważy lekkość doszy vata.

Ponadto ciężka praca jest dobra dla typów vata, ponieważ pomaga im wyczuć i naprawdę wpaść w swoje ciała – coś, z czym mogą się zmagać (typy vata mogą żyć w swoich głowach i być pochłoniętymi przez myśli i idee) . Jednocześnie te zwiewne typy powinny uważać, aby się całkowicie nie zużyć. Mają skłonność do przesady i wyczerpania nerwowej energii.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, myśląc o jodze dla vata dosha, jest część ciała, którą rządzi vata – okrężnica. Zaparcia i wzdęcia to częste zaburzenia równowagi spowodowane nadmiarem vata dosha. Dlatego pomocne są asany i inne praktyki, które rozluźniają i tonizują dolną część brzucha. Pozycje takie jak Leżąca Pozycja Bohatera (Supta Virasana) są szczególnie dobre do regulowania apana vayu (przepływ energii w dół, który rządzi eliminacją). Dobra jest również Pozycja Leżącego Związanego Kąta (Supta Baddha Konasana), podobnie jak skręty, o ile nie ma ostrych zaparć ani biegunki.

Ajurweda i joga dla Pitta Dosha: Zachowaj spokój

Podczas gdy vata dosha działa chłodno lub nawet zimno, pitta dosha generuje ciepło. Typy pitta mają tendencję do rozgrzewania się — na więcej niż jeden sposób! Oprócz wyższej temperatury ciała, te ogniste typy są zwykle dość energiczne i rywalizujące – a gdy są wytrącone z równowagi, są podatne na gorące emocje, takie jak gniew, wściekłość i osąd. Aby uzyskać więcej informacji na temat radzenia sobie z pitta dosha poprzez dietę, zioła i styl życia, zapraszam do przeczytania moich postów Nastrój i wsparcie psychiczne dla pitta dosha oraz Przepisy na chłodzenie w zarządzaniu pitta dosha.

Praktyki jogi, które kładą nacisk na chłodzenie, energię księżycową równoważą pitta dosha. Ponownie, nie oznacza to, że typy pitta powinny całkowicie unikać ciężkiej pracy i potu. W rzeczywistości zdrowa dawka spoconych ruchów może być pomocna dla osób typu pitta w łagodzeniu stresu psychicznego. Jednak ważne jest, aby nie dać się wciągnąć w rywalizację lub porównanie. Pomocne będzie również nauczenie się dostrajania do wiadomości wysyłanych przez ich ciało – zamiast przepychania się przez znaki ostrzegawcze ciała. Czasami osoby typu pitta muszą nauczyć się zwalniać i słuchać wewnętrznie, zanim ich ciała zaczną na nich krzyczeć.

Pozy wygięcia do przodu generalnie działają chłodząco na ciało i umysł. W rzeczywistości wspomagane skłony do przodu, takie jak wspierane rozciąganie zachodniej strony ciała (Paschimottanasana), w której czoło spoczywa na krześle lub podparciu (patrz zdjęcie tutaj), mogą być bardzo pomocne w łagodzeniu bólów głowy i są wskazane w takich stanach jak: wysokie ciśnienie krwi i chroniczne napięcie.

Inwersje z chłodną, ​​księżycową energią, takie jak pozycja podpartych wszystkich kończyn (Salamba Sarvangasana) i Formacja pozycji mostu (Setu Bandha Sarvangasana) są również bardzo ważne dla typów pitta. Naprawdę, te pozy są niezwykle korzystne dla układu hormonalnego i przygotowują ciało i umysł do ćwiczeń oddechowych, dlatego są ważne dla wszystkich praktykujących jogę. Jednak w szczególności osoby typu pitta odniosą korzyści, jeśli nie będą pomijać tych odżywczych pozycji, które pomagają wyciszyć umysł i skierować uwagę do wewnątrz.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli masz przewagę pitta dosha w swojej konstytucji (lub jeśli jest sezon na pitta), uważaj, aby nie przegrzać ciała i umysłu. Miej też oko na swoją przewagę konkurencyjną. Konkurencja i zapał mogą nas zmusić do robienia wielkich rzeczy, ale uważaj na wewnętrzny ogień, który przesłania twoją głębszą mądrość i dobre samopoczucie.

Ajurweda i joga dla Kapha Dosha: wyprowadź się

Jeśli typy pitta muszą być ostrożne, aby nie przesadzić, typy kapha mają wielką wytrzymałość i generalnie mogą się bardziej starać. Wykonana z elementów ziemi i wody, kapha dosha jest powolna, gładka, chłodna i ciężka z natury. Typy Kapha mają tendencję do stopniowego gromadzenia energii rano iw ciągu dnia i lubią rutynę i wygodę stworzoną. Gdy typ kapha stworzy rutynę, ma wielką szansę, aby się jej trzymać. Tak więc, jeśli typ kapha jest ustawiony w dobrej codziennej praktyce jogi, prawdopodobnie będą trzymać się tej rutyny na dłuższą metę.

Jednakże typy kapha muszą uważać na luz i powolność lub bardziej ugruntowany aspekt inercji. Nie przesadzać to jedno; ale możesz też stać się zbyt osiadły. W jodze istnieje termin zwany „tapas”, który oznacza dyscyplinę lub płonący zapał. Jest to ognisty składnik praktyki, który pozwala praktykującemu na przemianę i wypalenie nieczystości — fizycznych i psychicznych. Osoby z dużą ilością kapha w swojej konstytucji mogą potrzebować wsparcia w kultywowaniu i utrzymywaniu tapas. Jak mówi jeden z moich nauczycieli: „Strefa komfortu to iluzja. Kiedy wychodzisz ze swojej strefy komfortu, to jest rzeczywistość.”

Co to oznacza w odniesieniu do praktyki asan? Ruszaj się i opalaj! Typy Kapha mają zwykle dużą wytrzymałość, więc mogą wytrzymać rygorystyczną praktykę fizyczną. Pozycje stojące budują siłę i ciepło oraz sprawdzają wytrzymałość organizmu. Wygięcia do tyłu / wyprosty do tyłu, takie jak Bow Pose (Dhanurasana), Camel Pose (Ustrasana) i Upward Bow Pose (Urdhva Dhanurasana) są świetne dla typów kapha, ponieważ ta kategoria asan ma podnoszący na duchu, ekspansywny wpływ. Również element ognia dominuje w wygięciach do tyłu, a praktykowanie wygięć do tyłu rozwija siłę, siłę woli i ekspansywną świadomość.

Różnorodność i spontaniczność również równoważą doszę kapha. Jak wspomniałem wcześniej, typy kapha uwielbiają swoje rutynowe czynności — ku ich ulepszeniom i szkodom! Praktykowanie jogi w tym samym miejscu i czasie każdego dnia to świetny pomysł dla wszystkich dosz. Ale szczególnie typy kapha muszą uważać, aby nie utknąć w rutynie. Powinni upewnić się, że ćwiczą nowe i stanowiące wyzwanie pozy oraz mieszają sekwencje ćwiczeń i nie wykonują tych samych pozycji dzień po dniu. Osoby typu Kapha mogą chcieć poszukać nauczyciela, który rzuci im wyzwanie, aby wyszli ze swojej strefy komfortu (np. zdrowy sposób i oczywiście ze świadomością).

Na zakończenie,

Ajurweda i joga to rozległe i głębokie dyscypliny. Możesz zanurzyć się w tych dwóch tematach na całe życie i ledwie zarysować to, co te tradycje mają do zaoferowania. Jeśli masz pewną znajomość obu, być może nadszedł czas, aby zacząć eksperymentować z połączeniem ajurwedy i jogi. Te dwie dziedziny mają ogromną zdolność do synergii i im lepiej poznasz obie, tym bardziej możesz rozpoznać wrodzoną mądrość i harmonię tych starożytnych praktyk.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US